Bezpieczny transport noworodka ze szpitala do domu

Podróż ze szpitala do domu to pierwsze zetknięcie się noworodka ze światem zewnętrznym. Ważne, aby być na ten moment przygotowanym jeszcze przed narodzinami dziecka. Pierwsza wyprawa samochodem powinna być bowiem dla malucha nie tylko jak najmniej stresująca, lecz także  bezpieczna. O czym  powinno się zatem pamiętać, planując powrót  ze szpitala do domu?

Przygotowaliśmy listę rzeczy, o których trzeba  pamiętać:

  • zestaw ubranek odpowiednich  do pogody,
  • dodatkowa warstwa wierzchniej odzieży,
  • koc, pled lub inne okrycie, zależne od pory roku,
  • bezpieczny fotelik samochodowy.

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Obawiając się tej pierwszej podróży – przegrzania lub wychłodzenia dziecka, rodzice często zadają specjalistom Instytutu Matki i Dziecka bardzo szczegółowe pytania. Ubranka powinny być dopasowane do pory roku i warunków pogodowych konkretnego dnia, ale co to tak naprawdę znaczy?  

Latem, gdy pogoda dopisuje, najlepiej założyć dziecku  pieluszkę, body, pajacyk, bawełnianą czapeczkę, a następnie okryć je cienkim kocykiem.

Wiosną, w ciepły, ale nie upalny dzień świetnie sprawdzi się zestaw wymieniony wyżej, uzupełniony o lekki sweterek lub bluzę.

W chłodniejsze, jesienne dni należałoby zaopatrzyć się w śpioszki ze stópkami, body z długim rękawem oraz sweterek. Koc powinien już być bardziej mięsisty, ocieplający i chroniący przed wiatrem.

Zimą, gdyby temperatura na dworze osiągnęła poziom poniżej zera, na ubranka wymienione wyżej najlepiej założyć dziecku ciepły kombinezon oraz bawełnianą czapkę, a następnie okryć je ciepłym kocem.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ubranie powinno być praktyczne i łatwe do założenia noworodkowi. Należy zapomnieć o  obcisłych spodniach  typu jeansy, rajstopach, bluzach i swetrach zakładanych przez głowę. Nie tylko będą krępować ruchy dziecka, lecz także  przysporzą  niepotrzebnych emocji podczas zakładania. W efekcie maluch może być niespokojny i pobudzony podczas podróży. Ważne jest,  aby noworodek miał zawsze jedną warstwę odzieży więcej w porównaniu z liczbą warstw u osoby dorosłej.  

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Warto zaplanować podróż z dzieckiem do domu ze sporym wyprzedzeniem i przygotować odpowiedni fotelik, niezbędne ubrania i akcesoria, najlepiej przed spodziewanym porodem. Trzeba uwzględnić i porę roku i odległość, jaką trzeba będzie pokonać, by zapewnić dziecku i bezpieczeństwo i wygodę.

Bezpieczna podróż

Bez względu na to, jak daleko jedziemy samochodem , zawsze obowiązuje ta sama zasada – dziecko powinno być przewożone na tylnym siedzeniu auta, w specjalnym foteliku samochodowym dla niemowląt, tyłem do kierunku jazdy. Jest to jedyna bezpieczna metoda, dzięki której nie narazimy noworodka na ewentualne urazy. Niedopuszczalne jest przewożenie dziecka w ramionach rodziców, czy też w nieprzystosowanym do tego foteliku albo w gondoli wózka. Model fotelika, w którym dziecko będzie podróżować, musi spełniać standardy określone przez Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa ECE R44-03 oznaczający zgodność wyrobu z obowiązującymi obecnie wymaganiami technicznymi w Europie (tzw. homologacja). Takim symbolem fotelik  powinien być oznaczony w widocznym miejscu.

W przypadku noworodka najlepiej sprawdzą się foteliki z grupy 0, przeznaczone dla maluchów do 6-9 miesiąca życia (dodatkowo doposażone we wkładkę niemowlęcą i klin niwelujący głębokość fotela) oraz 0+ przystosowane dla dzieci do 12-15 miesiąca życia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznych fotelikach dla dzieci, koniecznie zajrzyj do artykułu, który pomoże Ci wybrać najlepszy model.

Bezpieczny transport noworodka ze szpitala do domu
Bezpieczny transport noworodka ze szpitala do domu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Noworodka najlepiej zanieść do samochodu już w foteliku, aby mieć pewność,  że jest w nim poprawnie i wygodnie ułożony i zapięty w pasy bezpieczeństwa. Najlepiej będzie, jeśli mama usiądzie obok niego, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku i w razie potrzeby móc zareagować. W czasie podróży warto trochę rozpiąć ubranie malucha, rozchylić kocyk, by dziecku nie było za ciepło, a tuż przed wyjęciem dziecka z fotelikiem na zewnątrz pozapinać je lub przykryć.

W trakcie jazdy nie należy słuchać głośnej muzyki, otwierać szeroko okien i przesadzać z klimatyzacją, żeby nie przeziębić i nie wystraszyć noworodka w tej pierwszej najważniejszej drodze do domu. Gdyby jednak noworodek  zaczął płakać, dobrze byłoby znaleźć miejsce do zatrzymania się, w miarę możliwości ustalić przyczynę płaczu, postarać się uspokoić dziecko, a następnie kontynuować podróż. I pamiętajmy: w żadnym wypadku nie wolno wyjmować dziecka z fotelika podczas jazdy.

 

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty