Pierwszy wózek i fotelik samochodowy dla dziecka

Głęboki wózek dla dziecka i fotelik samochodowy to sprzęty, bez których trudno się obejść przy nowo narodzonym dziecku. Jak przystąpić do ich zakupu? Na co zwrócić uwagę? Co jest naprawdę ważne, a co niekoniecznie? Ile kosztuje wózek dla dziecka i jaki wybrać? Jak wybrać fotelik samochodowy? Te pytania eksperci Instytutu słyszą najczęściej. Są zadawane podczas każdego kursu naszej szkoły rodzenia i na spotkaniach z rodzicami. Poniższy artykuł wprowadza w tajniki zakupu pierwszego wózka i fotelika. Przekazujemy w nim wiedzę, którą zdobyliśmy i zweryfikowaliśmy podczas wydawania opinii dla tych produktów w Dziale Ocen Instytutu Matki i Dziecka.

Zacznijmy od krótkiej instrukcji, zawierającej najważniejsze punkty.

Wybierając wózek dla noworodka i niemowlęcia, zwróć uwagę na:

 • wagę i wymiary wózka złożonego i rozłożonego,
 • sposób montażu i składania,
 • rodzaj i wielkość kół,
 • możliwość regulacji oparcia i podnóżka,
 • dodatkowe wyposażenie (kosz lub torbę na rzeczy maleństwa, folię przeciwdeszczową, parasolkę, która ochroni przed słońcem, ciepłą osłoną na nóżki, mufkę na ręce rodzica itp.),
 • certyfikaty i atesty dla surowców.

Równie ważny jest wybór odpowiedniego fotelika samochodowego.

Podczas podejmowania decyzji o zakupie fotelika, pamiętaj zwłaszcza o sprawdzeniu następujących elementów:

 • oznaczenie grupą 0+ ze względu na wagę, wzrost i wiek dziecka – produkty z tej grupy są przeznaczone dla najmłodszych dzieci,
 • możliwość zamontowania fotelika tyłem do kierunku jazdy,
 • wynik fotelika w testach zderzeniowych,
 • certyfikaty i atesty dla surowców,
 • dopasowanie konstrukcji fotelika do Twojego samochodu,
 • liczba i jakość wykonania pasów bezpieczeństwa, klamry zapinającej oraz blokad pasów,
 • klin zmniejszający głębokość fotelika,
 • obecność w zestawie wkładki dla noworodka,
 • możliwość zdjęcia i wyprania tapicerki.
Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Wózek dla dziecka i pierwszy fotelik samochodowy to najważniejsze, często najdroższe zakupy wśród sprzętów dla Twojego dziecka. W wózku i foteliku maleństwo będzie spędzało bardzo dużo czasu. Warto więc przyjrzeć się tym produktom z punktu widzenia wygody i bezpieczeństwa dziecka, myśląc o profilaktyce wad postawy swojej pociechy. Wybierając wózek i fotelik, warto pójść do sklepu stacjonarnego – przymierzyć się wzrostem do wybieranego wózka, sprawdzić miękkość zawieszenia, naciskając prowadnicę, czy też sposób składania i rozkładania wózka.

Kupując fotelik, wybierajmy miejsca, gdzie sprzedawca pozwoli zamontować produkt w samochodzie i przymierzyć go do kanapy. Czytelny sposób montażu fotelika zaoszczędzi zbędnych emocji i wysiłku, gdy będzie trzeba szybko zamontować produkt w aucie wraz z dzieckiem.

Przed zakupem

Najważniejszą kwestią przed zakupem wózka i fotelika jest ustalenie potrzeb rodziców. W jakich warunkach będą się poruszać? Jak często? Czy głównym środkiem transportu będzie samochód czy raczej komunikacja publiczna? Czy wózek będzie wnoszony po schodach, czy w bloku jest winda? To bardzo ważne pytania, bo od odpowiedzi na nie zależy, jakie rozwiązanie powinno się wybrać. W przypadku częstego korzystania z samochodu z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z opcji 2 w 1 – fotelik samochodowy i wózek w jednym, ze względu na wygodę użytkowania.

Pierwszy wózek dla dziecka

Pierwszy wózek dziecięcy to wózek głęboki, z tzw. gondolą. Dziecko korzysta z niego do ok. 6-9 miesiąca życia. Oczywiście jest to tylko orientacyjna granica wiekowa. Instytut Matki i Dziecka zaleca korzystanie z gondoli aż do momentu, w którym dziecko będzie w stanie samodzielnie siedzieć bez podparcia. Jest to warunek, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli się do niego nie zastosujesz, narazisz dziecko na wady postawy, które mogą się u niego pojawić w przyszłości. Wywołać je może ucisk w odcinku lędźwiowym kręgosłupa malucha, który nie jest jeszcze fizycznie gotowy na wysiłek spowodowany długotrwałym utrzymywaniem pozycji siedzącej. Dopiero później, gdy dziecko zdobędzie umiejętność samodzielnego siedzenia bez podparcia i stanie się ciekawe świata, głęboki wózek możesz zamienić na spacerówkę.

Gondola powinna mieć powyżej 80 cm długości użytkowej, czyli mierzonej wewnątrz – tam, gdzie dziecko leży. Takiej długości wymagamy, opiniując wózki w Instytucie. Zależy nam, aby w miarę rozwoju dziecka – przybierania na wadze i wzrostu, który w ciągu pierwszych miesięcy jest najbardziej intensywny, w gondoli nadal pozostawało miejsce pozwalające okryć malucha. Zwłaszcza zimą trzeba zadbać, aby dziecku ubranemu w kombinezon, po otuleniu kocem czy śpiworem, było wygodnie.

Wózki dla dzieci 3 w 1

Zakup wózka oznacza spory wydatek w domowym budżecie, dlatego wielu rodziców decyduje się na modele wielofunkcyjne. Kupując jeden wózek, mamy wówczas dwie wersje – wózek głęboki i spacerówkę, zaś trzecia opcja to fotelik samochodowy. Kiedy dziecku przestanie wystarczać gondola, możesz w stelaż wózka wpiąć spacerówkę. Taki wózek rośnie razem z dzieckiem i pozwala uniknąć dodatkowego wydatku, przynajmniej na początku. Jednak wybierając wielofunkcyjne rozwiązanie, musimy uwzględnić parametry techniczne i jakość wkładu spacerowego. Kupując pierwszy wózek zwracamy większą uwagę na gondolę i może się okazać, że montowany około 7 miesięcy później wkład spacerowy w ogóle nie spełnia potrzeb naszych i naszego dziecka.
Wybierając wózek wielofunkcyjny zwróć uwagę na to, czy spacerówkę można wpiąć w obie strony: w Twoją i „do świata”, w zależności od potrzeb i upodobań dziecka.
Może się okazać, że taki wielofunkcyjny wózek będzie jedynym, bo na przykład dziecko szybko zacznie preferować spacerowanie i zakup lekkiego, spacerowego wózka-parasolki okaże się niepotrzebny.

Wymiary wózka

Trudno jednoznacznie określić, jakie wymiary powinien mieć idealny wózek dla dziecka. Wszystko zależy od tego, gdzie planujesz go przechowywać i jak transportować. Co z tego, że kupisz piękny i funkcjonalny model, skoro po złożeniu nie będzie mieścić się w samochodzie? Wysocy rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na możliwość regulowania rączki wózka, wydłużania jej lub skracania w miarę potrzeb. Istnieją modele z wysuwanymi prowadnicami, które znacznie ułatwiają poruszanie się z wózkiem. Przed zakupem dokładnie sprawdź i przeanalizuj  możliwości produktów i własne potrzeby. Kupując wózek trzeba również sprawdzić, w jaki sposób się składa. To jedno z podstawowych kryteriów podczas badań w Instytucie. Najlepsze oceny w badaniach uzyskują wózki, które składają się łatwo i szybko, najlepiej jedną ręką. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, w sytuacjach, gdy są z dzieckiem same.

Waga wózka

To bardzo ważne kryterium wyboru gondoli – szczególnie, jeśli rodzina mieszka w wielopiętrowym domu bez windy. Uczestnicy badań użytkowych w Instytucie przykładają dużą wagę do tego parametru. Codzienne, wielokrotne pokonywanie nawet kilku schodów będzie na dłuższą metę bardzo uciążliwe. Przed zakupem zalecamy zwłaszcza mamie sprawdzenie, czy uda jej się podnieść wózek wraz z dzieckiem i niezbędnymi akcesoriami.

Koła wózka

Wybór kół zależy przede wszystkim od tego, po jakiej powierzchni zamierzasz jeździć najczęściej. Do spacerów po nierównym terenie idealne będą koła pompowane. Bardzo dobrze amortyzują, jazda jest w nich płynna i łatwiej pokonuje się wszelkiego rodzaju przeszkody. Wadę stanowi ciężar oraz konieczność wymiany koła po przebiciu dętki. Lżejsze od pompowanych są koła z pianki. W odróżnieniu od pompowanych nie są wypełnione powietrzem. Nie mają dodatkowej amortyzacji, ale mogą się sprawdzać na dość równej powierzchni.

Większość dostępnych na rynku wózków ma możliwość ustawienia kół w 2 pozycjach – prostej i skrętnej. Jest to wygodne, bo skrętne koła ułatwiają manewrowanie wózkiem, lecz gorzej radzą sobie z przeszkodami terenowymi. Do zmiany ustawienia służy blokada. Opiniując wózki w Instytucie sprawdzamy, jak funkcja ta działa w praktyce – czy blokowanie i odblokowywanie kół jest proste (intuicyjne), gdzie umieszczona jest dźwignia blokady, czy jej używanie jest wygodne dla rodzica, czy można to zrobić stopą i czy mechanizm działa płynnie, tzn. nie zacina się. Wybierając wózek, warto sprawdzić sprawdzić ten element przed zakupem.

Trzy czy cztery kółka?

Od lat trwa moda na wózki trójkołowe. Przyciągają wyglądem, ale warto zwrócić uwagę na ich stabilność, szczególnie przy dodatkowym obciążeniu, jako że w wózku mamy zwykle sporo dodatkowych przedmiotów – ubranka na zmianę, pieluchy, picie itp.

Atesty

Wózek dla niemowlaka powinien spełniać wszystkie standardy normy europejskiej PN-EN 1888. Powinien mieć również atesty na tkaniny i inne surowce: pianki, folie, tworzywa. Opinia placówki naukowo-badawczej, takiej jak Instytut Matki i Dziecka, jest dodatkowym atutem, jakim może pochwalić się produkt – o ile ją posiada.

Przy zakupie wózka zwróć również uwagę na akcesoria: folię przeciwdeszczową, torbę na zakupy, pokrowiec na nóżki czy torbę na niezbędne akcesoria. Z pewnością każde z nich się przyda podczas podróży i spacerów. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem w okresie jesienno-zimowym jest mufka na ręce dla osoby prowadzącej wózek.

Lesław Kluba
Lesław Kluba
Fizjoterapeuta, dr n. kult. fiz. - Zastępca Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego w Instytucie Matki i Dziecka

Pierwsze dwa lata życia dziecka to okres najintensywniejszego rozwoju – w tym wieku wszelkie wadliwe rozwiązania mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Zarówno wózek, jak i fotelik samochodowy powinny być maksymalnie przyjazne dziecku. Ideały istnieją jednak tylko w teorii. Rozsądne wymiary będące kompromisem między funkcjonalnością, wygodą dziecka i jego bezpieczeństwem, a estetyką i ceną, powinny decydować o wyborze wózka, albowiem podstawą jest tu nieskrępowana swoboda ruchu.

Z kolei fotelik samochodowy spełnia swoją rolę zabezpieczającą tylko wtedy, kiedy ogranicza swobodę ruchu dziecka – dlatego musi być dobrze dopasowany do okresu rozwojowego. Podczas spacerów najważniejszy wydaje się wkład materacowy wózka, który powinien wchodzić w fizjologiczną interakcję z kształtem kręgosłupa dziecka. Również z pozoru drobne rzeczy, takie jak elementy odblaskowe, lusterko wsteczne, dobre resorowanie czy blokada (hamulec) zabezpieczająca przed samoistnym stoczeniem się wózka, wpływają na cały obraz dobrego sprzętu.

Przy wyborze fotelika samochodowego należy kierować się możliwością jego montażu na miejscu za prowadzącym pojazd oraz tym, czy fotelik posiada dostatecznie solidne burty boczne, szczególnie na wysokości głowy dziecka. Jeżeli korzystamy z nosidełka, trzeba uwzględnić jego ciężar z dzieckiem i dystanse do pokonania, ponieważ często te dwa parametry są zbyt dużym wyzwaniem dla drobnych mam, przeciążając ich kręgosłupy.

Uwaga praktyczna: jeżeli korzystamy z nosidełka z pałąkiem, to nośmy go raczej wyżej, żeby dziecko nie wdychało powietrza (zwłaszcza miejskiego) z poziomu chodnika i jezdni.

Jaki wybrać fotelik samochodowy?

Pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka to model z grupy 0+. Umożliwia przewożenie dziecka w pozycji półleżącej. W okresie noworodkowym i wczesnoniemowlęcym wewnątrz fotelika powinien być włożony klin niwelujący głębokość siedziska, by dziecko nie wpadało zbyt głęboko, a spoczywało w nim bardziej w pozycji leżącej niż siedzącej. Zwróć uwagę, czy jest on dołączony do fotelika wraz z wkładką dla niemowląt. Z obu produktów będziesz korzystać do momentu, aż maluch z nich wyrośnie.
Pamiętaj też, że fotelik samochodowy dla noworodka musi posiadać europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03 oraz ECE R44-04. Ważne są także wyniki testów zderzeniowych, prowadzonych przez niezależne organizacje konsumenckie (np. ADAC czy OEAMTC, AA lub ANWB). W testach zderzeniowych foteliki otrzymują oceny od 1 do 5. Nie decyduj się na zakup fotelika, który w testach otrzymał wartość mniejszą niż. 3.
Foteliki dla noworodków zaliczają się do grupy do 13 kg i montuje się je zawsze tyłem do kierunku jazdy. Warto jak najdłużej korzystać z fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy, bo zapewnia on największe bezpieczeństwo przewożonego dziecka. Najbezpieczniejszym miejscem do wożenia dziecka jest środek tylnej kanapy, o ile jest on wyposażony w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli chcesz przewozić dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy na miejscu pasażera z przodu, pamiętaj o wyłączeniu poduszki powietrznej.

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Wybierając model zastanów się , który rodzaj zapięcia będzie Ci bardziej odpowiadał: czy ISOFIX (montowanie fotelika bez pasów bezpieczeństwa w fabryczne wpięcie w fotelu samochodowym), czy klasyczne montowanie za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Idealny fotelik powinien mieć pięciopunktowe pasy z dodatkowymi pasami biodrowymi, podnoszącymi bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy.
W naszych badaniach zwracamy też szczególną uwagę na tkaniny, z których fotelik jest wykonany. Nie powinny być w pełni sztuczne i powodować nadmiernego pocenia się dziecka, zwłaszcza latem. Idealnie, jeśli tapicerkę obiciową można zdjąć i wyprać.

Wózek i fotelik samochodowy w jednym

Niektóre modele wózków wielofunkcyjnych posiadają także fotelik samochodowy w formie nosidła z rączką. Możesz go wpiąć w stelaż wózka – bezpośrednio lub za pomocą odpowiednich adapterów. Taka funkcja przydaje się też, jeśli wybierasz się na bardzo krótkie zakupy, czy zaplanowaną wizytę u lekarza: zamiast całej gondoli, zabierzesz jedynie fotelik samochodowy oraz stelaż. Takie rozwiązanie nie powinno być stosowane na spacerach, ani podczas dłuższego przebywania w miejscach, gdzie dziecko jest narażone na światło jarzeniowe (galerie handlowe, supermarkety). Pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka musi posiadać europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03 oraz ECE R44-04.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zakup wszystkich akcesoriów osobno, czy też rozwiązania wielofunkcyjnego (2 w 1 lub 3 w 1), postaw przede wszystkim na bezpieczeństwo Twojego dziecka. Możliwość zakupu wszystkich niezbędnych produktów w jednym zestawie może wydawać się atrakcyjna, nie tylko cenowo – pamiętaj jednak o  dokładnym sprawdzeniu właściwości, atestów i certyfikatów każdego z nich. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że Twój maluszek jest bezpieczny.

 

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty