Jakie pieluszki wybrać?

7 listopada 2022
Reklama

Jakie pieluszki wybrać dla noworodka, a jakie dla starszego niemowlaka? Czy dla noworodka najlepsze będą pieluszki w rozmiarze 1 czy 2? Gdzie znaleźć wiarygodne informacje na temat pieluch i czy warto brać pod uwagę opinie innych rodziców? Czy ranking jednorazowych pieluch dla noworodka i opinie innych rodziców ułatwiają znalezienie dobrego produktu?

Pieluchy jednorazowe, były pierwszymi wprowadzonymi na rynek pieluszkami, stanowiącymi produkt higieniczny, przeznaczony do wyrzucenia zaraz po zużyciu. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczyć bieliznę, ubrania i pościel przed zmoczeniem i zabrudzeniem. W poniższym poradniku rozwiewamy wszelkie wątpliwości co do tego, jakie pieluchy wybrać, aby stały się Twoim i Twojego dziecka sprzymierzeńcem, a nie dodatkowym kłopotem.

Jak długo korzystać z pieluszek?

Takie zabezpieczenie jest potrzebne, ponieważ maluch nie kontroluje jeszcze swoich potrzeb fizjologicznych. Pieluchy to wygodne rozwiązanie dla dziecka i jego rodziców, czy opiekunów.

Okres codziennego korzystania z tych produktów zwykle zamyka się w przedziale dwóch lat, czasami trwa trochę dłużej, w zależności od indywidualnej gotowości dziecka na skuteczne pożegnanie się z pieluszkami.

Pieluchy jednorazowe: co w środku?

Z czego składa się taki produkt? Główny elementem pieluszki są odpowiednio wykrojone włókniny poliestrowe o właściwościach przepuszczających wilgoć do środka i nie wypuszczających jej na zewnątrz (powłoczka zewnętrzna). Włókniny są sklejone, wypełnione najczęściej celulozową pulpą i SAP (polimerowym środkiem absorbującym wilgoć). Cały produkt wykończony jest falbankami oraz ściągaczami wokół ud i pasa, a także elastycznymi i czepnymi paskami, dopasowującymi pieluszkę w talii dziecka.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Zakładane, na wrażliwą skórę dziecka, pieluszki powinny być miękkie i dobrze wchłaniać wilgoć. Materiały w nich zastosowane muszą być przebadane dermatologicznie, co zapewnia bezpieczeństwo ich stosowania od pierwszych chwil życia. Dobra pielucha to również inwestycja w zdrowie dziecka. Dlatego najlepiej jest wybierać takie, które zostały odpowiednio sprawdzone i zweryfikowane przez wiarygodne, powołane do tego instytucje.

Jakie pieluchy dla noworodka?

Pieluszki różnych marek z powodzeniem funkcjonują na rynku od wielu lat. O wyborze pieluch przez rodziców decydują aspekty takie jak:

  • dostępność;
  • cena;
  • opinia;
  • walory użytkowe.

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, które z nich są najlepsze. Jeżeli chodzi o ranking pieluch jednorazowych, to powstaje pytanie, którym się kierować. Okazuje się bowiem, że w tego typu zestawieniach, dostępnych w sieci, przodują bardzo różne marki i produkty.

Warto mieć na uwadze fakt, że każde dziecko jest inne, a zatem inaczej może zareagować na określoną markę pieluszek – nawet tę powszechnie polecaną. Aby sobie pomóc w doborze najlepszego produktu, należy kupić małe opakowanie pieluch i po prostu je wypróbować – sprawdzając, jak skóra dziecka zareaguje na ten produkt.

Jeżeli pojawią się zaczerwienienia, czy podrażnienia na skutek nietolerancji danego rodzaju pieluszek, należy spróbować innych. Konkretny ranking pieluch jednorazowych i opinie innych matek bywają mylące i niezbyt pomocne w wyborze. Często okazuje się, że pieluszki, które sprawdziły się w przypadku jednego, czy nawet wielu maluchów, nie są dobrze tolerowane przez naszą pociechę. Dzieci reagują bowiem bardzo indywidualnie na tego rodzaju produkty, mające przecież kontakt z ich delikatną skórą.

Dobór pierwszych pieluch dla noworodka

Pieluszki każdej marki występują w kilku rozmiarach, z określonymi przedziałami wagowymi, które szacunkowo informują nas, o jakiej masie dziecko może z danej pieluszki skorzystać. Rozmiary i przedziały wagowe zwiększają się proporcjonalnie, wraz z wiekiem małego użytkownika. Jakie pieluchy dla noworodka będą odpowiednie?

Wybierając pierwsze pieluszki dla mającej dopiero przyjść na świat pociechy, rodzic powinien przed zakupem oszacować masę ciała dziecka – na podstawie badań, które przed rozwiązaniem przechodzi przyszła mama. Odpowiedź na pytanie, jakie są najlepsze pieluchy dla noworodka,  nie jest oczywista i jednoznaczna z uwagi na indywidualny rozwój każdego dziecka.

Jakie pieluchy dla noworodka: 1 czy 2?

Pieluchy dla noworodka to produkty dla dziecka urodzonego o czasie z prawidłową masą urodzeniową (tj. 2,5-4 kg). Rozmiar ten posiada swoją anglojęzyczną nazwę newborn (dla nowonarodzonych), a przedział wagowy przewidziany na opakowaniu takich pieluszek wynosi od 2 do 5 kg. W praktyce przekłada się to na wybór właśnie takiego rozmiaru na czas zaraz po urodzeniu dziecka. Oprócz rozmiaru najmniejszego, dostępne są również pieluszki w rozmiarze 2, z przedziałem wagowym od 3 do 6 kg.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Jeżeli jeszcze przed porodem, z wcześniejszego wywiadu wnioskuje się o spodziewanej większej masie dziecka – bliżej 4 kg, a do tego rodzice są wysocy, wówczas warto na początek przygotować właśnie rozmiar 2 pieluch. To istotna kwestia, ponieważ zbyt duża pieluszka może powodować wycieki i przemoczenia wokół ud malucha, czy na jego pleckach. Za mała z kolei może uciskać wrażliwe okolice ciała dziecka.

Najlepsze pieluchy dla noworodka nie muszą być koniecznie jednorazowe. Wykonane z tetry bawełnianej lub bambusowej pieluszki wielorazowego użytku, również stanowią opcję wartą rozważenia. Zarówno pod względem surowcowym, jak i ekologicznym. Na rynku mamy także wiele propozycji otulaczy z wkładami do wymiany.

Stosowanie produktów wielokrotnego użytku, w odróżnieniu od pieluch jednorazowych, prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów. Wśród rodziców z proekologicznym podejściem możemy znaleźć licznych zwolenników tego rozwiązania.

Jakie pieluchy dla starszego niemowlaka?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie pieluchy dla niemowlaka w kolejnych miesiącach jego życia, trzeba obserwować, jak szybko maluch przybiera na wadze.  Każdy rozmiar pieluch posiada graniczną wartość przewidzianej dla niego masy dziecka, ale nie warto czekać do końca, aż dziecko osiągnie tę granicę.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, lepiej wcześniej sięgnąć po następny, większy rozmiar produktu. Przedziały wagowe są tak dobrane, by nakładały się przy skrajnych wartościach, co przekłada się na większą wygodę użytkowania i pozwala na lepsze dopasowanie pieluszek.

Przykład: Dziecko o masie ciała 4 kg nie powinno już korzystać z pieluszek w rozmiarze 1 (2-5 kg) – zdecydowanie lepszy jest dla niego rozmiar 2 (3-6 kg). Może też się zdarzyć, że ważący 5 kg duży maluch w wieku powyżej 3 miesięcy będzie potrzebował już rozmiaru 3 (5-9 kg), gdyż pieluszki w tym rozmiarze uwzględniają budowę anatomiczną starszego dziecka – są po prostu głębsze.

Ta zasada dotyczy dobierania pieluszek dla wszystkich dzieci, które wg siatek centylowych są wyższe, czy cięższe od średniej danego wieku rozwojowego. Warto wówczas sięgać po produkt rozmiarowo większy, gdyż jest dłuższy, szerszy i głębszy. Pamiętajmy o tym, że każda marka może mieć inne kategorie rozmiarowe.

Różnica w przedziałach wagowych, nawet jeśli jest niewielka (np. 1 kg), ma bardzo duże znaczenie, szczególnie w okresie noworodkowym czy wczesnoniemowlęcym. Źle dobrany rozmiar pieluszek może być powodem przeciekania w obrębie pleców czy brzucha oraz w okolicy ud dziecka. Za to dobrze dobrana pieluszka nie tylko daje odpowiednie zabezpieczenie, ale również zapewnia niemowlęciu niezbędną swobodę ruchów, które nie są wówczas niczym skrępowane.

Jak często zmieniać pieluszki najmłodszym?

Rodzice skarżą się często na jakość pieluszek, gdy na skórze dzieci pojawiają się zaczerwienienia, czy podrażnienia. Eksperci podpowiadają, że dorośli opiekujący się maluszkiem powinni przeanalizować przyczyny takiego stanu.

Złotą zasadą przy najmłodszych maluchach (nie tylko w okresie noworodkowym – do 28. dnia życia, ale i później, w pierwszych 3 miesiącach) jest zmiana pieluszki po każdym karmieniu piersią, tj. nawet po 1,5 godziny i w odstępach maksymalnie 3 godzinnych jednorazowego stosowania pieluszki. Dotyczy to i dnia, i nocy. Oprócz w miarę stałych pór przewijania, dziecku należy zmienić pieluszkę również wtedy, gdy widzimy, że jest już pełna – nawet jeżeli założyliśmy ją godzinę wcześniej.

Młoda, wrażliwa i cienka skóra nie powinna być narażona na drażniące działanie moczu i stolca. Bardzo łatwo dochodzi bowiem wówczas do zaczerwienień i podrażnień. Ma to związek z pH tych wydzielin oraz wilgotnym i ciepłym środowiskiem wewnątrz pieluszki.

Zmiana pieluszek u starszych dzieci

Starszym dzieciom, w drugim półroczu życia można pieluszki zmieniać rzadziej. Jednak czas jednorazowej aplikacji, czyli noszenia jednej pieluchy, nie powinien być dłuższy niż 4-5 godzin. Zmiana pieluszek w takich przedziałach godzinowych powinna odbywać się także w nocy. Nie wolno zostawić na skórze malucha pieluszki np. na 12 godzin. Na pewno nie będzie to dla niego zdrowe. Ponadto, im dłużej pieluszka jest na pupie dziecka, zwłaszcza aktywnego i ruchliwego, tym łatwiej o przecieki.

To samo dotyczy podrażnień i tzw. pieluszkowego zapalenia skóry. Pieluszka w nazwie tego zespołu chorobowego może sugerować, że jest to wina produktu. Jednak, choć do chorobowych zmian na skórze dochodzi rzeczywiście w okolicy pieluszki, przyczyną często jest nie ona sama, ale drażniące działanie jej zawartości. Zwłaszcza, gdy pieluchy nie zmieniamy za często, a skóra dziecka zbyt rzadko jest poddawana zabiegom higienicznym, czy skutecznie zabezpieczana.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Najlepsze pieluchy, czyli jakie?

Reasumując: co można odpowiedzieć rodzicom pytającym o najlepsze pieluchy, opinie i rankingi?

Najlepsze to nie tylko produkty dobrej jakości – bezpieczne surowcowo, tzn. pod względem chemicznym, przebadane dermatologicznie, dostosowane do wagi dziecka. Najlepsze pieluchy to również produkty właściwie stosowane. Mające jak najkrótszy kontakt ze skórą dziecka po zmoczeniu czy zabrudzeniu, czyli odpowiednio często zmieniane.

Autor

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję