Szkoła rodzenia – kiedy zacząć?

Podejmując decyzję o powiększeniu rodziny, zwłaszcza gdy ma to być nasze pierwsze dziecko, stajemy w obliczu wielkiej życiowej zmiany. W momencie, gdy lekarz potwierdzi ciążę, sprawy nabierają tempa, rośnie lista rzeczy do zrobienia i trzeba jak najszybciej zaplanować, co, jak, gdzie i kiedy. W tych planach obowiązkowo powinien się znaleźć kurs w szkole rodzenia.

Jak to działa?

Choć szkoła rodzenia w Polsce nie jest obowiązkowa, korzyści z uczestnictwa w zajęciach wydają się dość oczywiste, niezależnie od tego, czy spodziewamy się pierwszego, czy kolejnego dziecka – zwłaszcza, jeżeli mamy możliwość zapisania się na kursy refundowane przez NFZ lub samorząd lokalny.

Monika Portacha
Monika Portacha
mgr położnictwa, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka, koordynator szkoły rodzenia

Na bazie dofinansowania m. st. Warszawy, w naszej szkole rodzenia bezpłatnie przyjmujemy zarówno pacjentki zameldowane (na pobyt stały lub czasowy) w tym mieście, jak i te rozliczające podatek dochodowy w warszawskim urzędzie skarbowym. Dodatkowe zajęcia, czyli te refundowane przez NFZ, odbywają się w poradni położnej POZ, do której należy pacjentka. Kontakt z położną przypada na okres między 21. a 26. tygodniem ciąży. Położna POZ świadczy opiekę przedporodową obejmującą edukację pacjentki oraz opiekę nad mamą i noworodkiem w miejscu, w którym będą przebywali po porodzie.

Jak długo i jak często?

Zależnie od częstotliwości i czasu trwania poszczególnych zajęć, kursy w szkole rodzenia mogą trwać około 5-6 tygodni. Najczęściej zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu – w Szkole rodzenia Instytutu Matki i Dziecka trwa to łącznie  6 tygodni. Zarówno czas trwania, jak i częstotliwość spotkań warto wziąć pod uwagę i zaplanować uczestnictwo tak, aby skorzystać z zajęć w jak największym stopniu, uwzględniając jednocześnie ograniczenia związane z ciążą i rosnącym brzuszkiem.

Kiedy zacząć?

Według aktualnych standardów opieki okołoporodowej między 21. a 26. tygodniem ciąży pacjentka powinna znaleźć się pod opieką wybranej przez siebie położnej. Początek tego okresu lub trochę wcześniej, czyli okolice 20-21 tygodnia to najlepszy moment na rozpoczęcie kursu w szkole rodzenia. Dlaczego?

Monika Portacha
Monika Portacha
mgr położnictwa, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka, koordynator szkoły rodzenia

Drugi trymestr to czas, w którym przyszła mama czuje się najlepiej. Ustępują dokuczliwe objawy ciąży, pojawia się energia i chęć do działania, z drugiej zaś strony, ciąża nie jest na tyle duża, aby uniemożliwić aktywny udział w zajęciach. Rozpoczynając zajęcia szkoły rodzenia w 20-21 tygodniu ciąży, kończymy je w 26-27 tygodniu. To optymalny czas, biorąc pod uwagę program zajęć, w tym chociażby praktyczne ćwiczenia oddechowe. Aby je wykonać prawidłowo, ciąża powinna być na tyle zaawansowana, żeby uruchomić świadomość własnego ciała i umiejętnie nim pracować. Z drugiej jednak strony, rozmiar brzucha nie jest jeszcze wtedy zbyt duży, aby przeszkadzał w ćwiczeniach.

Zdążyć przed porodem

Jeżeli kurs rozpoczniemy później, np. w 26-27 tygodniu ciąży, zakończenie przypadnie już po 30. tygodniu, a to trochę za późno. Im dłuższa zwłoka, tym większe ryzyko, że nie uda się go ukończyć przed porodem, który może zacząć się wcześniej, niż się tego spodziewamy. Poza tym w ostatnich tygodniach warto oszczędzić sobie i dziecku nadmiernego wysiłku, nie wspominając już o trudnościach z poruszaniem i siedzeniem w jednej pozycji.

Autor: ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty