Nocnik: ranking. Jaki wybrać?

23 września 2022

Potrzeby fizjologiczne człowieka są jedną z najbardziej naturalnych spraw, które towarzyszą naszej codzienności. Zalicza się do nich także temat wydalania. Mały człowiek, na drodze do samodzielnego wykonywania podstawowych czynności w życiu, napotyka na chwilę, w której najwyższy czas zacząć machać na pożegnanie… pieluszkom. 

Momentem przejściowym, pomiędzy dumnym skorzystaniem przez dziecko z toalety “dla dorosłych”, a spacerowaniem z pupą “przyozdobioną” pieluchą, jest dla malucha rozpoczęcie korzystania z nocniczka. I tu może pojawić się mnóstwo pytań, których żaden z rodziców wcześniej sobie nie zadawał. Pytań typu: jaki nocnik wybrać dla dziecka? Który model nocnika sprawdzi się dla 3-latka? Czy nocnik grający dla dziewczynki to dobry pomysł? Jaki nocnik może okazać się najlepszy dla chłopca? Czy któreś z nich, przemknęło Ci choć raz przez myśl? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Was – Ciebie… i Twojego brzdąca.

Kiedy przychodzi czas na nocnik dla dziecka?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania najlepszego nocnika i zaczniemy przeglądać rankingi i oferty sklepów, zastanówmy się nad tym, kiedy warto o nocniku dla dziecka zacząć w ogóle myśleć?

Rozpoczęcie procesu odpieluchowania to kwestia bardzo indywidualna. Nie można uznać, że dziecko, po ukończeniu konkretnej liczby miesięcy, będzie już gotowe na naukę korzystania z nocnika i pożegnanie z pieluchami.

Na pewno nie należy tego procesu przyspieszać. Dużą rolę odgrywać tu będzie uważna obserwacja malucha przez rodziców i zrozumienie tego, w jaki sposób dziecko okazuje swoje potrzeby. Ta umiejętność na pewno przyda się podczas późniejszych treningów czystości. Wszak w każdym większym projekcie, współpraca jest kluczem do sukcesu.

Nocnik a wiek dziecka

Jeśli jednak chcemy nakreślić, w jakim wieku należy rozpocząć z malcem naukę korzystania z nocnika, należy wskazać – że dla dziecka jest to zwykle okres pomiędzy 18. a 30. miesiącem życia. Można więc spokojnie pomyśleć o zakupie nocnika dla 2-latka, ale zakup pierwszego nocnika dla 3-latka także nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Wszystko zależy od tempa rozwoju naszego chłopca, bądź dziewczynki.

Emilia Konka

Lekarz rezydent w Klinice Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Przez pierwsze 2-3 lata życia, dziecko rozwija się niezwykle dynamicznie. W krótkim czasie, dziecko uczy się wielu rzeczy – od raczkowania, przez chodzenie, po próby komunikacji i odnajdywania się w relacjach społecznych. Kontrolowanie potrzeb fizjologicznych wymaga czasem nieco więcej czasu i co najważniejsze – właściwie rozwiniętego układu nerwowego oraz mięśni zwieracza. Przyjmuje się, że umiejętność kontroli wypróżnień powinien osiągnąć maluch w wieku 4-5 lat. Oczywiście, jest to uśrednienie i moment ten może nastąpić szybciej. Musimy jednak pamiętać, że pewnych wydarzeń z życia dziecka nie powinno się przyspieszać. Jeśli mamy wątpliwości, co do tempa rozwoju malucha, najlepiej skonsultować swoje obawy z odpowiednim specjalistą.

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

Zakup nocnika może wydawać się czymś banalnym – w sklepach dostępne są bowiem modele kosztujące niecałe 10 złotych, a nawet i mniej. Jednak nie powinno się tego tematu zupełnie bagatelizować, wybierając pierwszy lepszy produkt z półki sklepowej.

Nauka samodzielnego wypróżniania to przecież krok milowy w rozwoju naszego dziecka. A nocnik jest nieodłącznym elementem tego procesu. Nie powinien być więc zupełnie przypadkowy. Warto przyjrzeć się poszczególnym rodzajom, aby wybrać najlepszy dla nas, a zarazem najbardziej komfortowy dla naszego dziecka nocnik. Nie zaczynajmy jednak od internetowych rankingów nocników. Aby wiedzieć na co zwracać uwagę, poświęćmy chwilę na przyjrzenie się cechom dobrego produktu.

Najlepszy nocnik: na jakie cechy zwrócić uwagę?

W sklepach znajdziemy wiele ofert nocników dla dzieci – do wyboru, do koloru. Co prawda kolorystyka może mieć znaczenie, w kontekście upodobań naszego dziecka, to nie powinniśmy sugerować się jedynie wyglądem zewnętrznym produktu. Na co powinniśmy więc zwracać uwagę?

Materiał wykonania 

Zacznijmy od podstaw – czyli surowca z jakiego wykonano nocnik. Przede wszystkim, materiał nie może być toksyczny dla dziecka. W tym celu, warto na produkcie, bądź jego opakowaniu poszukiwać oznaczeń: BPA Free, Bisphenol A Free, bądź wolne od Bisfenolu A. Taki zapis gwarantuje nam, że tworzywo sztuczne z którego wykonano nocnik, nie zawiera w składzie toksycznych substancji. Poza tym, materiał wykonania produktu powinien być także odpowiednio trwały i odporny na pęknięcia, czy uszkodzenia. W końcu, nie powinniśmy obawiać się, że nocnik się uszkodzi, bądź pęknie, podczas gdy dziecko usadowi na nim pupę.

Utrzymanie czystości

To jedna z istotniejszych kwestii. Nocnik, z uwagi na swoje przeznaczenie i częstotliwość z jaką będzie używany, powinien być łatwy i wygodny w czyszczeniu. W związku z tym, jego konstrukcja ma być jak najprostsza, kształty opływowe, bez trudno dostępnych miejsc i szczelin. Przy utrzymaniu czystości ważny jest też zakup nocnika dopasowanego do płci dziecka, o czym powiemy w dalszej części artykułu.

Wyjmowany wkład

Każdy rodzic, który choć raz miał styczność z nocnikiem, którego środek można wyjmować, raczej nie zamieni go już na żaden inny. Sam wkład jest zdecydowanie mniejszy, niż cały nocnik – dzięki czemu o wiele łatwiej go opróżnić i umyć. Przy zakupie, zwróćmy uwagę, czy wkład jest na pewno dobrze dopasowany do nocnika.

Kształt siedziska

Na nocniku, dziecko powinno czuć się wygodnie – nie tylko z uwagi na komfort, ale też na kwestie bezpiecznego załatwiania swoich potrzeb. Kształt siedziska może też zależeć od tego czy nocnik ma być przeznaczony dla chłopca, czy dla dziewczynki.

Wysokość nocnika

Dobry nocnik powinien umożliwiać dziecku także przyjęcie odpowiedniej pozycji do wypróżniania (tzw. kucznej). Nie może być więc za wysoki. W pozycji kucznej, kolana znajdują się powyżej bioder, przez co łatwiej zachować odpowiedni kąt pomiędzy odbytem, a odbytnicą (powinien on wynosić około 150°). Odpowiednio rozluźniony, dzięki takiemu ułożeniu ciała, mięsień łonowo-odbytniczy, ułatwi dziecku zrobienie kupki.

Aby mieć pewność, że nocnik spełni to wymaganie, dobrze jest zabrać dziecko ze sobą na zakupy i na żywo sprawdzić, czy produkt pasuje. Zaangażowanie dziecka w zakup nocniczka, może okazać się pierwszym krokiem do nawiązania przez nie dobrych relacji z nocnikiem.

Brak niebezpiecznych elementów

Produkt nie powinien zawierać małych elementów, które maluch mógłby oderwać i włożyć do buzi, a najgorszym wypadku – połknąć. Nocnik nie powinien mieć też ostrych krawędzi i kantów, gdyż grozi to zranieniem dziecka.

Możliwość złożenia nocnika

Na pewno składany nocnik dla dziecka jest trochę droższy, od zwyczajnego, ale też o wiele bardziej uniwersalny w użytkowaniu. Z uwagi na możliwość złożenia, można go zabierać i używać np. w trasie. Dzięki temu, nie musimy przerywać nauki korzystania z nocnika przez nasze dziecko, kiedy zdecydujemy się wyruszyć w podróż.

Nocnik składany zwykle może służyć także jako nakładka na sedes – co sprawdzi się podczas korzystania z toalet w miejscach publicznych. Dostępne są również silikonowe nakładki na taki nocniczek, które przekształcą go w produkt, który sprawdzi się także na co dzień, w warunkach domowych.

Wygląd nocnika 

Wybierając nocnik dla dziecka, kierujmy się przede wszystkim jego głównym przeznaczeniem. Nie pomijajmy przy tym preferencji malucha. Jednak weźmy pod uwagę, że nocnik z wizerunkiem ulubionych bohaterów z bajek naszego 3-latka lub kształtem przypominający np. samochodzik, może co prawda zainteresować dziecko, ale niekoniecznie zgodnie z jego głównym przeznaczeniem.

Dodatkowe funkcje 

Nocnik grający radosne melodie, a może taki ze światełkami? Znajdziemy modele przeznaczone typowo dla dziewczynki, bądź chłopca. W sklepach trafimy także na nocniki…z dyktafonem, umożliwiające rodzicowi nagranie kilku słów pochwały. Takie dodatkowe funkcje mają działać dopingująco na dziecko, które właśnie prawidłowo skorzystało z nocnika.

Jednak, zanim zdecydujemy się na bardziej wyposażony nocnik, pomyślmy jaka ma być jego faktyczna funkcja. Nie jest nią przecież zabawianie dziecka, a jego… odpieluchowanie. Może sprawdzi się nocnik przypominający toaletę dla dorosłych? Większość dzieci to w końcu doskonali naśladowcy.

Jaki nocnik dla chłopca a jaki dla dziewczynki?

W kwestii doboru najlepszego nocnika dla naszego dziecka, dużą rolę odgrywa jego płeć i związane z nią różnice w anatomii. Nie każdy nocnik, który świetnie sprawdzi się dla dziewczynki, będzie odpowiedni dla korzystającego z niego chłopca.

Konstrukcja nocnika

Pamiętajmy, że dla nocnik dla chłopca powinien być odpowiednio zabudowany z przodu, w miejscu pomiędzy nóżkami dziecka. Pomoże to w utrzymaniu czystości samego dziecka, a także uchroni przed ewentualnym zachlapaniem podłogi. Z racji tego, sprawdzi się tutaj nocnik uniwersalny, bądź taki konstrukcyjnie dedykowany typowo dla chłopca.

Pisuar dla chłopca

Warto wspomnieć także o dostępnych na rynku pisuarach dla chłopców, które mocuje się na ścianie. Są one jednak przeznaczone jedynie do robienia siusiu, więc poza zakupem pisuaru, i tak należy zainwestować w tradycyjną wersję nocnika.

Wersja kolorystyczna

Co prawda, dodatki i kolor nocnika odgrywają tutaj rolę drugorzędną. Jednak podczas zakupu, pamiętajmy że maluch też może mieć swoje preferencje. Weźmy to pod uwagę i wybierając produkt, uwzględnijmy płeć dziecka oraz jego preferencje.

Rekomendowane produkty

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Nocniki świecące i grające: czy warto?

Rozważając zakup artykułów dla dzieci, skupiamy się na funkcjach, które mają służyć dzieciom, a nam – rodzicom – ułatwiać życie. Między innymi w tym celu powstały nietypowe, choć coraz bardziej popularne rodzaje interaktywnych nocniczków. Po oddaniu moczu, takie grające nocniki, wydają dźwięki oklasków, włączają się piosenki, czasem można usłyszeć słowa pochwały. Łudząco przypomina to powszechnie znane – interaktywne misie albo lalki.

Emilia Konka

Lekarz rezydent w Klinice Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Rolą nocnika nie powinno być odciąganie uwagi dziecka, od jego głównego przeznaczenia. Do zabawy służą zabawki. Nocnik grający dla dziewczynki, bądź chłopca, to zakup budzący wątpliwości z uwagi na kilka kwestii. Po pierwsze, maluch funkcję włączania melodii dość szybko rozszyfruje i będzie włączał dźwięki niezależnie od załatwiania swoich potrzeb. Po drugie, nie wszystkie dzieci lubią takie atrakcje i zwyczajnie, to może je zniechęcić do treningu czystości. Trzecią, bardzo istotną kwestią jest to, że to uczucie ulgi po prawidłowym wypróżnieniu się do nocniczka, powinno być przez dziecko utożsamiane z nagrodą, a nie dźwięk melodii, czy oklasków.

Nocnik a nakładka na sedes

Większość rodziców, do nauki samodzielnego załatwiania swoich potrzeb przez dziecko, wybiera nocnik. Jest on o tyle wygodny w użytkowaniu, że nie trzeba toalety, żeby maluch mógł z niego skorzystać. Dodatkowo, na nocniku łatwiej jest dziecku zachować prawidłową pozycję podczas wypróżniania (tzw. pozycję kuczną).

Jednak nasze potomstwo czasem usilnie próbuje naśladować rodzica i nie ma mowy, aby usiadło na nocniczek, kiedy my korzystamy z “innej toalety”. Tutaj z pomocą przychodzą nakładki na sedes.

Emilia Konka

Lekarz rezydent w Klinice Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Jeśli faktycznie, tylko taka opcja wchodzi w grę, pamiętajmy że nogi malucha nie powinny luźno zwisać, ale być podparte – tak, aby kolana znajdowały się wyżej niż biodra. Świetnie sprawdzą się tutaj schodki dla dzieci, bądź nawet mały podest. Pozycja ta jest dobra nie tylko dla dzieci. Nam – dorosłym także służy najbardziej.

Najlepszy nocnik a kwestia bezpieczeństwa  

Kwestia bezpieczeństwa – coś o czym zdarza nam się zapomnieć w ferworze zakupów. A przecież w tym przypadku chodzi o nasze dziecko. Zanim zakupicie nocnik dla dziecka, sprawdźcie dokładnie, czy spełnia on wszelkie wymogi bezpieczeństwa, jest wykonany       z dobrej jakości tworzywa i posiada odpowiednie atesty.

Jeśli nie jesteście pewni swojego wyboru, eksperci z jednostek badawczo-naukowych, a właściwie ich niezależna opinia, może nam posłużyć za doskonałą wskazówkę przy zakupie. Pozytywna Opinia Instytut Matki i Dziecka zdecydowanie jest taką pomocną dłonią dla rodzica, a jednocześnie informacją, że artykuł przeszedł odpowiednie badania i spokojnie, może być używany przez maluszka.

Autor

Emilia Konka

Lekarz rezydent w Klinice Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję