Wyprawka dla noworodka

22 września 2021

Wyprawka dla noworodka i niemowlaka to temat nierzadko spędzający sen z powiek przyszłych rodziców. Co na wyprawkę dla dziecka i jak powinna wyglądać lista niezbędnych produktów? Ile kosztuje kompletna wyprawka dla noworodka na pierwsze dni i tygodnie życia? Czego nie warto maluchowi kupować bez wyraźnych zaleceń czy wskazań medycznych? Jak, zwłaszcza przy napiętym budżecie, zaplanować zakupy i czy tania wyprawka dla noworodka to tylko slogan reklamowy? To tylko niektóre z pytań i wątpliwości związanych z przygotowaniami do powitania na świecie nowego członka rodziny.

Gdy mowa o wyprawce dla noworodka, najczęściej chodzi o komplet ubranek i inne tekstylia, czasem również produkty do pielęgnacji czy też zapas środków higienicznych dla dziecka. Można również spotkać się z pojęciem kosmetycznej wyprawki dla malucha. Jednak kompletna wyprawka dla noworodka może de facto oznaczać wszystko, czego nasza pociecha będzie potrzebować w pierwszych tygodniach życia – a przynajmniej to, co da się przewidzieć. Dlatego lepiej nie sugerować się reklamami gotowych zestawów wyprawkowych i nie zakładać, że kompletną wyprawkę dla noworodka kupimy od ręki, w jednym sklepie.

Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co?

Rodzajów wyprawki dla noworodka jest tak naprawdę kilka – ma to związek z miejscami, w których maluch po przyjściu na świat przebywa i sytuacjami, w jakich się znajduje. W każdej z nich korzystamy z różnych zestawów produktów, które powinniśmy wcześniej skompletować, najlepiej z listą w ręku, aby o niczym ważnym nie zapomnieć. Świadomość, że niektóre rzeczy będą niezbędne jeszcze przed porodem, a inne nieco później, pozwoli rozłożyć zakupy w czasie i rozplanować wydatki. Niezależnie bowiem, ile kosztuje wyprawka dla noworodka, zwykle stanowi niemałe obciążenie dla domowego budżetu.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

W zależności od rodzaju wyprawki, na liście zakupów możemy mieć nie tylko dużo drobnych akcesoriów bądź artykuły, których zapas trzeba uzupełniać, ale również pojedyncze przedmioty kupowane jednorazowo lub rzadko, za to o znacznie większej wartości. Po zsumowaniu wszystkiego, tania wyprawka dla noworodka często okazuje się fikcją – nawet jeśli uwzględnimy w niej rzeczy absolutnie niezbędne i będziemy przy ich wyborze kierować się rachunkiem ekonomicznym.

Wyprawka dla noworodka: do szpitala i na powrót do domu

Pierwsza to wyprawka do szpitala, bowiem zaraz po porodzie maluchowi niezbędne są pierwsze ubranka, pieluszki, tekstylia i artykuły pielęgnacyjne, które zostaną użyte podczas pobytu na oddziale położniczym. O torbie do szpitala, jej zawartości, w tym również pierwszej wyprawce dla noworodka, a także o tym, jak się spakować do porodu, więcej znajdziesz tutaj. Kompletna wyprawka dla noworodka będzie łatwiejsza do przygotowania dzięki wskazówkom, co i kiedy może się przydać, zaś gotowa do pobrania lista produktów pomoże w zakupach i porządkowaniu rzeczy już kupionych.

Kolejną częścią wyprawki są rzeczy, w których dziecko wraca ze szpitala do domu – wymieniamy je również tutaj. Oprócz ubranek i tekstyliów warto zwrócić uwagę na sprzęt niezbędny do transportu maluszka samochodem, czyli fotelik, ponieważ zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem w zakresie ruchu drogowego, przewożenie dziecka samochodem wymaga zamontowania w nim fotelika (dotyczy to zresztą nie tylko noworodka czy niemowlęcia, ale również starszego dziecka).

Wyprawka dla noworodka: pierwsze tygodnie w domu

Wyprawka „domowa”, składająca się z rzeczy przeznaczonych do pielęgnacji i sprzętów domowych, jest największą pozycją w budżecie przyszłych rodziców. O tym, ile kosztuje, decydują w dużej mierze wydatki związane z zakupem wózka, fotelika czy mebli do pokoju malucha, dlatego warto wybrać je ze szczególną rozwagą. Do tego trzeba doliczyć również produkty zużywane w dużych ilościach, jak choćby pieluchy jednorazowe. Kompletną wyprawkę dla noworodka na pierwsze tygodnie w domu najlepiej przygotować w podziale na następujące grupy produktów:

 • ubranka i tekstylia (w tym kocyk, rożek, pościel do łóżeczka, kilka pieluszek z tetry i z flaneli),
 • akcesoria pielęgnacyjne (w tym wanienka),
 • kosmetyki i środki do prania,
 • akcesoria do picia (o ile będzie taka potrzeba, czyli głównie przy karmieniu sztucznym lub mieszanym),
 • wózek i fotelik samochodowy,
 • łóżeczko wraz z materacem oraz podstawowe meble (przewijak czy komoda do przechowywania rzeczy dla dziecka).

Ubranka i tekstylia 

W wyprawce dla noworodka nie może zabraknąć ubranek i tekstyliów, którymi będziemy malucha owijać czy otulać. Szczegółowe informacje o tym, jak wybierać ubranka dla najmłodszych dzieci, znajdziesz tutaj.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Tania wyprawka w tym wypadku może oznaczać rozsądne podejście do ilości (nie warto kupować zbyt wielu ciuszków w jednym rozmiarze, zwłaszcza tym najmniejszym, bo maluch szybko z nich wyrośnie). Priorytetem powinna być jakość i bezpieczeństwo surowców (atesty) oraz odpowiedni krój, a także wygodny – zarówno dla dziecka, jak i rodzica – sposób zapinania.

Jeśli chodzi o tekstylia inne niż ubranka, lista wyprawkowa wygląda następująco:

 1. kocyk – dla noworodka najlepiej o wymiarach 70×100 lub 80×100 cm, grubość i rodzaj tkaniny/dzianiny dobieramy wg potrzeb, pory roku i miejsc, gdzie kocyk będzie używany – pamiętając, że im więcej w składzie naturalnego, miękkiego surowca, przyjaznego skórze maluszka, tym lepiej (mając na uwadze względy higieniczne, skorzystajmy z szerokiej oferty sklepów i wybierzmy kocyk, który zniesie wielokrotne pranie i pozostanie z dzieckiem na dłużej);.
 2. rożek – pierwsza otulająca kołderka, w której maluch może poczuć się bezpiecznie i doświadczyć bliskości, nawet w rękach niezbyt doświadczonego rodzica (więcej informacji o rożku i wskazówek dotyczących jego wyboru można znaleźć tutaj)
 3. pościel – do łóżeczka, kołyski czy wózka (o wypełnieniu pościeli i tekstylnych powłoczkach pisaliśmy tutaj)
 4. kilka pieluszek z tetry bawełnianej lub bambusowej oraz flaneli – posłużą jako dodatkowe kawałki miłej w dotyku tkaniny do wycierania maluszka, podłożenia mu pod główkę w łóżeczku czy wózku, a także przy kładzeniu maluszka na ramię do odpowietrzania po karmieniu.

Akcesoria pielęgnacyjne

Jeśli chodzi o produkty pielęgnacyjne, będziemy potrzebować:

 1. wanienki do kąpieli z atestowanego tworzywa, o kształcie anatomicznym, bez dodatkowych wkładek, leżaczków – dziecko w kąpieli musi się rozprostować, zrelaksować, a rodzic powinien dotrzeć do wszystkich pachwin i fałdów skórnych;
 2. termometru do mierzenia temperatury ciała, obiektów, powietrza (3w1) – za jego pomocą sprawdzimy temperaturę wody do kąpieli, ustalimy, czy dziecko gorączkuje, a także skontrolujemy temperaturę w pokoju czy w łazience, gdzie odbywa się kąpiel malucha (model 3w1 pozwala ograniczyć liczbę produktów, ale możemy też zaopatrzyć się w 3 oddzielne termometry);
 3. szczotki z miękkim włosiem do włosów i masażu głowy, naturalnym lub syntetycznym – ważne, by było miękkie;
 4. nożyczek do obcinania paznokci z zaokrąglonymi końcówkami, by nie skaleczyć bardzo cienkich skórek na paluszkach (nie zaleca się używania obcinaczy – właśnie ze względu na ryzyko skaleczenia malca);
 5. aspiratora do nosa w formie klasycznej gruszki z zaokrągloną końcówką – dostępne na rynku aspiratory z długą rurką do wyciągania wydzieliny na zasadzie ssaka są zbyt inwazyjne dla noworodków;
 6. gazików jałowych do pielęgnacji kikuta pępowinowego.

Kosmetyki i środki do prania

W kompletnej wyprawce dla noworodka nie powinno, rzecz jasna, zabraknąć kosmetyków i środków do pielęgnacji ubranek i tekstyliów. Pamiętajmy, że zarówno kosmetyków, jak i wszelkich środków chemicznych w opiece nad noworodkiem stosuje się jak najmniej. Skóra maluszka po urodzeniu jest bowiem bardzo delikatna i bez tego narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych. Oto lista niezbędnych kosmetyków:

 1. środek myjący dla niemowląt od pierwszego dnia życia (np. mydełko w kostce);
 2. oliwka do punktowego natłuszczania;
 3. krem przeciwodparzeniowy i natłuszczający, zabezpieczający skórę pupy przed fizjologicznymi wydzielinami;
 4. krem całoroczny (pamiętajmy, że kremy z filtrem stosuje się od 6. miesiąca życia).

Więcej szczegółów na temat kosmetycznej wyprawki dla noworodka znajdziesz tutaj.

Środki do prania: 

 • płatki mydlane – polecane zwłaszcza na początek, czyli w pierwszych tygodniach życia dziecka,
 • proszek lub płyn do prania rzeczy dla dziecka – z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka,

Płynów zmiękczających do płukania nie stosujemy w pierwszych miesiącach życia malucha – tkaniny zmiękczamy prasowaniem. Więcej o bezpiecznym praniu dziecięcych tekstyliów przeczytasz tutaj.

Akcesoria do picia

W kompletnej wyprawce dla noworodka  czasem trzeba uwzględnić produkty pomocne przy karmieniu. O ile maluch będzie karmiony piersią, dodatkowe akcesoria nie powinny być potrzebne. Jeżeli jednak dziecko odmówi karmienia lub wystąpią inne problemy, których nie da się rozwiązać z pomocą specjalistów z poradni zaburzeń laktacji czy położnej środowiskowej, przyda się poniższa lista zakupów:

 1. butelki do karmienia ze smoczkiem (przynajmniej 2 szt.) – o odpowiednim do wieku maluszka otworze wypływowym (0-3 miesięcy, 3-6 miesięcy, powyżej 6 miesięcy), o pojemności 150 lub 240 ml (butelka o większej pojemności wystarczy na dłużej);
 2. podgrzewacz do butelek – uniwersalny (aby pomieścił i taką szerokootworową, która przyda się również do podgrzewania innych napojów, a później słoiczków z zupą),
 3. sterylizator – o ile nie chcemy wygotowywać butelek, czy parzyć wrzątkiem, bo takie zabiegi higieniczne są obowiązkowe w pierwszych miesiącach życia maluszka.

Wózek i fotelik samochodowy

Kompletna wyprawka dla noworodka  nie może się obyć bez sprzętów niezbędnych do transportu malucha, czyli wózka i fotelika samochodowego. Tu przeczytasz, jak wybrać pierwszy fotelik i czy kupować go wraz z wózkiem. Fotelika będziemy potrzebować zabierając maluszka ze szpitala do domu, zaś wózek przyda się niedługo później, jako że pierwszy spacer może się odbyć już kilka dni po porodzie – o ile tylko warunki zewnętrzne na to pozwolą. Po szczegółowe informacje i wskazówki dotyczące wyboru pierwszego wózka dla noworodka warto zajrzeć tutaj.

Meble dla noworodka

Łóżeczko i inne meble do dziecięcego pokoju lub kącika to ważny element domowej wyprawki dla noworodka.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Dość często padają pytania dotyczące kosza Mojżesza czy łóżeczka dostawnego. Nie są to, co prawda, sprzęty niezbędne w wyprawce dla noworodka, ale mogą sprawdzić się w przypadku rodziców o podwyższonym poziomie wrażliwości, którzy niepokoją się, nie mając maluszka blisko przy sobie, szczególnie w nocy. Zakup tego typu łóżeczka bywa również uzasadniony w okresie połogu – zwłaszcza, gdy mama noworodka ma trudności w sprawnym poruszaniu się, np. po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza. Jednak zarówno kosz Mojżesza, jak i łóżeczko dostawne stanowią rozwiązanie krótkookresowe – gdy dziecko zaczyna samo zmieniać pozycję w czasie snu, należy ze względów bezpieczeństwa zrezygnować z ich używania.

Biorąc pod uwagę, jak często zmieniamy pieluchy noworodkowi i niemowlęciu, warto pomyśleć o przewijaku, choć niekoniecznie musi być stanowić osobny mebel – na rynku można znaleźć służące do przewijania dziecka nakładki np. na łóżeczko. Więcej o rodzajach przewijaków i kryteriach ich wyboru przeczytasz tutaj.

Spośród innych mebli na wyprawkowej liście dla noworodka, bardzo praktyczna jest komoda do przechowywania rzeczy maluszka. Ten praktyczny mebel – czasem wyposażony również w przewijak – ułatwia utrzymanie porządku w przestrzeni, w której muszą się znaleźć wszystkie niezbędne artykuły pielęgnacyjne, pieluszki i ubranka dziecka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o cechach różnych mebli lub potrzebujesz wskazówek, jak wyposażyć pokój dla noworodka i niemowlęcia, koniecznie zajrzyj tutaj.

Co jeszcze w wyprawce dla noworodka?

W kompletnej wyprawce dla noworodka mogą znaleźć się dodatkowe produkty związane z pielęgnacją maluszka, przy czym potrzebę stosowania niektórych warto najpierw uzgodnić z lekarzem. Oto ich lista:

 • pojemniki na smoczki i butelki – można wygospodarować z domowych szczelnych pojemników lub kupić specjalnie do tych celów;
 • kosz na zużyte pieluchy – nie jest absolutnie niezbędny, ale przydaje się, zwłaszcza przy niskim poziomie tolerancji nieprzyjemnych zapachów (więcej o koszach dowiesz się tutaj;
 • elektroniczna niania – może być rozwiązaniem w przypadku rodziców o szczególnie wysokiej wrażliwości;
 • monitor oddechu – dla dzieci, które wymagają stałej kontroli  ze wskazań medycznych (po szczegółowe informacje zajrzyj tutaj);
 • waga niemowlęca – dla maluszków z niższą masą urodzeniową lub w sytuacji, gdy karmienie przysparza dużo problemów i dziecko nie przybiera prawidłowo na wadze, a pójście do przychodni, aby je zważyć co kilka dni, jest trudne lub niemożliwe;
 • inhalator – gdy stosowanie go zaleci neonatolog lub pediatra (o tym, jak wybrać inhalator dla dziecka, przeczytasz tutaj);
 • urządzenie do nawilżania powietrza – w pomieszczeniach o bardzo niskiej wilgotności (więcej informacji o nawilżaczach można znaleźć tutaj).

O wyprawce nigdy za wiele

Kompletna wyprawka dla noworodka i niemowlęcia to temat rzeka, którego nie sposób wyczerpać. Jak widać z powyższego omówienia, odpowiedź na pytanie, co na wyprawkę dla dziecka jest najodpowiedniejsze, dlaczego sięgać po konkretne produkty i czym się kierować przy ich wyborze, jest stale obecna w naszych tekstach i poradnikach. Warto do nich zajrzeć, aby skompletować najpotrzebniejsze i najbezpieczniejsze artykuły dla swojej pociechy – w trosce o jej zdrowie, bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój.

Rekomendowane produkty

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Autor

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję