Atopowe zapalenie skóry – co wywołuje stan zapalny?

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to choroba dziedziczna, której objawy występują głównie u dzieci. Znana jest także pod nazwą wyprysk atopowy lub egzema. Pierwsze symptomy atopowego zapalenia skóry u dzieci możemy zauważyć przez pierwsze 5 lat życia, a choroba może pojawić się nawet u niemowląt. Można powiedzieć, że AZS jest już chorobą cywilizacyjną — zachorowalność na atopowe zapalenie skóry jest największa w krajach wysoko rozwiniętych i stale rośnie. Szacuje się, że na AZS choruje nawet do 30% dzieci i 2-10% dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane. Choroba prowadzi do uszkodzenia bariery naskórkowej, przez co skóra dziecka jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne i podrażnienia. Jest to spowodowane nadmierną utratą wody i zmniejszeniem zawartości lipidów w naskórku, przez które skóra jest bardziej podatna na czynniki drażniące, alergeny, bakterie i inne drobnoustroje, które z kolei powodują stany zapalne skóry atopowej. Atopowe zapalenie skóry przebiega z okresami zaostrzeń i remisji (wyciszenia objawów) przez kilka lat i w znacznej części przypadków ustępuje, gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania.

AZS – objawy u niemowląt i starszych dzieci

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry są suchość i szorstkość skóry oraz nasilony, uporczywy świąd. U niemowląt od 3. miesiąca życia i dzieci do 3 lat zmiany w postaci rumienia występują najczęściej na policzkach, owłosionej skórze głowy, tułowiu i kończynach. Co ciekawe, atopowe zapalenie skóry u niemowląt nie dotyka okolic skóry pod pieluszką.

U dzieci starszych AZS pojawia się najczęściej po wewnętrznej stron zgięć łokci i kolan, na szyi, nadgarstkach, stawach skokowych oraz w okolicach ust i oczu. Ciągłe swędzenie skóry zmusza dziecko do drapania się, co prowadzi do nasilenia stanu zapalnego i zakażeń bakteryjnych, głównie wywołanego przez bakterie gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), czego efektem są zmiany skórne w postaci strupów i sączących zmian.

Co wywołuje stan zapalny w AZS?

Oprócz bakterii, na zaostrzenie atopowego zapalenia skóry u dziecka wpływają także:

  • grzyby,
  • wirusy (zwłaszcza wirus opryszczki),
  • alergeny kontaktowe (np. nikiel oraz niektóre składniki kosmetyków – zwłaszcza kompozycje zapachowe i konserwanty),
  • czynniki drażniące (np. detergenty, płyny do płukania tkanin, wybielacze, wełna i tkaniny syntetyczne, zbyt obcisłe ubrania),
  • zanieczyszczenia powietrza (smog, dym z papierosów, spaliny samochodowe, rozpuszczalniki organiczne),
  • sytuacje stresowe,
  • zmiany temperatury i wilgotności powietrza (wysoka temperatura i mała wilgotność powietrza są czynnikami niekorzystnymi),
  • pocenie się.

Do niedawna uważano, że czynnikami, które mogą powodować stany zapalne skóry u dziecka są także alergeny pokarmowe (m.in. mleko krowie, jaja, pszenica, soja, orzechy, cytrusy, czekolada) i alergeny wziewne (roztocza kurzu, pyłki roślin, naskórek i sierść zwierząt, zwłaszcza kotów), jednak obecnie ta teoria jest przez niektórych ekspertów uważana za kontrowersyjną. Warto obserwować swoje dziecko i reagować, gdy zauważymy pierwsze objawy AZS na skórze — dzięki temu będziecie wiedzieli, na co uważać i czego unikać, by nie wywołać stanu zapalnego skóry atopowej u dziecka.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty