Jak bezpiecznie korzystać z dziecięcego wózka?

Najlepszy i najdroższy wózek nie będzie bezpieczny dla dziecka, jeśli nie zwrócisz uwagi na sposób, w jaki z niego korzystasz. Podczas wyboru rzeczy służących dziecku, miej przede wszystkim na względzie bezpieczeństwo maluszka. Dopiero w drugiej kolejności rozpatruj inne kwestie, takie jak: wygoda użytkowania czy też wygląd zewnętrzny. Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka? Jak korzystać z dziecięcego wózka? Wydawać by się mogło, że korzystanie z wózka dziecięcego jest intuicyjne. Nic bardziej mylnego. Amerykańska Akademia Pediatrii alarmuje, że co roku na całym świecie aż 17 tysięcy dzieci doznaje kontuzji związanych z nieprawidłowym użytkowaniem wózka dziecięcego lub jego wadliwą budową.

W związku z tym stworzone zostały rozmaite regulacje prawne, o których pisaliśmy w tekście o pierwszym foteliku i wózku dla dziecka, mające na celu zminimalizowanie liczby błędów konstrukcyjnych i wyeliminowanie ryzyka kontuzji. Producenci zobowiązani są do dbałości o jakość materiałów i odpowiednią konstrukcję wózka. Nie zapominaj jednak o tym, że prawidłowe użytkowanie wózka jest równie ważne, co poprawność w projektowaniu i produkcji. Mając na uwadze dobro dziecka, powinnaś poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Najlepsze regulacje i zasady nie ochronią jednak dziecka przed wypadkiem, jeśli nie zastosujesz się do kilku bardzo ważnych wskazówek związanych z prawidłowym używaniem wózka.

Jak bezpiecznie użytkować wózek dziecięcy? Zasady korzystania z wózka dziecięcego:

  • uważaj na obciążenie,
  • pamiętaj o higienie,
  • zapoznaj się z instrukcją,
  • korzystaj z hamulców,
  • sprawdź czy wózek ma odpowiednie atesty.

Zabieraj tylko najpotrzebniejsze rzeczy

Wiele osób narusza zasady bezpiecznego użytkowania wózka poprzez nadmierne obciążanie jego konstrukcji. Pamiętaj o tym, że wieszanie zakupów na rączce znacząco zmniejsza stabilność wózka i zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Jest to szczególnie istotne w przypadku korzystania ze środków transportu zbiorowego np. autobusów miejskich – przesadnie obciążony wózek może łatwo się przewrócić w sytuacji, gdy pojazd gwałtownie zahamuje. Aby tego uniknąć, powinniśmy korzystać ze specjalnej torby zawieszonej na ramie od wózka lub z kosza fabrycznie zamontowanego pod gondolą. Zalecamy, abyś przed każdym wyjściem zastanowiła się, co jest naprawdę potrzebne i zapakowała jedynie niezbędne przedmioty. Najlepiej ustal stałą, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i wieku dziecka listę akcesoriów. Mogą być to np. dwie pieluszki na zmianę, mała paczka mokrych chusteczek, mała butelka wody, lekkie zabawki, potrzebne leki itp. Nie rób też zapasów na parę tygodni, za każdym razem powinnaś brać to, co jest potrzebne na jedno wyjście. Takie rozsądne planowanie pozwoli zapobiec destabilizacji wózka i zwiększy wygodę użytkowania.

Nie zapominaj o zasadach higieny

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie tapicerki i innych elementów wózka. Zapoznaj się z zaleceniami producenta w tej kwestii. Jest to istotny element przeciwdziałania niebezpiecznym zakażeniom u dzieci. Pamiętaj o tym, że wózek dziecięcy, dotykany przez wiele osób, jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Oczywiście nierealne (i niezdrowe) jest zachowanie całkowitej sterylności, prawidłowo rozwijające się dziecko powinno mieć kontakt ze światem zewnętrznym, ale zabrudzony wózek jest jednak czymś, czego lepiej unikać. W czasie czyszczenia wózka pamiętaj o dobraniu odpowiednich środków czyszczących, bezpiecznych chemicznie dla dziecka, zadbasz w ten sposób zarówno o prawidłowy stan skóry dziecka jak i o trwałość materiałów, z których wózek jest wykonany.

Zadbaj o stan techniczny – bezpieczny wózek dziecięcy

Nie zapomnij też o systematycznym przeglądzie technicznym wózka. Bardzo ważne jest szukanie ewentualnych usterek. Wczesne wykrycie pęknięcia w ramie lub tapicerce wózka może pomóc w zapobiegnięciu niebezpiecznym wypadkom. Istotne jest też sprawdzanie, czy wszystkie hamulce działają prawidłowo i czy kółka wykazują odpowiednią ruchomość.

Konserwacja wózka dziecięcego

W czasie mycia kółek pamiętaj o tym, żeby nie robić tego pod bieżącą wodą – inaczej istnieje ryzyko zardzewienia metalowych części. Użyj sprężonego powietrza i odpowiedniego preparatu do konserwacji (dostosowanego do rodzaju tworzywa) , a następnie przetrzyj kółka ściereczką. Zniszczone elementy powinnaś w miarę możliwości wymieniać, ponieważ uszkodzona konstrukcja wózka bardzo negatywnie wpływa na jego stabilność. Jeśli nie wiesz, jak naprawić daną usterkę, nie bój się poprosić producenta o pomoc. Zachowaj też ostrożność w przypadku korzystania ze starych i używanych wózków.

Składanie i rozkładanie – jak korzystać bezproblemowo z wózka dziecięcego?

Prawidłowo skonstruowany wózek nie powinien mieć możliwości automatycznego złożenia się. Zwracaj uwagę na wszelkie blokady, które pomogą Ci zapewnić dziecku jak największe bezpieczeństwo. Wózek składaj i rozkładaj z dala od pociechy, gdyż dzieci posiadają wrodzoną ciekawość i skłonność do poznawania świata poprzez dotyk. Z tego względu zwróć uwagę, czy w czasie użytkowania wózek jest stabilny, a jego ruchome części nie znajdują się w zasięgu dziecka. Ważne przy tym są nie tylko elementy metalowe, ale także wszelkie paski czy sznureczki.

Korzystaj z hamulców

W czasie każdego postoju wózek powinien być odpowiednio zabezpieczony w celu uniknięcia możliwości samoczynnego przemieszczania się. Miej tu na uwadze przede wszystkim wszelkie miejsca pochyłe, gdzie istnieje ryzyko stoczenia się wózka z dzieckiem. Przewożenie dziecka w wózku w komunikacji miejskiej wymaga zdwojonej czujności. Musisz mieć absolutną pewność, że jesteś w stanie w pełni zapanować nad wózkiem i masz nad nim całkowitą kontrolę, w czym pomoże regularny przegląd techniczny hamulców i ograniczenie zbędnego obciążenia.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Na całym świecie co jakiś czas dochodzi do wypadków, które wydarzają się z powodu staczającego się wózka z dzieckiem, który nie został odpowiednio zatrzymany, unieruchomiony. Hamulec powinien służyć do tego celu w każdej sytuacji, gdy istnieje jakiekolwiek ryzyko samowolnego przemieszczenia się wózka z dzieckiem. Trzeba używać go nawet z przesadą, by zapobiec jakimkolwiek sytuacjom niebezpiecznym.

Ułóż dziecko w bezpiecznej pozycji

W rozwoju dzieci niezwykle istotne są pewne zasady bezpieczeństwa, które pomogą w uniknięciu nieprawidłowego ukształtowania się poszczególnych odcinków kręgosłupa. Dotyczy to szczególnie dzieci do pierwszego roku życia, które nie powinny leżeć na miękkich poduszkach ze względu na ryzyko uduszenia się. W czasie spaceru zwróć uwagę na to, czy dziecko leży z twarzą zwróconą w Twoją stronę, nie powinno się odwracać na brzuch. Pamiętaj też o zapinaniu pasów w przypadku wózków spacerowych.

Dodatkowe akcesoria

Zastanów się nad różnymi dodatkowymi akcesoriami, które zapewnią dziecku jak największy komfort. W sklepach możesz znaleźć różnego rodzaju moskitiery, folie przeciwdeszczowe, parasolki, okrycia, uchwyty na picie itp. Odpowiednio się zaopatrując, zapewnisz swojemu dziecku wygodę niezależnie od pogody. Pamiętaj przy tym, by nie ograniczać dostępu do świeżego powietrza i korzystać jedynie z produktów posiadających odpowiednie certyfikaty i atesty zapewniające bezpieczeństwo surowcowe i konstrukcyjne.

 

Autor: Ewa Łukasik Główny Specjalista ds. Opiniowania Wyrobów Użytkowych, Dział Ocen, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty