Kiedy wybrać się z niemowlakiem na basen?

Czy wiesz, że korzystanie z basenu wspomaga odporność i rozwój ruchowy dziecka? Rano czy wieczorem kiedy najlepiej chodzić na basen z niemowlakiem i ile miesięcy musi mieć maluch, aby zacząć? Przeczytaj nasz poradnik, by dobrze zaplanować pierwszą wizytę niemowlęcia na basenie i nie zniechęcić się do kolejnych.

Od kiedy najlepiej z niemowlakiem na basen?

Zastanawiasz się, od kiedy najlepiej zacząć przygodę z basenem? Nie czekaj, aż maluch zacznie chodzić. Dlaczego? Dzieci przez 9 miesięcy życia płodowego przebywały w wodzie, jest to więc dla nich naturalne środowisko. Aż do 6-8 miesiąca po urodzeniu u maluchów utrzymuje się odruch wstrzymywania powietrza i zamykania buzi pod wodą. Dobrze wykorzystać ten okres na przyzwyczajenie dziecka do wizyt na basenie, gdyż później odruch ten zanika. Należy jednak pamiętać, że niemowlę  powinno być zdrowe przeciwwskazaniem są m.in. choroby skórne, biegunka czy silny katar.

Na często zadawane przez rodziców pytanie, od kiedy z niemowlakiem na basen, odpowiedź jest następująca: choć teoretycznie już 2-miesięczne niemowlę można zabrać na basen, to lepiej się wstrzymać aż do ukończenia przez nie 4-6. miesiąca. Dlaczego? W tym okresie dziecko jest już dużo bardziej odporne na bakterie, potrafi też stabilnie trzymać główkę, a to zdecydowanie ułatwi przebywanie w wodzie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, wizytę na basenie najlepiej skonsultować z pediatrą.

Kiedy z dzieckiem na basen? Jak wybrać odpowiednią porę dnia?

Zastanawiasz się, czy wyjście z niemowlakiem na pływalnię planować od rana, czy po południu? W miarę możliwości dostosuj godzinę zajęć do przyzwyczajeń i trybu życia Twojego dziecka. Warto zadbać o to, by pobyt  na basenie nie wypadał podczas drzemki oraz żeby dziecko było wyspane i najedzone. Jeśli będzie czuć się komfortowo i bezpiecznie, zajęcia w wodzie na pewno będą dla niego przyjemnością.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty