Nauka czytania: kiedy i jak zacząć?

O dobroczynnym działaniu czytania powiedziano i napisano już wiele, podobnie jak o negatywnych skutkach omijania książek z daleka.  Świadomi i mający na względzie dobro swoich pociech rodzice wiedzą, że lektury nie zastąpi ani oglądanie telewizji – w tym również bajek, ani korzystanie z elektronicznych gadżetów.

Książka zamiast telewizora czy smartfonu

Z niektórych domów telewizory zniknęły na dobre, a dostęp do tabletów czy smartfonów podlega kontroli – tak, aby nie stały się jedyną lub najbardziej upragnioną dziecięcą rozrywką. Popularyzacja świadomego i bliskiego rodzicielstwa sprawia, że staramy się jak najlepiej, jakościowo spędzać czas z dziećmi. Temu m.in. służą wspólne zabawy i inne aktywności, również te związane z książkami i czytaniem. Lektura rozwija wyobraźnię i wprowadza dzieci w piękny świat pełen przygód.

Jeszcze przed urodzeniem

Rodzice czasami zastanawiają się, kiedy zacząć czytać dziecku. Odpowiedź jest bardzo prosta – warto zacząć czytać na głos, jeszcze zanim nasze maleństwo przyjdzie na świat. Jeszcze w łonie mamy do malucha docierają dźwięki ze świata zewnętrznego – co więcej, rozpoznaje głosy należące do najbliższych osób. Czytanie na głos podczas ciąży sprzyja budowaniu bliskiej więzi.

Po co czytać niemowlakom?

W okresie niemowlęcym również warto każdego dnia wygospodarować chociaż kilka minut na oswajanie dziecka z czytaniem. Niemowlęta, które zaczynają eksplorować otoczenie, z ciekawością zwracają uwagę na znajdujące się w ich otoczeniu kolorowe, miękkie książeczki. Poruszanie szeleszczącymi stronami, pociąganie tasiemkami i innymi elementami pobudza rozwój sensomotoryczny dziecka, a dodatkowo ćwiczona jest w ten sposób umiejętność skupiania wzroku na obrazkach.

Justyna Cieślińska
Justyna Cieślińska
Psycholog pracujący w Instytucie Matki i Dziecka

W przypadku najmłodszych, najlepsze będą wierszyki lub rymowanki – dzieci uwielbiają ich rytm, mimo że początkowo nie rozumieją jeszcze zawartej w nich treści. Gdy stopniowo zaczynają rozumieć kierowane do nich słowa – czytanie na głos  wzbogaca zasób biernego słownictwa, co jest podstawą prawidłowego rozwoju intelektualnego oraz ma znaczenie dla czynnego zasobu słów dziecka. 

Proste czynności, takie jak śpiewanie ulubionej rymowanki dziecka z książeczki  i zachęcanie go do wspólnego śpiewania, poszerzają słownictwo i umiejętności komunikacyjne. Im więcej dźwięków dzieci usłyszą, tym bardziej poznają język. Z punktu widzenia psychiki dziecka – czas spędzony z nim na czytaniu jest wyjątkowym momentem w ciągu dnia, poświęconym tylko jemu. Dzięki temu czuje się ważne i kochane. Możemy uczynić rytuał z codziennego czytania maluszkowi, np. przed zasypianiem znając temperament swojego dziecka, łatwo będzie znaleźć najlepszy moment.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

W kolejnym tekście dowiesz się, jak w formie zabawy wspierać rozwój umiejętności poznawczych niezbędnych w nauce czytania.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty