Jak zawijać niemowlę? - ePozytywna Opinia

Jak zawijać niemowlę?

Pierwsze 3 miesiące po urodzeniu dziecka bywają nazywane czwartym trymestrem ciąży. Potrzeby i zachowanie malucha w tym czasie nadal nawiązują bowiem do okresu prenatalnego. Przyzwyczajonemu do ciasnej przestrzeni, kołysania i rytmicznych, choć przytłumionych dźwięków, niemowlakowi łatwiej się uspokoić i poczuć bezpiecznie, jeżeli zapewnimy mu podobne warunki.

Nie tylko spowijanie

Ciasne otulanie i zawijanie ma swoje ograniczenia – pisaliśmy o tym tutaj. Technika ta może się jednak przydać w określonych sytuacjach – gdy trzeba ukoić malucha podczas dłuższego płaczu, bolesnej kolki, czy trudności z zasypianiem. Warto połączyć ją z innymi elementami metody 5S, opracowanej przez uznanego amerykańskiego pediatrę – doktora Harveya Karpa, autora bestsellerowych publikacji: „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” oraz „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy”.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Do zawijania niemowląt wykorzystuje się popularne na rynku rożki (dawniej beciki), a także śpiworki o specjalnym kroju, czy gotowe otulacze – np. w kształcie gruszki (kokonu), bez wydzielonych rękawów. Dziecko przybiera w nich pozycję zbliżoną do embrionalnej – z rączkami blisko ciała, co sprawia, że jest mu ciepło i czuje się bezpieczniej. Unieruchomienie kończyn sprawia, że maluch łatwiej się uspokaja i rzadziej wybudza – poza tym, machając rączkami może podrapać sobie buzię. Oczywiście, otulić dziecko można również przy pomocy kocyka lub pieluszki, choć wymaga to pewnej wprawy (zbyt ciasne zawijanie może skutkować przegrzaniem, dysplazją stawów biodrowych, nie mówiąc o utrudnieniu oddychania, czy nawet ryzyku uduszenia). Pamiętajmy, aby rożki czy otulacze były wykonane z atestowanych, bezpiecznych dla dzieci surowców, a także nadawały się do częstego prania i prasowania.

Metoda 5S, czyli…

Na wspomnianą metodę składa się 5 prostych czynności: spowijanie, stabilna pozycja, szumienie, skołysanie (skakanie plus kołysanie) oraz ssanie.

  • Spowijanie (ang. swaddling) uspokaja dziecko, ponieważ odtwarza warunki, jakie panowały w brzuchu mamy. Nóżki ciasno owiniętego malucha przylegają do tułowia, co sprawia, że niemowlę szybko wycisza się i zasypia.
  • Stabilizowanie pozycji (ang. slide/stomach position), w której dziecko leży na boku lub na brzuszku, a jego głowa jest skierowana lekko ku dołowi. Można wtedy przytulić dziecko do siebie, aby nie miało wrażenia, że zsunie się z rąk rodzica.
  • Szumienie (ang. shushing) zastępuje dźwięki, jakie niemowlę słyszało w brzuchu mamy. Dlatego po narodzinach nie powinna otaczać go całkowita cisza. Zapewniając dziecku bodźce dźwiękowe, pochodzące z suszarki, odkurzacza lub tzw. szumiących zabawek, zwiększamy jego poczucie bezpieczeństwa.
  • Skołysanie (ang swinging) odtwarza naturalny rytm kroków mamy, do którego przyzwyczaiło się dziecko w okresie prenatalnym. Stąd jednostajne kołysanie  jest bardzo dobrym sposobem na uspokojenie maluszka.
  • Ssanie (ang. sucking) to ostatni krok metody doktora Karpa. Wyciszone wcześniej dziecko potrzebuje już tylko wzmocnienia naturalnego odruchu ssania, przez podanie mu piersi mamy lub zwykłego smoczka.

Różne dzieci, różne potrzeby i reakcje

Stosując metodę 5S należy pamiętać, że każde dziecko może zareagować na nią inaczej. W praktyce oznacza to, że jeden maluch może uspokoić się lub zasnąć już podczas szumienia, a u innego ta metoda nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Istotna jest przy tym nie tylko technika, ale również wiek malucha – dr Karp nie zaleca zawijania dzieci powyższej 3. miesiąca życia.

Zawiajnie dziecka w otulacz - krok po kroku

Uwzględniając wszystkie omówione ograniczenia, spowijanie, zawijanie czy opatulanie może być w przypadku młodszych niemowląt wartym uwagi sposobem na wyciszenie płaczącego, czy marudzącego dziecka.

Autor: ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty