Jaka szczoteczka do zębów dla dziecka?

Dla swoich dzieci chcemy wszystkiego, co najlepsze. Dotyczy to również wyboru szczoteczek do zębów. Jakie szczoteczki są najbardziej odpowiednie dla dziecięcych zębów?

Zanim dokonamy wyboru

Szczoteczka do zębów to najbardziej powszechny i popularny przyrząd do higieny jamy ustnej. Duży wybór produktów sprawia, że niejednokrotnie trudno nam dobrać szczotkę dla siebie,
a co dopiero dla naszej pociechy.

Szczoteczki możemy podzielić na: manualne, elektryczne i soniczne. Nie ma jednak uniwersalnej rady na to, która jest najlepsza, bowiem każdy z nas ma inne potrzeby. Dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się konkretne rodzaje szczoteczek i na tej podstawie, wybrać najlepszą dla nas oraz naszego dziecka opcję.

Jaka wielkość, włosie i uchwyt?

Wybierając szczoteczkę dla dziecka, powinniśmy zwracać uwagę na kilka istotnych elementów.

Barbara Obłoj
Barbara Obłoj
Dr n. med - lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

Po pierwsze – główka szczoteczki powinna być mała, dostosowana do wieku dziecka, aby można było nią łatwo manewrować w dziecięcej buzi i dokładnie czyścić wszystkie powierzchnie. Dokładne czyszczenie może stanowić problem dla dziecka, dlatego nawet u starszych dzieci (do 12. roku życia), rodzice powinni kontrolować i pomagać doczyszczać zęby. Po drugie – włosie szczoteczki powinno być miękkie, gdyż zarówno szkliwo zębów mlecznych, jak i śluzówka są delikatne. Po trzecie – jeśli dziecko ma samo podejmować próby szczotkowania, a do tego przecież dążymy, uchwyt szczoteczki powinien być dość gruby, wygodny do trzymania przez małą rączkę.

Dodatkowo, dziecko chętniej będzie sięgało po szczoteczkę, na której jest postać z ulubionej bajki czy filmu, warto więc zadbać, by dostarczać dziecku miłych skojarzeń połączonych z myciem zębów.

Szczoteczki manualne

Szczoteczki manualne są nadal podstawowym i najpowszechniejszym narzędziem do szczotkowania. Ich budowa jest prosta – składają się z główki z włóknami, szyjki i rączki. Nie wymagają żadnego źródła zasilania, a szczotkowanie odbywa się dzięki odpowiednio wykonywanym ruchom ręki – w przypadku dzieci najczęściej są to ruchy okrężne. Największa trudność w szczotkowaniu szczoteczką manualną to właśnie zadbanie o to, by ruchy ręki i ich częstotliwość były odpowiednie. Na to warto zwrócić największą uwagę, ucząc naszą pociechę szczotkowania zębów.

Autor: Dr n. med. Barbara Obłoj, lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

W kolejnym tekście na temat szczoteczek do zębów dla dzieci, przyjrzymy się modelom elektrycznym i sonicznym.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty