Pierwsze chwile z dzieckiem, czyli powitanie noworodka w domu

14 marca 2023

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety.  Najpiękniejszy, a zarazem obfitujący w wiele pytań, niepewności i obaw. Mimo wielu przeczytanych książek i licznych godzin spędzonych w szkole rodzenia, przyszli rodzice często zadają sobie pytanie – czy damy radę? Jak sobie poradzimy? Czy bezbłędnie odegramy nasze nowe role? I jak powinny wyglądać pierwsze chwile z naszym dzieckiem? 

Niezależnie od  sposobu ukończenia ciąży i drogi porodu, czyli tego – czy to będzie poród operacyjny drogą cięcia cesarskiego, czy też poród naturalny – drogami i siłami natury, pierwsze chwile z dzieckiem i to jak będą one wyglądały, ma ogromne znaczenie dla Was obojga. Dla bliskich ważną kwestią jest również powitanie mamy i dziecka w domu. Członkowie rodziny zastanawiają się często: co się mówi na przywitanie dziecka, a także szukają pomysłów na przywitanie noworodka i świeżo upieczonej mamy w domu. Warto jednak nie zapominać o tym, co w powitaniu noworodka w domu powinno być najważniejsze.

Narodziny, czyli pierwsze chwile z dzieckiem 

Skupmy się na pierwszych momentach związanych z obecnością noworodka na świecie, jeszcze zanim zaczniemy myśleć o tym, co się mówi na przywitanie dziecka na świecie, czy powitanie mamy i dziecka w domu. Noworodek, zaraz po przyjściu na świat, przeżywa duży stres związany z narodzinami.

W jednej chwili maluch, który do tej pory znał tylko przytulne wnętrze brzucha mamy, styka się z nowymi bodźcami, jakie wysyła świat zewnętrzny. Stłumione dźwięki, łagodne światło, przyjemne ciepło płynące od mamy i uspakajające bicie jej serca, zostaje zastąpione nieograniczoną przestrzenią, pełną jasnego światła, wyraźnych dźwięków, wachlarza zapachów i nieprzyjemnego chłodu.

Zaraz po urodzeniu, noworodek powinien trafić w kojące ramiona mamy, ułożony na jej brzuchu bądź przytulony do jej ciała. Postępowanie takie jest obowiązującą procedurą we wszystkich szpitalach. Kontakt ,,skóra do skóry’’ powinien rozpocząć się bezpośrednio po narodzinach i w zależności od sytuacji położniczej oraz stanu matki i dziecka, trwać nieprzerwanie nawet dwie godziny. Ma on korzystny wpływ na budowanie emocjonalnej więzi z nowo narodzonym dzieckiem oraz istotny wpływ na ogólny stan zdrowia zarówno mamy jak i noworodka. Te pierwsze intymne momenty przywitania świata przez noworodka sprawiają, że dziecko w ramionach mamy, może poczuć się “jak w domu”.

Poród drogami natury

Bezpośrednio po porodzie, położna układa noworodka na brzuchu mamy. To czas pełen emocji: wzruszeń, łez i szczęścia, obfitujący w korzyści dla mamy i dziecka. Noworodek przytulony do kobiety uspokaja się, słysząc bicie jej serca i znajomy głos. Dziecko czuje ciepło jej ramion, co buduje poczucie bezpieczeństwa. 

Monika Portacha

Położna środowiskowo-rodzinna, Położna w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Koordynatorka Szkoły Rodzenia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Podczas pierwszego kontaktu ,, skóra do skóry’’ zachodzi proces kolonizacji dobroczynną florą bakteryjną, chroniącą malucha przed zakażeniami. Noworodek, leżąc na brzuchu mamy, jest delikatnie wycierany i osuszany ciepłym ręcznikiem oraz otulony ciepłymi pieluszkami. Dziecko, w pierwszych minutach swojego życia jest poddawane swojej pierwszej ocenie, czyli ocenie w skali Apgar. Ocena Apgar określa stan zdrowia dziecka i jego funkcje życiowe. 

Nowo narodzone dziecko już w pierwszych chwilach swojego życia, podejmuje próbę uchwycenia i ssania piersi. To uruchamia laktację i warunkuje jej prawidłowy przebieg. Rozpoczęte, krótko po porodzie naturalne karmienie, wpływa na:

  • produkcję siary, bogatej w liczne przeciwciała budujące odporność malucha i dojrzewanie układu pokarmowego;
  • szybszą regenerację po porodzie, jak i na prawidłowy przebieg okresu adaptacyjnego i łagodniejszy przebieg stanów związanych z tym okresem.

Powitanie noworodka na świecie: odcięcie pępowiny 

Odcięcie pępowiny to czynność, którą wykonujemy na brzuchu mamy, czyli podczas trwania kontaktu noworodka z mamą. Pępowina powinna być przecięta po ustaniu jej tętnienia, czyli w kilka minut po porodzie. Takie postępowanie ma wpływ na otrzymanie przez dziecko z krążenia matczyno-płodowego znacznej ilości krwi, co zapobiega wielu powikłaniom zbyt wczesnego odpępnienia.

Sama czynność odcięcia pępowiny jest najczęściej rolą dumnego taty, ale może być też wykonana przez położną. Po zabezpieczeniu pępowiny dwiema klamerkami w odległości kilku centymetrów od siebie, przecina się pępowinę. Jest to zabieg całkowicie niebolesny dla dziecka. Kikut pępowiny zabezpiecza się dodatkowo suchym, jałowym gazikiem.

Podwójne szczęście czyli poród bliźniąt

Jeśli zastanawiacie się, co się mówi na przywitanie dziecka na świecie, to tym bardziej warto pomyśleć, co się mówi na przywitanie – nie jednego dziecka, a bliźniąt!

Ciąża bliźniacza w swoim przebiegu nie różni się istotnie od przebiegu ciąży pojedynczej, ale ze względu na możliwość wystąpienia wielu powikłań położniczych, ciąża mnoga uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka. Ze względu na swoją specyfikę, jest to ciąża, która wymaga intensywnego nadzoru ginekologiczno-położniczego, nadzoru KTG oraz USG.

Poród bliźniąt, przy prawidłowym ułożeniu dzieci i braku innych przeciwwskazań medycznych ze strony matki i dzieci, może odbyć się drogami natury. Pierwszy kontakt „ skóra do skóry ” oraz pierwsze chwile z dziećmi przebiegają podobnie jak przy urodzeniu jednego dziecka. Jeśli zatem nie istnieje konieczność pilnej interwencji medycznej, to urodzenie dwójki dzieci nie wyklucza tego kontaktu i pierwszych chwil spędzonych w ramionach mamy.

Monika Portacha

Położna środowiskowo-rodzinna, Położna w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Koordynatorka Szkoły Rodzenia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Po urodzeniu się pierwszego z bliźniąt, kładziony jest on na brzuchu mamy. To zapewnia mu nawiązanie kontaktu z mamą, kolonizację jej florą bakteryjną, ukojenie i odpoczynek oraz zachowanie prawidłowej termoregulacji. Kiedy rodzi się drugie dziecko, pierwszy maluch jest pod opieką taty, który tuli maleństwo do swojej klatki piersiowej lub korzysta z pomocy promiennika ciepła, gdzie noworodek jest ogrzewany. Po urodzeniu się drugiego z bliźniąt, zapewniamy mu prawidłowy, nieprzerwany kontakt „ skóra do skóry ‘’ podczas którego wykonujemy wszystkie czynności medyczne, niezbędne w pierwszych chwilach życia noworodka.

Poród drogą cięcia cesarskiego

W przypadku porodu drogą operacji, kontakt ,,skóra do skóry‘’ jest jak najbardziej możliwy, a wręcz obowiązkowy i nie ma przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Najczęściej operację cięcia cesarskiego wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym. Oznacza to,  że pacjentka podczas operacji zachowuje pełną świadomość, a pierwszy kontakt z noworodkiem może odbyć się jeszcze na sali operacyjnej.

Noworodek ma możliwość kontaktu z mamą poprzez przytulenie go do jej policzka lub klatki piersiowej, korzystając przy tym z dobrodziejstw kontaktu ,,skóra do skóry‘’. Jeśli cięcie cesarskie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, pierwszy kontakt noworodka z mamą, rozpoczynamy jak najwcześniej. Zazwyczaj wtedy, gdy mama zachowuje pełny i świadomy kontakt z dzieckiem.  Do tego czasu maleństwo jest pod opieką taty, który w miejscu do tego przeznaczonym, trzyma dziecko w ramionach, zapewniając mu pierwszy, prawidłowy i nieprzerwany kontakt.

Pierwszy kontakt z mamą, mimo iż opóźniony, powinien odbyć się na sali pooperacyjnej – najszybciej jak to będzie możliwe. Rozebranego maluszka, otulonego ciepłym kocykiem lub pieluszką, układamy tak aby jego skóra dotykała skóry mamy. Kontakt ten, ze względu na specyfikę okresu pooperacyjnego, powinien odbywać się z pomocą położnej lub innej osoby towarzyszącej mamie w pierwszych chwilach spędzonych z dzieckiem.

Baby shower: czyli zanim nastąpi powitanie mamy i dziecka w domu 

Już na kilka tygodni przed urodzeniem się dziecka, jeszcze zanim zaczną się pomysły na przywitanie noworodka w domu, wszystkie przyszłe ciocie, babcie, przyjaciółki mamy i najbliższa rodzina, organizują uroczystość na cześć przyszłej mamy i jej dziecka.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Baby shower, bo właśnie o takim przyjęciu mowa, znane jest na całym świecie. Na czym polega? Jest to spotkanie tematyczne, nawiązujące do narodzin dziecka i macierzyństwa. Podczas spotkania, solenizantka zostaje obdarowana różnymi prezentami, które przydadzą się na późniejsze powitanie mamy i dziecka w domu – już w nowej rzeczywistości. Jest to również mile spędzony czas w gronie najbliższych oraz okazja do okazania przyszłej mamie wsparcia, gotowości do pomocy, troski i miłości.

Powitanie noworodka w domu

Kiedy długo wyczekiwana chwila już nadeszła i poród się odbył, Wasze upragnione maleństwo jest już z Wami. Były pierwsze łzy wzruszenia, pierwsze spojrzenie i dotyk, pierwsze kołysanie w ramionach rodziców. Zewsząd płyną prosto z serca gratulacje, ciepłe słowa i życzenia zdrowia, szczęścia i wytrwałości!

Czas pomyśleć o powitaniu noworodka w domu. Po powrocie do domu, zarówno świeżo upieczona mama jak i jej dziecko, potrzebują czasu na zaaklimatyzowanie się i odpoczynek. Jednak  przede wszystkim potrzebują wsparcia i pomocy. Rodzice, w tym właśnie momencie zdają sobie sprawę, że ich życie i życie ich rodziny zmienia się bezpowrotnie.

Powitanie noworodka w domu: jak przygotować przestrzeń?

Z przygotowaniem przestrzeni na powitanie noworodka w domu, czy mieszkaniu nie należy czekać do ostatniej chwili. Takie porządki należy zaplanować, kiedy przyszła mama czuje się dobrze, a dolegliwości ciążowe nie dają się we znaki. Rodzice zwykle wspólnie organizują kącik dla dziecka, wymieniając się pomysłami na przywitanie noworodka w domu, w tym na najbardziej funkcjonalną aranżację przestrzeni.

Początkowo może być to miejsce wydzielone w sypialni rodziców. W kąciku tym powinno znaleźć się miejsce na:

  • łóżeczko lub dostawkę przy łóżku rodziców;
  • przewijak;
  • komodę z ubrankami, pieluszkami i wszelkimi akcesoriami oraz kosmetykami do pielęgnacji malucha.

Warto także zadbać o miejsce do karmienia piersią, wygodny fotel, podnóżek, czy poduszkę ułatwiającą karmienie piersią. Sam pokój powinien być czysty, dobrze wywietrzony, przestronny. Warto zadbać, by nie znajdowała się w nim nadmierna ilość zbędnych przedmiotów. Należy również pamiętać o zapewnieniu o prawidłowego oświetlenia.

Pomysły na przywitanie noworodka w domu

Przed przybyciem noworodka do domu, możemy zadbać o udekorowanie mieszkania. Obecnie na rynku dostępna jest pełna gama takich gadżetów jak – balony, girlandy, transparenty czy inne dekoracje. Pamiętajmy jednak, że są one tylko miłym dodatkiem.

Monika Portacha

Położna środowiskowo-rodzinna, Położna w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Koordynatorka Szkoły Rodzenia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

W trakcie poszukiwania pomysłów na przywitanie noworodka w domu, nie zapominajmy, że sam powrót mamy i maluszka ze szpitala oraz pierwszy dzień spędzony w domu powinny być spokojne, z małą ilością bodźców, pozbawione hałasów, krzyków oraz niepotrzebnych emocji. To czas pełnej intymności, moment   i czas wyłącznie dla Was. Pozwólmy maluszkowi oswoić się z nowym otoczeniem, a sobie dajmy czas na poznanie nowej rzeczywistości. W późniejszym terminie możemy wrócić do pomysłów na bardziej huczne przywitanie noworodka w domu oraz o zapraszaniu gości w odwiedziny. Nasi bliscy powinni to  uszanować i w pełni zaakceptować. 

Mimo iż pojawienie się noworodka w domu, pozornie wywraca nasz świat do góry nogami, zadbajmy o ciszę, bezpieczeństwo i spokój. Stwórzmy najlepsze warunki dla rozwoju naszego maleństwa i dajmy mu  dom przepełniony miłością.

Autor

Monika Portacha

Położna środowiskowo-rodzinna, Położna w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Koordynatorka Szkoły Rodzenia, Instytut Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję