Jak zadbać o twarz i biust w ciąży?

W naszym cyklu poświęconym ciążowej pielęgnacji ostatnio była mowa o problemach skóry, takich jak świąd, suchość czy wrażliwość oraz o doborze odpowiednich kosmetyków. Dziś podpowiemy, o czym warto pamiętać, pielęgnując twarz i biust.

Twarzą w twarz z ostudą i naczynkami

Skóra twarzy może w ciąży również płatać nam figle. Jednym z częstszych problemów jest ostuda, czyli występowanie ciemnych plam na twarzy (czasem również na dekolcie i ramionach), spowodowane nierównomiernym rozkładaniem się w naskórku wytwarzanej w nadmiarze melaniny (barwnika decydującego o kolorycie skóry). Ostuda jest zmianą niegroźną, która pojawia się w okolicach 12. tygodnia ciąży, a znika do kilkunastu tygodni po porodzie. W wyjątkowo rzadkich przypadkach może utrzymywać się dłużej – do roku po porodzie.

Problem  z ostudą komplikuje jednak fakt, że w zasadzie podczas ciąży nie da się z nią nic zrobić, ponieważ nie możemy stosować silnie działających kremów ani zabiegów wybielających.

Aby przeciwdziałać jej wystąpieniu, używajmy kremów z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50+. Stosujmy go nie tylko w słoneczne dni, ale stale, zwłaszcza przed wyjściem na zewnątrz. Niech będzie  to naszym dobrym, ciążowym nawykiem.

Kłopotliwe naczynka

Zwiększone wytwarzanie estrogenów w okresie ciąży może wywołać lub nasilić problem rozszerzonych naczynek. Aby zapobiegać ich pękaniu, chrońmy skórę przed słońcem, wiatrem i nagłymi zmianami temperatury. Warto również spróbować specjalistycznych kosmetyków o właściwościach łagodzących i wzmacniających ścianki włosowatych naczyń krwionośnych

Ciężka dola biustu

W okresie ciąży zmiany hormonalne powodują rozrost gruczołów sutkowych, przygotowując nasze piersi do przyszłego karmienia. Niestety, ich większy rozmiar i ciężar może powodować nadmierne rozciąganie skóry. Warto zadbać o wygodny biustonosz, dopasowując go do aktualnego rozmiaru piersi, a także wzmocnić mięśnie je podtrzymujące, stosując odpowiednie ćwiczenia. Dodatkowo pomogą nam przeznaczone do pielęgnacji biustu ujędrniające kremy i balsamy (więcej o tym, jak wybrać stanik na okres ciąży i do karmienia, można znaleźć tutaj).

Autor: ePozytywnaOpinia.pl

W kolejnym tekście poświęconym pielęgnacji w ciąży podpowiemy, jakich zabiegów i kosmetyków w tym okresie lepiej unikać.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty

Brak rekomendowanych produktów.