Termometr dla dziecka: tradycyjny czy bezdotykowy?

7 marca 2022

Podwyższona temperatura ciała dziecka może być pierwszym znakiem dla rodzica, że z maluszkiem dzieje się coś niepokojącego. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego termometru, który szybko i precyzyjnie zmierzy temperaturę dziecku i pozwoli właściwie zareagować. Jaki termometr dla dziecka wybrać? A jaki termometr będzie najlepszy dla niemowlaka? Jak mierzyć temperaturę? Czy każdy wynik powyżej 36,6° C to już gorączka?

Dlaczego zawsze warto mieć termometr w szufladzie?

Termometr, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest dokładne określenie temperatury ciała człowieka. Podwyższona może oznaczać początek infekcji lub stan zapalny. Jest to szczególnie niebezpieczne dla niemowlaków i małych dzieci, których odporność dopiero się kształtuje, przez co dużo łatwiej do ich organizmów mogą przeniknąć wywołujące choroby drobnoustroje. Dlatego starajcie się nie mierzyć temperatury “na oko”, np. przez przyłożenie ręki do czoła, tylko zaopatrzcie się w odpowiedni termometr dla dziecka. W tym wpisie pomożemy Wam wybrać najlepszy termometr dla niemowlaka, a także dla starszego dziecka, abyście, w razie konieczności, mogli w porę zareagować na niepokojące objawy.

Czy temperatura powyżej 36,6° C to zawsze gorączka?

Emilia Konka

Lekarz rezydent w Klinice Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Warto wiedzieć, ile wynosi prawidłowa temperatura ciała w zależności od miejsca mierzenia, ponieważ 35,6-37,2°C to norma temperatury na zewnątrz ciała (czyli np. pod pachą). Pomiaru możemy dokonać również w uchu (tam prawidłowy wynik będzie się utrzymywał w granicach 35,6-37,7° C), na czole (35,6-37,9° C) i w odbycie (36,6-38° C). Temperatura decydująca o rozpoznaniu gorączki wynosi ponad 38° C i została ustalona na podstawie pomiaru w odbycie (z racji tego, że temperatura jest tam najwyższa).   

Termometr dla dziecka: tradycyjny czy bezdotykowy?

Jako rodzice dobrze wiecie, że prawidłowe zmierzenie temperatury u dziecka to prawdziwe wyzwanie. Trzeba też wziąć pod uwagę wiek maluszka — inaczej zmierzymy temperaturę u niemowlaka, a inaczej u starszego dziecka. Jeśli zastanawiacie się, jaki termometr dla niemowlaka, a także starszego dziecka będzie najlepszy, podpowiemy Wam, jakie są aktualnie dostępne możliwości. W poszukiwaniach najlepszego termometru dla niemowlaka, młodym rodzicom, mogą pomóc także rankingi dostępne w Internecie.

Warto też wspomnieć, że z rynku usunięte zostały termometry rtęciowe ze względu na zawartą w nich toksyczną substancję.

Termometr szklany

Zawiera alkohol reagujący na temperaturę — działa na podobnej zasadzie jak dawne termometry rtęciowe. Stosuje się je do pomiarów pod pachą. Ze względu na długi czas pomiaru (trwający aż kilka minut) oraz ryzyko skaleczenia przy uszkodzeniu urządzenia nie nadaje się dla niemowląt i bardzo małych dzieci. Termometr bezdotykowy dla niemowląt jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją.

Termometr elektroniczny

Większość zasilana jest bateriami, a dostępne modele różnią się kształtem, rodzajami końcówek oraz materiałem, z którego są wykonane. Taki termometr jest w stanie w kilkadziesiąt sekund zmierzyć temperaturę dziecka z dokładnością do 0,1° C. W dodatku na rynku dostępnych jest wiele modeli, posiadających różnorodne udogodnienia, takie jak sygnał dźwiękowy wskazujący moment zakończenia pomiaru.

Urządzeniami elektronicznymi można mierzyć temperaturę w ustach, w odbycie i pod pachą. Często są również dostępne w niskiej cenie. Rodzice, którzy planują zakup termometru elektronicznego, powinni zwrócić uwagę na jego końcówkę – musi być miękka i elastyczna, dzięki czemu będzie bezpieczna także dla małych dzieci.

Termometr paskowy

Najprościej tłumacząc, jest to pasek, który przykleja się do czoła dziecka. Następnie po kilku minutach porównuje się zabarwienie paska ze wzornikiem. Niestety, taki sposób pomiaru jest bardzo orientacyjny, a wynik nieprecyzyjny, dlatego nie polecamy go do regularnego stosowania.

Termometr bezdotykowy

Termometr działa na podczerwień, dzięki czemu w kilka sekund potrafi zmierzyć temperaturę z dokładnością do 0,01° C. Niewątpliwym plusem jest fakt, że można go używać nawet wtedy, gdy dziecko śpi. Dlatego termometr bezdotykowy jest polecany dla niemowląt. Musimy być jednak świadomi, że dokładność pomiarów przy użyciu termometrów na podczerwień bywa uzależniona od odległości od czoła czy skroni, od kąta padania wiązki, obecności potu  na skórze itd. Dlatego w przypadku tego termometru warto przy użyciu specjalnej nakładki wykonywać pomiary douszne — wtedy wynik jest najbardziej precyzyjny. Taki termometr do ucha dla niemowlaka powinien zdać egzamin, jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo maluszka.

Termometr-smoczek

Ciekawym rozwiązaniem jest termometr w kształcie smoczka, który zbiera informacje o temperaturze ciała w 2-3 minuty z dokładnością do 0,1° C. Niestety, problem z jego użytkowaniem może wystąpić, gdy dziecko nie ma akurat ochoty na smoczek i nie chce trzymać go w buzi.

Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?

Jak wyżej wskazano, w sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów termometrów dla dzieci — elektroniczne, szklane, bezdotykowe, paskowe czy termometry-smoczki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o najlepszy termometr dla niemowlaka, ponieważ zależy ona także od charakteru i wrażliwości malucha. Dlatego najlepszą metodą jest sprawdzenie w praktyce, jaki będzie najlepszy termometr dla dziecka — próbując i obserwując swoje dziecko w trakcie mierzenia temperatury ciała.

 • Termometr bezdotykowy dla niemowląt — będzie dobrym rozwiązaniem dla charakternych i bardzo ruchliwych dzieci. Działa on na zasadzie wiązki podczerwieni, którą kierujemy w stronę czoła dziecka. Wynik otrzymujemy po kilku sekundach, jednak zależy on też np. od tego, czy malec ma spoconą główkę, czy nie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najlepiej zaopatrzyć się w specjalną nakładkę do pomiaru dousznego. Termometr do ucha dla niemowlaka zapewni dokładniejszy pomiar.
 • Termometr elektroniczny dla niemowlaka — wynik będzie najbardziej miarodajny, gdy temperaturę zmierzymy w odbycie, dlatego lepiej sprawdza się w przypadku  spokojniejszych dzieci. Wynik jest podawany po kilku sekundach z dokładnością do 0,1° C i sygnalizowany za pomocą dźwięku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termometru dla dziecka?

Dziś termometry, poza funkcją pomiaru, oferują szereg udogodnień, które mają za zadanie skrócić i ułatwić ten proces. O czym powinniśmy pamiętać podczas zakupu termometru dla niemowlaka? Rankingi na pewno mogą nam pomóc w wyborze. Poniżej wskazujemy, na jakie cechy warto szczególnie zwrócić uwagę podczas poszukiwań.

Szybkość pomiaru

W przypadku dzieci wiadomo, że czas ma ogromne znaczenie, dlatego im szybciej jesteśmy w stanie dokonać prawidłowego pomiaru, tym mniej nieprzyjemny dla nich będzie to proces. Urządzenia na podczerwień dają odczyt już po 1-3 sekundach, natomiast tradycyjne termometry pokazują wynik po upływie nawet 3 minut.

Dokładność pomiaru 

Ważne jest także, by termometr prawidłowo wskazywał wynik — niektóre modele robią to  z dokładnością nawet do 0,01° C!

Przydatne funkcje

Przy pomiarze temperatury ważne jest również to, by porównać poprzednie wyniki — aby ustalić, czy temperatura rośnie, czy może już spada. Niektóre termometry wyposażone są w  funkcję pamięci pomiaru. W zależności od modelu urządzenie może zapamiętać nawet kilkadziesiąt wyników lub tylko ostatni zmierzony. Dodatkową, ważną funkcją jest sygnał pomiaru — dzięki niej nie musisz siedzieć z zegarkiem w ręku, ponieważ usłyszysz dźwiękowe  powiadomienie, kiedy mierzenie temperatury dobiegnie końca.

Dodatkowe wyposażenie

Można tu wymienić takie elementy, jak  np. wodoodporna obudowa, elastyczna końcówka czy podświetlenie wyniku (szczególnie przydatne w nocy).

Marka 

Nie bez znaczenia jest także marka produktu, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu termometru. Nie znaczy to, że jedynie urządzenia wiodących producentów sprzętu medycznego są godne polecenia – pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka uzyskiwały również przystępne cenowo produkty oferowane w popularnych sieciach handlowych.

Cena 

Ceny termometrów są bardzo zróżnicowane i uzależnione zarówno od rodzaju produktu, jak i dodatkowych funkcjonalności. Warto zatem przejrzeć różne oferty biorąc pod uwagę nie tylko koszt zakupu, ale także pozostałe cechy urządzenia.

Jak zmierzyć dziecku temperaturę?

Wiemy już, że możemy zmierzyć dziecku temperaturę ciała w różnych miejscach, jednak najbardziej miarodajnym wskaźnikiem będzie pomiar w odbycie, szczególnie w przypadku dzieci do 3. roku życia.

Jak zmierzyć temperaturę w odbycie?

 1. Używaj termometru przeznaczonego TYLKO dla dziecka.
 2. Oczyść końcówkę termometru, przecierając delikatnie alkoholem lub wodą z mydłem, a następnie opłucz dokładnie zimną wodą.
 3. Posmaruj końcówkę odrobiną wazeliny lub oliwki, ponieważ okolice odbytu są bardzo wrażliwe na podrażnienia.
 4. Wykonaj pomiar:
 • Połóż dziecko na swoich kolanach lub równym podłożu, brzuszkiem do dołu. Przyłóż dłoń do pleców, by ustabilizować pozycję. Drugą ręką delikatnie wprowadź termometr na głębokość około 1,3-2 cm. Jeżeli poczujesz opór, wstrzymaj się. Termometr trzymaj między kciukiem i palcem środkowym. Po 1-2 minutach lub po sygnale wyjmij termometr i sprawdź wynik.
 • Połóż dziecko na plecach i podciągnij mu nóżki w stronę klatki piersiowej. Przytrzymaj nogi jedną ręką. Drugą włóż termometr. Po 1-2 minutach lub po sygnale wyjmij termometr i sprawdź wynik.
 • Możliwy jest również pomiar, gdy dziecko leży na boku, z ugiętymi nogami.

Inne miejsca do mierzenia temperatury

Co jednak zrobić, gdy taki pomiar jest niemożliwy ze względu np. na ruchliwość malucha lub gdy dziecko jest już starsze? Możesz wykorzystać inne miejsca do mierzenia temperatury pamiętając o różnicy w wynikach.

 • Temperaturę pod pachą mierzymy poprzez włożenie termometru głęboko w dół pachowy. Ważne jest także, aby dotykał on bezpośrednio skóry dziecka — nie można sprawdzać temperatury przez ubranie!
 • Przy pomiarze temperatury w ustach należy pamiętać o odkażeniu termometru alkoholem. Narzędzie umieszcza się pod językiem i przytrzymuje do usłyszenia sygnału dźwiękowego. Ważne, aby przed pomiarem odczekać 15 minut, jeśli dziecko piło wcześniej zimny lub gorący napój! Pamiętaj jednak, że mierzenie temperatury w ustach, zalecane jest u dzieci, które ukończyły 5 lat i są w stanie współpracować.
 • Temperaturę w uchu najlepiej będzie zmierzyć urządzeniem na podczerwień — na końcówce umieszczamy dedykowaną nakładkę i po włączeniu delikatnie wsuwamy termometr do ucha. Wynik mamy już po kilku sekundach. Taki termometr do ucha sprawdzi się zarówno dla niemowlaka, jak i starszych dzieci.

Jaki termometr będzie najlepszy?

Emilia Konka

Lekarz rezydent w Klinice Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Odpowiedź zależy od wielu czynników — miejsca pomiaru, wieku dziecka, jego charakteru, czy ruchliwości. Najważniejsze przy doborze termometru dla malucha powinny być przede wszystkim szybkość i dokładność pomiaru. Jeśli Twoje dziecko spokojnie znosi mierzenie temperatury, warto zainwestować w termometr elektroniczny, jeśli jednak jest to dla niego nieprzyjemne doświadczenie — termometr bezdotykowy będzie dużo lepszym rozwiązaniem. 

W przypadku wątpliwości, warto poznać opinie na temat interesujących nas modeli (które możemy skonfrontować, przeglądając recenzje w Internecie lub pytając naszego lekarza o rekomendację najlepszego termometru).

 

Autor

Emilia Konka

Lekarz rezydent w Klinice Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję