Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?

3 lutego 2023

Jak ubrać dziecko w taką pogodę, jak dziś? A jeśli na zewnątrz jest 15 czy 17 stopni – jak ubrać noworodka na spacer? Czy 20 stopni na termometrze oznacza, że maluch poza domem nie potrzebuje wierzchniej odzieży lub okrycia? Pytania, jak ubrać dziecko – nie tylko noworodka czy niemowlę, ale i starszą pociechę – odpowiednio do temperatury, pojawiają się niezależnie od pory roku. Z poniższego tekstu dowiesz się, co zrobić, aby Twoja pociecha była odpowiednio ubrana w każdych warunkach. Ubieranie dziecka, szczególnie noworodka czy niemowlaka, to temat rzeka, na który wiele już powiedziano i napisano, ale wciąż wzbudza wielkie zainteresowanie wśród rodziców.

Cóż, warunki pogodowe coraz częściej zaskakują, a wszyscy chcą dla swoich pociech jak najlepiej. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że mama i tata – zwłaszcza świeżo upieczeni – często mają wokół siebie wielu doradców sugerujących, że dziecko jest nieodpowiednio ubrane – najczęściej zbyt cienko. Wówczas pełen wątpliwości rodzic dokłada kolejną warstwę, a prawdopodobieństwo przegrzania malucha wzrasta. Jak więc ubrać dziecko w taką czy inną pogodę, odpowiednio do panującej w pomieszczeniu lub na zewnątrz temperatury?

Poniżej podpowiadamy, jakich zasad warto się trzymać i na co zwracać uwagę, aby mieć pewność, że naszemu maluchowi jest ani za ciepło, ani za zimno, a jego strój zapewnia mu wygodę przy różnych rodzajach aktywności. Zaczniemy od przebywania pod dachem – zanim jednak zajmiemy się kwestią, jak ubrać dziecko w domu, kilka słów o zapewnieniu w nim właściwej temperatury.

Jaka temperatura w domu?

Porzućmy stare przyzwyczajenia przegrzewania mieszkań, gdy tylko noworodek pojawi się w domu – pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniej temperatury. Czyli jakiej? Powinna oscylować między 18-22 st. Celsjusza. Nawet w okresie jesienno-zimowym nie rozkręcajmy grzejników na maksymalną moc.

Utrzymywanie temperatury powyżej 22 st. C sprawia, że zarówno dorośli, jak i niemowlęta czują się niekomfortowo, a niska wilgotność powietrza w mieszkaniu nie tylko dodatkowo ten dyskomfort zwiększa, ale również niekorzystnie wpływa na błony śluzowe dróg oddechowych, co skutkuje większą podatnością na infekcje. 

Jak ubrać dziecko w domu?

Po zapewnieniu optymalnej temperatury w domu, w przypadku noworodków i najmłodszych, leżących w jednej pozycji niemowlaków, stosujmy zasadę ubierania jednej warstwy więcej, niż sami nosimy. Czyli, jeżeli sami wkładamy bluzkę czy cienki sweterek, dla maluszka przygotujmy bawełniane body z krótkim rękawem, a na wierzch pajacyk z długim rękawem, długimi nogawkami i zakrytymi stópkami. Najlepszy będzie model zapinany z przodu na całej długości – ułatwi to przewijanie i przebieranie niemowlęcia. 

Sytuacja ulega zmianie, gdy nasz niemowlak zaczyna się więcej ruszać, raczkować i pełzać na macie. Wówczas wystarczające może okazać się wygodne, bawełniane body z długim rękawem i półśpiochy lub spodenki i skarpetki, żeby stópki maluszka swobodnie pracowały.

A jak ubrać noworodka i niemowlę w domu latem?

Zasada jednej warstwy więcej, latem raczej nie będzie obowiązywać. Oczywiście, wszystko zależy od temperatury w domu, ale w bardzo ciepłe dni zwykle wystarczy samo body z krótkim rękawem lub pampers, a gdy jest naprawdę upalnie – sama pieluszka.

Próbując nowych aktywności, maluch dużo się rusza, oszczędźmy mu zatem dodatkowego dyskomfortu, jakim byłoby zbyt grube ubranie.

Jak ubrać noworodka i niemowlę na spacer, gdy jest ciepło?

Kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło, tzn. około 20 stopni Celsjusza i więcej, najbezpieczniej będzie ubrać niemowlę w body z krótkim rękawem i bawełniany, niezbyt gruby, pajacyk rozpinany na całej długości. Gdy zauważymy, że maluch się poci, możemy go szybko rozpiąć. Jak ubrać noworodka i małe dziecko na spacer podczas upałów, gdy jest znacznie powyżej 20 stopni Celsjusza?

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

W czasie upałów z powodzeniem wystarczy wówczas jedna warstwa ubrania. Jednak gdy temperatura powietrza zbliża się do 30 stopni Celsjusza, raczej nie zastanawiajmy się, jak ubrać noworodka na spacer – lepiej wówczas poczekać, aż się nieco ochłodzi, ewentualnie przełożyć wyjście na ranek kolejnego dnia. Oczywiście, warto zawsze mieć ze sobą niezbyt gruby kocyk z przepuszczającego powietrze materiału – na wypadek, gdyby nagle się ochłodziło. To dobre wyjście, gdy zastanawiamy się, jak ubrać dziecko, widząc np. 17 stopni na termometrze.

Upały to jedno, ale latem temperatura może spaść również poniżej 15 stopni Celsjusza – to ani ciepło, ani zimno, dlatego można mieć wątpliwości, jak wówczas ubrać noworodka na spacer. Na pewno przyda się więcej niż jedna warstwa ubrania i cieplejsza odzież na wierzch. O ubieraniu maluchów latem możesz przeczytać również tutaj.

Jak ubrać noworodka i niemowlę na spacer, gdy jest chłodno? 

W okresie jesieni i zimy – aż do wiosennego ocieplenia – działamy zgodnie z zasadą jednej dodatkowej warstwy. Jesień stanowi okres przejściowy przed zimą i bywa mało przewidywalna, jeśli chodzi o pogodę, stąd częste o tej porze roku wątpliwości, jak ubrać noworodka lub starsze dziecko na spacer. O każdej porze roku jako bielizna najlepiej sprawdza się body z długim rękawem. Wczesną jesienią, przy temperaturze około 15 czy 17 stopni Celsjusza, drugą warstwę może stanowić cieplejsza bluza lub sweterek, rajstopy, a na wierzch cienkie spodenki.

Ubranie dziecka „na cebulkę” sprawdzi się najlepiej, ponieważ pozwoli w razie potrzeby szybko rozpiąć lub zdjąć zewnętrzną warstwę

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 st. Celsjusza, nieodzownym elementem stroju wyjściowego niemowlaka staje się kombinezon lub śpiworek. Wówczas zaczynamy od body z długim rękawem, na to pajacyk lub rampers z długimi rękawami i nogawkami oraz skarpetki, a na wierzch kombinezon. Kiedy na dworze robi się mroźno, możemy dodatkowo włożyć maluszkowi sweterek, a pod rampers – rajstopki.

Grubość kombinezonu również powinna być dostosowana do pogody. Cieńszy sprawdzi się, gdy na zewnątrz będzie 5-10 st. C, grubszy – przy temperaturze poniżej zera. Tu znajdziesz więcej informacji o tym, jak ubierać noworodka zimą. 

Ubranie a aktywność dziecka

Gdy minie okres noworodkowy i niemowlę zaczyna się coraz więcej ruszać, nie ma potrzeby, aby był ubrany cieplej niż dorośli. Maluch wkłada we wszystkie wykonywane czynności dużo wysiłku, zatem – aby się nie przegrzał i było mu wygodnie – rezygnujemy z dodatkowej warstwy ubrania. 

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Wybierając się z niemowlęciem na spacer, rodzice często ubierają je zbyt grubo – kierując się tym, że gdy dorośli się ruszają, dziecko w wózku leży. To oczywiście prawda, ale nie zapomnijmy o tym, że maluch w gondoli jest osłonięty przed wiatrem czy chłodem przez budkę i wierzchnie okrycie. W przypadku dzieci dwu-, trzyletnich i starszych, które podczas spaceru będą korzystać z placu zabaw, lub będą jeździć rowerkiem, rezygnujemy z dodatkowej warstwy – ewentualnie wybieramy taką, którą można szybko zdjąć. Dzieci będące w ciągłym ruchu szybko się pocą i z dodatkową warstwą może być im zbyt ciepło.

Co z tą czapką?

Czapeczka lub inne nakrycie głowy – kiedy jest rzeczywiście potrzebne, a kiedy nie? Przebywając w domu, ani niemowlę, ani tym bardziej starsze dziecko nie potrzebuje nakrycia głowy. Noworodkowi możemy okryć główkę cienką czapeczką lub kapturkiem na krótko, zaraz po kąpieli. Pamiętajmy, że zapalenie ucha nie powstaje wskutek przewiania – to mit, który w dalszym ciągu pokutuje. Zapalenie ucha jest wywołane wirusami lub bakteriami, często jako następstwo kataru.

Gdy jesteśmy z dzieckiem na spacerze i nie ma wiatru, a temperatura przekracza 20 st. Celsjusza, to nawet w przypadku młodszych niemowląt możemy zrezygnować z nakrycia głowy, o ile zapewnimy im osłonę przed słońcem. Przy 15 stopniach Celsjusza przyda się już cienka bawełniana czapka, zaś gdy na zewnątrz jest 10-15 stopni, powinna być nieco grubsza. Przy kilkustopniowych lub minusowych temperaturach jako dodatkowe nakrycie głowy może służyć kaptur od kombinezonu lub kurtki. 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

  • Pamiętajmy, aby nigdy nie okrywać budki wózka pieluszką – ani zimą, ani latem. Świadomość jest w tym względzie coraz większa, ale zdarzają się rodzice lub dziadkowie, którzy wciąż to robią. Lepiej zaopatrzyć się w parasolkę, która osłoni malucha przed słońcem, nie blokując przy tym dopływu powietrza.
  • Temperaturę ciała malucha sprawdzamy nie na czole, ani na dłoniach, lecz na karku. Jeżeli jest ciepły, ale nie gorący czy też spocony, oznacza to, że dziecko jest odpowiednio ubrane.
  • Niezależnie od pory roku, nie rezygnujmy ze spacerów – nawet gdy słońca brak i pogoda staje się mniej łaskawa. To między innymi spacery kształtują odporność naszych dzieci. 

Im szybciej zaczniemy wychodzić z maluchem na zewnątrz, tym szybciej nabierzemy wprawy i doświadczenia, jeśli chodzi o dobranie odpowiedniego do temperatury stroju.  Wówczas odpowiedź na pytanie, jak ubrać dziecko w taką czy inną pogodę, w tym również noworodka na spacer – zarówno, gdy jest 15, 17 czy 20 stopni na plusie, jak i 5 na minusie – stanie się dla nas oczywista. Ze swej strony życzymy zaś dobrej pogody i pewności w doborze garderoby dla maluchów.

Autor

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję