Jaki wózek dla starszego dziecka?

31 marca 2021

Jaki wózek nadaje się dla starszego dziecka? Kiedy nasza pociecha może zacząć jeździć klasyczną spacerówką, a kiedy wózkiem typu parasolka? Czy jest sens kupować wózek dla 4-latka? Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając wózek spacerowy dla starszego lub wysokiego dziecka i czy warto inwestować w wózek z dostawką? Jak widać z powyższych pytań, zakup wózka przeznaczonego dla starszej pociechy czy rodzeństwa w różnym wieku może  być sporym wyzwaniem. Przeczytaj nasze wskazówki oparte o doświadczenia w opiniowaniu różnych typów dziecięcych wózków. 

Kiedy nasza pociecha uczy się samodzielnie siadać bez podparcia, możemy zacząć rozglądać się za wózkiem spacerowym. Kupując spacerówkę, warto mieć świadomość, że dziecko będzie coraz bardziej ruchliwe i ciekawe świata, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Należy jednak odróżnić wózek spacerowy od składanego wózka przewozowego, czyli parasolki, nie są one bowiem dla siebie alternatywą.

Wózek dla starszego dziecka: spacerówka czy parasolka?

Spacerówka to komfortowy wózek nie tylko na spacer, w którym dziecko może zarówno siedzieć, jak i leżeć na płasko, nawet przez dłuższy czas, podczas gdy parasolka to typ wózka przewozowego, raczej do siedzenia, przeznaczonego dla starszych dzieci i na krótsze dystanse.

  • wózek spacerowy, zwany spacerówką – na 3 lub 4 kołach, przeznaczony dla starszych niemowląt i dzieci, które siedzą bez podparcia;
  • składany wózek przewozowy, tzw. parasolka – przeznaczony dla starszych dzieci (od 1,5 roku życia lub później), raczej na krótsze dystanse lub w podróży.

Ile waży wózek dla starszego dziecka?

Klasyczne spacerówki są zazwyczaj większe i cięższe (nawet kilkanaście kg), a także posiadają szersze i głębsze siedziska niż parasolki. Te drugie są małe, lekkie (zwykle do 3,5 kg) i łatwo się składają, a po złożeniu mają niewielkie rozmiary. Trzeba się liczyć z tym, że każdy większy wózek spacerowy dla wysokiego dziecka, będzie też odpowiednio więcej ważył.

Jakie koła w wózkach dla starszych dzieci?

Klasyczny wózek spacerowy, ze względu na duże (średnica powyżej 20 cm), skrętne koła pompowane lub żelowe oraz dobrą amortyzację, sprawdzi się na terenach nierównych, mokrych czy piaszczystych. Wózek typu parasolka posiada mniejsze (do 15 cm średnicy) piankowe koła, tylne nieskrętne i tej samej wielkości, bez dobrej amortyzacji. Opisane parametry nie zapewniają należytej ochrony przed wstrząsami, a także ograniczają możliwość manewrowania, co sprawia, że tego typu wózek będzie odpowiedni raczej na krótsze dystanse i w terenie miejskim, na równej i raczej suchej nawierzchni.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Najpopularniejsze są spacerówki z czterema kołami, ale od dłuższego czasu trwa moda na spacerowe wózki trójkołowe. Ten typ podwozia sprawdza się zwłaszcza w tzw. wózkach joggingowych, przeznaczonych dla aktywnych rodziców, którzy spędzając czas z dzieckiem, nie chcą rezygnować z uprawiania sportu. Wózki trójkołowe przyciągają wyglądem, ale warto zwrócić uwagę na ich stabilność, szczególnie przy większym obciążeniu.

Konstrukcja i akcesoria wózka dla starszych dzieci

Wózek spacerowy posiada wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które zapewniają dziecku większy komfort, również podczas dłuższego w nim przebywania (np. w czasie długich spacerów).

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Ze względu na lekkość, polecanym materiałem na stelaż jest aluminium. Na rynku dostępne są również stelaże stalowe, jednak w ich przypadku istnieje ryzyko pojawienia się rdzy. Przed zakupem wózka warto też zwrócić uwagę na spoiwa oraz łączenia w stelażu, upewniając się, że mogą one swobodnie ze sobą współpracować. Stelaż powinien mieć również blokadę, zapobiegającą samoczynnemu złożeniu lub rozłożeniu.

Spacerówka jest wyposażona w szeroką budkę, która skutecznie osłoni dziecko przed deszczem czy silnym wiatrem. Dodatkowo można przymocować różnego rodzaju akcesoria, takie jak kolorowe zawieszki, organizery czy folie ochronne, a siedzisko wymościć wygodnym tekstylnym wkładem. Spacerówki zazwyczaj posiadają też pojemny kosz, w którym z łatwością pomieszczą się podstawowe drobiazgi dla dziecka, czy niewielkie zakupy. Wózek typu parasolka także jest wyposażona w budkę, ale znacznie mniejszą niż w spacerówce, przez co nie zapewnia tak skutecznej ochrony dziecka przed deszczem i wiatrem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zarówno w przypadku spacerówki, jak i parasolki, warto zwrócić uwagę na to, czy wózek posiada maksymalnie rozkładane oparcie i wygodne siedzisko, które pozwolą dziecku na drzemkę w odpowiednich dla kręgosłupa dziecka warunkach. Nie każdy wózek-parasolka pozwala na montaż dodatkowych akcesoriów. Ten model najczęściej jest też pozbawiony kosza, a jeśli nawet go ma, to jego pojemność jest niewielka.

Pamiętaj, że parasolka jest mniejsza i znacznie lżejsza od spacerówki – wieszanie nawet lekkich torebek czy siatek na jej rączce sprawia, że wózek traci stabilność i może się łatwo przewrócić. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Niezależnie od tego, jakiego wózka używamy do przewożenia naszej pociechy – nigdy nie traktujmy go jak wózka na zakupy. Rączka wózka nie jest wieszakiem na torbę, czy siatkę, a kosz ma pomieścić jedynie niezbędne akcesoria dla dziecka (butelkę z piciem, nawilżane chusteczki, czy zapasowe ubranko). Nadmierne obciążanie kosza lub rączki wózka osłabia jego konstrukcję i amortyzację, zagraża stabilności i powoduje szybsze zużywanie kół. Warto sprawdzić w instrukcji użytkowania, jakie maksymalne obciążenie wózka przewidział dla niego producent i starać się go nie przekraczać.

Jeśli zależy Ci na dłuższych spacerach, podczas których Twoje dziecko będzie mogło odpocząć lub nawet uciąć sobie drzemkę, wózek spacerowy będzie lepszym wyborem.

Zabezpieczenia w wózkach dla starszych dzieci

Starsze dziecko jest bardziej ruchliwe i ciekawe świata niż maluch w pierwszych miesiącach życia. Dlatego wózki dla starszych dzieci muszą posiadać szereg zabezpieczeń, takich jak:

  • sprawne, wytrzymałe hamulce – najbardziej użyteczne są scalone, uruchamiane i zwalniane jednym ruchem, zlokalizowane w okolicach tylnych kół;
  • pasy/szelki, najlepiej pięciopunktowe – niezbędne zwłaszcza w przypadku ruchliwych, ciekawych świata maluchów i starszych dzieci, które mają w zwyczaju wychylać się z wózka i rozglądać wokół siebie. Pasy powinny być również odpowiednio wyregulowane pod względem długości, aby nie uciskały dziecka, ale też nie były dla niego zbyt luźne.
  • barierka ochronna – oprócz możliwości szybkiego i łatwego odpinania z prawej i lewej strony, powinna mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci paska na środku, oddzielającego nóżki i minimalizującego ryzyko wysunięcia się dziecka.

Czy i jaki wózek dla przedszkolaka?

Coraz częściej poszukiwane są modele wózków spacerowych nie tylko dla 1-2 latków, ale również starszych dzieci w wieku przedszkolnym. Pamiętajmy jednak, że wózki co do zasady przeznaczone są dla dzieci do 3 lat. Po co kupować wózek dla 4-latka, który nie ma problemów z chodzeniem? Rozwój motoryczny naszych pociech wymaga, aby – od chwili gdy nauczą się chodzić – jak najwięcej czasu spędzały na własnych nogach.  Rodzicom, zastanawiającym się, jaki wózek dla 4-latka, warto zatem uświadomić, że – o ile dziecko jest zdrowe i sprawne ruchowo – nie jest to dobry pomysł. W przypadku dłuższych pieszych wypraw wspólnie z dziećmi, lepiej zaplanować częstsze przystanki lub przerwy na odpoczynek niż zabierać wózek dla 4-latka, którego niepotrzebnie przyzwyczaimy do takiego sposobu przemieszczania się, ze szkodą dla jego zdrowia i kondycji fizycznej.

Czasem większy wózek spacerowy jest niezbędny nie z uwagi na wiek, ale np. wzrost, dla ponadprzeciętnie wysokiego dziecka.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Decydując się na większy wózek spacerowy dla wysokiego dziecka, ew. solidniej zbudowanej pociechy, szukajmy modeli XL. Taki wózek – najczęściej składana parasolka  – powinien mieć wystarczająco głębokie siedzisko, wysokie oparcie, regulowaną wysokość rączek i duży daszek. Ważna jest też kategoria wagowa – większe wózki przeznaczone są dla dzieci o wadze (masie) do 25 kg.

Wózek z dostawką dla starszego dziecka: tak czy nie?

Na rynku są dostępne wózki zaprojektowane z myślą o przewożeniu rodzeństwa – bliźniaków i dzieci w zbliżonym wieku (wózki „rok-po-roku”, spacerówki z dodatkowym siedziskiem).  O wiele większą popularnością cieszy się jednak inne rozwiązanie, jakim jest dostawka do wózka dla starszego dziecka – do stania i siedzenia (sit and stand) bądź platforma (tylko do stania). Szkopuł w tym, że wózek z dostawką dla starszego dziecka funkcjonuje w sprzedaży jako gotowy produkt.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Warto mieć na uwadze, że tego rodzaju dostawki nie są dodatkowymi akcesoriami oferowanymi przez producentów konkretnych modeli wózków. Są to oddzielne produkty wytwarzane przez inne podmioty, które – mimo zapewnień o wygodzie, łatwości montażu i kompatybilności dostawek z większością dostępnych w sprzedaży wózków – nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa użytkowania takiego zestawu. Wózek z zamontowaną dostawką dla starszego dziecka jest obciążony w sposób nieprzewidziany dla jego konstrukcji i wytrzymałości, co może zagrażać bezpieczeństwu przewożonych dzieci.

Co więcej, w praktyce użytkowania wózka z dostawką dla starszego dziecka, często okazuje się, że elementy takiej dodatkowo zamontowanej platformy szybko się zużywają, w wyniku czego może dojść do obluzowania jej mocowania, a to stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa korzystających z wózka dzieci.

Ile kosztuje wózek dla starszego dziecka? 

Spacerówki, jako wózki bardziej komfortowe i solidne, wiążą się z większym wydatkiem, są jednak uniwersalne i posłużą na dłużej. Bardziej dostępne cenowo parasolki mają z kolei ograniczoną przydatność i wytrzymałość, są za to wygodne w użyciu i łatwe w transporcie. Bardziej kosztowne bywają za to wózki joggingowe, a także – co zrozumiałe – modele dla rodzeństwa.

Z powyższego omówienia widać, że jest wiele cech i aspektów użytkowych, które warto wziąć pod uwagę decydując się na zakup wózka dla starszych dzieci. Warto postawić na produkt, który nie tylko spełnia obowiązujące normy, ale został sprawdzony przez niezależną instytucję opiniodawczą.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Autor

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję