Co zrobić, aby plecak nie był za ciężki?

Wiek szkolny to dla dziecka i jego rodziców ważny okres w życiu. Dla młodego człowieka jest to moment intensywnego rozwoju – zarówno  fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego plecaka, który towarzyszy dziecku w okresie szkolnym i jest jego podstawowym, codziennym wyposażeniem. Pamiętaj, że niewłaściwy wybór może w krótkim czasie doprowadzić do wad postawy u dziecka,  dlatego podejmij tę decyzję, biorąc pod uwagę kilka ważnych czynników.

Instytut Matki i Dziecka zaleca zwrócenie uwagi na:

  •       Funkcjonalność  i bezpieczeństwo,
  •       Atesty i certyfikaty dla użytych składników i wykonania,
  •       Wagę,
  •       Wygląd.

Jak dobrać plecak dla dziecka

Przede wszystkim przyjrzyj się szelkom i plecom, czyli tyłowi plecaka. Ze względu na zdrowie oraz bezpośredni wpływ na kształtowanie postawy dziecka tył plecaka powinien być  usztywniony. Umożliwi to równomierne rozłożenie nawet bardzo dużego ciężaru oraz nie spowoduje ucisków w okolicy kręgosłupa, gdy plecak będzie wypełniony podręcznikami i wszystkimi niezbędnymi przyborami szkolnymi. Istotne  jest także, aby posiadał wzmocnione dno, które zabezpieczy przed uszkodzeniami zawartość plecaka i ochroni go przed zabrudzeniem.

Dobry plecak szkolny powinien też być  odpowiednio ukształtowany i wyprofilowany. Zadbaj, aby odpowiednio przylegał do pleców dziecka i posiadał odpowiednie wyprofilowanie w formie wybrzuszenia  dla  podparcia  części  lędźwiowej  kręgosłupa. Najlepiej aby jego tylna część a była wykonana z oddychającego materiału, który będzie zapobiegał przegrzewaniu się pleców dziecka. Trudno to jednak sprawdzić przy zakupie. Podczas badań w Instytucie wymagamy od producentów certyfikatów potwierdzających tą właściwość.

Jaki kupić zdrowy tornister dla pierwszoklasisty?

Duże znaczenie mają także szelki. Powinny być szerokie, usztywnione, odpowiednio zmiękczone i regulowane. Zwróć uwagę także na ich rozstaw – dopasowane do wzrostu oraz szerokości pleców dziecka sprawią, że ciężar plecaka zostanie prawidłowo i równomiernie rozłożony na całej powierzchni ramion i pleców.  Wybierając produkt spełniający te warunki, ochronisz swoje dziecko przed otarciami i bólem ramion.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Zadbaj o kręgosłup swojego dziecka. Sprawdzaj, co nosi w swoim plecaku. Maluchy często zabierają do szkoły zbyt wiele rzeczy – zabawki, dodatkowe książki i wszystko inne, co tylko im przyjdzie do głowy. Pamiętaj, że każdy kolejny przedmiot to obciążenie, które może prowadzić do wad postawy u dziecka.

Kolejnym  znaczącym  elementem  jest  waga  plecaka,  który  powinien  być możliwie  lekki  i wykonany z odpowiedniego materiału. Normy europejskie wskazują, iż ciężar plecaka powinien mieścić się  w  granicach  1200-1400  gram, a wraz z zawartością – nie powinien przekroczyć 10% ciężaru małego użytkownika. Niestety w przypadku organizowania sposobu noszenia przez dzieci do szkoły dużej ilości podręczników w różnych placówkach edukacyjnych, ten wymóg nie jest spełniony. Dlatego ciężar samego plecaka powinien być jak najmniejszy – przy spełnieniu powyższych kryteriów.

 

Zwróć uwagę  także na  detale  zapewniające  bezpieczeństwo  Twojemu dziecku.  Dobry plecak  szkolny powinien  być  wyposażony w odblaski,  które są  umieszczone w dobrze  widocznych miejscach, na przykład na zewnętrznej stronie plecaka. Dzięki temu zapewnisz swojemu dziecku dobrą widoczność, zwłaszcza po zmroku.

Bezpieczny i funkcjonalny plecak dla dzieci

Kupując plecak kieruj się również funkcjonalnością. Powinien posiadać wystarczającą ilość  komór,  przegród  i  kieszonek pomagających porządkować dziecku zawartość plecaka. Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie nosiło ze sobą legitymację, identyfikator, podręczniki, drugie śniadanie, picie – na każdą z tych rzeczy przydałoby się osobne miejsce. W zależności od potrzeb – wodoodporne lub nie. Dobre plecaki szkolne posiadają miejsce na podpisanie, co doskonale się sprawdza  szczególnie  w przypadku  najmłodszych uczniów.

 

Uchwyt  plecaka  powinien  być  również  usztywniony, wykonany z surowca, który nie będzie się wbijał w dłoń dziecka, ergonomiczny i dopasowany  do jego dłoni. Przy zakupie sprawdźmy także, czy plecak posiada atesty lub certyfikaty. Dadzą Ci one pewność jakości, użyteczności oraz wykonania z odpowiednich materiałów pod kątem chemicznym (użycia nietoksycznych materiałów i farb do ich barwienia) oraz  wytrzymałościowym.

 

Jeśli już zdecydujesz się na wybrany, dobry plecak szkolny, weź pod uwagę jego wygląd. Musisz  pamiętać,  iż  dziecko  jest  osobą  wymagającą  i  ma  swoje  potrzeby.  Dlatego  istotną kwestią jest  design, który  będzie  mu  odpowiadał.  Jeżeli znajdziesz modele, które spełniają wszystkie powyższe wymagania wskazane przez Instytut Matki i Dziecka – daj swojemu dziecku możliwość wyboru wzoru. Jest to kwestia bardzo indywidualna, a możliwość zdecydowania o tak ważnej rzeczy jak szkolny plecak, sprawi Twojemu dorastającemu dziecku ogromną radość.

Zdrowy i dobry plecak dla dzieci

Lesław Kluba
Lesław Kluba
Fizjoterapeuta, dr n. kult. fiz. - Zastępca Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego w Instytucie Matki i Dziecka

Nigdy nie należy kupować plecaka bez dziecka, tylko przymierzać go i dopasować indywidualnie w zależności od rozmiarów ciała i stosunków anatomicznych. Istotne są miękkie szelki, gdyż największy nacisk wywierany jest na barki. Również paski regulujące nie powinny być za długie ponieważ przy niesieniu plecaka w ręku mogą zostać przydeptane (upadek).

Jednak najważniejszym elementem, który wpływa na zdrowie dziecka jest ciężar plecaka. Rodzice mają tu ograniczony wpływ decydując się jedynie na zakup lekkich wyrobów. Wypełnienie leży w gestii szkoły. A własne doświadczenia  wskazują, że zwiększenie ciężaru już o 10% masy ciała, dźwiganego na plecach, powoduje podczas marszu znaczny wzrost tętna.

Dodatkowo zbyt duży ciężar to wychylenie sylwetki ku przodowi, średni ku tyłowi  wywołując zmianę krzywizn kręgosłupa. Więc ciężar plecaka razem z jego zawartością wpływa na kształtowanie prawidłowego układu kręgosłupa a także na wysklepienie stóp i obciążenie stawów biodrowych i kolanowych (zwiększenie koślawości lub szpotawości). Niewątpliwie wszystkie dodatkowe siły pionowe działające na dziecko zaburzają jego fizjologiczny rozwój.


Autor: Ewa Łukasik, Główny Specjalista ds. Opiniowania Wyrobów Użytkowych, Dział Ocen, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty

Podobne artykuły