Pielęgnacja skóry atopowej u dziecka

Pielęgnacja skóry atopowej u dziecka jest trudna i wymaga systematyczności. Atopowa skóra musi mieć zapewnione odpowiednie nawilżenie i odżywienie, inaczej stanie się sucha, szorstka i swędząca, a to może doprowadzić do kolejnych stanów zapalnych. Jak zapobiegać nawrotom AZS u dziecka?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji. W okresie zaostrzeń AZS należy stosować przepisane przez lekarza kremy, maści steroidowe oraz leki. W stanach wyciszenia choroby, ale także w trakcie nawrotów atopowego zapalenia skóry warto stosować kosmetyki w postaci emolientów dla dzieci.

Emolienty na atopową skórę u dziecka

Emolienty to wyroby medyczne oraz kosmetyki, których głównym zadaniem jest pielęgnacja i zabezpieczenie skóry atopowej dziecka przed nawrotami AZS oraz złagodzenie jej objawów. Można je spotkać w formie kremów, balsamów, mleczek i emulsji, a także jako środki myjące — w postaci emulsji i olejków do kąpieli, szamponów czy żeli pod prysznic.

Poprzez stosowanie emolientów w zespole atopowej skóry u dzieci i niemowląt można znacznie ograniczyć konieczność stosowania leków, a także wydłużyć okres remisji objawów lub nawet zapobiegać nawrotom choroby. Jednak kluczowy jest odpowiedni dobór emolientu dla dziecka, biorąc pod uwagę stan jego skóry.

Jak działają emolienty?

Emolienty przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej tworzą na powierzchni skóry delikatną, cienką warstwę, która zabezpiecza przed nadmiernym odparowaniem wody. Ponadto przenikają do warstwy rogowej naskórka, odbudowując w ten sposób jego barierę ochronną. Ponadto regularne stosowanie emolientów u dziecka powoduje rozluźnienie, uelastycznienie i odżywienie komórek naskórka, a co za tym idzie — nawilżenie, zmiękczenie i wygładzenie skóry.

Pielęgnacja za pomocą emolientów skutkuje poprawą nawilżenia i natłuszczenia skóry dziecka. To z kolei wpływa na jej elastyczność i zdolność do regeneracji naskórka, zabezpieczając go przed uszkodzeniem, pęknięciami i nadmiernym łuszczeniem oraz wnikaniem niepożądanych substancji i drobnoustrojów. Ponadto długotrwałe i systematyczne stosowanie kosmetyków do skóry atopowej u dzieci zmniejsza świąd skóry, który jest jednym z najbardziej dokuczliwych objawów AZS.

Jak korzystać z kosmetyków emolientowych?

Emolienty powinny być stosowane w trakcie kąpieli w wannie (5 min. w temp. 27-30ºC, u niemowląt 35-36ºC) lub do mycia pod prysznicem u dzieci starszych. Kosmetyki do skóry atopowej stosuje się pod koniec kąpieli lub natrysku (2 ostatnie minuty). Po delikatnym osuszeniu skóry ręcznikiem, należy nanieść na jeszcze wilgotną skórę emolient w postaci kremu lub balsamu. Warto też smarować dziecko kosmetykiem kilkakrotnie w ciągu dnia (ok. 2-3 razy dziennie). Ważne, by emolienty dla dzieci nie wywoływały dodatkowej alergii u dziecka ze skórą atopową, dlatego powinny być pozbawione kompozycji zapachowych i konserwantów, jak również  czynników drażniących, takich jak glikol propylenowy czy mocznik w dużym stężeniu.

Istotny jest odpowiedni dobór kosmetyków emolientowych do potrzeb dziecka i stadium skóry atopowej, np. w przypadku znacznej suchości skóry lepsza będzie tłusta emulsja typu W/O (woda/olej), a w stanach podostrych – O/W (olej/woda). Małe dzieci, zwłaszcza w miesiącach letnich, lepiej przyswajają lekkie kremy niż tłuste maści. Na skuteczność kosmetyków wpływa również zużycie — u dzieci powinno wynosić 150-200 g na tydzień, a u dorosłych – 500 g na tydzień.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty