Co musisz wiedzieć o pieluchach dla dzieci?

Pieluszki należą do produktów, bez których nie można się obejść, mając małe dziecko. Kiedyś wybór nie był tak szeroki, jak dziś. W sklepach znajdziesz wiele różnych rodzajów pieluszek – tych jednorazowego i wielorazowego użytku. Eksperci Instytutu Matki i Dziecka przez lata swojej działalności opiniodawczej przebadali tysiące pieluch w badaniach z bezpośrednim udziałem rodziców i dzieci, które z nich korzystają. W trakcie tych badań rodzice uczestniczący w testach chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i z zaangażowaniem opowiadali o swoich doświadczeniach. Pod kierunkiem specjalistów sprawdzili je pod każdym możliwym kątem. Wszystkie dostępne na rynku pieluszki przebadane przez Instytut oznaczone są  logo Pozytywna Opinia i podlegają stałej kontroli i ocenie.

Pieluchy jako produkt przeszły długą drogę, dokonano w nich wiele zmian technologicznych będących między innymi efektem wspomnianych badań w Instytucie. Dzięki temu dziś ich jakość jest bardzo wysoka, a poziom produktów dostępnych na rynku niezwykle wyrównany. Daje to rodzicom swobodę wyboru i możliwość kierowania się prawie wyłącznie swoimi preferencjami w zakresie marki czy miejsca zakupu.

Jeśli rozpoczynacie swoją przygodę z pieluszkami, posłuchajcie podpowiedzi innych rodziców. Z pewnością polecą Wam przebadane w Instytucie Matki  i Dziecka produkty, które posiadają naszą Pozytywną Opinię.

Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?

W tym artykule zestawiliśmy zalety i wady pieluszek jednorazowych i wielorazowych. Oba rozwiązania mają zarówno wiele plusów, jak i minusów. Jako rodzic sam musisz zdecydować, które będzie dla Ciebie i Twojego dziecka najlepsze. Mamy nadzieję, że pomożemy Ci dokonać mądrego i świadomego wyboru.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Pieluszki są poddawane procedurze opiniowania w Instytucie od 90-tych minionego wieku. Od tego czasu do dziś zaopiniowaliśmy praktycznie wszystkie marki na rynku. Zdarzało się, że w stanie jakim do nas były zgłoszone nie nadawały się właściwie do sprzedaży. Dzięki pracy z producentami i rodzicami powstawał naprawdę dobry produkt. Najwięcej pracy włożono w zmiany dotyczące polepszania chłonności produktu i zapobiegania przeciekaniu pieluch i moczeniu bielizny.

W tej chwili nowością na polskim rynku są pieluszki ekologiczne jednorazowe. Nie są tak piękne, kolorowe, ale ulegają podobno biodegradacji w dużo szybszym czasie niż ich kolorowe siostry. Nie maja Pozytywnej Opinii Instytutu, ale mamy nadzieje, ze do nas trafią.

Wybór na rynku jest naprawdę szeroki, więc życzymy tylko dobrych doświadczeń.

Pieluszki jednorazowe

Blisko 90% rodziców decyduje się na używanie pieluszek jednorazowych. Są wygodne w użyciu i bardzo ułatwiają młodym rodzicom codzienną pielęgnację dziecka. Niektórzy nie wyobrażają sobie innego rozwiązania, a tymczasem jednorazowe pieluszki wprowadzono na rynek dopiero w latach 60. XX wieku, a w Polsce dużo później. Pieluszka jednorazowa to wbrew pozorom produkt o dość skomplikowanej budowie. Można go podzielić na kilka warstw. Do skóry dziecka przylega specjalna włóknina, która przepuszcza wilgoć w jedną stronę – do środka pieluszki. Niekiedy pokryta jest warstwą ochronnego balsamu pielęgnującego skórę dziecka. W miękkim wkładzie pieluszki znajduje się absorbent, czyli substancja, która wiąże wilgoć i pulpa najczęściej z celulozy. Z wierzchu natomiast znajduje się warstwa powłoczki, która nie przepuszcza wilgoci, falbanki z gumkami, rzepy oraz ściągacze.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Zalety pieluszek jednorazowych

Stosowanie produktów jednorazowego użytku  pozwala oszczędzić rodzicom sporo czasu. Ponadto wilgoć w tych pieluszkach wchłania się bardzo szybko, dzięki czemu skóra dziecka dłużej pozostaje sucha. Maluch nie odczuwa wówczas dyskomfortu i uczucia chłodu wywołanego wilgotną pieluszką, które mogłoby go obudzić w nocy. Plusem tego rozwiązania jest także pochłanianie nieprzyjemnych zapachów oraz odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym zawartość pieluchy nie wydostaje się na zewnątrz.

Wady pieluszek jednorazowych

Znaczącą wadą pieluszek jednorazowego użytku jest to, że są szkodliwe dla środowiska, bo ich biodegradacja trwa bardzo długo. Istotnie wyrzuca się ich ogromne ilości, które bardzo długo się rozkładają. Kolejną wadą jest to, że skóra dziecka w takiej szczelnej pieluszce gorzej oddycha.  Może to powodować utrzymywanie się podrażnień,  a nawet zmian alergicznych na skórze. Paradoksalnie wadą tych pieluszek jest też ich chłonność: przez to, że dziecko nie odczuwa dyskomfortu z powodu wilgoci, może nieco dłużej się od pieluszek odzwyczajać. Decydując się na zakup pieluszek jednorazowych warto na początku kupić małe opakowanie i wypróbować jak skóra dziecka na nie zareaguje. Jest to bardzo indywidualna sprawa dla każdego dziecka. Każdy maluch po prostu inaczej reaguje na tworzywa, z których wykonane są pieluszki różnych marek. Dzięki przetestowaniu dostępnych rozwiązań dowiemy się jakich materiałów nasze dziecko nie toleruje, a których możemy używać bez żadnych problemów. Warto przed założeniem pieluszki jednorazowej natłuścić i zabezpieczyć skórę dziecka przed drażniącym działaniem moczu, w celu zapobiegnięcia ewentualnym zmianom, które w tak ciepłym i wilgotnym środowisku mogą się wyjątkowo szybko rozwijać.

Pieluszki wielorazowe

Wiele osób wielorazowe pieluszki kojarzy z powszechnie niegdyś stosowaną pieluchą tetrową. Pieluchy z tej bawełnianej tkaniny istotnie były mało wygodne. Trzeba było je prać,  wygotowywać, prasować, a to pochłaniało mnóstwo czasu, nie mówiąc już o wydatkach na prąd, wodę i proszek do prania. Dziś pieluchy wielorazowe to zupełnie inny produkt. To funkcjonalne, estetyczne pieluszki, które w niczym nie przypominają tetrowych poprzedniczek.

Zalety pieluszek wielorazowych

Kolorowe otulacze, wymienne wkłady z naturalnych włókien, łatwe w praniu. Pieluszki wielorazowe wyglądają bardzo estetycznie, a ich zmiana jest dziś o wiele prostsza i w zasadzie sprowadza się do wymiany wkładu umieszczonego w wielorazowym otulaczu. Wykonane są z naturalnych materiałów (bawełny, bambusa), które umożliwiają wielokrotny użytek po wypraniu i wygotowaniu.  Po pieluszki wielorazowe sięgają przede wszystkim rodzice, dla których bardzo ważny jest aspekt ekologiczny – korzystając z pieluch wielorazowych przyczyniamy się do ochrony i środowiska i od najmłodszych lat uczymy malucha dbania o naturę.

Wielu z rodziców uważa, to rozwiązanie za zdecydowanie ekonomiczniejsze w dłuższej perspektywie czasowej. W internecie można znaleźć wiele dowodzących tego rozliczeń.

Wady pieluszek wielorazowych

Nawet najwyższej jakości materiał naturalny nie jest tak chłonny jak pieluszki jednorazowe. W związku z tym dziecko może odczuwać dyskomfort, wilgoć oraz uczucie chłodu. Rodzice jako wadę tego rozwiązania wskazują także pranie i suszenie, które opisują jako zbyt czasochłonne i wymagające dodatkowego wysiłku. Koszt jaki trzeba ponieść jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, aby zabezpieczyć właściwą ilość pieluszek wielorazowych też jest znaczący w odniesieniu do pieluch jednorazowych.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy maluch jest inny i inaczej reaguje. Najlepiej przetestować różne rozwiązania. Dowiesz się wówczas, czy konkretna pielucha odpowiada Tobie i Twojemu dziecku.

 

Autor: Ewa Łukasik Główny Specjalista ds. Opiniowania Wyrobów Użytkowych, Dział Ocen, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty