Pielęgnacja w ciąży: wzmacniamy naczynia krwionośne

W czasie ciąży znacznie wzrasta objętość krwi krążącej w organizmie, ponieważ układ krwionośny zaopatruje w tym czasie macicę, łożysko i rosnący płód. Aby tę dodatkową krew pomieścić, naczynia krwionośne rozszerzają się, a przez to mogą stać się bardziej kruche. Podpowiadamy, jak sobie radzić z tą przypadłością (o pielęgnacji ciała ukierunkowanej na problem ciążowych rozstępów i cellulitu pisaliśmy niedawno tutaj).

Żylaki i pajączki – skąd się biorą?

O pojawieniu się w ciąży żylaków i tzw. „pajączków” w dużej mierze decydują uwarunkowania genetyczne, ale nie tylko. Niezdrowe odżywianie, brak ruchu, a także zmiany, które podczas ciąży zachodzą budowie naczyń krwionośnych oraz w układzie krzepnięcia, mogą znacząco ten problem pogłębić. Jak więc skutecznie mu zapobiegać?

Jak zapobiegać?

Zdrowa, zbilansowana dieta, dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody oraz ruch będą mieć zbawienny wpływ na stan naszych naczyń krwionośnych. Unikajmy długiego siedzenia lub stania. Pracując za biurkiem, róbmy częste przerwy, na choćby kilkuminutowe spacery.

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
farmakolog, główny ekspert w zakresie opiniowania m.in. kosmetyków i środków do prania w Instytucie Matki i Dziecka

Pamiętajmy, aby w okresie ciąży, ze względu na większą wrażliwość skóry i skłonność do rozszerzonych naczynek krwionośnych, nie używać ostrych, gruboziarnistych peelingów. Jeżeli chcemy użyć kosmetyku o właściwościach złuszczających i usuwających obumarły naskórek, sięgnijmy raczej po peeling enzymatyczny przeznaczony do skóry wrażliwej. Unikajmy również narażania skóry na nagłe zmiany temperatur, zrezygnujmy z gorących kąpieli – z pewnością przyjdzie jeszcze na nie czas. W ciąży raczej korzystajmy z prysznica.

Ulżyjmy nogom

Nie wahajmy się korzystać z przywilejów dla ciężarnych i prośmy o przepuszczenie w kolejce w sklepie lub u lekarza. Odpoczywając pamiętajmy, aby unosić nogi, opierać na stoliku, czy taborecie. Obowiązkowo zrezygnujmy też z butów na wysokim obcasie.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

W kolejnym tekście na temat pielęgnacji w ciąży, podpowiadamy, jak zadbać o skórę.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty