Jak NIE przegrzewać dziecka? - ePozytywna Opinia

Jak NIE przegrzewać dziecka?

Czapeczka stała się swego rodzaju symbolem przegrzewania małych dzieci. Prawdopodobnie każdej mamie zdarzyło się, szczególnie od osób w starszym wieku, usłyszeć słynne „a gdzie czapeczka?” Czy faktycznie jest zawsze niezbędna? Poniżej podpowiadamy, jak ubierać i czym przykrywać noworodka i niemowlę, aby nie doprowadzić do przegrzania, którego negatywne skutki opisywaliśmy tutaj.

Dodatkowa warstwa – kiedy się przydaje?

W ciągu dnia, leżącego nieruchomo noworodka ubieramy w jedną warstwę więcej niż sami nosimy, ponadto zawsze powinniśmy mieć pod ręką bawełniany (łatwy do prania) kocyk jako ewentualne dodatkowe przykrycie. Pamiętajmy, aby temperaturę ciała dziecka sprawdzać na karku lub pleckach. W przypadku rączek czy stóp może to być mylące.

Zasadę jednej warstwy więcej stosujemy do momentu, kiedy maleństwo stanie się bardziej ruchliwe. Leżenie na brzuszku i unoszenie główki jest nie lada wysiłkiem. Niemowlę, które dużą część dnia spędza właśnie w taki sposób, może być ubierane tak samo jak pozostali domownicy. Zimą przygotujmy dla malucha np. body z krótkim rękawem, bluzeczkę bawełnianą z długim rękawem, spodnie i skarpetki lub rajstopki. Latem, gdy jest bardzo gorąco, wystarczy body z krótkim rękawem, oczywiście z przewiewnych, delikatnych materiałów.

Poza domem – „na cebulkę”

Gdy wyruszamy z niemowlakiem lub małym dzieckiem na spacer, możemy wrócić do zasady jednej warstwy więcej, o ile maluch podczas spaceru będzie przebywał w wózku. Jeżeli jednak nasza pociecha jest już starsza i z wózka rusza wprost na plac zabaw, zrezygnujmy z dodatkowej warstwy ubrania. Lepszym rozwiązaniem będzie narzucenie w wózku kocyka w razie potrzeby oraz ubranie malucha „na cebulkę”. W każdej chwili możemy wówczas rozpiąć lub zdjąć jedną z warstw, dzięki czemu dziecko dalej będzie się beztrosko bawić. Miejmy na uwadze to, że dzieci ubrane zbyt grubo rezygnują czasami z zabawy, bo jest im po prostu niewygodnie, szybko się pocą i stają się rozdrażnione. Spocony maluch jest bardziej narażony na wyziębienie, co może skutkować większą podatnością na infekcje.

Latem pamiętajmy o tym, aby nie zabierać dzieci na spacer w momencie największego nasłonecznienia. Wychodząc po południu, pamiętajmy, aby chronić główkę dziecka przed wciąż intensywnym słońcem, jednak jeżeli spacerujemy w cieniu, nie wkładajmy dziecku czapki. Obawy przed zapaleniem ucha, jako skutkiem przewiania, możemy raczej odłożyć do lamusa.

Zalety hartowania

Obecnie coraz częściej pojawiają się głosy, aby nawet w przypadku niemowląt, rezygnować z dodatkowej warstwy  na rzecz hartowania dziecka. Uważa się, że nawet jeżeli dziecko lekko zmarznie, może to działać wspomagająco na układ odpornościowy, w przeciwieństwie do przegrzania. Nie rezygnujmy również ze spacerów. Oczywiście, nie chodzi o to, aby dziecko z gorączką, czy zapaleniem płuc wyciągać na spacer, ale niech nie będzie przeciwwskazaniem do niego lekka infekcja, czy katar. W okresie zimy powinniśmy również wziąć pod uwagę, pogarszającą się, niestety, jakość powietrza (smog).

Na dobry sen

Zdarza, się, że rodzice często popełniają jeszcze jeden błąd – zbyt ciepło ubierają dzieci do snu. W krępującym ruchy, zbyt grubym ubraniu nie śpi się dobrze – lepiej, żeby piżamka była luźna i przewiewna, uszyta z naturalnych materiałów.

A co z „obowiązkową” czapeczką? Nie wkładajmy jej maluchowi na całą noc i na dłużej w ciągu dnia. Nakrycie głowy potrzebne jest tylko w pierwszych miesiącach życia przez około pół godziny po kąpieli.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Zrezygnujmy z przykrywania niemowląt, zwłaszcza tych najmłodszych, ciężkimi lub niedopasowanymi rozmiarowo kocami czy kołdrami – zbyt obszerne będą krępować maluchowi ruchy, co może zagrażać jego bezpieczeństwu podczas snu. Okrycie powinno być łatwe do utrzymania w czystości – aby móc prać je w temp. 60 st. C przynajmniej raz na 2 tygodnie lub nawet częściej, jeśli ulegnie zabrudzeniu. Z tego względu lepiej unikać wypełnienia z puchu, pierza, czy wełny.

W pierwszym roku życia postawmy na śpiworki do spania. Są bezpieczne – nie stwarzają ryzyka, że dziecko zarzuci sobie okrycie na twarz, a ich grubość, dopasowana do pory roku, sprawi, że maluch z pewnością nie zmarznie. Nie zapominajmy również o regularnym wietrzeniu pomieszczenia przed snem.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty