Pierwsza wizyta u dentysty

20 marca 2023

Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa? Dlaczego nie należy z tym czekać, aż ząbki zaczną się psuć lub maluchowi zacznie dokuczać ból? Czemu służy pierwsza wizyta u  dentysty, jak przebiega i w jaki sposób warto przygotować do niej swoją pociechę? Czytaj dalej, aby poznać aktualne zalecenia dotyczące opieki stomatologicznej nad najmłodszymi dziećmi. 

Dla wielu rodziców i opiekunów dzieci pierwsza wizyta u dentysty jest wielką niewiadomą. Internet pełny jest bowiem różnych, często sprzecznych informacji na temat tego, kiedy iść z maluszkiem do stomatologa i czy to w ogóle konieczne, zanim z ząbkami zacznie się coś dziać. W tym tekście, opierając się na rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz na rzetelnej wiedzy medycznej, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące pierwszej wizyty u dentysty.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

To pytanie budzi wśród rodziców najwięcej wątpliwości i słusznie, ponieważ oswajanie dziecka z gabinetem stomatologicznym ma wymiar nie tylko profilaktyczny (zapobieganie próchnicy i edukacja), ale również psychologiczny (przeciwdziałanie lękowi przed wizytami u stomatologa).

Alicja Zawiślak

Lekarz stomatolog, Specjalista ortodonta, Biolog molekularny, p.o. Kierownika Zakładu Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się między 6. a 12. miesiącem życia dziecka. Dla wielu rodziców jest to nieco szokujące, ponieważ na tym etapie zęby u ich pociech dopiero zaczynają się wyrzynać. Jeszcze do niedawna w wielu domach, a nawet gabinetach stomatologicznych na pytanie, kiedy pierwsza wizyta u stomatologa, padała jednoznaczna odpowiedź – wtedy, gdy maluchowi wyrosną już wszystkie ząbki (czyli między 2. a 3. rokiem życia).

Współczesne zalecenia stomatologiczne jednoznacznie wskazują jednak, że z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy warto udać się wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka. Dlaczego tak wcześnie?

Profilaktyka i edukacja: główny cel pierwszej wizyty u dentysty

Kiedy u maluszka pojawia się pierwszy, długo wyczekiwany ząbek, dla rodziców rozpoczyna się etap uważnego dbania o to, aby nie zaatakowała go próchnica. Do tej pory dziąsła dziecka wystarczyło dwa razy dziennie przemywać zwilżonym wodą lub naparem z rumianku gazikiem, nawiniętym na palec.

Wraz z wyrzynaniem się pierwszego mleczaka, higiena jamy ustnej malucha powinna ulec znaczącej zmianie. aśnie o tym, między innymi, podczas pierwszej wizyty u dentysty informuje rodziców stomatolog. To pierwsze spotkanie z rodzicami i maluchem ma zdecydowanie edukacyjno-profilaktyczny wymiar i stanowi fundament: 

  • skutecznej profilaktyki próchnicy;
  • pozytywnego nastawienia dziecka do dentysty i ogólnego dbania o zęby. 

Pierwsza wizyta u dentysty: czego się spodziewać?

Stomatolog zajrzy na chwilkę do buzi dziecka, aby ocenić stan pierwszego ząbka i całej jamy ustnej. Reszta wizyty to czas na edukację rodziców (warto iść z osobą towarzyszącą, która zajmie się maluszkiem, podczas gdy rodzic na spokojnie porozmawia z dentystą). Oto, czego można się spodziewać po pierwszej wizycie u dentysty.

Higiena

Stomatolog podpowie, jak najlepiej dbać o zęby malucha, aby skutecznie zapobiegać próchnicy. Szczoteczkę do zębów oraz pastę z odpowiednią zawartością fluoru stosujemy u dziecka już od pojawienia się pierwszego ząbka. Dentysta fachowo doradzi, jakie środki higieniczne najlepiej wybrać oraz ile razy dziennie i w jaki sposób czyścić jamę ustną dziecka.

Szkliwo zębów mlecznych jest znacznie cieńsze niż w przypadku zębów stałych, dlatego odpowiednia higiena jamy ustnej malucha to absolutna podstawa zdrowego, pięknego uśmiechu. 

Dieta i niekorzystne nawyki u maluszka

Podczas pierwszej wizyty u dentysty z pewnością zostaną przez niego poruszone takie tematy, jak: optymalne dla ząbków żywienie i wpływ niektórych nawyków na kształtowanie się zgryzu. Lekarz wytłumaczy, czym jest próchnica butelkowa i jak jej zapobiegać, oraz jakich pokarmów warto unikać (m.in. oblepiające ząbki przekąski: chrupki, paluszki czy ciągutki, a także słodkie napoje – szczególnie serwowane dziecku w nocy!).

Stomatolog podpowie, co warto wprowadzać do diety malucha, aby zapewnić optymalne warunki do rozwoju uzębienia, a także uczuli rodziców, dlaczego nie należy oblizywać smoczka czy łyżeczki dziecka. Dentysta omówi także niektóre nawyki, które często wpływają na nieprawidłowy zgryz (m.in. przewlekłe ssanie smoczka czy kciuka). U młodszych dzieci profilaktyka może obejmować także odpowiednie układanie do snu (wysokość poduszki), właściwą pozycję butelki przy karmieniu itp.

Etapy rozwoju uzębienia u dzieci

Stomatolog podczas pierwszego spotkania opowie rodzicom maluszka o kolejności i przybliżonym wieku, w którym u dziecka zaczną pojawiać się kolejne mleczaki. Dentysta wytłumaczy także, co w stanie uzębienia i ogólnej kondycji jamy ustnej powinno wzbudzić ewentualny niepokój.

Pozytywne skojarzenia

Najgorsze, co może spotkać dziecko, to zwlekanie z pierwszą wizyta u dentysty do czasu, gdy pojawia się ból zęba. To może wywołać u Twojej pociechy trwały strach przed stomatologiem, a w konsekwencji niechęć i opór przed kolejnymi wizytami w gabinecie.

Regularne chodzenie z dzieckiem do dentysty – od wczesnych miesięcy życia – pozwala budować u malucha pozytywne skojarzenia i nawyk profilaktycznych, zwykle zupełnie bezbolesnych wizyt kontrolnych. Szczególnie, kiedy odbywają się one w przyjaznych dzieciom gabinetach (o tym przeczytasz w dalszej części tekstu).

Kolejne wizyty u stomatologa: jak często?

Od momentu pierwszej wizyty, do stomatologa staramy się chodzić z dzieckiem co 3-6 miesięcy na kontrolne badanie stanu zębów oraz zgryzu. Oczywiście, jeśli rodzice zauważą u malucha niepokojące objawy, np. białe lub ciemne plamki na mleczakach, czy znaczące opóźnienia w wyrzynaniu się ząbków, do dentysty warto udać się wcześniej.

Jak mówi stare i bardzo mądre przysłowie: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Codzienna higiena zębów w domu, odpowiednie żywienie oraz regularne wizyty u dentysty to najprostszy, najtańszy i najmniej bolesny sposób na piękny, zdrowy uśmiech u dziecka. 

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u dentysty?

Skoro wiemy już, kiedy pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem powinna się odbyć, przyjrzyjmy się sprawdzonym metodom na to, aby jak najlepiej przygotować do niej naszego malucha.

Poświęć chwilę na znalezienie odpowiedniego specjalisty

Wielu dentystów w Polsce specjalizuje się w stomatologii dziecięcej (pedodoncji), dbając w swoich gabinetach o miłą, wesołą i budzącą pozytywne skojarzenia atmosferę. Będą jej sprzyjać np. kolorowe ubrania medyczne z wizerunkami bajkowych postaci, barwne rysunki na ścianach czy strzykawki w obudowach przypominających zwierzaki. Przyjazne dla dziecka sprzęty, w połączeniu z odpowiednim podejściem stomatologa, naprawdę potrafią zdziałać cuda, przekształcając pierwszą wizytę u dentysty w wesołą przygodę. 

Czytaj maluchowi książeczki o higienie jamy ustnej i wizytach u dentysty

Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co robi dentysta, odpowiadaj na pytania. Podczas wspólnego oglądania obrazków i czytania o bajkowych doświadczeniach innych dzieci, Twój maluch na bezpiecznym, neutralnym gruncie będzie miał szansę wyobrazić sobie, co czeka go u stomatologa.

Z nieco starszym dzieckiem możesz również pobawić się w domu w dentystę. Opowiedz o magicznych lusterkach, dzięki którym widać każdą plamkę na zębach i o wesołej ,,dmuchawce”, którą dentysta wymiata z buzi nieproszonych gości. Niech to będzie dla Was dobra zabawa – kiedy pierwsza wizyta u dentysty nadejdzie, nie będzie się czego bać!

Nie przekazuj swoich obaw dziecku

Wielu dorosłych ma negatywne skojarzenia z gabinetem stomatologicznym, jednak nie warto karmić dziecka takimi emocjami. Staraj się unikać pytań i stwierdzeń typu: ,,Boisz się?”, ,,Na pewno nie będzie bolało!”. Z pewnością wzbudzą one u malucha podejrzenia co do tego, że pierwsza wizyta u dentysty może nie być zbyt przyjemna. 

Zabierz dla dziecka książeczki i ulubioną zabawkę

Przydadzą się, kiedy trzeba będzie chwilkę posiedzieć w poczekalni. Ukochany pluszak lub lalka dodadzą maluchowi odwagi – stomatolog może też oglądać najpierw ,,ząbki” przytulanki, a później dopiero malucha. To z pewnością rozładuje napięcie u dziecka, zestresowanego nową sytuacją.

Na co dzień postaraj się nie straszyć dziecka stomatologiem

Nie używaj stwierdzeń typu: ,,Jak nie umyjesz ząbków, to się popsują i pójdziemy do dentysty!”. Maluch zacznie kojarzyć ,,tę straszną osobę od bolących zębów jako zło ostateczne, którego należy się bać. Jak już wiemy, wizyty u stomatologa nie muszą być ani straszne, ani bolesne – jeśli odbywają się regularnie.

Kluczowa jest profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka (w połączeniu z domową higieną i odpowiednią dietą).

Zarezerwuj czas i uczcij pierwszą wizytę u dentysty

Ważne, aby przebiegła bez pośpiechu, bez goniących Cię terminów, w możliwie spokojnej atmosferze. Kiedy maluch wyjdzie z gabinetu, możesz nagrodzić go pójściem na ulubiony plac zabaw, wizytą w zoo lub wspólnym gotowaniem ukochanego dania na obiad.

Jako nagrody staraj się unikać łakoci – prawidłowe nawyki żywieniowe to w końcu jeden z podstawowych elementów profilaktyki próchnicy, prawda?

Profilaktyka na drodze do utrzymania zdrowego uśmiechu

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty będzie już za Wami, możecie być z siebie naprawdę dumni – to jeden z milowych kroków na drodze do utrzymania zdrowych, pięknych zębów u dziecka. Stosujcie się do zaleceń stomatologa i odwiedzajcie go regularnie, dzięki czemu te wizyty w przyszłości na pewno nie będą dla Was problemem.

Autor

Alicja Zawiślak

Lekarz stomatolog, Specjalista ortodonta, Biolog molekularny, p.o. Kierownika Zakładu Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji, Instytut Matki i Dziecka

Powiązane artykuły

Jaki gryzak dla dziecka wybrać?

Czytaj więcej
Czy trzeba leczyć zęby mleczne?

Czy trzeba leczyć zęby mleczne?

Czytaj więcej
Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Czytaj więcej
Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję