Rowerek biegowy: czy kupować i jaki wybrać?

22 września 2022

Myśląc o założeniu rodziny, zapewne nie raz wyobrażaliście sobie wspólne wycieczki rowerowe z Waszym dzieckiem. W końcu nadszedł czas, żeby wyobrażenia zacząć wcielać powoli w życie i pomyśleć o zakupie pierwszego rowerka w życiu malca. O ile przy 5-6 latkach możemy myśleć o „prawdziwym” rowerze, to w przypadku młodszych dzieci rozwiązaniem wartym rozważenia jest właśnie rowerek biegowy. Jaki wybrać i od kiedy możemy o jego zakupie myśleć?

Wybór tych pojazdów na rynku jest ogromny. Czym w takim razie kierować się przy zakupie pierwszego rowerka dla naszego malucha? Od jakiego wieku rowerek biegowy będzie odpowiedni dla dziecka? Wraz z opiniami specjalistów, przychodzimy Wam z pomocą.

Rowerek biegowy: od kiedy?

Podstawowym pytaniem, jakie należy zadać w tym przypadku, jest to: od jakiego wieku można myśleć o rowerku biegowym dla malucha?

Przygodę naszego dziecka z rowerkiem biegowym możemy rozpocząć, kiedy osiągnie wiek między 18. a 24. miesiącem życia.

Będzie doskonałym wstępem do nauki jazdy na klasycznym rowerku. Pojazdy te bowiem świetnie rozwijają zdolności motoryczne dzieci oraz uczą utrzymania równowagi, zdolności koncentracji, planowania przestrzennego i oceny odległości, co znacznie ułatwi start na dwukołowym rowerze z pedałami.

Anna Wyka-Wojeńska

p.o. Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Specjalista fizjoterapii oraz Pedagog specjalny, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Warto dodać, że rowerek biegowy ćwiczy doskonale mózg dziecka przez naprzemienność ruchów nóg (prawa-lewa). Wspomaga to prawidłowy przebieg procesu lateralizacji, która jest ważnym elementem rozwoju każdego malucha, decydując o funkcjonalnej dominacji jednej ze stron ciała. W tym zakresie rowerki biegowe mają wielką przewagę nad hulajnogami. 

Rowerek biegowy: jaki wybrać? Opinie specjalistów

Stoicie przed wyborem rowerka biegowego i zastanawiacie się jaki wybrać? Przy niezliczonej liczbie modeli, jakie oferują nam zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Nie kupujmy rowerków ze względu na ładny kolor, czy przyciągającą wzrok chorągiewkę za siodełkiem. Wybierajmy mądrze, pamiętając o tym, że dobrze dobrany rowerek sprawi, że nasze dziecko będzie się na nim czuło komfortowo i chętnie z niego skorzysta podczas spacerów. Przy zakupie rowerka biegowego dobrze kierować się wskazówkami i opiniami specjalistów. Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Wielkość i waga rowerka

Wielkość rowerka to kluczowa kwestia – od niej zależy, czy naszemu maluchowi będzie się dobrze prowadziło pojazd. Najlepiej więc, aby był obecny przy zakupie. Rowerek dobieramy do wzrostu dziecka. Powinno móc swobodnie postawić stopę na podłożu przy siodełku ustawionym w najniższej pozycji.

Na rynku można znaleźć modele z regulowaną wysokością siedzenia oraz kierownicy – mogą posłużyć dziecku nieco dłużej niż rowerki bez regulacji. Zastanawiając się, od jakiego wieku można zakupić dla dziecka rowerek biegowy, należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii.

Anna Wyka-Wojeńska

p.o. Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Specjalista fizjoterapii oraz Pedagog specjalny, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Należy unikać kupowania rowerka „na wyrost” w celu zmniejszenia kosztów. Wybranie modelu, w którym dziecko będzie dotykać nawierzchni tylko palcami stóp, lub wręcz przechylać się na jedną stronę, aby postawić stopę na podłożu, sprawi, że jazda może sprawiać kłopot, a pojazd nie spełni swojej funkcji. Waga pojazdu zależy w dużej mierze od materiałów, z jakich została wykonana rama i koła – mowa o nich poniżej. Pamiętajmy, że dziecko może swobodnie manewrować pojazdem, o ile nie jest cięższy niż 1/3 jego własnej wagi. 

Materiały

Gdy już wiemy, od kiedy dziecko będzie używać rowerka biegowego i jaki rozmiar możemy wybrać, musimy zdecydować, z jakiego materiału będzie wykonany. Producenci i w tym aspekcie dają nam spore pole manewru. Do wyboru mamy rowerki:

  • metalowe – najczęściej ze stali (bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niestety zwiększające wagę pojazdu) lub aluminium (lżejsze, odporne na rdzę);
  • drewniane – wykonane z trwałego drewna, odpornego na zniszczenie. Dużą ich zaletą jest niewielka waga, są również bardziej ekologiczne, a do ich malowania używa się farb na bazie wody, dzięki czemu nie uczulają maluchów. Wadą jednak jest to, że w porównaniu do rowerków metalowych zwykle mają mniejsze możliwości regulacji, więc prawdopodobnie po jednym sezonie przestaną pasować.

Koła

W rowerkach biegowych, do wyboru mamy zwykłe koła pompowane oraz piankowe. Jakie wybrać?

Koła piankowe 

Są lżejsze, co może być istotne w przypadku najmłodszych dzieci. Nie grozi nam również przebicie dętki. Tego rodzaju koła są  tańsze, jednak ich wadą jest mniejsza przyczepność do podłoża  oraz większe ryzyko poślizgu.

Pompowane koła 

Są wprawdzie narażone na przebicie, ale cechują się lepszą przyczepnością  i amortyzacją. Możemy także, upuszczając nieco powietrza, wyregulować wysokość pojazdu oraz nieco spowolnić zbyt szybko szusującego malca. Rowerki z oponami pompowanymi są cięższe od tych wyposażonych w opony piankowe. Na komfort jazdy znacząco wpływa obecność łożysk w kołach, które sprawią, że maluch będzie mógł używać mniejszej siły do odpychania się.

Musimy ocenić, czy nasz malec to przyszły mistrz kierownicy, który doskonale poradzi sobie z prędkością i zwrotnością kół pompowanych, a także z wagą pojazdu, czy raczej w jego naturze będzie rekreacyjna jazda lekkim jednośladem z kołami piankowymi.

Rowerek biegowy: czy warto inwestować w dodatkowe wyposażenie? 

Podstawowa wersja rowerka biegowego ma bardzo prostą konstrukcję, którą możemy rozszerzyć o kilka dodatkowych funkcji. Czy warto to robić? Przedstawiamy możliwe rozwiązania i opinie specjalistów.

Hamulec ręczny 

Przy najmłodszych użytkownikach „biegówek” będzie to raczej zbędny gadżet, który niepotrzebnie podniesie cenę pojazdu. To stopy dziecka mają służyć hamowaniu. Poza tym, skoordynowanie ruchów stóp i rąk będzie zwyczajnie za trudne dla naszego malca. Nie wspominając o sile, jakiej trzeba użyć, aby nacisnąć klamkę hamulca ręcznego. Można to rozważyć przy zakupie kolejnego rowerka biegowego, od kiedy zauważymy, że dziecko dobrze sobie już radzi na tego typu pojeździe i chcemy go przygotować do jazdy na tradycyjnym rowerze.

Podstawka na nogi 

W przypadku najmłodszych użytkowników rowerków również może okazać się to zbędny gadżet, który może wręcz dziecku przeszkadzać. Jeżeli maluchowi uda się rozwinąć większą prędkość, po prostu podnosi nóżki do góry. Jest to raczej wyposażenie dla starszych dzieci, w wieku 3 i więcej lat.

Blokada skrętu 

Bywa przydatna, ale nie jest konieczna. Pozwala uniknąć nieoczekiwanego skrętu w przypadku bardziej dynamicznej jazdy. Sprawia jednak, że w momencie upadku dziecko może „nadziać się” na kierownicę. Blokada skutkuje  również mniejszą zwrotnością rowerka, co może być niezbyt wygodne przy poruszaniu się na niewielkich przestrzeniach.

Rowerek biegowy dla 3-latka: opinie

Dlaczego warto kupić rowerek biegowy dla 3-latka? Poza tym, że dbamy o zdrowie dziecka poprzez ruch i zabawę, zgodnie z opiniami specjalistów, pojazd ten ma wpływ na kształtowanie zdolności motorycznych oraz uczy utrzymania równowagi, zdolności koncentracji, planowania przestrzennego i oceny odległości. To świetny wstęp do przyszłej nauki jazdy na klasycznym rowerze.

Anna Wyka-Wojeńska

p.o. Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Specjalista fizjoterapii oraz Pedagog specjalny, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Rowerek biegowy ćwiczy mózg dziecka poprzez naprzemienne ruchy nóg prawa-lewa w trakcie „jazdy” i wspomaga proces kształtowania się dominującej strony ciała u malucha (która decyduje o tym, czy dziecko będzie prawo- czy leworęczne). Dlatego taki pojazd będzie zarówno świetną zabawką dla malucha, jak i doskonałym narzędziem do ćwiczenia jego umiejętności.

Rowerek biegowy: dwukołowy czy trójkołowy?

Poza klasycznymi rowerkami biegowymi dla 3-latków, na rynku spotkać można także rowerek biegowy trójkołowy — jaki wybrać dla dziecka? To zależy od koordynacji ruchowej i stabilności malucha — rowerek biegowy drewniany trójkołowy będzie bardziej stabilny i lżejszy niż jego dwukołowa, metalowa wersja.

Jeżeli dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z tego rodzaju pojazdem, warto najpierw pomyśleć o wersji trójkołowej, by w następnym etapie przejść do dwukołowej, a ostatecznie spróbować nauki jazdy klasycznym rowerkiem.

Rowerek biegowy to zabawka, która świetnie sprawdzi się do nauki jazdy. Rowerek biegowy trójkołowy, czyli model z 3 kółkami skierowany jest do młodszych użytkowników i może być używany przez dzieci już od 18. miesiąca życia ze względu na stabilną konstrukcję. Jaki rowerek biegowy trójkołowy wybrać i dlaczego warto? 

Nauka poprzez zabawę 

Ruch to zdrowie! Dobrze dobrany do wieku i wzrostu dziecka rowerek biegowy to zabawka, która przygotuje malucha na przygodę z „dorosłym” rowerem. Rowerek biegowy trójkołowy to stabilniejszy wariant rowerka biegowego dwukołowego, który:

  • pomoże w nauce utrzymania równowagi,
  • zadba o koordynację ruchową,
  • wzmacnia mięśnie nóg,
  • wpływa na pozytywny rozwój dziecka.

Aby zabawa poprzez ruch była bezpieczna, warto zadbać o to, by wybrany prezent dla malucha był komfortowy w użytkowaniu – zapewnią to odpowiednie materiały oraz dopasowanie pod względem wielkości.

Rowerek biegowy czy trójkołowy: jak wybrać odpowiedni i czy trzeba wybierać?

Zastanawiasz się na co się zdecydować – rowerek biegowy czy trójkołowy? Poszukaj modelu 2w1! Jak wybrać odpowiedni? Koniecznie skorzystaj z naszych porad. Zwróć uwagę na to, by był dopasowany wielkością do Twojego dziecka.

Rowerek biegowy: czy naprawdę warto?

Rowerek dla dziecka to świetna forma aktywności – zapewnia nie tylko stabilność i jest świetnym wstępem do nauki jazdy na zwykłym rowerze, ale także daje mnóstwo frajdy. Tylko nie zapominajcie o bezpieczeństwie – czyli tym, co dla rodziców najważniejsze!

Aby spokojnie i z radością wyruszać na rowerowe eskapady, pamiętajmy o zaopatrzeniu dziecka w kask rowerowy. Zapewni mu bezpieczeństwo, a rodzicom zaoszczędzi zmartwień. Najlepiej wybrać taki z regulacją, wówczas będzie maluchowi służył kilka sezonów.

 

Autor

Anna Wyka-Wojeńska

p.o. Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Specjalista fizjoterapii oraz Pedagog specjalny, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję