Jak wybrać stanik do karmienia?

Odpowiednio dobrany stanik do karmienia jest niezbędnym elementem garderoby każdej kobiety. Szczególnie w czasie ciąży i karmienia piersią powinnaś szczególnie zadbać o swoje piersi. Pomoże Ci w tym odpowiedni biustonosz. Pamiętaj, że źle dopasowany rozmiar stanika może być przyczyną ogromnego dyskomfortu, a nawet deformacji piersi, które w tym wyjątkowym okresie są dużo większe i cięższe. Poświęć sobie chwilę uwagi – dokładnie się zmierz, dowiedz się, jakiego potrzebujesz rozmiaru, a następnie wybierz wygodny biustonosz. Jak dobrać rozmiar biustonosza w ciąży? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci zadbać o piersi i kręgosłup w tym czasie. Przeczytaj je i przystąp do działania!

Zakupy rozpocznij od wyboru kilku modeli, które następnie przymierzysz. Nigdy nie kupuj biustonosza bez przymiarki. Niektóre marki stosują inne rozmiarówki, przez co wybrany model może źle leżeć. W wyborze kieruj się nie tylko aspektami wizualnymi, ale i praktycznymi, które jako przyszła mama z pewnością docenisz.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając stanik do karmienia?

 • solidne ramiączka,
 • klapki na wysokości brodawek
 • rodzaj tkaniny,
 • wykończenia biustonosza.
Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Wygodna i dobrze podtrzymująca ciało bielizna, w obrębie zmieniających się parametrów, to komfort  fizyczny i psychiczny dla przyszłej mamy. Warto o te elementy odzieży zadbać, sięgając po bieliznę typową dla kobiet w ciąży, dostosowaną do tego stanu. Wykorzystywane przez producentów tkaniny, dzianiny, dodatki i akcesoria są dedykowane wrażliwym miejscom, które trzeba chronić w tym czasie.

Mamy często myślą, że wystarczy kupić biustonosz większy w obwodzie. Nic bardziej mylnego. Karmiąca mama musi zadbać także o odpowiednią miseczkę. To, czy stanik do karmienia jest dobrze dobrany możesz zweryfikować na dwa sposoby: unosząc ręce do góry oraz sprawdzając czy złącze miseczek przylega do skóry. Jeśli podczas tych testów biustonosz do karmienia unosi się i odstaje od klatki piersiowej, wiesz już, że nie jest dobrze dopasowany i powinnaś znaleźć inny model stanika.

Bielizna do karmienia piersią:

Niektóre modele biustonoszy posiadają też odpinane ramiączka i klapki na wysokości brodawek. Pozwala to na łatwiejszy dostęp dziecka do pokarmu, bez konieczności zdejmowania lub odpinania całej bielizny. Część mam decyduje się na ten model, a część wybiera tradycyjne biustonosze. Najlepiej będzie, jeśli przetestujesz oba i sama zdecydujesz, w którym Ci wygodniej, zwłaszcza gdy będziesz karmić w miejscach, gdzie trudno o intymność w takiej chwili.

Zwróć też uwagę na tkaniny i wykończenia poszczególnych części biustonosza. W pierwszych tygodniach najlepiej unikać modeli z fiszbinami – może Ci być w nich niewygodnie podczas snu. Istotna jest też tkanina, z jakiej został wykonany biustonosz. Badania w Instytucie bardzo dobrze przechodziły staniki z bawełny lub bawełny z domieszką bambusa. Powinna być przewiewna i cienka tkanina naturalna, bez szorstkości. Najlepiej taka, która szybko schnie i nie widać na niej plam. Wówczas nie będziesz musiała się obawiać trudnych, długo schnących zacieków, często widocznych na odzieży – bluzce czy sukience.

Ważne są też solidne, szersze ramiączka, wąskie mogą się boleśnie wbijać w ramiona.

Mając na uwadze te najważniejsze aspekty, przystąp do przymiarki. Możesz się zmierzyć w domu lub poprosić o pomoc brafitterkę, która z pewnością dobierze Ci wygodny i bezpieczny dla Twoich piersi oraz kręgosłupa biustonosz.

Jak ustalić obwód biustonosza w ciąży?

 • zmierz się tuż pod piersiami,
 • odejmij od wyniku 3 centymetry,
 • zaniż wynik do najbliższego rozmiaru,
 • sprawdź, czy dokonałaś pomiaru właściwie,
 • jeśli wybierasz biustonosz przed porodem – odejmij od obwodu ok. 10 cm.

Jak dopasować rozmiar miseczki stanika w ciąży?

 • załóż miękki biustonosz (bez fiszbin),
 • zmierz obwód biustu na wysokości brodawek,
 • ułóż miarę na tej samej wysokości na plecach i biuście,
 • jeśli wybierasz biustonosz przed porodem, dodaj do wielkości miseczki 1-2 rozmiary.

Znasz już podstawowe kroki, które należy wykonać, aby prawidłowo zmierzyć swój biust i dobrać odpowiedni stanik do karmienia.

Jak dobrać rozmiar biustonosza w ciąży – rozmiar stanika do karmienia:

Odpowiedni pomiar powinien być wykonany na gołym ciele. Każda dodatkowa warstwa odzieży spowoduje dodanie kilku centymetrów do obwodu, przez co biustonosz może potem okazać się za luźny. Zmierz się tuż pod piersiami. Zadbaj też o to, aby miarka dokładnie przylegała do ciała, ale nie opinała tułowia, może to spowodować uczucie dyskomfortu. Pamiętaj też o tym, aby od wyniku uzyskanego miarką krawiecką odjąć trzy centymetry, a następnie zaniżyć wynik, do najbliższego rozmiaru. Dla przykładu – zmierzyłaś się, miarka wskazuje 80 cm. Odejmij wówczas 3 cm, otrzymany wynik (77 cm) przybliż do mniejszego rozmiaru. W ten sposób dowiesz się, że Twój rozmiar obwodu to 75.

Przetestuj wybrany model stanika

Zanim jednak przystąpisz do zakupu, przekonaj się, czy pomiar został wykonany właściwie! Przymierz wybrany stanik do karmienia, unieś ręce do góry i sprawdź, czy biustonosz pozostaje na swoim miejscu – nie przesuwa się ani na piersiach, ani na plecach, nic nie wpija się w ciało, nie marszczy się i nie wywołuje dyskomfortu. Jeśli jest Ci wygodnie i wszystko leży na swoim miejscu, masz pewność, że bielizna została dobrana właściwie. Pamiętaj też, aby zapiąć biustonosz na ostatnią, najdalszą haftkę. Pozwala to na jego późniejszą regulację, gdy się naturalnie rozciągnie. Wystarczy, że zapniesz go nieco ciaśniej i znowu będzie świetnie leżał.

Pomiary w czasie ciąży

Wybierając stanik do karmienia przed porodem, koniecznie pamiętaj o tym, że obwód pod biustem powiększa się na czas ciąży – żebra „rozchylają się”, by zrobić miejsce dla rosnącego maleństwa. Żeby pasował po porodzie od aktualnego obwodu odejmij około 10 cm. Możesz też postawić na obwód sprzed ciąży – dokup jedynie przedłużkę do biustonosza, najlepiej z kilkoma haftkami. Wepniesz ją nosząc stanik do porodu, a po porodzie, kiedy obwód się zmniejszy, wyjmiesz. Pozwoli Ci to na sprawną regulację i możliwość modyfikacji obwodu stanika według potrzeb.

Jak dobrać rozmiar miseczki stanika?

Załóż miękki biustonosz do karmienia bez fiszbin (pozwoli to na dokładne dobranie odpowiedniego rozmiaru), a następnie zmierz obwód biustu na wysokości brodawek – w czasie mierzenia nie przyciskaj i nie spłaszczaj piersi. Bardzo ważne, byś miarkę przed odczytaniem rozmiaru tak ułożyła na ciele, by znajdowała się na tej samej wysokości zarówno na plecach, jak i z przodu – na piersiach.

Pomiary w czasie ciąży

Dokonując pomiaru w czasie ciąży, dodaj do wielkości miseczki 1-2 rozmiary. W czasie karmienia piersią Twój biust znacznie się powiększy. To ważne, ponieważ zbyt małe, uciskające miseczki mogą spowodować zator mleczny. Przy dobieraniu rozmiaru miseczki, uwzględnij także miejsce na wkładki laktacyjne, chroniące bieliznę przed zmoczeniem pokarmem kobiecym. Są one niezbędne- zwłaszcza na początku karmienia, dopóki laktacja się nie ustabilizuje.

Jak poznać, że miseczka stanika jest dobrze dobrana?

Przy prawidłowo dobranej miseczce na materiale nie powstają żadne zagniecenia czy fałdki. Piersi nie wydostają się z żadnej strony, a w miseczce nie ma pustej przestrzeni.


Autor: Ewa Łukasik, Główny Specjalista ds. Opiniowania Wyrobów Użytkowych, Dział Ocen, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty