10 rzeczy, które przydadzą się przedszkolakowi

28 października 2022

Przedszkolak! Jak to dumnie brzmi. Nasz mały brzdąc rozpoczął właśnie ważny etap w swoim życiu. W czasie pobytu w przedszkolu czekają go, dłuższe niż zwykle, rozłąki z rodzicami, a także spotkania w większym gronie rówieśników. Pierwsze przyjaźnie i przedszkolne “miłości”. Ale oprócz pozytywnych emocji i zdarzeń, może pojawić się też tęsknota… za domem. 

W tym czasie, istotnie przydadzą się dziecku pewne przedmioty, które nie tylko ułatwią rozstanie z domowym otoczeniem i rodzicami, ale też poprawią komfort funkcjonowania malucha poza domem – w którym wszystko zawsze było pod ręką. W artykule wymieniamy gadżety dla przedszkolaka, których nie sposób pominąć, podczas tworzenia listy rzeczy do przedszkola.

Gadżety dla przedszkolaka, czyli lista rzeczy do przedszkola  

Jako rodzic chcesz, aby Twoje dziecko było jak najlepiej przygotowane do pobytu poza domem – niezależnie, czy chodzi o pozostawienie dziecka u znajomych na noc, na weekend u rodziny, czy zaprowadzenie do… przedszkola. Maluch, w ferworze przygotowań do nowego etapu edukacji, na pewno namówił Cię już na zakup pięknych, kolorowych kredek, czy flamastrów. Otrzyma też swój piórniczek, być może termos na herbatkę…

Jednak na liście rzeczy do przedszkola mogą się znaleźć także mniej oczywiste przedmioty. Takie, o których niekoniecznie pomyślicie, a które mogą być fajnym gadżetem dla przedszkolaka. Na liście, którą dla Was przygotowaliśmy, znajdą się zarówno te mniej, ale też o bardziej popularne pozycje, które jednak warto omówić z uwagi na częste rozterki rodziców związane z ich zakupem. Do dzieła!

Plecak: podstawa wyposażenia przedszkolaka

Pierwszym produktem, który umieściliśmy na liście rzeczy do przedszkola jest oczywiście plecak. Na myśl o wyborze odpowiedniego odpowiedniego artykułu dla naszego przedszkolaka, pierwsze co przychodzi do głowy to hasło: złoty środek. Przy zakupie musimy bowiem rozważyć wiele kwestii, których nie należy bagatelizować.

Odpowiednia wielkość, konstrukcja, materiał i jakość wykonania, a także fason oraz właściwe dopasowanie do wzrostu i postury naszego dziecka. No i oczywiście – oprócz wymienionych cech, produkt powinien trafiać w gusta naszego zucha. Tym bardziej, że dobrze dobrany plecak może być doskonałą zachętą dla dziecka do udania się do przedszkola.

Spokojnie – na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, także tych z pozytywną opinią niezależnych instytucji naukowo-badawczych, gdzie są one badane pod kątem bezpieczeństwa ogólnego i zdrowotnego najmłodszych.

 

Aby zakupić odpowiedni dla naszego przedszkolaka artykuł, należy wziąć pod uwagę parę aspektów:

 • Wielkość – plecak nie powinien być ciężki i mieć zbyt dużej objętości dla małego dziecka. Zastanówmy się, czy maluch będzie nosił w plecaku drugie śniadanie, czy będziemy umieszczać w nim tylko drobne gadżety dla przedszkolaka;
 • Konstrukcja – jak już wspomnieliśmy, plecak powinien być dopasowany do postury naszego dziecka;
 • Funkcjonalność – przydatne mogą okazać się przegródki i kieszonki umieszczone na zewnątrz, do których dziecko będzie mogło schować swoje skarby;
 • Uniwersalność i trwałość – istotne jest także to, czy plecak ma się przydać dziecku na późniejszym etapie jego edukacji i służyć na wycieczkach z rodzicami. W takim przypadku dobrze sprawdzi się produkt z nieprzemakalnego, łatwego w utrzymaniu czystości materiału, z regulowanymi klamrami (dzięki którym dopasujemy plecak do wzrostu dziecka).

Plecak zdecydowanie może być traktowany jako gadżet dla przedszkolaka, a nawet ulubiony towarzysz podczas rozłąki z rodzicami. Szczególnie, gdy kształtem przypomina pluszaka. Świetnie sprawdzają się także modele z aplikacją przedstawiającą ulubionego bohatera z bajki lub filmu dla dzieci. Zanim dokonamy zakupu, ustalmy wspólnie z dzieckiem także jego oczekiwania względem wymarzonego plecaczka.

Plastry opatrunkowe dla dzieci: na otarcie łez!

Być może w pierwszej chwili nie przyjdzie Wam do głowy, żeby do zakupionego dla Waszego zucha plecaczka, wrzucić plastry opatrunkowe dla dzieci. Warto jednak o tym pomyśleć. Każdy z nas jest narażony na różnego rodzaju urazy. A szczególnie maluchy, których zdolności psychoruchowe wciąż się rozwijają. Dzieci są przez to mniej ostrożne, a jednocześnie ciekawe świata i chętne do zabawy. Łatwo tutaj o drobne skaleczenia, czy otarcia.

Dla małego dziecka, każde takie nieprzyjemne w skutkach zdarzenie wiąże się ze stresem. Warto mieć wtedy pod ręką takie wesołe plasterki, które nie tylko spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa, ale też są stworzone z myślą o najmłodszych. Plasterki dla dzieci występują w wersjach z ulubionymi postaciami z bajek, kolorowymi wzorkami. Mogą także imitować tatuaż. Dzięki temu odwracają uwagę dziecka od zranienia.

Czym powinny charakteryzować się plastry dla dzieci? Poza wyglądem, plasterki powinny być:

 • wykonane z bezpiecznych, hipoalergicznych materiałów;
 • elastyczne i wytrzymałe i wodoodporne – tak, aby utrzymały się na skórze przez cały dzień;
 • plastry powinny zapewniać dopływ powietrza i nie przywierać do rany.

Pamiętajmy, że plastry opatrunkowe dla dzieci nie są jedynie wesołym gadżetem dla przedszkolaka. Przede wszystkim – pełnią rolę zabezpieczenia doznanego urazu (skaleczenia, otarcia) przed zanieczyszczeniem oraz dalszym uszkodzeniem mechanicznym. I co najważniejsze – nie zapominajmy o zachowaniu właściwej kolejności czynności podczas opatrywania rany. Zanim przejdziemy do przyklejenia plasterka – ranę należy odpowiednio zdezynfekować! Ale o tym, jako odpowiedzialni rodzice – doskonale wiecie.

Buciki: aby każdy krok stawiany przez przedszkolaka był przyjemny

Obowiązkową pozycją na liście rzeczy do przedszkola są oczywiście buty! Musimy mieć świadomość, że w obuwiu, które zakupimy, maluch będzie spędzał codziennie po kilka godzin – bawiąc się, biegając, skacząc, czy wykonując inne piruety. Buciki muszą być więc wyjątkowo dobrze dobrane – nie tylko pod względem rozmiaru, ale także innych cech, których nie sposób pominąć. Na co zwracać uwagę?

 • Łatwość zakładania – obuwie to będzie zakładane zdecydowanie częściej od innych butów. Dobrze jest wziąć pod uwagę ten aspekt. Wygodnym rozwiązaniem jest w tym przypadku zakup obuwia na rzepy albo wsuwanego, bez zapięcia – dzięki czemu znika problem wiązania i plątania się sznurówek.
 • Właściwy rozmiar – buty powinny dobrze trzymać się na stopach dziecka, zapewniając mu stabilność podczas codziennej aktywności w przedszkolu. O tym, jak dobrać właściwy rozmiar bucików przeczytasz więcej na naszej stronie.

Podpowiadamy jednak, że z uwagi na to, że nasz przedszkolak nieustannie rośnie, warto przemyśleć zakup bucików z wkładką o 1 cm większą, od zmierzonej stopy dziecka.

 • Elastyczna, odporna na ścieranie podeszwa – pełni bardzo ważną rolę. Warto zakupić buciki z podeszwą antypoślizgową, która zapewni dziecku większą stabilność i uchroni je przed ryzykiem upadku na śliskich powierzchniach. Podeszwa nie powinna być też zbyt ciężka, aby dłuższy czas spędzony w butach nie sprawiał dziecku kłopotu.
 • Komfort i wygoda – w obuwiu do przedszkola, dziecko powinno czuć się jak w drugiej skórze. Buty muszą zapewniać odpowiednią stabilizację dla pięty, jednocześnie nie utrudniając ruchu. Przy wyborze bucików należy pamiętać o prawidłowym rozwoju stopy dziecka.
 • Jakość materiałów – buciki powinny być wykonane z oddychających, wysokiej jakości materiałów.
Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Pamiętajmy, że niewłaściwie dobrane obuwie może mieć wpływ na powstawanie u dzieci wad postawy. Szczególnie, gdy maluch przebywa w takich butach przez kilka godzin, każdego dnia. Podejdźmy więc poważnie do tematu zakupu obuwia dla przedszkolaka. Tak, aby z poczuciem dobrze wykonanego zadania, móc skreślić ten punkt z listy rzeczy do przedszkola. 

Kocyk przytulanka z maskotką: dwa w jednym

Nieoczywistym, ale bardzo przydatnym gadżetem dla przedszkolaka może okazać się kocyk – przytulanka z maskotką. Jego głównym przeznaczeniem jest co prawda otulanie niemowląt w łóżeczku.

Jednak dla małego zucha, wstępującego w nowy etap życia, rozłąka z rodzicami i domem, może być trudnym doświadczeniem. W takich momentach dobrze, aby dziecko miało przy sobie coś znajomego, kojarzącego się z miłością i poczuciem bezpieczeństwa, pachnącego domem. I właśnie tutaj sprawdzić się może kocyk przytulanka z maskotką.

To fajne, funkcjonalne rozwiązanie. Dziecko może tulić się do mięciutkiej maskotki. Z drugiej strony, kocyk nadal pełni rolę przykrycia – które w przedszkolu świetnie sprawdzi się podczas poobiednich drzemek. Dla dziecka taka przytulanka może być w przedszkolu najlepszym przyjacielem i wsparciem. Szczególnie w gorszych momentach, kiedy tęsknota za domem i rodzicami, będzie wyjątkowo dotkliwa.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Butelka wody: nie zapominajmy o nawadnianiu

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważne – zarówno od strony biologicznej jak i fizjologicznej – funkcje pełni w naszym życiu woda. Jest ona niezbędnym elementem codziennej diety, który należy dostarczać organizmowi regularnie, w odpowiedniej ilości. Dlatego ważne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować w naszych pociechach zdrowy nawyk picia wody. Pomóc może w tym właśnie, wrzucona do plecaczka, butelka wody. Taka w mniejszej pojemności, aby dziecko mogło ją bez problemu zabrać ze sobą.

U dziecka zapotrzebowanie na wodę wynosi od 10 do 15% masy jego ciała.

Nasz przedszkolak powinien mieć butelkę wody zawsze w zasięgu swojego wzroku. Taki zabieg pomoże wypracować mu zdrowy nawyk regularnego picia wody. A jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi. Dziecko, mając butelkę wody przy sobie, będzie miało świadomość, że może po nią sięgnąć w dowolnym momencie.

Dobrym sposobem, na zachęcenie malucha do picia wody, jest też zakup butelki dedykowanej dla dzieci. Takiej z etykietą stworzoną na licencji bajek lub filmów dla dzieci. Aby zdopingować malucha do wypicia zakupionej wody, możemy poprosić go o pomoc w wyborze butelki z wodą w sklepie.

Nie zapominajmy oczywiście, że nawyk picia wody, dziecko powinno wynieść z domu – miejsca, w którym rodzice są poddawani bacznej obserwacji malucha. Także w temacie utrzymywania odpowiedniego poziomu nawodnienia – dziecko powinno widzieć w nas wzór do naśladowania.

Zachęcając malucha do picia wody, sami pijmy ją regularnie. Dobry przykład jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.

Zegarek jako gadżet dla przedszkolaka: czas zaczyna mieć znaczenie

Bardzo przydatnym, a zarazem symbolicznym gadżetem dla przedszkolaka będzie oczywiście zegarek. Pójście do przedszkola rozpoczyna nowy etap w życiu dziecka, który można przypieczętować właśnie zakupem pierwszego zegarka. Maluch w tym okresie zaczyna rozumieć – czym jest pojęcie czasu. Dzięki nowemu urządzeniu na rączce,  będzie mógł także rozpocząć naukę odczytywania godziny, a w późniejszym okresie – także samodzielnego kontrolowania czasu. To zdecydowanie duży krok ku dorosłości!

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Sklepy oferują nam do wyboru zegarki analogowe i te prostsze w odczycie – zegarki cyfrowe. Dla starszych dzieci, niewątpliwie – gadżetem będą też smartwatche. Jednak przedszkolak swoją przygodę z czasem powinien rozpocząć od zegarka analogowego, który ułatwi mu późniejszą naukę odczytywania czasu z tarczy zegarowej. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zegarka? 

 • Tarcza zegarka – aby dziecko mogło się z niej bezproblemowo uczyć odczytywania godziny, na tarczy powinny być umieszczone odpowiedniej wielkości, czytelne cyfry. Dziecko powinno też w łatwy sposób odróżnić od siebie wskazówki – najlepiej aby były one różnej grubości, długości i koloru. Wtedy nie będzie wątpliwości, która z nich wskazuje na godziny, a która na minuty.
 • Materiał wykonania paska – może być wykonany z silikonu, skóry lub parciany. Ważne, aby skóra w kontakcie z paskiem miała zapewniony dostęp powietrza. Materiał wykonania paska powinien być bezpieczny dla dzieci, bez substancji mogących potencjalnie uczulić dziecko.
 • Design – nic nie zachęci malucha do noszenia zegarka i nauki odczytywania czasu z jego tarczy, bardziej niż design stworzony z myślą o dzieciach. W ofercie sklepów znajdziemy modele zarówno z bohaterami bajek, jak i filmów dla dzieci, a także zestawy z wymiennymi paskami w różnych kolorach, wzorach, z brokatem, bądź z przezroczystą tarczą, odsłaniającą mechanizm zegarka.
 • Woododporność i trwałość – jak wiemy, dzieci większość dnia spędzają w ruchu, wykonując szereg czynności. Część z nich zalicza się do kontaktu z wodą. Dobrze wziąć to pod uwagę przy zakupie zegarka i zamiast kontrolować, czy w kontakcie z wodą dziecko ściąga urządzenie z rączki, powinniśmy wybrać zegarek wodoodporny. Tarcza natomiast powinna być odporna na zarysowania.

Ręcznik: pozycja niezbędna na liście rzeczy do przedszkola

Do wyprawkowego must-have z listy rzeczy do przedszkola, należy bezsprzecznie ręcznik. I tu warto się postarać, bo im bardziej ręcznik przypadnie dziecku do gustu, tym staranniej i chętniej będzie dbało w przedszkolu o higienę. A jak wiemy, mycie rączek to kolejny nawyk, który zdecydowanie powinno się kształtować u dziecka od najmłodszych lat. Na szczęście sklepy i tym razem nie zawodzą, oferując szeroki wybór ręczników. Także takich dla małych dzieci. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Materiał – najlepiej wybierać tkaniny naturalne, które będą zdecydowanie bardziej chłonne. Najczęściej nasz wybór pada na ręczniki bawełniane oraz bambusowe. Tkaniny te są nie tylko chłonne, ale też nie uczulają i nie powodują odparzeń. Bawełniane ręczniki są wytrzymałe i sprężyste, jednak po kilku praniach mogą stać się szorstkie, w przeciwieństwie do tych wykonanych z włókna bambusowego, które nie tylko dobrze chłoną wilgoć, ale dłużej pozostają miękkie.
 • Wielkość – ręcznik do żłobka będzie wykorzystywany głównie do osuszania rączek. Z tego względu lepiej zakupić niewielki rozmiar ręczniczka, który będzie znacznie bardziej wygodny i którego dziecko nie będzie ciągnęło za sobą po ziemi. Do popularnych należą wymiary: 30×30 cm, 30×50 cm oraz 40×60 cm.
 • Wygląd – ręczniki występują w różnych kolorach i wzorach. Jak większość rzeczy przeznaczonych dzieci, tak i w tym przypadku – możemy zakupić ręczniki na licencji bajek i filmów dla dzieci. To z pewnością uatrakcyjni wygląd ręczniczka w oczach dziecka. Dodatkowo będzie to zachętą dla malucha do dbania o higienę rączek w przedszkolu.
 • Personalizacja – musimy wziąć pod uwagę, że w grupie przedszkolnej będzie sporo dzieci i ręczniczki mogą się zwyczajnie mylić. Zwłaszcza te o zbliżonym wyglądzie, czy kolorze. Fajnym gadżetem dla przedszkolaka jest np. ręcznik z wyszytym imieniem dziecka, albo dodatkowymi naszywkami np. w formie uszu misia.
 • Ilość – jak wiadomo, ręczniczek będzie się brudził, w związku z czym należy go często prać. Podpowiadamy, że najwygodniej będzie zaopatrzyć się w dwa ręczniki, które dziecko będzie zabierało do przedszkola na zmianę. Dzięki temu, unikniemy problemu z nagłą potrzebą wymiany ręczniczka na świeżo wyprany.

Warto przypomnieć, że przed pierwszym użyciem, ręcznik powinniśmy odpowiednio zdezynfekować – czyli wyprać i wyprasować.

Pościel: namiastka domu w wielkim świecie

W niektórych przedszkolach, w planie dnia przewidziane są drzemki. Warto to dokładnie zweryfikować, ponieważ podczas kompletowania listy rzeczy do przedszkola, może się okazać, że brakuje nam… pościeli dla dziecka. I to nie byle jakiej, ale tej – którą maluch będzie otulał się przebywając poza domem. Zakup powinien być więc dobrze przemyślany.

Tak naprawdę wszystko zależy od danej placówki. Każde miejsce może mieć własne wymogi co do wyposażenia przedszkolaka.

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, warto się upewnić, co tak naprawdę potrzebne jest dziecku. Czasem wystarczą same poszewki – wtedy dokładnie zweryfikujmy w jakim powinny być one rozmiarze. Niektóre placówki wymagają jednak całych zestawów pościeli z wypełnieniem, inne – jedynie kocyka i poduszki lub śpiworka. Każdorazowo, upewnijmy się co do rozmiaru potrzebnych dla dziecka artykułów. Natomiast, podczas zakupu, dodatkowo sprawdźmy czy produkt odznaczony jest odpowiednimi certyfikatami (np. certyfikatem Oeko-Tex) potwierdzającymi jakość i bezpieczeństwa materiałów z jakich jest wykonany. 

Poza oczywistym – zwróceniem uwagi na rozmiar i tkaninę z jakiej uszyta jest pościel, musimy uwzględnić też jej wygląd. Dziecku zdecydowanie powinna przypaść ona do gustu. Nie powinien być to problem, gdyż obecnie wybór jest naprawdę duży i z całą pewnością trafimy na pościel z bohaterem ulubionej bajki, filmu, bądź ciekawym dziecięcym wzorem, który spodoba się świeżo upieczonemu przedszkolakowi. Najlepiej, zaangażuj malucha w poszukiwania idealnej pościeli, kierując się jego gustami. Dziecko będzie się lepiej czuło, wiedząc, że jego głos został wzięty pod uwagę podczas zakupu.

I jeszcze jedno! Najlepiej, aby maluch spędził także parę nocy w wybranej pościeli jeszcze przed pójściem do przedszkola, podczas pobytu w domu. Dzięki tej namiastce domu, dziecko nie będzie się czuło w przedszkolu aż tak obco.

Drewniana tablica edukacyjna: ponadczasowy gadżet dla przedszkolaka

Laptop, tablet, smartfon? Niewątpliwie, w obecnych czasach są to wiodące gadżety, jakimi lubią bawić się dzieci i po jakie najchętniej sięgają. Jednak, czy dla przedszkolaka będą one dobrym wyborem? Ponadczasowym i jednocześnie wspierającym rozwój dziecka artykułem są drewniane tablice edukacyjne. Występują pod różnymi postaciami i ich głównym przeznaczeniem – jak sama nazwa wskazuje, jest nauka przez zabawę. Możemy spotkać tablice pomagające w nauce alfabetu, bądź cyferek, wprowadzające dziecko w świat roślin i zwierząt. Wybór jest duży i zależy od wyobraźni rodzica.

Zanim wybierzemy produkt dla naszego dziecka, zweryfikujmy czy:

 • posiada on odpowiednie certyfikaty i atesty, które będą gwarancją cech użytkowych i wytrzymałościowych produktu;
 • sprawdźmy też dokładne przeznaczenie wiekowe produktu;
 • produkt jest bezpieczny pod kątem jego cech fizycznych (brak ostrych zakończeń, rogów i małych elementów – nieadekwatnych do wieku dziecka).

Najlepiej wybierać asortyment zaufanego producenta. Takiego, co do którego mamy pewność, że legitymuje się odpowiednimi atestami i certyfikatami.

Biurko: czas zacząć gromadzić skarby w jednym miejscu

Rozpoczęcie edukacji w przedszkolu to dla dziecka nowy etap w życiu. Poza wspomnianym wcześniej zegarkiem, przyda się przeorganizowanie przestrzeni w pokoju dziecka. Od teraz, znacznie częściej potrzebne będą kredki, flamastry, pisaki. Na pewno pojawi się parę nowych książeczek i cała góra rysunków autorstwa naszego małego artysty.

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Aby zapewnić dziecku ergonomiczną pozycję w trakcie tworzenia dzieł, albo nauki – dobrze pomyśleć o biurku. Co ważne, mebel powinien być dostosowany nie tylko do możliwości przestrzennych, które dostarcza nam pokój, ale też do wieku i wzrostu dziecka. Trzeba się też zastanowić, czy biurko będzie służyło także jako miejsce na komputer, czy jedynie do prac plastycznych. Od tego będzie zależała wielkość blatu zakupionego mebla. Ciekawą propozycją będą biurka z regulacją wysokości, które będą rosły wraz z dzieckiem. Zwróćmy też uwagę na kąt nachylenia blatu. Jeśli mamy możliwość – wybierzmy blat pochylony, najlepiej o 10 do 16 stopni. Pomoże to dziecku, siedzącemu przy biurku w utrzymaniu prawidłowej postawy.

Dzięki zakupie biurka, uzyskamy dodatkowe miejsce, w którym będziemy mogli przechowywać wszelkie gadżety i inne rzeczy z listy dla przedszkolaka. Dzięki temu unikniemy bałaganu, a przestrzeń będzie zorganizowana. Za taką zmianę będzie wdzięczne nam nie tylko dziecko, ale i my sami odczujemy znaczącą różnicę.

Lista rzeczy do przedszkola: trudne wybory a bezpieczeństwo

Rodzicu, przy kompletowaniu listy rzeczy do przedszkola, nie raz trafisz na produkty, zasługujące na miano prawdziwych gadżetów dla przedszkolaka. W ferworze zakupów nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie. Uważnie czytaj etykiety, sprawdzaj czy produkty posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty.

Z pomocą przychodzą tutaj opinie niezależnych jednostek naukowo-badawczych. Jeśli poszukiwanie bezpiecznych rzeczy dla przedszkolaka sprawia Ci trudność, wybieraj produkty, które zostały poddane wnikliwym badaniom – zarówno pod kątem bezpieczeństwa ogólnego, zdrowotnego oraz rozwojowego, jak i przydatności w codziennym użytkowaniu.

Do takich instytucji publicznych należy między innymi Instytut Matki i Dziecka, którego pozytywna opinia gwarantuje, że produkt jest nie tylko bezpieczny dla Twojego zucha pod kątem jakości wykonania i użytych materiałów, ale także wspiera jego harmonijny rozwój. 

Autor

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję