Rumianek w ciąży: czy jest bezpieczny?

Szczególnym momentem w życiu każdej kobiety jest chwila, w której dowiaduje się, że jest w ciąży. Od tego momentu zmienia się praktycznie wszystko, a na pewno kwestie związane ze stosowaniem środków farmakologicznych przy okazji towarzyszących jej ciążowych dolegliwości. Nic więc dziwnego, że przyszłe mamy poszukują alternatywnych rozwiązań, aby w przypadku występowania nudności, zgagi, czy problemów z zasypianiem uniknąć stosowania większej ilości leków. Szczególnie takich, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się w ich organizmie płód.

I tutaj pojawia się pytanie: co zamiast leków syntetycznych? Wskazuje się, że na niektóre z dolegliwości pojawiających się w ciąży, mogą pomagać zioła – do których zalicza się rumianek. Jednak, czy można pić rumianek w ciąży? Jeśli tak, to ile razy dziennie? Czy faktycznie rumianek pomaga w ciąży na zaparcia, wzdęcia? A może warto zastosować rumianek na infekcje pochwy w ciąży? Skoro sięgasz do tego artykułu, na pewno wiele z tych pytań pojawia się w Twojej głowie. Postaramy się udzielić odpowiedzi na większość z nich.

Czy można pić rumianek w ciąży?

Rumianek a właściwie jego koszyczki kwiatowe (będące surowcem zielarskim) to zioło cenione od lat, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antyseptycznym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwwrzodowym. Z powodzeniem stosuje się go w przypadku stanów zapalnych pęcherza moczowego i licznych problemów z przewodem pokarmowym. Wskazuje się na dobroczynne działanie rumianku, przy występujących podrażnieniach i stanach zapalnych jamy ustnej, a także skóry. Rumianek wspomaga także gojenie ran dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym.

Jednak, obok dobroczynnego działania, nie należy zapominać, że jest to surowiec zielarski, a kobieta będąca w ciąży musi zachowywać wszelką ostrożność przy stosowaniu nie tylko leków syntetycznych, ale i środków pochodzenia roślinnego. Zanim więc przejdziemy do odpowiedzi na pytania typu: czy rumianek pomaga na wzdęcia, zaparcia i czy warto go stosować na infekcje pochwy w ciąży, należy odpowiedzieć na pytanie: czy w ogóle można pić rumianek w ciąży?

W tym celu najlepiej będzie odwołać się do klasyfikacji ESCOP. 

Klasyfikacja ESCOP a rumianek w ciąży

European Scientific Cooperative on Phytotherapy, czyli właśnie ESCOP – to europejska organizacja skupiająca stowarzyszenia fitoterapii, zajmujące się szerzej tematyką ziołolecznictwa. W swojej klasyfikacji wyróżniają cztery kategorie substancji roślinnych, w zależności od bezpieczeństwa ich stosowania przez kobiety w ciąży.

Zgodnie z klasyfikacją ESCOP wyróżniamy następujące kategorie:

A – substancje zakwalifikowane do kategorii A mogą być bezpieczne stosowane w okresie ciąży;

B – brak jest danych co do stosowania substancji z kategorii B przez kobiety w ciąży, zaleca się konsultację z lekarzem przed ich zastosowaniem;

C – co do substancji z kategorii C dysponujemy jedynie ograniczonymi danymi i również, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, nie powinny one być przyjmowane przez kobiety w ciąży bez konsultacji z lekarzem;

D – te substancje są zabronione w okresie ciąży.

Rumianek w ciąży: co na to klasyfikacja ESCOP?

Rumianek pospolity (łac. matricaria chamomilla) to roślina bogata w olejki eteryczne, mikroelementy, flawonoidy, witaminy, a także substancję działającą wspomagająco przy leczeniu wrzodów, czyli ? – bisabolol. Co istotne, w wodnym ekstrakcie rumianku występuje apigenina, wykazująca działanie przeciwlękowe. Liczne badania potwierdzają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwwrzodowe rumianku. Czytając o jego dobroczynnych właściwościach, także kobiety w ciąży chętnie włączają napar z rumianku do swojej codziennej diety. Czy postępują właściwie?

W klasyfikacji ESCOP koszyczek rumianku zalicza się do kategorii A, a więc substancji bezpiecznych dla kobiet na każdym etapie ciąży. Można go stosować w różnej formie – naparów do picia, ale także kompresów, płukanek, czy nasiadówek. Rumianek może być także stosowany jako dodatek do kąpieli. Zgodnie z zaleceniami specjalistów – w kąpieli nie należy przekraczać ilości 5 gramów na około 1 litr wody.

Koszyczek rumianku, zgodnie z monografią ESCOP-u, zalicza się do kategorii A – substancji które mogą być bezpiecznie stosowane na każdym etapie ciąży.

Marzena Jurczak-Czaplicka

Specjalista położnictwa i ginekologii, Specjalista perinatologii, Oddział Perinatologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Należy pamiętać, że w razie wątpliwości co do stosowania rumianku, zawsze najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty. Mimo tego, że nie został stwierdzony toksyczny wpływ rumianku na płód, w przypadku długotrwałego stosowania, należy bacznie obserwować swój organizm i wszelkie niepokojące objawy natychmiast zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Rumianek w ciąży: na co pomaga?

Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną ze stosowania rumianku w ciąży? W czym może pomóc? Wymieniamy najbardziej popularne dolegliwości, na które pomaga zielę rumianku.

Rumianek na poranne mdłości

Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, uciążliwą dolegliwością dla kobiet są poranne mdłości. Napar z rumianku, podobnie jak imbir, pomaga łagodzić te nieprzyjemne objawy. W związku z tym, ciężarne bardzo chwalą sobie picie herbatek ziołowych i naparów z rumianku.

Rumianek w ciąży na zaparcia, wzdęcia

Wśród licznych zalet stosowania rumianku wymienia się także wspomaganie pracy jelit. Dlatego picie naparów ziołowych z rumianku, bądź odpowiednia suplementacja tego surowca roślinnego, może wpłynąć korzystnie w ciąży na problemy z wzdęciami, bądź zaparciami. Warto dodać, że rumianek, obok kopru, wchodzi także w skład herbatek ziołowych pomagających na kolkę u niemowląt.

Rumianek na infekcje pochwy w ciąży

Kilkunastominutowe nasiadówki z rumianku, ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne – pomagają nie tylko na infekcje pochwy w ciąży, ale także wpływają korzystnie na układ moczowy.

Rumianek w ciąży jako środek kosmetyczny

Przy wrażliwej skórze kobiet ciężarnych, nie wszystkie kosmetyki, które świetnie sprawdzały się do tej pory, mogą być dalej z powodzeniem stosowane. Zwłaszcza w przypadku szczególnie wrażliwej skóry twarzy. W takich sytuacjach sprawdzają się naturalne kremy z ekstraktami z rumianku. Napary z rumianku można także z powodzeniem stosować do płukania jamy ustnej, gdyż wspomaga regenerację dziąseł. Również włosy mogą skorzystać na stosowaniu preparatów bogatych w ekstrakt z rumianku – szczególnie blond, gdyż rumianek przywraca im naturalny blask.

Rumianek w ciąży na uspokojenie

Rumianek można także stosować do kąpieli relaksacyjnych ze względu na jego właściwości nasenne i uspokajające. Z uwagi na zawartość magnezu, świetnie sprawdzi się w tym celu także zwyczajne picie naparów rumiankowych w celu wyciszenia.

Rumianek w ciąży: jak często?

Jeśli rozważasz rozpoczęcie stosowania rumianku w ciąży, pamiętaj że jeżeli wcześniej nie stosowałaś terapii ziołowych, możesz być bardziej podatna także na działanie substancji zawartych w rumianku. Ile razy dziennie możesz go stosować?

Marzena Jurczak-Czaplicka

Specjalista położnictwa i ginekologii, Specjalista perinatologii, Oddział Perinatologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Jak w każdym innym aspekcie życia – i w tym przypadku należy więc zachować umiar. Wskazuje się, że profilaktycznie napar z rumianku, może być przyjmowany przez osoby zdrowe trzy razy dziennie. W przypadku kobiet ciężarnych, lepiej jednak ograniczyć się do jednej szklanki naparu dziennie. Taka częstotliwość nie powinna wpływać negatywnie ani na organizm mamy, ani na rozwijające się dziecko. Jeśli jednorazowe wypicie naparu nie pomaga, możesz podzielić tę porcję na trzy części – przyjmując partiami – rano, po południu i wieczorem.

Co do dawki ziół – w sklepach dostępne są gotowe preparaty, herbatki – i to one są najwygodniejszą formą, z której można skorzystać. Jeśli jednak preferujesz najbardziej naturalną postać zioła – formę suszu (starannie wyselekcjonowany otrzymasz w aptekach i sklepach zielarskich) – dobrze jest dawkować go w porcji: od jednej do dwóch łyżeczek rumianku na szklankę wody.

Większe ilości – nawet najbezpieczniejszej substancji – mogą przynieść skutki uboczne. Tak też jest w przypadku rumianku w ciąży. Nie stosujmy rumianku jako głównego składnika diety, a jedynie jako jej uzupełnienie. Najlepiej – nie na własną rękę, a w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Zioła a inne środki farmakologiczne

Zarówno w ziołach jak i lekach syntetycznych, zawarte są substancje, które przy równoczesnym stosowaniu, mogą wchodzić w interakcje – nasilając, bądź osłabiając swoje działanie. Zawsze należy mieć to na uwadze, przy włączaniu kolejnego wyrobu farmakologicznego do terapii. Wszelkie wątpliwości zawsze zgłaszaj swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Podczas wywiadu dotyczącego stanu zdrowia, poza stosowanymi lekami, nie zapomnij wymienić przyjmowanych substancji pochodzenia roślinnego. W razie konieczności, to lekarz zadecyduje o najbardziej odpowiednim dla Ciebie kierunku terapii i możliwych zamiennikach dla leczenia farmakologicznego.

Rumianek a ryzyko stosowania w ciąży

Mimo, że rumianek przy odpowiednim stosowaniu, uznaje się za bezpieczny dla kobiet w ciąży, zwraca się uwagę, że zioła o działaniu przeciwzapalnym mogą powodować zmiany w funkcjonowaniu serca płodu. Jak już zostało podkreślone – nadmiar nigdy nie jest wskazany. Przekroczenie dawki nawet najbardziej bezpiecznej substancji, może wpłynąć negatywnie na rozwijające się w organizmie mamy dziecko.

Do skutków ubocznych wynikających z nadmiernego spożycia naparu z rumianku, można zaliczyć także zwiększoną senność, nasilenie nudności, czy wymiotów, a także alergie. W nielicznych przypadkach wymienia się także związek nadmiaru rumianku z przedwczesnym wywołaniem porodu oraz problemami z układem krążenia u dziecka. Jednak nie są to doniesienia wskazujące na rumianek jako bezpośrednią przyczynę niniejszych komplikacji.

Konsultacja medyczna

Marzena Jurczak-Czaplicka

Specjalista położnictwa i ginekologii, Specjalista perinatologii, Oddział Perinatologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję