Pierwsza kąpiel – w czym myć noworodka i niemowlę? - ePozytywna Opinia

Pierwsza kąpiel – w czym myć noworodka i niemowlę?

Jako rodziców czeka nas wiele niełatwych do podjęcia decyzji. Jedną z nich jest wybór kosmetyków do pierwszych kąpieli malucha. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że nie ma jednego środka, który gwarantowałby idealne działanie dla każdej skóry. Podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę podczas wyboru przeznaczonych do mycia preparatów. Wskażemy także, co może je dyskwalifikować.

Delikatna skóra noworodka i niemowlęcia

Skóra człowieka ma za zadanie chronić ciało i m.in. nie dopuszczać do niego drobnoustrojów – wirusów i bakterii. Niestety, u noworodka i niemowlęcia nie ma jeszcze odpowiednio ukształtowanej bariery lipidowej (warstwy tłuszczowej), która chroni przed wnikaniem do krwiobiegu substancji niepożądanych. Właściwości skóry malucha są inne niż u dorosłego: odczyn pH u noworodka jest bliski obojętnemu i wynosi ok. 6,4; dopiero z czasem spada do lekko kwaśnego (ok. 4,9). Kwaśne środowisko działa jak niewidzialny płaszcz, który nie pozwala rozwijać się różnym drobnoustrojom, jednak w pierwszym okresie życia takiej ochrony brak. Dodatkowo skóra w pierwszym okresie życia jest bardzo delikatna i cienka, łatwo ją uszkodzić, skąd już otwarta droga do infekcji.

Wybór kosmetyku jest bardzo istotny, gdyż dzięki niemu możemy zapewnić naszemu małemu podopiecznemu komfort spania, zdrowie oraz bezpieczeństwo.

Co i kiedy wybrać?

Do mycia noworodka (czyli dziecka w pierwszym miesiącu po urodzeniu) najbardziej zalecane jest używanie wody z niewielkim dodatkiem bardzo łagodnego kosmetyku, przebadanego przez renomowaną instytucję badawczą (o ile na jego opakowaniu wyraźnie zaznaczono, że może być stosowany od pierwszego dnia życia). Idealny kosmetyk do mycia dla najmłodszych dzieci powinien łagodnie natłuszczać skórę, nie zawierając żadnych dodatków zapachowych czy barwników. W przypadku starszych niemowlaków mamy do wyboru więcej możliwości.

  • Przy zakupie kosmetyku przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy jest to preparat przeznaczony dla dzieci. Kosmetyki dla dorosłych nie nadają się dla delikatnej skóry niemowlęcia. Nawet jeśli po jednym myciu nie spowodują podrażnień, to mogą one wystąpić w ciągu następnych dni. Środki myjące dla dorosłych mają inny skład, zawierają substancje, które niekorzystnie wpływają na skórę dzieci. Co więcej, dodawane tam kompozycje zapachowe i barwniki mogą powodować reakcje alergiczne i inne problemy skórne.
  • Drugim ważnym kryterium  jest prostota. Im mniej składników w danym kosmetyku, tym lepiej. Małe dzieci nie potrzebują odświeżenia, rozbudzenia oraz owocowego zapachu. Im potrzebne jest nawilżenie oraz natłuszczenie skóry, nic więcej. Dlatego przed wyborem konkretnego preparatu sprawdźmy skład, porównajmy go z innymi, poczytajmy ogólnodostępne informacje. Tutaj zdecydowanie wygrywa minimalizm.
  • Dobrze, jeśli dziecięcy  kosmetyk myjący zawiera substancje natłuszczające. Musimy zapewnić maluchowi odpowiednią ochronę, dopóki jego skóra nie wytworzy własnej warstwy lipidowej.
  • Nie zapominajmy o rekomendacjach i zaleceniach ośrodków badawczych. Jeśli z etykiety dowiadujemy się, że produkt został przebadany przez cieszącą się autorytetem instytucję, to jest to dobry sygnał. Oznacza, że sprawdzono jak działa taki kosmetyk i udowodniono, że faktycznie jest korzystny dla skóry niemowlęcia.
Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
Kierownik Zakładu Farmakologii w Instytucie Matki i Dziecka

 Istotne jest, aby kosmetyk do mycia niemowlęcia i małego dziecka zawierał łagodnie działające substancje myjące, tzw. związki powierzchniowo czynne (zwane popularnie detergentami), które nie naruszają bariery ochronnej skóry, a więc nie wysuszają jej oraz zmniejszają ryzyko podrażnienia i wystąpienia alergii. Są to m.in. sulfobursztyniany, pochodne aminokwasów, alkilobetainy, alkilopoliglukamidy czy alkilopoliglukozydy, np. szczególnie łagodne działanie wykazuje glukozyd decylowy z tej ostatniej grupy. I jeszcze jedno – o czym mało kto pamięta: po kąpieli malucha, z użyciem płynu do kąpieli wytwarzającego pianę, należy opłukać ciało dziecka wodą. Pamiętajmy też, żeby stosując szampon, nie nanosić go bezpośrednio z butelki na włosy dziecka – nakładamy go na wilgotną dłoń, którą potem myjemy główkę malucha.

Płyn, emulsja czy mydło w kostce?

Niezależnie od formuły i konsystencji, dziecięce kosmetyki do kąpieli te powinny spełniać wyżej wymienione kryteria. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Przygotowując kąpiel w wanience, warto stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu (ilość wody, płynu, odpowiednie proporcje itp.).
  • Dziecięce kosmetyki do mycia nie powinny za bardzo się pienić – nadmiar piany  może działać na malucha wychładzająco podczas kąpieli, poza tym piana zawiera detergenty, które działają niekorzystnie na skórę.
  • Niektóre kosmetyki dozuje się pompką – taką samą, jak w popularnych mydłach w płynie. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy sami musimy umyć dziecko i nie bardzo możemy liczyć na  pomoc.
  • Preparatów, które mają w swoim składzie oliwkę, nie stosuje się do mycia włosów – mogą je sklejać i nadmiernie przetłuszczać.
  • Po użyciu do mycia kosmetyków zawierających substancje natłuszczające, nie ma już potrzeby smarować skóry dziecka oliwką ani mleczkiem.

Kosmetyków do kąpieli zawsze należy używać oszczędnie, żeby zmniejszyć ryzyko podrażnienia i alergii. Wybierając preparat dla naszego maluszka pamiętajmy, że dbamy o jego komfort. Warto zatem obserwować stan jego skóry oraz zachowanie – zwłaszcza po użyciu nowego kosmetyku.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty