Jak nauczyć dziecko samodzielnie pić?

W prawidłowym rozwoju każdego dziecka ważne jest wyczucie momentu, kiedy zaczyna kształtować się potrzeba samodzielnego picia. Należy wtedy odzwyczaić dziecko od picia z butelki i zacząć wdrażać naukę samodzielnego picia z kubeczka.

W celu umożliwienia dzieciom ćwiczenia tej czynności zaprojektowano i wyprodukowano wiele różnych kubków niekapków i innych akcesoriów. Pozwalają one  maluszkowi nauczyć się pić samodzielnie i ułatwiają mu optymalny rozwój szczęki i języka, co może zapobiec późniejszym wadom zgryzu i wymowy. Co więcej, wprowadzają u dziecka nowy sposób oddychania, a także, w przeciwieństwie do butelek i smoczków, nie są szkodliwe dla kształtowania prawidłowego zgryzu. Nasi eksperci doradzają, jak wybrać kubek stworzony tak, aby spełniał wszystkie wymogi i zapewniał dziecku optymalny rozwój wszystkich najważniejszych umiejętności związanych z samodzielnych piciem.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia?

  • Zacznij naukę najwcześniej, gdy to możliwe,
  • Zapoznaj się z kubkami dostępnymi na rynku,
  • Wybierz kubek dostosowany do wieku i umiejętności dziecka,
  • Daj dziecku możliwość ćwiczenia prawidłowych nawyków,
  • Nie zmuszaj dziecka do niczego.

Nauka tej czynności jest dziś o wiele łatwiejsza niż kiedyś. Rozpoczynając z dzieckiem przygodę z samodzielnym piciem, korzystaj z produktów, które ułatwią mu opanowanie tej czynności.

Wybieraj produkty zalecane przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka:

  • kubki niekapki – na początku nauki samodzielnego picia,
  • kubki profilowane,
  • bidony – dla starszych dzieci.

Kiedy zacząć naukę samodzielnego picia?

Jak to już zostało wspomniane, prawidłowo przeprowadzona nauka picia z kubeczka pozwala dzieciom na wykształcenie szeregu przydatnych umiejętności. Warto więc jak najwcześniej zacząć uczyć dziecko samodzielnego picia. Uważna obserwacja dziecka daje możliwość wybrania odpowiedniego momentu na przejście z butelki na kubeczek. Naukę rozpocznij wtedy, gdy widzisz, że Twoje dziecko potrafi już samodzielnie, stabilnie siedzieć i jeść karmione łyżeczką, różnego rodzaju kleiki i gęściejsze od mleka pokarmy. Te podstawowe umiejętności są niezbędne do tego, by maluch we właściwy sposób pił wodę z kubeczka zachowując przy tym prawidłową postawę. Odpowiedni wiek i umiejętności są także ważne ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo zakrztuszenia się dziecka zbyt dużym łykiem wody.

Skorzystaj ze specjalnych akcesoriów

Zanim twoje dziecko przejdzie z butelki na kubek dla dorosłych, warto zakupić taki produkt, który będzie formą przejściową. Ułatwi to stopniowe wykształcanie wszystkich potrzebnych nawyków i odruchów. Na rynku możesz znaleźć wiele różnych produktów, które dają możliwość nauki samodzielnego picia. Zaliczają się do nich m.in. kubki niekapki.

Jak nauczyć dziecko pić z kubka?

Są bardzo użyteczne w początkowej fazie nauki. Zapobiegają one wylewaniu się płynu, a dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu pozwalają na ćwiczenia mięśni jamy ustnej. Przed zakupem sprawdź, czy kubek posiada miękki ustnik (ułatwi odzwyczajenie się od karmienia butelką), najlepiej z możliwością wymiany, ponieważ dzieci w wieku, gdy zaczynają samodzielnie pić, mają już ząbki i gryzą poszczególne elementy kubeczka. W przypadku bardzo małych dzieci zacznij od mniej skomplikowanych kubeczków, z długimi i miękkimi ustnikami, a dopiero potem możesz wdrażać bardziej zaawansowane modele, np. nieposiadające ustnika kubki 360°. Dowiedz się, z jakich materiałów wykonany jest produkt.

Warto wybrać kubek, który jest łatwy w dezynfekcji i wykonany z lekkich tworzyw. Kupując produkt cenionej na rynku marki, nie musisz się już martwić o zawartość BPA i innych szkodliwych substancji użytych do produkcji, bo reguluje to norma PN-EN-14350, której producenci zobowiązani są przestrzegać. Unikaj natomiast  ceramicznej i szklanej obudowy, taka konstrukcja może się okazać za ciężka dla dziecka. Czasem zdarza się, że pomimo ładnego i kolorowego wyglądu, utrzymanie kubka w czystości jest niepotrzebnie utrudnione ze względu na skomplikowaną budowę. Przed dokonaniem zakupu, sprawdź więc dokładnie, czy możliwe jest wyparzanie wrzątkiem (jeśli na produkcie jest oznaczenie o możliwości mycia w zmywarce to zniesie on również kąpiel we wrzątku) i czy ruchome elementy są łatwe do rozłożenia. Zwróć uwagę na uchwyty, powinny być odpowiednio duże i wyprofilowane do budowy rączek malucha, mogą też być pokryte gumową osłonką, która zmniejszy prawdopodobieństwo wyślizgiwania się kubeczka. Użyteczna jest też podziałka pozwalająca na sprawdzenie, ile dziecko pije. Ponadto sprawdź, czy kubek faktycznie jest niekapkiem, tj. czy po przechyleniu napój nie będzie wyciekał.

 

Niekapek niekapkowi nierówny

Niektórzy producenci zaopatrują swoje artykuły w automatyczne zawory uruchamiające się podczas kontaktu z ustami. Dzięki takim systemom płyn wypływa z kubeczka jedynie, gdy dziecko zaciska wargi wokół jego brzegów, sprzyja to zachowaniu czystości. Pamiętaj jednak, że taki kubek to jedynie forma przejściowa, ułatwiająca odzwyczajenie się od butelki, i nie powinno się go używać zbyt długo. Kubki niekapki są dobrym wyjściem, ale utrwalają pewne niepotrzebne przyzwyczajenia. Dziecko powinno mieć możliwość nauczenia się picia z otwartego pojemnika, a niekapki nie wymagają ciągłego trzymania ich prosto i nie wymuszają samodzielnego zapobiegania rozlewaniu się płynów. Poza tym mechanizm picia z niektórych niekapków jest bardziej zbliżony do ssania niż do faktycznego korzystania z kubka.

 

Kubki profilowane

Ciekawym i zalecanym przez specjalistów rozwiązaniem są kubki profilowane, zbliżone wyglądem do tych dla dorosłych, ale odpowiednio dostosowane do potrzeb i zdolności małych dzieci. Mają one pochyły kształt, co pozwala dzieciom na zaspokojenie naturalnej ciekawości i zajrzenie do środka naczynia bez nadmiernego przechylania, co skutkowałoby wylaniem zawartości. Ich największym atutem jest możliwość wczesnego wdrażania przyzwyczajeń niezbędnych do prawidłowego i samodzielnego picia. Uczą także poprawnej metody oddychania, tj. wciągania powietrza  przez nos i wydychania ustami, umiejętności niezbędnej w rozwoju mowy. Wymagają jednak więcej cierpliwości i pilnowania dziecka, ponieważ, w przeciwieństwie do niekapków, nie posiadają ochronnej nakładki, co sprawia, że nieostrożne dziecko może wylać na siebie zawartość kubeczka.

 

Bidony

Bardzo dobrym rozwiązaniem, uzupełniającym naukę samodzielnego picia, są bidony lub kubki z rurką.  Eksperci Instytutu Matki i Dziecka zalecają używanie ich nawet w przypadku, gdy dziecko potrafi  już pić samodzielnie. Zaciskanie przez dziecka ust wokół rurki lub słomki wymaga zaangażowania w aktywną pracę wielu mięśni i sprzyja prawidłowemu rozwojowi szczęki. Poza tym, jest to bardzo dobre ćwiczenie ruchów języka, w zakresie tzw. pionizacji, co zapobiega późniejszemu seplenieniu. Kubki z rurką są korzystnym rozwiązaniem, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich mycie i sterylizację, nawet jeśli podajemy dziecku w ten sposób tylko wodę. Rurka musi być regularnie myta, wyparzana i często wymieniana. Wszystkie  wymienione przez nas produkty ułatwiają i wspomagają proces nauki samodzielności, ale nie są obowiązkowe. Z pewnością nauczysz dziecko samodzielnie pić, używając od razu kubka dla dorosłych, ale większość rodziców, z którymi mamy kontakt wskazuje, że produkty,  które opisaliśmy bardzo ułatwiły cały proces.  

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Kubek dla dziecka, zwłaszcza wykonany z tworzywa sztucznego, nie powinien być myty w zmywarce. Dbałość o higienę polegać powinna na dokładnym umyciu i wygotowaniu lub polaniu wrzątkiem, w celu zniszczenia wszelkich zarazków. W obiegu zmywarki znajdują się środki chemiczne, których unikajmy jak najdłużej, przygotowując naczynia małego dziecka do posiłku. A jeżeli kubek ma ślady zarysowań lub przebarwień, warto zakupić nowy.

Jak zacząć naukę?

Nauka samodzielnego picia wymaga od rodziców cierpliwości, jednak widok dziecka, które zdobyło nową, tak ważną dla jego rozwoju umięjętność jest nagrodą samą w sobie. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, cały proces nauki można rozłożyć w czasie. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od podawania gęstszych pokarmów np. przecierów lub zupek, w ten sposób dziecko powoli będzie się odzwyczajało od butelki (lub karmienia piersią, gdy butelka nie była wdrażana) i oswajało z nową sytuacją. Nie powinno być przy tym zmuszane, jeśli nie ma ochoty na picie, pierwsze próby mogą być krótkie i częste, parę razy w ciągu dnia. Jeśli dziecko wciąż jest negatywnie nastawione do kubeczka, odczekaj trochę i spróbuj ponownie.  Co istotne, nie wlewaj dziecku napoju siłą, z czasem twoja pociecha sama się przyzwyczai i wyrobi sobie własne tempo picia. Ponadto, nasi eksperci zalecają wczesne wdrażanie nawyku picia samej wody, bez udziału soków, słodzenia i wszelkich zmieniających smak dodatków. Prawidłowe i regularne nawodnienie w ciągu dnia  jest niezwykle istotne dla rozwoju, a niektóre dzieci, które nie były przyzwyczajane do picia wody od wczesnego dzieciństwa, piją jedynie słodkie soki, przez co narażone są na próchnicę zębów i otyłość.

 

Autor: Ewa Łukasik Główny Specjalista ds. Opiniowania Wyrobów Użytkowych, Dział Ocen, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty