“Dorosłe” łóżko dla dziecka – kiedy i jak wybrać?

Pojawienie się dziecka w naszym domu często rodzi konieczność przemeblowania mieszkania. Rodzice zwykle z przyjemnością oddają się czynności wybierania mebli, dodatków, przewijaków do pokoju niemowlęcia. Z całą pewnością łóżeczko jest w tej sytuacji najważniejszym meblem. O tym, czym się kierować przy wyborze łóżeczka dla niemowlęcia, pisaliśmy tutaj.

Czas jednak biegnie nieubłaganie i zanim się obejrzymy, nasza pociecha będzie potrzebowała większej przestrzeni do spania.

Kiedy zmienić łóżeczko z niemowlęcego na “dorosłe”?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ okres poniemowlęcy (od 8-go miesiąca życia) to czas wielu zmian w rozwoju dziecka.  

Justyna Cieślińska
Justyna Cieślińska
Psycholog pracujący w Instytucie Matki i Dziecka

W wieku poniemowlęcym tworzenie odpowiedniej atmosfery do snu oznacza pomoc dziecku w tym, aby poczuło się spokojne i radosne, podejmując pierwsze kroki ku niezależności. Nowo odkryta mobilność sprawia też, że należy zapewnić maluchowi bezpieczeństwo. Wraz z pojawiającą się umiejętnością lokomocji u dziecka, co następuje do 18-go miesiąca życia, ma miejsce także rozwój poznawczy i emocjonalny. Małe dzieci czynnie eksperymentują w zakresie myślenia, zaczynają gestykulować i wypowiadać pierwsze słowa, którymi chcą dzielić się ze swoimi opiekunami. Okres poniemowlęcy to ważny etap rozwoju emocjonalnego, co związane jest z występowaniem lęku separacyjnego (obawy przed rozłąką z najważniejszą osobą, czyli najczęściej mamą). Efektem responsywnego reagowania na potrzeby dziecka i sukcesem rozwojowym okresu poniemowlęcego staje się osiąganie samoświadomości i samowiedzy u dziecka, a także kształtująca się odrębność psychiczna.

Zdarza się, że decyzję o zmianie łóżeczka przyspiesza samo życie, tzn. przyjście na świat kolejnego członka rodziny. Wtedy starsze rodzeństwo „zwalnia” miejsce dla młodszego brata lub siostry. Warto wówczas pamiętać, aby zmiana była przeprowadzona przynajmniej kilka tygodni wcześniej, a nie dopiero po przyjeździe maluszka ze szpitala – tak, aby starszak nie czuł, że nowy członek rodziny zajmuje jego miejsce, „zabiera” coś, co dotychczas należało tylko do niego.

Nie zawsze jednak zmiana łóżeczka będzie wymuszona pojawieniem się rodzeństwa. 

Co zatem może być sygnałem świadczącym o tym, że pora już na nowe miejsce do spania? 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Wiele zależy oczywiście od temperamentu malca. Gdy dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, wygodnym rozwiązaniem jest łóżeczko niemowlęce, którego producent przewidział możliwość wyjęcia kilku szczebelków – tak, aby mogło samo do niego wchodzić i z niego wychodzić (pamiętajmy jednak, że wyjmowanie elementów z łóżeczka, które nie zapewnia takiej opcji, może osłabić jego konstrukcję, zagrażając bezpieczeństwu malucha). Niektóre dzieci będą korzystały z tej drogi i będzie to dla nich jedyny sposób opuszczenia przytulnego lokum. Są jednak maluszki obdarzone większą inwencją, które mogą próbować „wspinania się” po szczebelkach, przy wykorzystaniu dna łóżeczka jako podstawki. Gdy zauważymy takie zabawy u naszej pociechy, pomyślmy jak najszybciej o zmianie miejsca do spania, żeby uniknąć przykrego i bolesnego upadku. Forsowanie szczebelków bywa niebezpieczne, gdy nasze dziecko osiąga około 90 cm wzrostu, czyli średnio między 18 a 24 miesiącem życia. 

Co wybrać?

Kiedy decyzja co do przenosin już zapadnie, czeka nas kolejna – jakie łóżko nabyć. Wiele zależy oczywiście od tego, jaką przestrzenią dysponujemy w pokoju malca.

Rozmiar

Najpierw musimy określić, czy szukamy łóżka typowo dziecięcego, o długości 140- 160 cm, czy raczej decydujemy się na standardowe 180-200 cm. Wybierając drugą opcję, mamy pełnowymiarowy mebel, na którym w awaryjnych sytuacjach, jak np. choroba dziecka, również rodzic może spędzić noc. Oczywiście po wyborze ramy łóżka czeka nas zakup odpowiednio dobranego materaca. Producenci oferują szeroki wybór produktów, których cena waha się od około 300 zł do nawet kilku tysięcy – w zależności od tego, na jaki typ, wypełnienie, pokrowce itp. się zdecydujemy.

Materiał

Do wyboru najczęściej mamy drewno i płytę meblową. Producenci oferują ogromną liczbę modeli, z których najprostsze można kupić w bardzo przystępnych cenach. Są również łóżka wykonane z metalu. Ich wybór jest zdecydowanie mniejszy i raczej przeznaczone są dla starszych dzieci. Metalowe wykończenia ramy łóżka mogą być niebezpieczne dla kilkunastomiesięcznego smyka.

Zabezpieczenia

To najistotniejsza kwestia, szczególnie na początku użytkowania łóżka, zanim nasz maluszek przyzwyczai się do spania bez szczebelków. Zwłaszcza wiercące się w nocy dzieci powinny być zabezpieczone barierkami ochronnymi, które nie dopuszczą do nieprzyjemnego upadku, który może zniechęcić do nowego miejsca. Barierki można zdemontować, gdy dziecko podrośnie i nie będzie ich już potrzebowało. Niektórzy producenci zwracają również uwagę na wykończenie mebla, a dokładniej na to, żeby meble miały zaokrąglone „kanty”. To przydatna cecha, pozwalająca uniknąć bolesnych uderzeń.

Praktyczna szuflada

Najprostsze łóżka składają się z samej ramy i materaca. Problemem może być wówczas utrzymanie porządku w pokoju dziecka. Pościel szybciej narażona będzie na pobrudzenie (kurz, większa ilość potencjalnych alergenów) i z pewnością nie raz wyląduje poza łóżkiem. Rozwiązaniem tego problemu może być praktyczna szuflada. Umieszczona pod łóżkiem będzie doskonałym miejscem do przechowywania pościeli, czy innych akcesoriów, których, przy rosnącym bardzo szybko dziecku, ciągle przybywa.

Odrobina fantazji

Popularnym obecnie trendem są łóżka ze stelażem w kształcie domku. Warto upewnić się, czy dekoracyjną obudowę da się później zdemontować, wówczas mebel z pewnością posłuży nam na dłużej. Zawsze jednak miejmy na uwadze bezpieczeństwo malca. Owinięte wokół stelaża cotton balls (bawełniane kule świetlne) wyglądają pięknie na zdjęciach, ale szczególnie przy kilkunastomiesięcznych pociechach lepiej zrezygnujmy z tej ozdoby.

To samo dotyczy wszelkiego rodzaju baldachimów, na które przyjdzie czas później. Na tym etapie zadbajmy o swobodną cyrkulację powietrza w miejscu snu.

Lepiej bez rozkładania

Jak już wspomnieliśmy, często kluczem do wyboru łóżka dla dziecka jest przestrzeń, jaką możemy na nie przeznaczyć. Nawet jeżeli jest ograniczona, nie decydujmy się zbyt pochopnie na mebel rozkładany, mimo że rynek oferuje duży wybór łóżek służących po złożeniu jako fotel, czy niewielka sofa. Niestety, powierzchnia do spania bywa wówczas nierówna i nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa w okresie intensywnego wzrostu, szczególnie do 6. roku życia dziecka.

Jak ułatwić zmianę?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj łóżka się zdecydujemy, zadbajmy o to, aby przenosiny były dla dziecka przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  • Zorganizujmy przenosiny w momencie, gdy dziecko jest zdrowe i pogodne.
  • Nie łączmy tego z innymi sytuacjami, mogącymi narazić dziecko na stres, jak np. odstawienie smoczka, pojawienie się rodzeństwa, wyjazd któregoś z rodziców, pójście do żłobka/przedszkola, itp. Spróbujmy w tym okresie zadbać o jak największą stabilność reszty dnia.
  • Pozwólmy dziecku aktywnie uczestniczyć w zaaranżowaniu przestrzeni, aby poczuło się ważne i docenione: dajmy szansę na samodzielny wybór pościeli, miejsca dla ulubionej przytulanki, narzuty na łóżko itp.
  • Nie zmieniajmy dotychczasowych wieczornych rytuałów. Zapewniają naszemu maluszkowi poczucie bezpieczeństwa.
  • Pomóżmy dziecku poczuć bliskość z nami, kiedy nas akurat przy nim nie ma. Można zrobić to za pomocą namacalnych przedmiotów, dźwięków, czy zapachów: dać maluchowi fragment garderoby do przytulania, pieluszkę tetrową, a nawet nasze zdjęcie, na które może popatrzeć.

Właściwe przygotowanie się do zmiany sprawi, że proces ten przebiegnie bezboleśnie zarówno dla dziecka, jak i rodziców. 

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Dziecięce łóżeczko powinno spełniać wymogi normy PN-EN 716-1:2017-07 – szukajmy informacji o tym na etykiecie produktu. Przy wyborze materaca zwróćmy z kolei uwagę, czy surowce posiadają atesty, potwierdzające ich bezpieczeństwo chemiczne.

 

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty