Jaki rowerek biegowy dla dwulatka będzie dobry? - ePozytywna Opinia

Jaki rowerek biegowy dla dwulatka będzie dobry?

Ruch to zdrowie, dlatego warto wykorzystać dobre warunki pogodowe i już od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do aktywności fizycznej. Jednym ze sposobów na połączenie zabawy i sportu jest zaopatrzenie malucha w rowerek biegowy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego rowerka biegowego dla dwulatka? Jaki model dla dziecka będzie najlepszy?

Dlaczego warto kupić rowerek biegowy dla dwulatka?

Poza tym, że dbamy o zdrowie dziecka poprzez ruch i zabawę, pojazd ten ma wpływ na kształtowanie zdolności motorycznych oraz uczy utrzymania równowagi, zdolności koncentracji, planowania przestrzennego i oceny odległości. To świetny wstęp do przyszłej nauki jazdy na klasycznym rowerze. 

Co więcej, rowerek biegowy ćwiczy mózg dziecka poprzez naprzemienne ruchy nóg prawa-lewa w trakcie „jazdy” i wspomaga proces kształtowania się dominującej strony ciała u malucha (która decyduje o tym, czy dziecko będzie prawo- czy leworęczne). Dlatego taki pojazd będzie zarówno świetną zabawką dla malucha, jak i doskonałym narzędziem do ćwiczenia jego umiejętności.

Jaki rowerek biegowy dla dwulatka wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerków biegowych dla 2-latka, jednak ważne jest, by zachować rozsądek w jego wyborze. Nie liczy się tu bowiem kolor i wygląd pojazdu, ale przede wszystkim jego ergonomia i bezpieczeństwo. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Wysokość — dziecko musi dotykać całą stopą podłoża, by stabilnie korzystać z rowerka biegowego. Co jednak w przypadku, gdy maluch urośnie? Warto pomyśleć o modelach, które mają funkcję regulacji kierownicy i siodełka – dzięki temu pojazd będzie mógł służyć dłużej.
  • Waga — dziecko będzie swobodnie manewrować pojazdem, gdy masa rowerka nie przekroczy ⅓ wagi dziecka.
  • Materiał — trwalszym, choć cięższym pojazdem będzie rowerek wykonany z metalu (chyba że wybierzemy model wykonany z aluminium, który dzięki temu również nie zardzewieje). Na rynku dostępne są także rowerki drewniane — lżejsze, ekologiczne, jednak z niewielkimi możliwościami regulacji wysokości. 
  • Koła — do wyboru mamy zwykłe koła pompowane (dzięki którym łatwiej nam kontrolować szybkość jazdy dziecka, choć jednocześnie są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przebicie) oraz piankowe (trwalsze, jednak mniej przyczepne do podłoża).
  • Dodatkowe wyposażenie — warto się zastanowić nad dodatkowymi opcjami jak hamulec ręczny, stopka czy blokada skrętu, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania rowerka biegowego przez dwulatka. 

Rowerek biegowy dwukołowy czy trójkołowy?

Poza klasycznymi rowerkami biegowymi dla 2-latków na rynku spotkać można  także rowerek biegowy trójkołowy — jaki wybrać dla dziecka? To zależy od koordynacji ruchowej i stabilności malucha — rowerek biegowy drewniany trójkołowy będzie bardziej stabilny i lżejszy niż jego dwukołowa, metalowa wersja. Jeżeli dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z tego rodzaju pojazdem, warto najpierw pomyśleć o wersji trójkołowej, by w następnym etapie przejść do dwukołowej, a ostatecznie spróbować nauki jazdy klasycznym rowerkiem.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty