Pierwsze buty dla dziecka

19 września 2022

Twoja pociecha niedługo zacznie chodzić i zastanawiasz się, jakie buty będą dla niej najlepsze? Pierwsze buty dla dziecka powinny być dobrze zaprojektowane, wykonane z wysokiej jakości materiałów i właściwie dopasowane do rozmiaru i kształtu stopy. Źle dobrane obuwie może prowadzić do wielu wad, zamiast je wykluczyć lub zminimalizować.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka, aby wspierać proces prawidłowego kształtowania się stopy? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy czas na pierwsze buty dla dziecka?

Nie powinno się zakładać maluchowi butów zbyt wcześnie! Nie są mu potrzebne, dopóki nie nauczy się stawiać kroków samodzielnie. Przy początkowych próbach przemieszczania się w pozycji stojącej, bez butów dziecku może być wręcz łatwiej. Lepiej „wyczuje” grunt stopami. Pierwsze buty dla dziecka, zgodnie z opiniami fizjoterapeutów i ortopedów, należy kupić dopiero wtedy, kiedy maluch zaczyna chodzić na zewnątrz lub po twardym podłożu. 

W domu, na powierzchniach takich jak np. panele, kafelki czy linoleum, jako pierwsze buty dla dziecka sprawdzą się domowe dziecięce kapcie z usztywnionym zapiętkiem i w miarę elastyczną podeszwą. Chodzenie boso, w skarpetkach z antypoślizgową podeszwą lub miękkich kapciach, w opinii ortopedów i fizjoterapeutów zalecane jest jedynie po dywanach i wykładzinach, które są miękkie i sprężyste.

Gdy nasza pociecha uczy się chodzić, warto uważnie obserwować, jaką zachowuje przy tym postawę, czy prawidłowo ustawia stopy i w jaki sposób rozkłada na nich ciężar ciała. Wszelkie nieprawidłowości czy wątpliwości należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem ortopedą.

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze buty: zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca muszą być funkcjonalne, zapewniać im komfort, wspierać procesy rozwojowe i nie ograniczać naturalnej aktywności ciekawego świata malucha. Z tego względu, ich wybór może przyprawić rodziców o ból głowy. Dlatego przychodzimy z pomocą, podpowiadając – na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszych butów dla dziecka zgodnie z opiniami fizjoterapeutów i ortopedów.

Lesław Kluba

Fizjoterapeuta, Zastępca Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Niezależnie od tego, czy wybierasz pierwsze buty dla dziewczynki, czy dla chłopca, kluczowe znaczenie ma ich budowa. Właściwie zaprojektowane i wyprofilowane buty zapobiegają płaskostopiu i innym deformacjom – nie powinny być ani za wąskie, ani za szerokie. Badania dowodzą, że deformacje stóp pod postacią stopy płaskiej lub płasko koślawej są najczęstszą formą nabytych wad kończyn dolnych u dzieci. Z obserwacji IMiD wynika, że wady te obejmują około 50% dzieci, a u innych autorów odsetek ten dochodzi nawet do 90%.

Konstrukcja

Przy wyborze pierwszych butów dla dziecka przede wszystkim zwróć uwagę na:

 • wewnętrznie wyprofilowaną, nieuciskającą i zmiękczoną w kołnierzu cholewkę ze sztywnym zapiętkiem w obszarze kostki i ścięgna Achillesa, która zapobiega otarciom, a jednocześnie stabilizuje piętę i staw skokowy, chroniąc go przed skręceniem czy nadwyrężeniem podczas dłuższego chodzenia, zwłaszcza po nierównym podłożu (piasek, roślinność itp.);
 • tęgość dostosowaną do fizjologii stóp malucha, tj. przynajmniej uśrednioną (G) lub wyższą (H) przy wysokim podbiciu, które często występuje u małych dzieci (dlatego najlepsze są buty o szerokiej w obwodzie cholewce);
 • system zapięć pozwalający na swobodą regulację i dopasowanie obuwia do potrzeb małego użytkownika;
 • łatwość zginania w obszarze palców, czyli w ? długości buta, a nie w ? –  w miejscu zgięcia nie powinno być rzepów albo innych elementów, które mogą uwierać;
 • wystarczającą przestrzeń dla palców, z odpowiednim usztywnieniem od wewnątrz i ew. gumowym zabezpieczeniem (nadlewem) na zewnątrz podeszwy, dającym ochronę przed stłuczeniem lub odbiciem palców;
 • wyjmowaną wkładkę o wyprofilowanym kształcie, zapewniającym delikatne podparcie w okolicy spodu i łuku stopy dziecka.

Materiały i wykonanie

Najlepiej wybierać buciki dla dzieci wykonane z atestowanych surowców wysokiej jakości – skóry naturalnej lub materiału o właściwościach goreteksu (wodoodporność, przy jednoczesnej przepuszczalności powietrza i pary wodnej). Takie modele zapewnią optymalną temperaturę wewnątrz buta, zapobiegając przegrzaniu, a miękkie tworzywo dopasuje się do kształtu stopy maluszka. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, nie powinniśmy mieć problemu z wyborem pierwszych butów – niezależnie od tego, czy poszukujemy ich dla dziewczynki, czy chłopca.

Lesław Kluba

Fizjoterapeuta, Zastępca Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Podeszwy butów dla dzieci powinny być wykonane z materiału o dobrej elastyczności i właściwościach antypoślizgowych, zwłaszcza na gładkich i mokrych powierzchniach. Na rynek trafia, niestety, również obuwie dziecięce, do którego produkcji użyto gorszej jakości, niesprawdzonych surowców, o niepewnym składzie chemicznym. Pomimo atrakcyjnej ceny takich produktów, zakładanie ich maluchom – zwłaszcza na bosą stopę – może okazać się szkodliwe dla ich zdrowia.  

Użyte materiały powinny zapewniać bucikom lekkość, aby nadmiernie nie obciążać stóp dziecka.

Jak rozpoznać, że buty dla dziecka są dobrej jakości?

Wysoką jakość wykonania można poznać po detalach, takich jak:

 • miękkość surowców wierzchnich, wyściółek i podszewek (brak zagięć, rantów skóry i szorstkich szwów wewnętrznych);
 • szerokość języka, długość pasków rzepowych i sznurowadeł ułatwiająca zapinanie/rozpinanie czy też sznurowanie obuwia;
 • możliwość swobodnego wyjmowania wkładek (z jednoczesnym zabezpieczeniem przed ich  przesuwaniem wewnątrz obuwia).

Pierwsze buty dla dziecka: jak dobrać rozmiar?

Wybierasz pierwsze buty dla dziecka i zastanawiasz się, jaki rozmiar będzie dobry? Nie kupuj kota w worku! Po wstępnym rozeznaniu, zabierz dziecko do sklepu, by mogło zmierzyć obuwie. Pomocne w ustaleniu właściwego rozmiaru mogą okazać się następujące metody:

 • na tzw. patyczek – polega na przycięciu patyczka na długość dziecięcej stopy i włożeniu go do bucika;
 • obrysowanie stopy na kartce i przyłożenie wyciętego rysunku do wkładki z buta.

Te metody mogą być stosowane podczas wstępnej selekcji i wybierania butów do mierzenia.

Rekomendowane produkty

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Pierwsze buty dla dziecka a przymiarki w sklepie

Co do zasady, każde buty przed zakupem dziecko powinno przymierzyć. Bardzo przyda się tu wyjmowana wkładka – przykładając do niej stopę malucha, łatwiej sprawdzić, czy rozmiar jest właściwy, niż mierząc całe buty – zwłaszcza, że małe dziecko raczej nie powie nam, czy są za duże, czy wręcz przeciwnie.

Niektóre sklepy obuwnicze z asortymentem dla dzieci posiadają specjalne przyrządy do mierzenia stóp i określania rozmiaru. Można to potraktować jako element zabawy, przy wyborze pierwszych butów dla dziewczynki lub chłopca. Aby ułatwić właściwe dopasowanie, jeden z producentów stworzył wzorniki dziecięcego buta z odkrytym, specjalnie wyciętym przodem – dzięki temu dokładnie widać w nich ułożenie palców.

Pamiętaj, że stopy maluszków rosną bardzo szybko, dlatego przy dobieraniu rozmiaru warto zostawić kilka milimetrów zapasu. To zapewni palcom swobodę i zapobiegnie powstawaniu szkodliwego napięcia mięśniowego.

Co jednak zrobić, gdy nie ma szans na przymierzenie butów w sklepie? 

Można wówczas zmierzyć odległość między najdłuższym palcem a końcem pięty obrysowanej na kartce stopy dziecka, dodać 5 mm i w ten sposób określić rozmiar pierwszych butów. Większość sklepów umożliwia wymianę lub zwrot kupionego obuwia, wówczas bez problemu można przymierzyć je w domu.

Lesław Kluba

Fizjoterapeuta, Zastępca Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Pierwsze buty to niejako łącznik kontaktu stopy z podłożem, który jest najważniejszym momentem w poznaniu zależności między postawą spionizowaną i sposobem poruszania się w tej postawie. Nauka chodu polega na kształtowaniu stereotypu lokomocji, który rzutuje później na estetykę i wydolność chodu. Nadanie propulsji kroku – czyli prawidłowego przekolebywania się głów kości śródstopia wokół osi poprzecznej stopy – jest w najwyższym stopniu zależne od prawidłowego obuwia. Stąd tak ważna jest rola pierwszych bucików dziecka. Zamieszczone powyżej zalecenia są niezwykle istotne w doborze obuwia dla małych dzieci, niemniej jednak wskazane byłoby pokazanie wybranych butów ortopedzie lub fizjoterapeucie, co rozwieje wszelkie wątpliwości rodziców.

Pierwsze buty dla dziecka a rankingi

Na stronach w internecie dostępny jest szeroki wybór butów dla najmłodszych dzieci. Znajdziemy na nich rankingi przedstawiające propozycje pierwszych butów do chodzenia dla dziecka, ale także rankingi  tzw. niechodów, które właściwie nie są maluchowi potrzebne. Zgodnie z opiniami specjalistów, mogą wręcz ograniczać możliwości zdobywania doświadczeń sensorycznych przez dziecko. Takie obuwie – jako nieprzeznaczone do chodzenia – nie musi spełniać szczególnych wymagań w zakresie konstrukcji. Pamiętaj jednak, że powinno być wykonane z bezpiecznych dla dziecka surowców.

Wybierając pierwsze buty do chodzenia dla dziecka, warto oczywiście zerknąć na rankingi w internecie, chociażby w poszukiwaniu inspiracji. Ale przy zakupie – najlepiej korzystać z doświadczeń polskich producentów, specjalizujących się w produkcji dziecięcego obuwia. Zwłaszcza, jeśli ich produkty posiadają pozytywną opinię IMiD, która gwarantuje, że buciki zakupione dla dziecka są bezpieczne i wspierają jego rozwój.

Autor

Lesław Kluba

Fizjoterapeuta, Zastępca Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję