Wybierz zabawki, które naprawdę bawią!

Maluchy uwielbiają interaktywne zabawki – z przyciskami, światełkami i muzyką, która od najmłodszych lat niezawodnie wywołuje dziecięce ochy i achy. Jak jednak wybierać interaktywne zabawki, które są bezpieczne dla małych dzieci? Możecie zapytać nas – specjalnie dla Was przebadaliśmy ich aż siedem!

Dlaczego badamy interaktywne zabawki?

Wielu rodziców obawia się interaktywnych zabawek dla dzieci. Choć wiemy, że nasze maluchy naprawdę je uwielbiają, często zwyczajnie boimy się przebodźcowania emitowanymi przez nie dźwiękami, o którym tyle się teraz mówi. Właśnie dlatego wraz z IMID od lat przyglądamy się zabawkom z tego segmentu – żeby się czegoś w produktach obawiać, musimy mieć solidne powody i dowody : )

Partnerem naszej kampanii jest Fisher-Price

Chyba nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego partnera do naszej kampanii niż znaną wszystkim rodzicom markę Fisher-Price. Poddaliśmy rygorystycznym testom aż 7 ich zabawek  – tak, aby sprawdzić, czy diabeł rzeczywiście jest taki straszny, jak go malują. Testowaliśmy bez wytchnienia, sprawdzając, czy są bezpieczne, a emitowane przez nich światła i dźwięki rzeczywiście szkodzą naszym dzieciom. Niepozorne, ale diabelnie niebezpieczne? Musieliśmy to wiedzieć!

Szukam prezentu dla:

Niemowlęcia

1-12 miesięcy

Malucha

1-5 lat

Interaktywny Prezentownik dla najmłodszych

Półki w sklepach dziecięcych aż uginają się od interaktywnych zabawek dla niemowląt. Edukacyjne, muzyczne, zachęcające do wygibasów – jak wybrać zabawki, które nie tylko rzeczywiście bawią maluchy, ale jednocześnie są przemyślane i bezpieczne? Zobacz prezenty dla niemowląt, które przeszły rygorystyczne testy ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka.

Prezenty dla niemowląt – czy interaktywne zabawki to rozsądny pomysł dla tej grupy wiekowej?

Jako eksperci nie możemy oceniać całego segmentu interaktywnych zabawek dla dzieci – możemy wypowiedzieć się jedynie o produktach, które wzięliśmy pod naszą ekspercką lupę. Z pewnością są na rynku zabawki interaktywne dla dzieci do 1. roku życia, które są nieodpowiednie i mogą być zagrożeniem. Te, które testowaliśmy dla Was na potrzeby tej akcji – okazały się bezpieczne i zwyczajnie: godne polecenia.

Prezenty dla niemowląt – wybieraj sprawdzone produkty

Sprawność maluchów potrafi zaskoczyć nawet ich rodziców – właśnie dlatego zabawki (interaktywne, ale nie tylko) muszą, a przynajmniej powinny, być starannie przemyślane. Drobne elementy, kiepska jakość, zbyt głośne dźwięki mogą wystraszyć lub stanowić bezpośrednie zagrożenie dla dziecka (np. grozić zadławieniem).

Nasi eksperci są zgodni: zabawki dla niemowląt powinny być przede wszystkim dopasowane do ich możliwości rozwojowych (poznawczych i emocjonalnych) oraz bezpośrednio nawiązywać do ich umiejętności na poszczególnych etapach rozwoju. Kupując zabawkę, warto zwrócić uwagę na certyfikaty, m.in. certyfikat PEFC, EN71, znak CE czy nasz – Pozytywnej Opinii Instytutu Matki i Dziecka. Więcej o oznaczeniach na zabawkach dla dzieci przeczytasz w tym artykule.

Jaki prezent dla niemowlęcia?

Zobacz przestowane produkty
Przedział wiekowy: 6-36 miesięcy

Fisher Price Edukacyjny piesek „Raczkuj ze mną”

Interaktywna zabawka zachęca do aktywności ruchowej - oprócz wspierania rozwoju motorycznego, zawiera również treści edukacyjne na kilku poziomach, które można dopasować do aktualnego etapu rozwoju maluszka. To doskonała propozycja na prezent na Dzień Dziecka dla niemowląt od 6 miesiąca życia.

95%

użytkowników bardzo dobrze ocenia realistyczny wygląd pieska
Przedział wiekowy: 0-12 miesięcy

Fisher Price Edukacyjna Mata z dźwiękiem „Domek Odkrywcy”

Edukacyjna mata bardzo dobrze służy dziecku na różnym etapie rozwoju, wspierając koordynację ruchową. Produkt zawiera dodatkowe, oddzielne elementy aktywizujące, ale jakość wykonania sprawia, że może być bezpiecznie używany już od pierwszych dni życia. Zebrał też wysokie noty w naszych badaniach użytkowych. 

100%

użytkowników bardzo dobrze lub dobrze ocenia wszystkie elementy interaktywne zabawki
Przedział wiekowy: 6-36 miesięcy

Fisher Price Ucz się i śmiej! Pchacz małego kierowcy 2 w 1

Na rynku istnieje wiele zabawek wspierających rozwój motoryczny - ta dodatkowo pomaga rozwijać umiejętności manualne i rozumienie zależności przyczynowo-skutkowych. Efekty dźwiękowe i wizualne są łagodne, a jednocześnie atrakcyjne dla dzieci w tej grupie wiekowej. Nasi eksperci są na tak! 

100%

użytkowników bardzo dobrze lub dobrze ocenia cechy programów dźwiękowych
Przedział wiekowy: od urodzenia

Fisher Price Wydra Usypianka – przytulanka oddychający uspokajacz

Pluszowa zabawka z ruchomym brzuszkiem imitującym oddychanie - ciepłe, łagodne światło oraz dobrane dźwięki i melodie relaksują i wpływają pozytywnie na rozwój zmysłu, dotyku, wzroku i słuchu dziecka. Produkt może być pierwszą przytulanką, pomagać w zasypianiu i wytworzeniu regularnego rytuału snu. 

95%

uczestników badania ocenia jakość dźwięku na poziomie bardzo dobrym

Opinia eksperta

Aleksandra Świeboda
Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Przy zakupie bezpiecznych zabawek dla dzieci warto korzystać ze sklepów stacjonarnych. Nawet najlepszy opis produktu w sklepie internetowym, nie zastąpi wprawnego i przewidującego oka rodzica. Czytajmy etykiety, szukajmy oznaczeń dotyczących wieku użytkownika zabawki, polegajmy na specjalistach, którzy rekomendując dany produkt dla dzieci w odpowiednim wieku, znają ich potrzeby i możliwości rozwojowe.

Interaktywny Prezentownik dla dzieci od 1. roku życia

Ile razy, kupując zabawkę dla dziecka, żałowaliśmy tego w niecały kwadrans później? Zabawki o statusie “niechciane”, “zaraz zniszczone”, czy “zero zainteresowania” to zmora chyba większości rodziców. Sterta zakurzonych zabawek, a Ty nadal nie wiesz, czym zająć malucha? Weź kartkę i długopis lub gotuj się na screenshota – mamy kilka propozycji.

Prezent dla roczniaka – rozwój, ale i świetna zabawa

To, co najbardziej przyciąga nas do interaktywnych zabawek to fakt, że one rzeczywiście bawią nasze dzieci. Te wszystkie przyciski, dźwięki i światełka sprawiają, że maluchy potrafią poświęcić im naprawdę długie kwadranse. Kwadranse, w których można np. zrobić obiad. Wypić jeszcze (ciepłą) kawę. Albo po prostu nie robić NIC. Zupełnie nic. Jacyś chętni?

Kupujmy zabawki, które bawią i wspierają rozwój

Bez obaw, bez wyrzutów sumienia. Według badań naszych ekspertów (w tym psychologów dziecięcych) zabawki interaktywne mogą wpływać pozytywnie na rozwój dziecka. Oczywiście, pod warunkiem, że te zabawki zaprojektowane są w odpowiedni sposób. Tak, jak już wspominaliśmy, za cały rynek nie możemy odpowiadać – przedstawiamy Wam więc listę tylko tych interaktywnych zabawek, które testowaliśmy i możemy polecić na różne okazje. Wybierzcie i bawcie się świetnie, patrząc, jak maluchy fikają z nimi na dywanie. Wy rodzice – bo o Was tu mowa : )

Uwaga na złe oznaczenia produktów!

Aleksandra Świeboda
Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Eksperci naszego Instytutu często dostają do konsultacji zabawki zakwestionowane podczas kontroli przez Urząd Konkurencji i Konsumentów. Dobrym przykładem nieuczciwości producentów jest symbol przekreślonego znaku 0-3 umieszczonego na produktach, które są ewidentnie przeznaczone dla tej grupy wiekowej (np. na grzechotkach). Zwalnia to producentów z odpowiedzialności w tworzeniu produktu, które są niebezpieczne dla najmłodszych.

Jaki prezent dla roczniaka i przedszkolaka?

Zobacz przestowane produkty
Przedział wiekowy: 6-36 miesięcy

Fisher Price Ucz się i śmiej! „Tablet Malucha”

Zabawka edukacyjna pomagająca w nauce nazw przedmiotów i literek, pełna pogodnych dźwięków i efektów świetlnych, które zachęcają do zabawy. Świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci, które uwielbiają “technologiczne” gadżety i w codziennej zabawie lubią naśladować dorosłych.

95%

użytkowników bardzo dobrze (75%) i dobrze (20%) ocenia głos lektorki i wypowiedzi
Przedział wiekowy: od 2 do 5 lat

Fisher Price Myszka do medytacji

Pluszowa zabawka z uspokajającymi dźwiękami, melodiami oraz ćwiczeniami medytacyjnymi i oddechowymi, pomagająca w nauce relaksacji. Przemyślane 3 tryby są dostosowane do pory dnia. Bez wątpienia Myszka do Medytacji może stać się ulubionym przyjacielem dziecka w wieku około przedszkolnym. 

94%

użytkowników bardzo dobrze i dobrze ocenia program do medytacji dziennej
Przedział wiekowy: od 1 do 5 lat

Fisher Price Little People Wesoły domek Małego Odkrywcy

Interaktywny zestaw - domek z basenem, huśtawka, figurka oraz meble, które można wykorzystać do zabawy inspirowanej codziennymi czynnościami. Punkty świetlne i dźwiękowe zachęcają do zabawy. Zarówno ruchome elementy, jak i emitowane dźwięki są odpowiednie i bezpieczne dla dzieci od 1. roku życia.

99%

użytkowników bardzo dobrze ocenia jakość dźwięków oraz nagrane wypowiedzi.

Interaktywne Zabawki - Co Musisz Wiedzieć?

Chcesz dowiedzieć się więcej o wybranej zabawce?

Odwiedź stronę Fisher-Price i zapoznaj się z wybranymi produktami marki: