Rowerek biegowy - czy kupować i jaki wybrać? - ePozytywna Opinia

Rowerek biegowy – czy kupować i jaki wybrać?

W końcu doczekaliśmy się przyjścia wiosny – dni są coraz dłuższe, a przede wszystkim – coraz cieplejsze. Przyszedł więc czas, aby schować sanki i przesadzić nasze pociechy na rowerki. Dla najmłodszych  będą to pierwsze rowerki w życiu. O ile przy 5-6 latkach możemy myśleć o „prawdziwym” rowerze, to w przypadku młodszych dzieci rozwiązaniem wartym rozważenia jest rowerek biegowy. Wybór tych pojazdów na rynku jest ogromny. Czym w takim razie kierować się przy zakupie pierwszego rowerka dla naszego malucha?

Kiedy kupić rowerek biegowy?

Przygodę naszego dziecka z rowerkiem biegowym możemy rozpocząć, kiedy osiągnie wiek między 18. a 24. miesiącem życia. Będzie doskonałym wstępem do nauki jazdy na klasycznym rowerku. Pojazdy te bowiem świetnie rozwijają zdolności motoryczne dzieci oraz uczą utrzymania równowagi, zdolności koncentracji, planowania przestrzennego i oceny odległości, co znacznie ułatwi start na dwukołowym rowerze z pedałami.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy niezliczonej liczbie modeli, jakie oferują nam zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe, należy wziąć pod uwagę kilka  elementów. Nie kupujmy rowerków ze względu na ładny kolor, czy przyciągającą wzrok chorągiewkę za siodełkiem. Wybierajmy mądrze pamiętając o tym, że dobrze dobrany rowerek sprawi, że nasze dziecko będzie się na nim czuło komfortowo i chętnie z niego skorzysta podczas spacerów. Co zatem wziąć pod uwagę przy zakupie?

Wielkość i waga rowerka

Wielkość rowerka to kluczowa kwestia – od niej zależy, czy naszemu maluchowi będzie się dobrze prowadziło pojazd. Najlepiej więc, aby był obecny przy zakupie. Rowerek dobieramy do wzrostu dziecka –  powinno móc swobodnie postawić stopę na podłożu przy siodełku ustawionym na dolnej granicy.

Na rynku można znaleźć  modele z regulowaną wysokością siedzenia oraz kierownicy – mogą posłużyć dziecku nieco dłużej niż rowerki bez regulacji.

Należy również unikać kupowania „na wyrost” w celu zmniejszenia kosztów. Wybranie modelu, w którym dziecko będzie dotykać nawierzchni tylko palcami stóp, lub wręcz przechylać się na jedną stronę, aby postawić stopę na podłożu, sprawi, że jazda może sprawiać kłopot, a pojazd nie spełni swojej funkcji.

Waga pojazdu zależy w dużej mierze od materiałów, z jakich została wykonana rama i koła – mowa o nich poniżej. Pamiętajmy, że dziecko może swobodnie manewrować pojazdem, o ile nie jest on cięższy niż 1/3 jego własnej wagi.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Warto dodać, że rowerek biegowy ćwiczy doskonale mózg dziecka przez naprzemienność ruchów nóg (prawa-lewa). Wspomaga to prawidłowy przebieg procesu lateralizacji, która jest ważnym elementem rozwoju każdego malucha, decydując o funkcjonalnej dominacji jednej ze stron ciała. W tym zakresie rowerki biegowe mają wielką przewagę nad hulajnogami.

Materiały

Gdy już wiemy, jak dużego rowerka potrzebujemy, musimy zdecydować, z jakiego materiału będzie wykonany. Producenci i w tym aspekcie dają nam spore pole manewru. Do wyboru mamy rowerki:

  • metalowe – najczęściej ze stali (bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niestety zwiększające wagę pojazdu) lub aluminium (lżejsze, odporne na rdzę);
  • drewniane – wykonane z trwałego drewna, odpornego na zniszczenie. Dużą ich zaletą jest niewielka waga, są również bardziej ekologiczne, a do ich malowania używa się farb na bazie wody, dzięki czemu nie uczulają maluchów. Wadą jednak jest to, że w porównaniu do rowerków metalowych zwykle mają mniejsze możliwości regulacji, więc prawdopodobnie po jednym sezonie przestaną pasować.

Koła

Wybierając koła, możemy zdecydować się na pompowane lub piankowe. Piankowe są lżejsze, co może być istotne w przypadku najmłodszych dzieci. Nie grozi nam również przebicie dętki. Tego rodzaju koła są  tańsze, jednak ich wadą jest mniejsza przyczepność do podłoża oraz większe ryzyko poślizgu.

Pompowane koła są wprawdzie narażone na przebicie, ale cechują się lepszą przyczepnością  i amortyzacją. 

Możemy także, upuszczając nieco powietrza, wyregulować wysokość pojazdu oraz nieco spowolnić zbyt szybko szusującego malca. Rowerki z oponami pompowanymi są cięższe od tych wyposażonych w opony piankowe.

Na komfort jazdy znacząco wpływa obecność łożysk w kołach, które sprawią, że maluch będzie mógł używać mniejszej siły do odpychania się.

Podsumowując, musimy ocenić, czy nasz malec to przyszły mistrz kierownicy, który doskonale poradzi sobie z prędkością i zwrotnością kół pompowanych, a także  wagą pojazdu, czy raczej w jego naturze będzie rekreacyjna jazda lekkim jednośladem z kołami piankowymi.

Dodatkowe wyposażenie – czy warto w nie inwestować?

Podstawowa wersja rowerka biegowego ma bardzo prostą konstrukcję, którą możemy rozszerzyć o kilka dodatkowych funkcji.

  • Hamulec ręczny – przy najmłodszych użytkownikach „biegówek” będzie to raczej zbędny gadżet, który niepotrzebnie podniesie cenę pojazdu. To stopy dziecka mają służyć hamowaniu. Poza tym skoordynowanie ruchów stóp i rąk będzie zwyczajnie za trudne dla naszego malca – nie wspominając o sile, jakiej trzeba użyć, aby nacisnąć klamkę hamulca ręcznego. Można to rozważyć przy zakupie kolejnego rowerka biegowego, kiedy dziecko dobrze sobie  już radzi na tego typu pojeździe i chcemy go przygotować do jazdy na tradycyjnym rowerze.
  • Podstawka na nogi – w przypadku najmłodszych użytkowników rowerków również może okazać się zbędna lub  wręcz dziecku przeszkadzać. Jeżeli maluchowi uda się rozwinąć większą prędkość, po prostu podnosi nóżki do góry. Jest to raczej gadżet dla e starszych dzieci,  w wieku 3 i więcej lat.
  • Blokada skrętu – bywa przydatna, ale nie jest konieczna. Pozwala uniknąć nieoczekiwanego skrętu w przypadku bardziej dynamicznej jazdy. Sprawia jednak, że w momencie upadku dziecko może „nadziać się” na kierownicę. Blokada skutkuje  również mniejszą zwrotnością rowerka, co może być niezbyt wygodne przy poruszaniu się na niewielkich przestrzeniach.

Bezpieczeństwo – czyli to, co dla rodziców najważniejsze!

Aby spokojnie i z radością wyruszać na rowerowe eskapady, pamiętajmy o zaopatrzeniu dziecka w kask rowerowy. Zapewni mu bezpieczeństwo, a rodzicom zaoszczędzi zmartwień. Najlepiej wybrać taki z regulacją, wówczas będzie maluchowi służył kilka sezonów.

Zatem w drogę!

Autor: Ewa Łukasik, Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty