Laktator: czy warto? Wady i zalety korzystania z laktatorów 

8 lipca 2022

Rosnący brzuszek ciążowy kobiety, skłania przyszłych rodziców do rozpoczęcia przygotowań, mających na celu powitanie nowego członka rodziny w domu. Przeważnie, takie przygotowania skupiają się na dziecku. Koncentrujemy się na zakupie ubranek i artykułów niezbędnych dla niemowlęcia, a także aranżacji pokoju, bądź kącika dla maluszka. Jednocześnie, kobieta przygotowuje się do tego ważnego dnia – czyli porodu. 

W całym tym zamieszaniu, naszej uwadze często umyka temat urządzenia, jakim jest laktator. Tymczasem, warto – jeszcze przed rozwiązaniem – mieć podstawową wiedzę o tym, w jakich sytuacjach i czy w ogóle laktator jest nam potrzebny? A jeśli tak, to jaki laktator wybrać? Czy lepiej sprawdzi się laktator ręczny, czy elektryczny? W tych i paru innych kwestiach, przychodzimy przyszłym rodzicom z pomocą.

Czy laktator jest potrzebny?

Każdej przyszłej mamie, w trakcie oczekiwania na maleństwo, nie raz przemknął przez myśl temat karmienia piersią. Dla wielu kobiet, jest to jedna z ważniejszych czynności w poporodowej rzeczywistości. Jak powszechnie wiadomo, mleko matki jest najlepszym pokarmem dla maluszka. Szczególnie przez pierwsze pół roku jego życia, kiedy (w przypadku braku przeciwwskazań) może być on karmiony wyłącznie piersią. Poza tym, niewątpliwie podczas karmienia piersią, między kobietą, a jej dzieckiem, tworzy się wyjątkowa, emocjonalna więź.

To wszystko sprawia, że przyszła mama nie skupia się na kwestiach związanych z wyborem laktatora, albo na tym czy laktator jest jej w ogóle potrzebny. A jednak, warto mieć podstawową wiedzę na temat tego jaki laktator wybrać. Zwłaszcza, że zdarzają się sytuacje, w których kobiety nie mogą karmić dziecka piersią, bądź wiąże się to z różnego rodzaju trudnościami, wymagającymi zastanowienia się nad innymi metodami karmienia. W takich momentach, odciąganie pokarmu może okazać się jedną z najbardziej atrakcyjnych dla dziecka opcji. Dlatego odpowiadając na pytanie, czy laktator jest potrzebny – wskazujemy, że w zależności od okoliczności występujących po stronie mamy i dziecka – urządzenie to może okazać się kobiecie bardziej lub mniej potrzebne.

Jaki laktator wybrać?

Sklepy oferują wiele rodzajów laktatorów, takich jak laktator ręczny, czy elektryczny, które dodatkowo występują w różnych wariantach. Przez to, często pojawia się pytanie: jaki laktator wybrać?

Barbara Niezgoda

Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Psycholog, Położna w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Podczas przygotowań do narodzin maleństwa, warto już wiedzieć, czym poszczególne rodzaje się różnią i na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia przeznaczonego dla nas. Zakup zalecamy jednak dopiero, gdy laktator będzie rzeczywiście potrzebny. A to dlatego, że urządzenia te występują w różnych wariantach. Tak, byś mogła wybrać to, które będzie dostosowane do potrzeb dziecka i Twoich osobistych preferencji. Decyzji nie należy podejmować więc zbyt pochopnie. Laktator ma być dopasowany do naszej codzienności.

Zastanawiasz się jaki laktator wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wiedzieć, czy przyda Ci się laktator ręczny czy jednak elektryczny. A jeśli już zdecydujesz o jego rodzaju, to rozważ wariant w jakim laktator występuje. Może być pojedynczy lub podwójny. Na uwagę zasługuje także temat wypożyczenia laktatora ze szpitala, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Laktator ręczny czy elektryczny?

To, jaki laktator – ręczny, czy elektryczny – wybrać, zależy od kilku podstawowych kwestii. Do jednych z ważniejszych zalicza się to, jak często planujesz odciągać pokarm oraz czy laktator ma służyć do pobudzenia laktacji. Laktator ręczny ma swoje zalety, o których powiemy w dalszej części artykułu. Jest jednak polecany głównie do okazjonalnego odciągania pokarmu, a także jako krótkie zastępstwo dla laktatora elektrycznego i w podróży. Jego głównym przeznaczeniem nie jest natomiast regularne odciąganie większych ilości pokarmu. Jak sama nazwa wskazuje – laktator ręczny – aby działał, wymaga bowiem użycia siły rąk. W laktatorach elektrycznych ten problem znika. To zasilany na baterie lub akumulator silnik odpowiada za pracę urządzenia.

Jeśli więc potrzebujesz używać laktatora jedynie sporadycznie – warto zastanowić się nad laktatorem ręcznym. W przypadku regularnego używania, zaleca się wygodniejszy – laktator elektryczny.

Laktator ręczny: zalety

Rozważając zakup urządzenia, skupiamy się na jego funkcjach, które mają nam ułatwić życie. Jakie laktator ręczny ma zalety?

Niewątpliwie, porównując dostępne na rynku modele, zwrócisz uwagę na różnicę w cenie pomiędzy laktatorem ręcznym a elektrycznym. Ten pierwszy jest zwykle tańszy. Różnica w cenie wynika głównie z tego, że urządzenie zasilane jest przy pomocy dłoni. Nie umieszczono w nim więc elektrycznego silniczka, bądź modułu na baterie. Dzięki temu, laktator ręczny zajmuje mniej miejsca, a to istotna zaleta, szczególnie w transporcie. Nie zalegają żadne kabelki, czy wymienne baterie. Możesz go spakować do torby bez większego problemu. To spory plus podczas podróży.

Barbara Niezgoda

Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Psycholog, Położna w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Część kobiet traktuje laktator ręczny jako chwilowe zastępstwo dla elektrycznej wersji tego urządzenia. Służy im okazjonalnie: podczas przemieszczania się, stanowi zabezpieczenie na wypadek wyczerpania baterii, bądź rozładowania akumulatora w laktatorze elektrycznym. Ręczna wersja laktatora pracuje też znacznie ciszej, co pozwala kobiecie na dyskretne odciąganie pokarmu, wtedy kiedy tego potrzebuje.

Jak widzisz, laktator ręczny ma swoje zalety. Jednak kluczowe jest tutaj to, czy taki sposób odciągania pokarmu będzie dla Ciebie wygodny. Najlepiej, jeśli w praktyce zweryfikujesz, czy urządzenie w tej wersji sprawdzi się w Waszym przypadku.

Jaki laktator elektryczny wybrać?

Zarówno działające na baterie, jak i elektryczne laktatory są przeznaczone do regularnej pracy przy odciąganiu pokarmu. Urządzenia te są wyposażone w funkcje, których brak laktatorom ręcznym.

Barbara Niezgoda

Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Psycholog, Położna w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

W swojej pracy, laktatory elektryczne wykorzystują technologie, które pozwalają im naśladować rytm ssania podobny do noworodka. Czyli taki, gdzie na początku ssie on wolniej pierś, natomiast z upływem czasu i pojawieniem się pokarmu, jego ssanie staje się głębsze i wolniejsze. Tak też są zaprogramowane laktatory elektryczne. Przykładowo, w programie inicjującym, dostępnym w większości urządzeń – możemy obserwować szybsze, a także wolniejsze ruchy laktatora. W trakcie trwania programu pojawiają też się małe pauzy. Właśnie taka nierówna częstotliwość pracy sprzętu, ma przypominać próby ssania mleka przez maluszka, które obserwuje się w pierwszych dobach jego życia.

Dzięki takim rozwiązaniom i możliwości wyboru kilku programów, sprzęt ten pomaga świeżo upieczonym mamom nie tylko odciągać pokarm, ale też zainicjować laktację, następnie ją rozwinąć i zachować odpowiedni jej poziom w okresie karmienia dziecka mlekiem mamy. Większość urządzeń posiada też możliwość ustawienia mocy ssania, tak abyś mogła ją dostosować do swoich preferencji. W tym miejscu ponownie stajemy przed pytaniem: jaki najlepszy laktator elektryczny wybrać?

Najlepszy laktator elektryczny: gdzie kupić?

Najlepszy laktator elektryczny to taki, który będzie odpowiedzią na wszystkie wasze potrzeby. Z resztą każdy rodzic, decydując się na kupno sprzętu, który ma służyć jego dziecku, chciałby dokonywać jak najlepszych wyborów. Dotyczy to także zakupu laktatora elektrycznego.

Aktualnie, powszechne jest przeglądanie forum w internecie, czy studiowanie rankingów, podpowiadających jaki najlepszy laktator elektryczny wybrać. Poszukując urządzenia dla Was, wypisz sobie, czego oczekujesz od laktatora elektrycznego. Jakie funkcje i elementy są dla Ciebie najważniejsze, jak często zamierzasz odciągać pokarm. Zastanów się, czy laktator ma pomagać Ci w inicjacji karmienia, czy służyć do regularnego odciągania pokarmu z uwagi na niemożność karmienia niemowlęcia piersią.

Zarówno forum internetowe, jak i rankingi, pełne są pomocnych wskazówek które mogą nakierować Cię na wybór sprzętu odpowiedniego dla Ciebie. Możesz się sugerować także opiniami niezależnych jednostek naukowo-badawczych – do których zalicza się Instytut Matki i Dziecka.

Najlepszy laktator: pojedynczy czy podwójny?

Nieważne czy mówimy o laktatorze ręcznym, czy elektrycznym – mogą one występować w opcji pojedynczej, bądź podwójnej. Laktator pojedynczy umożliwia odciąganie mleka z jednej piersi, natomiast podwójny – jak sama nazwa wskazuje – pozwala pobierać pokarm z obydwu piersi w tym samym czasie.

Pojedynczy wariant laktatora sprawdzi się lepiej, gdy nasze potrzeby względem odciągania pokarmu są niewielkie i nie wykonujemy tej czynności regularnie. Gdy sytuacja skłania kobiety do systematycznego pobierania mleka z piersi, zdecydowanie wydajniejszy okazuje się laktator podwójny.

Podwójny laktator: jakie są korzyści?

  • Skrócenie sesji odciągania pokarmu o połowę;
  • Przy jednoczesnym pobieraniu pokarmu z obu piersi, udaje się uzyskać więcej mleka*;
  • Pokarm pobrany, przy pomocy laktatora podwójnego, ma większą wartość energetyczną (co jest istotne w przypadku noworodków, które przedwcześnie przyszły na świat).

*Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, mającymi na celu porównanie procesów odciągania pokarmu z jednej oraz z dwóch piersi jednocześnie, stwierdzono że odciąganie z obydwu piersi na raz jest bardziej efektywne i pozwala uzyskać nawet do 18% mleka więcej w krótszym czasie. Co istotne, mleko uzyskiwane podczas jednoczesnego odciągania pokarmu z obydwu piersi ma też wyższą zawartość energetyczną w stosunku do mleka pobieranego z jednej piersi.1

System zamknięty i otwarty w laktatorach

Kolejną ciekawą opcją, którą możemy spotkać w urządzeniach do odciągania pokarmu, są tak zwane urządzenia z systemem otwartym lub zamkniętym. Co to oznacza?

W laktatorach może być zamontowana bariera (pomiędzy silniczkiem, bądź konektorem a rurkami), która oddziela pokarm od mechanizmu urządzenia. Dzięki obecności takiego zabezpieczenia, w razie zbyt dużej ilości odciągniętego mleka, nie przedostanie się ono do środka laktatora. Pozwala to mamom na przykład na używanie sprzętu w pozycji leżącej.

Musimy jednak pamiętać, że bariera ta, mimo że zapewnia właściwą higienę transportowanego z piersi kobiety pokarmu, bez utrzymywania urządzenia w czystości, również może skutkować powstawaniem zanieczyszczeń. W laktatorach bez takiej bariery, ryzyko przedostania się pokarmu do mechanizmu urządzenia jest jednak w dalszym ciągu niewielkie.

Rekomendowane produkty

Ewa Łukasik

Główny specjalista ds. opiniowania produktów użytkowych dla dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w latach 2004-06.2022

Czy laktator jest dostępny w szpitalu?

Rok 2022 przyniósł zmianę odnośnie dostępności urządzeń do odciągania pokarmu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej (dalej: Standard), każdy szpital w Polsce będzie musiał zapewnić każdej matce skuteczny i bezpieczny sprzęt do odciągania mleka.

Jest to ważny zapis. Szczególnie, że w części szpitali w Polsce brak jest laktatorów, bądź nie spełniają one odpowiednich norm higieny. Tymczasem, pandemia COVID-19 nauczyła nas nowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego. Wymóg zapisu Standardu oznacza w praktyce, że sprzęt dostępny w szpitalu ma być dopuszczony do użytku przez większą liczbę kobiet i spełniać warunki dla wyrobów medycznych.

W praktyce, ważne żeby każda kobieta posługująca się laktatorem szpitalnym, miała własne akcesoria, takie jak odpowiednie końcówki. Czasem szpitale dysponują końcówkami jednorazowymi, bądź wielorazowymi, które należy sterylizować przed użyciem przez kolejną kobietę. Możliwość właściwej dezynfekcji tych części także powinna być zapewniona przez placówkę medyczną.

Pamiętaj, że w szpitalu możesz też korzystać z własnego laktatora, jeśli taki został już przez Ciebie zakupiony.

Laktator szpitalny: czy można wypożyczyć?

Barbara Niezgoda

Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Psycholog, Położna w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Jeśli po porodzie potrzebujesz więcej czasu na wybór laktatora do użytku domowego, warto żebyś wiedziała, że istnieje opcja wypożyczenia sprzętu, z którego korzystałaś podczas pobytu w szpitalu. Pozwoli Ci to na spokojnie wybrać, czy sprawdzi się u Ciebie laktator ręczny, czy może najlepszy okaże się laktator elektryczny.

Będziesz miała czas, żeby przejrzeć strony producentów, rankingi, czy forum internetowe, zawierające porady innych rodziców. Również w internecie, dostępne są opcje wypożyczania urządzeń do odciągania pokarmu.

Wybór najlepszego laktatora a bezpieczeństwo 

Ofert pozwalających na zakup sprzętu do odciągania pokarmu znajdziesz w internecie wiele. Pamiętaj jednak, aby obok kierowania się ceną, czy wyglądem urządzenia, nie zapominać o rzeczach najbardziej istotnych. Zwłaszcza, że w przypadku laktatora – służy on do pobierania pokarmu, którym będzie karmione Twoje dziecko. 

Zawsze wybieraj produkty sprawdzone, bezpieczne i dobrej jakości. Takimi produktami są przede wszystkim te urządzenia, które zostały poddane badaniom niezależnych instytutów naukowo-badawczych i zostały ocenione pozytywnie przez ich ekspertów – takich jak specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka.


Źródła:

1. Prime DK et al. Simultaneous breast expression in breastfeeding women is more efficacious than sequential breast expression. Breastfeed Med. 2012; 7(6):442–447

Autor

Barbara Niezgoda

Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Psycholog, Położna w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję