Jak dobrać buty dla dziecka?

8 listopada 2022

Dobór odpowiedniego obuwia dla dziecka nierzadko jest dla rodziców wyzwaniem – spowodowane jest to głównie faktem, że obecnie rynek oferuje nam mnogość modeli, kolorów, rodzajów dostępnego obuwia. Choć aspekt estetyczny jest ważny (szczególnie u dzieci starszych, które w tym wyborze czynnie uczestniczą), jest kilka elementów, o których warto pamiętać.

W obuwiu nasze pociechy spędzają wiele czasu, więc należy potraktować je jako inwestycję w prawidłowy rozwój. Jakie buty kupić dla 9-miesięcznego dziecka, a jakie dla rocznego dziecka? Jaki rozmiar buta będzie odpowiedni dla rocznego dziecka? Czy należy kupować buty o większym rozmiarze, czy raczej dopasowane? Odpowiadamy!

Jakie buty dla dziecka, czyli 10 zasad doboru obuwia

Prawidłowo dobrany rozmiar

O tym, jak szybko rośnie stopa dziecka, każdy rodzic przekonuje się, jak tylko zacznie kupować mu buty. Dlatego co kilka tygodni sprawdzaj, czy Twoja pociecha ma odpowiedni rozmiar buta. Rocznemu dziecku stopy rosną w szybkim tempie. A dziecku w wieku przedszkolnym należy sprawdzać rozmiar nawet co 3 miesiące, chyba, że samo wcześniej zgłosi dyskomfort lub uwieranie stopy w bucie.

Zapiętek buta

Powinien być sztywniejszy, niż pozostałe elementy buta, jednak musi uginać się pod naciskiem naszych palców – wówczas będzie stabilizował piętę jednocześnie pozwalając na jej ruch w trakcie chodu, biegu i zabawy. U dzieci zdrowych nie ma potrzeby zabudowywania “kostki” butem (tzw. buty z wysoką cholewką).

Zwróć uwagę na podeszwę

Przy próbie skręcania podeszwy w różnych kierunkach powinna się poddawać temu ruchowi bez większego trudu z naszej strony. Podeszwa buta powinna zginać się w ? długości (od strony palców) aby umożliwić dziecku przetaczanie stopy w prawidłowym mechanizmie.

Odpowiednio szeroki czubek buta

Jest istotny, aby palce mogły swobodnie pracować i nie były uciskane. Wysokość przestrzeni pomiędzy podeszwą a sklepieniem buta również nie pozostaje bez znaczenia – u dzieci z nieco tęższymi stopami warto rozważyć zapięcie na rzepy pozwalające na regulację.

Wkładka profilowana do buta nie jest potrzebna

W większości przypadków wkładka profilowana do buta nie będzie dziecku potrzebna. Jednak może się zdarzyć, że w konkretnym przypadku specjalista zaleci inaczej.

Klaudia Wyszyńska

Fizjoterapeuta w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Zadaniem obuwia, szczególnie w przypadku butów dla 9-miesięcznego lub nieco starszego dziecka, jest ochrona stóp przed środowiskiem zewnętrznym (wysoką i niską temperaturą, zabrudzeniami, czynnikami mechanicznymi) jednocześnie dając stopom możliwość ruchu. Wkładka ten ruch ogranicza, a co za tym idzie, stopa, mięśnie i stawy się w niej znajdujące, nie mają szansy pracować prawidłowo.

Gładkie wnętrze buta

Wszelkiego rodzaju szwy, zagięcia materiału będą drażniły wrażliwą stopę dziecka. Zwróć na to szczególną uwagę, gdy wydaje się, że rozmiar obuwia dobrany jest prawidłowo, a mimo to dziecko podczas mierzenia zgłasza dyskomfort.

Pamiętaj, że buty powinny być lekkie i wykonane z oddychających materiałów

Ciężkie obuwie będzie prowokowało wadliwe ustawienie kończyn dolnych podczas chodu (np. chodzenie ze stopami ustawionymi do środka).

Buty dla dziecka powinny być nowe

Każdy z nas ma swój indywidualny stereotyp chodu i charakterystyczny sposób poruszania się. Dlatego też buty używane wcześniej przez starsze rodzeństwo czy koleżankę/kolegę, pomimo pasującego rozmiaru, mogą mieć pewne cechy zużycia i prowokować wadliwe ustawienie stóp w bucie.

Sznurowane, na rzepy czy wsuwane?

Jeśli dziecko nie opanowało jeszcze wiązania sznurówek, warto wybrać buty zapinane na rzepy lub wsuwane. Przy tęższych stopach wybierz model buta z dłuższymi rzepami, Pamiętaj, że włączając dziecko w czynności dnia codziennego takie jak zakładanie i zdejmowanie butów, uczymy je samodzielności.

Buty to nie wszystko!

Gdy tylko warunki na to pozwalają, zapewnij dziecku możliwość chodzenia boso po różnych fakturach takich jak miękki piasek, ziemia, trawa, dywan, śliska podłoga, szorstkie płytki. Buty dla 9-miesięcznego dziecka to element garderoby, którego nie należy nadużywać. Maluchy poprzez receptory czuciowe w stopach odkrywają świat, różne temperatury i powierzchnie, co pozytywnie wpływa na kształtowanie prawidłowej postawy ciała.

 

Jakie buty dla niemowlaka?

O pierwszych butach dla malucha niektórzy rodzice zaczynają myśleć zaraz po jego urodzeniu. Często pytają, jakie buty dla niemowlaka wybrać. Takie obuwie należałoby raczej nazwać ochraniaczami lub ocieplaczami stóp, ew. czysto dekoracyjnym elementem ubioru, nie służy bowiem de facto ochronie stóp w kontakcie z podłożem. Sens często (w zależności od tempa rozwoju dziecka) ma dopiero myślenie, jaki rozmiar buta będzie odpowiedni dla rocznego dziecka.

Klaudia Wyszyńska

Fizjoterapeuta w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Dopóki dziecko nie zacznie stawiać kroków samodzielnie, stąpać po twardym gruncie i wychodzić na zewnątrz, obuwie naprawdę nie jest mu potrzebne – wręcz przeciwnie, małe stopy powinny mieć  jak najwięcej  swobody, aby poznawać świat i zdobywać doświadczenia sensoryczne. 

Jeżeli już decydujemy się na buty dla niemowlaka, czyli tzw. niechody – pamiętajmy, żeby maluch  nie przebywał w nich zbyt długo. Powinny być miękkie i wykonane z najwyższej jakości atestowanych surowców, ponadto w żadnym wypadku nie mogą dziecka uciskać, czy uwierać.

Jakie buty dla 9-miesięcznego dziecka, które zaczyna chodzić?

Wiemy już zatem, jakie buty dla niemowlaka można brać pod uwagę, pamiętając, że nie są niezbędne, dopóki dziecko leży, siedzi czy raczkuje. Również przy pierwszych próbach stania na nóżkach, czy stawianiu pierwszych kroków w domowym zaciszu, bez butów maluchowi będzie łatwiej wyczuć podłoże i utrzymać równowagę. Co innego, gdy nasza pociecha na dobre zacznie chodzić samodzielnie – wtedy bez butów ani rusz! Wskazuje się, że dziecko zaczyna chodzić między 8 a 18 miesiącem życia.

Na tym etapie buty np. dla 9-miesięcznego dziecka mogą być już potrzebne do wychodzenia na zewnątrz, dla ochrony stopy przed chłodem i zabezpieczenia w kontakcie z twardym podłożem. Od tego, jakie buty dla dziecka, które zaczyna chodzić, wybierzemy, będzie zależeć jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Warto zatem pamiętać o wszystkich powyższych zasadach, zwracając szczególną uwagę na stabilizację pięty, elastyczność podeszwy i miejsce na palce.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Jakie buty dla rocznego dziecka?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie buty dla rocznego dziecka wybrać, odpowiedz sobie na pytanie, czy Twoja pociecha jest już w stanie chodzić samodzielnie. Dzieci rozwijają się w różnym tempie – zdrowe dziecko ma czas na nabycie tej umiejętności do 18 miesiąca życia. Jednak pierwsze buty często są potrzebne już dla 9-miesięcznego dziecka. Roczny maluch, który zaczął już stawiać pierwsze kroki, będzie potrzebował butów, jeśli wychodzimy z nim na zewnątrz. Dobre buty dla rocznego dziecka muszą mieć odpowiednio dobrany rozmiar buta, być łatwe do wkładania i zdejmowania, ale przede wszystkim zabezpieczać stopy, nie utrudniając ruchomości – od tego zależy bowiem prawidłowy ich rozwój.

Osobnym zagadnieniem jest kupowanie małym dzieciom kapci. Czy rzeczywiście ich potrzebują, a jeśli tak, to jakie kapcie dla rocznego dziecka są odpowiednie? Specjaliści są zgodni, że w warunkach domowych lepsze są antypoślizgowe skarpetki. Co jednak w sytuacji, gdy noszenie kapci jest konieczne, np. w żłobku?

Klaudia Wyszyńska

Fizjoterapeuta w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Szukajmy kapci, które spełniają wszystkie wymienione wyżej kryteria, zwracając uwagę na elastyczną podeszwę i wykonanie z oddychającego materiału. Aby wkładanie i zdejmowanie nie sprawiało maluchowi problemów, można zdecydować się na kapcie wsuwane. Zastanawiając się, jakie kapcie dla rocznego dziecka wybrać, rodzice często rozważają zakup obuwia profilaktycznego, chcąc uchronić malucha przed wadami stóp. Niestety, efekt może być dokładnie odwrotny, dlatego dziecko nie powinno nosić tego rodzaju kapci bez konsultacji ze specjalistą i wyraźnych wskazań medycznych.

Jak dobrać rozmiar buta dla małego np. rocznego dziecka?

Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym dowiesz się jaki  rozmiar buta będzie odpowiedni np. dla rocznego dziecka.

Jeśli kupujesz buty dla dziecka samodzielnie lub decydujesz się na zakup przez internet, wykonaj obrys bosych stóp pociechy na kartonie (koniecznie w pozycji stojącej, z równomiernym obciążeniem obu stóp) Szczególnie sprawdzi się to w przypadku zakupu butów dla małych dzieci – 9-miesięczne dziecko nie powie nam, czy buciki założone na nóżkę pasują.

Następnie zmierz: 

  • długość wkładki – od czubka najdłuższego palca  do pięty;
  • szerokość wkładki – najszersze miejsce na kartoniku.

Do zmierzonej długości należy dodać około 5 mm. Dzięki temu stopa będzie swobodnie pracować w bucie.

  • Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę, jak szybko rośnie stopa dziecka: Stopa dziecka rośnie około 1,5 mm/miesiąc u maluchów rozpoczynających chodzenie i około 1mm/miesiąc u dzieci starszych. Jeśli nie chcesz, aby buty po miesiącu trafiły na dno szafy, warto dodać kolejne 5 mm zapasu do długości obrysu stopy. Ta wskazówka świetnie sprawdzi się, w przypadku problemu z ustaleniem jaki rozmiar buta ma nasze roczne dziecko.

BRAWO! Wiesz już, jakie wymiary powinna mieć wkładka buta dla Twojej pociechy. Wykorzystaj powyższe pomiary do zakupu butów w internecie, sprawdzając opis producenta lub zabierz ze sobą do sklepu wycięte kartoniki (powinny mieścić się w bucie, który planujesz zakupić). Nawet jeśli wiesz, jaki rozmiar buta zakupić np. dla rocznego dziecka, idealnie byłoby, gdybyś mogła zabrać malucha ze sobą do sklepu, gdzie na spokojnie wspólnie zmierzycie kilka dostępnych par butów.

  • Dobrze jest, by dziecko przetestowało buty w ruchu, a nie wyłącznie biernie stojąc: Zachęć je do przejścia się w nowym obuwiu, kilku podskoków, przysiadów. Jeśli zgłasza dyskomfort w ruchu, buty zsuwają się ze stóp, bądź widzisz, że dziecko nie porusza się w nich swobodnie, warto rozważyć zmianę rozmiaru.
  • Dziecko zawsze powinno mierzyć oba buty: Zdarza się, że jedna stopa nieznacznie różni się od drugiej.
  • Kwestia wkładania i zdejmowania obuwia: Warto wybierać takie obuwie, aby dziecko potrafiło samodzielnie i bez trudu je zakładać i zdejmować. Jeśli Twój maluch nie opanował jeszcze umiejętności wiązania, wybierz buty na rzepy.

Jaki rozmiar buta dla rocznego dziecka?

Nie wiesz jaki rozmiar buta dla rocznego dziecka będzie najlepszy?  Sposobem na prawidłowy wybór rozmiaru jest wspomniane wcześniej obrysowanie stopy stojącego dziecka na kartce i przyłożenie wyciętego rysunku do wkładki z buta. Dzięki temu najprościej upewnimy się, jaki rozmiar buta faktycznie ma nasze roczne dziecko. Metoda na tzw. patyczek, czyli wkładanie do bucika patyczka przyciętego na długość dziecięcej stopy, nie jest zalecana, ponieważ nie uwzględnia szerokości  stopy,

Klaudia Wyszyńska

Fizjoterapeuta w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Obrysowanie stopy malucha przy jej równomiernym obciążeniu (w pozycji stojącej) to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka  W ten sposób możemy sprawdzić jakie buty będą dobre dla 8-miesięcznego, 9-miesięcznego, czy nawet rocznego dziecka. Jednak należy to traktować jako wstępną selekcję wymiarów. Bardzo ważne jest, by dziecko przymierzyło buty w wybranych rozmiarach. Niestety, mierzenie całych butów nie zda tutaj egzaminu, ponieważ roczne dziecko nie jest w stanie określić, czy rozmiar buta jest dla niego odpowiedni, czy nie. W tym przypadku przyda się =wyjmowana wkładka – poprzez przyłożenie do niej stopy dziecka można sprawdzić, czy but jest za duży, za mały, czy w sam raz. 

Co jeszcze możesz zrobić, jeśli nie wiesz jaki rozmiar buta ma roczne dziecko? Niektóre sklepy z obuwiem dla dzieci oferują sprawdzenie rozmiaru za pomocą  przyrządów do mierzenia stóp i określania numeru buta. By precyzyjnie dobrać rozmiar buta dla dziecka, jeden z producentów stworzył wzorniki z odkrytym przodem – dzięki czemu dokładnie widać w nich ułożenie palców. Dlatego warto pytać sprzedawców o dostępne udogodnienia  przy sprawdzaniu rozmiaru buta u dziecka.

Dlaczego odpowiedni rozmiar buta dla dziecka jest tak ważny?

Dopasowanie obuwia dla malca to nie lada wyzwanie. To, jaki rozmiar buta ma roczne dziecko, wcale nie jest takie oczywiste. Tym bardziej ważne jest, by proces ten wykonać prawidłowo. Buty mają bowiem ogromny wpływ na rozwój stopy maluszka!

Źle dopasowany rozmiar może powodować ból, napięcie mięśniowe, a z czasem nawet deformację stópki. Wybierając więc obuwie dla dziecka, warto wziąć pod uwagę nie tylko wygodę, ale także zdrowie maluszka.

Ponadto, niezależnie od wieku, naszym pociechom kupujmy buty, które rzeczywiście są im potrzebne. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie  zawsze zakup butów np. dla 9-miesięcznego dziecka będzie konieczny. Mając świadomość, jak szybko rośnie stopa dziecka i jak ważny jest dobór właściwego  obuwia, warto poświęcić czas na znalezienie dobrego produktu to inwestycja w zdrowie i prawidłowy rozwój.

 

Autor

Klaudia Wyszyńska

Fizjoterapeuta w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję