Jak wybrać dobry plecak do szkoły?

Tornister lub plecak to jeden z kluczowych elementów szkolnej wyprawki. Na rynku, zwłaszcza gdy zbliża się nowy rok szkolny, dostępnych jest mnóstwo modeli i wzorów – ważne jednak, aby przy wyborze nie skupiać się wyłącznie na atrakcyjności wizualnej czy kolorystyce produktu. Najważniejsza jest bowiem konstrukcja plecaka czy tornistra, jego ciężar (wraz z zawartością) oraz dopasowanie do wzrostu i postury dziecka. Pamiętajmy, że w wieku szkolnym dzieci znajdują się w okresie wzrostu, a ich sylwetka dopiero się kształtuje, co zwiększa ryzyko wystąpienia wad postawy.

Tornister czy plecak?

Tornister, przeznaczony dla najmłodszych uczniów (w okresie nauczania początkowego, zwłaszcza pierwszoklasistów) najczęściej jest w całości usztywniany. Forma „pudełkowa” może lepiej sprawdzić się przy rozpoczynaniu przygody ze szkołą, dobrze chroni bowiem zawartość przez zniszczeniem, ułatwia pakowanie i rozpakowywanie oraz utrzymanie porządku wewnątrz tornistra, co dla 7-8 latków może być sporym wyzwaniem.

Starsze dzieci i młodzież preferują plecaki. W sprzedaży są modele o różnym zakresie usztywnienia oraz miękkie, jednak te ostatnie nie nadają się do codziennego użytku szkolnego. Bez usztywnionej i odpowiednio wyprofilowanej tylnej ściany zawartość plecaka nie tylko „wbija się” w plecy, ale co gorsza, nadmiernie obciąża ramiona oraz dolną część kręgosłupa. Noszenie plecaka pełnego podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych, przy braku właściwego podparcia dla kręgosłupa zwiększa ryzyko wystąpienia wad postawy, takich jak np. skolioza.

Dobra konstrukcja, czyli jaka?

Infografika: elementy szkolnego plecaka

Aby zapewnić podparcie dla pleców i stabilizację sylwetki, plecak powinien mieć usztywnioną i ergonomicznie wyprofilowaną tylną ścianę – dopasowaną do krzywizn kręgosłupa i dobrze przylegającą do pleców dziecka. Służą temu wszyte elementy (panele) z gąbki lub pianki EVO  – powinny być umieszczone przede wszystkim w dolnej części, aby podpierać lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Gąbka czy pianka zwiększa komfort noszenia, zapobiegając uwieraniu, nawet przy większym obciążeniu.

Drugi ważny element to szelki. W ich przypadku warto zwrócić uwagę na:

  • możliwość regulacji długości,
  • odpowiednią szerokość, aby nie wpijały się w barki i ramiona,
  • krój – powinny być wyprofilowane w taki sposób, aby dopasować się do kształtu ramion dziecka (litera S),
  • wyściełanie (zmiękczenie), zwłaszcza w partii barków, która jest narażona na największe obciążenie.

Aby przylegający z tyłu do ciała plecak nie powodował przegrzewania i nadmiernego pocenia, powinien umożliwiać wentylację tylnej ściany – najczęściej poprzez użycie oddychających materiałów (siateczki), rowki wentylacyjne, ew. inne rozwiązania, zapewniające przepływ powietrza w rejonie pleców.

Wybierając dla naszej pociechy plecak do szkoły, warto również zwrócić uwagę na usztywnienie i wzmocnienie dna plecaka – zwiększa to wytrzymałość i stabilność konstrukcji. Funkcjonalny plecak ma zwykle więcej niż jedną komorę i różnej wielkości dodatkowe kieszenie, również w części przedniej oraz po bokach – dzięki temu łatwiej uporządkować zawartość i znaleźć miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty.

Na wzór plecaków turystycznych, niektóre modele szkolne są dodatkowo wyposażone w regulowane pasy biodrowe i/lub piersiowe. Choć zapewnia to dodatkową stabilizację i lepsze rozłożenie ciężaru, jest to rozwiązanie raczej dla starszych uczniów, zwłaszcza jeżeli w drodze do szkoły pokonują większy dystans pieszo. W przypadku młodszych dzieci, które zwykle do szkoły odwozimy bądź odprowadzamy, zapinanie i odpinanie tego rodzaju pasów będzie zbyt czasochłonne i kłopotliwe.

Co z tą wagą?

O tym, że noszenie zbyt ciężkiego plecaka do szkoły nie wychodzi naszym pociechom na zdrowie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Co do zasady,  waga plecaka z zawartością nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka. Dlatego warto wybrać model, który sam w sobie będzie możliwie lekki, pamiętając jednak, że dobre jakościowo plecaki, nawet przy zastosowaniu lekkich surowców, mogą ważyć nieco więcej, ze względu na zastosowane usztywnienia i wyprofilowane elementy odciążające plecy.

Na zawartość plecaka mamy ograniczony wpływ, dlatego warto zastanowić się nad każdą dodatkową rzeczą, która do niego trafi, a także pakować zawartość w przemyślany sposób.

Bezpiecznie, czyli odblaskowo

Elementy odbijające światło to dziś standardowe wyposażenie szkolnych plecaków. Ich zastosowanie sprawia, że uczeń na drodze czy ulicy jest lepiej widoczny – zwłaszcza w okresie jesienno zimowym, gdy dzień jest krótki i szybko zapada zmrok. Warto zwrócić uwagę na sposób rozmieszczenia odblaskowych taśm lub pasków – dobrze, aby były widoczne z każdej strony: na szelkach, na przodzie plecaka i po bokach.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

W kolejnym tekście na temat szkolnego plecaka podpowiadamy, jak dopasować właściwy rozmiar i jak powinno przebiegać pakowanie, aby ciężar był jak najlepiej rozłożony. 

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty

Brak rekomendowanych produktów.