Najbardziej przydatne gadżety w połogu

16 czerwca 2022

Jakie są poporodowe niezbędniki świeżo upieczonej mamy? Czym podpaski po porodzie różnią się od zwykłych podpasek używanych podczas menstruacji i jakie warto wybrać? Jak ułatwić sobie początki karmienia piersią, zaopatrując się w pomocne akcesoria? Czy podkłady na łóżko po porodzie to połogowy must have? W tym artykule doradzamy, które gadżety mogą okazać się bardzo pomocne w czasie połogu.

W co warto wyposażyć się w czasie trwania połogu?

Połóg to czas w którym organizm kobiety dochodzi do siebie po trudach ciąży oraz porodu. Umownie przyjmuje się, że obejmuje on okres ok. 6 tygodni od dnia porodu, jednak jego objawy są bardzo indywidualne dla każdej z kobiet. W połogu, wszelkie gadżety ułatwiające codzienne funkcjonowanie są na wagę złota. Poporodowa rzeczywistość choć piękna i wyjątkowa, dla większości kobiet bywa bowiem także trudna, bolesna i wyczerpująca. Macica obkurcza się i regeneruje, zszyte rany krocza lub po cięciu cesarskim doskwierają przy codziennych czynnościach, a poziom hormonów ciążowych spada, oddziałując na nastrój świeżo upieczonej mamy. A przecież trzeba zająć się nie tylko sobą, ale przede wszystkim nowo narodzonym maleństwem!

Warto ułatwić sobie adaptację w nowej, życiowej sytuacji, zaopatrując się w akcesoria, ułatwiające zarówno pielęgnację i karmienie noworodka, jak i powrót do pełni sił. W co warto wyposażyć się w czasie trwania połogu? Z pewnością w gadżety sprawdzone, bezpieczne i funkcjonalne. Można je znaleźć w bazie produktów pozytywnie zaopiniowanych przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka.

Podpaski po porodzie czyli tzw. podkłady poporodowe

W połogu macica obkurcza się, stopniowo wracając do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Obkurczaniu macicy towarzyszy jej intensywne oczyszczanie, które kobieta obserwuje jako krwawienie i wydalanie tzw. odchodów poporodowych, czyli resztek tkanek ciążowych. Krwawienie jest najbardziej obfite w pierwszych 2-3 tygodniach po porodzie i stopniowo przechodzi w bardziej skąpe plamienia, które ustępują zwykle w okolicach 6-7 tygodnia od dnia porodu.

Na pierwsze, poporodowe tygodnie warto zaopatrzyć się w specjalne podkłady poporodowe, czyli podpaski po porodzie. Różnią się one od tradycyjnych podpasek grubością, a tym samym znacznie zwiększoną chłonnością. Są również znacząco większe, dzięki czemu kobieta w połogu może swobodnie zmieniać ułożenie ciała bez obawy o przesunięcie się podpaski i zakrwawienie pościeli. W sklepach i aptekach dostępnych jest wiele rodzajów i kształtów podpasek po porodzie:

  • na dzień lub na noc;
  • uniwersalnych;
  • oraz takich posiadających skrzydełka i samoprzylepne mocowanie do bielizny.
Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Warto na początek kupić choć dwa rodzaje podpasek po porodzie aby znaleźć najwygodniejsze dla siebie. Tego typu podpaski należy zmieniać jak najczęściej, minimum co 4 godziny – krew jest bowiem doskonałą pożywką dla patogenów, które mogą przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych narządów rodnych. Oprócz częstej zmiany podpasek poporodowych, w połogu regularnie podmywamy się (najlepiej z użyciem specjalnego płynu do higieny intymnej po porodzie) i dobrze osuszamy krocze, wybieramy prysznic zamiast kąpieli w wannie oraz nie korzystamy z tamponów.

Majtki poporodowe

W połogu, przewiewne i bardzo wygodne majtki poporodowe sprawdzą się znacznie lepiej od bielizny tradycyjnej, noszonej na co dzień. Przydadzą się zarówno po porodzie siłami natury jak i cięciu cesarskim. Warto zdecydować się na zakup kilku sztuk majtek poporodowych wielorazowych, wykonanych z elastycznej siateczki, gdyż są łatwe do utrzymania w czystości (w razie zabrudzenia szybko można je przeprać) i w porównaniu do majtek jednorazowego użytku, znacznie lepiej przepuszczają powietrze.

Majtki poporodowe świetnie podtrzymują podpaski po porodzie, zapobiegając ich przemieszczaniu, nie uciskają rany po cięciu cesarskim oraz zapewniają optymalny dopływ powietrza do okolic intymnych.

Podkłady na łóżko po porodzie

W pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy krwawienie z dróg rodnych jest najbardziej obfite, wiele świeżo upieczonych mam obawia się zabrudzenia pościeli, materaca czy kanapy. Nawet najstaranniej zamocowana w bieliźnie podpaska, po porodzie może nieznacznie przesunąć się w czasie codziennych czynności. W połogu świetnie sprawdzają się podkłady na łóżko po porodzie, które z jednej strony są miękkie i chłonne, natomiast ich druga strona pokryta jest warstwą nieprzemakalną. W przypadku zabrudzenia, podkład można wyrzucić i zastąpić nowym.

Wbrew pozorom, tego typu podkłady na łóżko po porodzie sprawdzają się nie tylko do zabezpieczenia materaca w łóżku, ale również innych mebli tapicerowanych, takich jak m.in. kanapa czy fotel do karmienia (podczas karmienia oksytocyna powoduje bowiem szybsze obkurczanie się macicy i zwiększony wypływ krwi oraz odchodów poporodowych). Podkład można dodatkowo nakryć kocem lub narzutą w ciemniejszym kolorze, aby mniej rzucał się w oczy oraz nie przesuwał pod wpływem zmiany ułożenia ciała.

Płyn do higieny intymnej po porodzie

W połogu zaleca się szczególną troskę o higienę okolic intymnych. W pierwszych 2 tygodniach po porodzie warto podmywać się po każdej wizycie w toalecie, gdyż mocz, kał, krew oraz odchody poporodowe mogą zanieczyścić wejście do pochwy oraz ewentualną ranę po nacięciu krocza.

Do podmywania świetnie sprawdzi się delikatny płyn do higieny intymnej po porodzie o składzie specjalnie skomponowanym pod kątem przyspieszenia regeneracji tkanek i łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości okolic intymnych. Jego łagodna formuła nie powoduje podrażnień nawet podczas częstego stosowania.

Podczas szykowania torby do szpitala, płyn do higieny intymnej po porodzie można przelać sobie do mniejszej buteleczki, aby oszczędzić miejsce w kosmetyczce. Najlepiej sprawdzi się mały dozownik z pompką, który ułatwi szybkie i higieniczne dozowanie produktu w tych pierwszych dniach połogu.

Wygodny i przewiewny stanik do karmienia oraz wkładki laktacyjne

Najczęściej, to karmienie noworodka na żądanie będzie dla świeżo upieczonej mamy jej głównym zajęciem w połogu. Wygodny, dobrze dobrany stanik do karmienia to w tym przypadku nieoceniona pomoc, zapewniająca łatwy dostęp do piersi w każdej sytuacji. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk tego typu bielizny, gdyż w początkach karmienia piersią staniki często ulegają zabrudzeniu mlekiem, które może wypływać z piersi również pomiędzy karmieniami.

To dlatego do stanika w połogu dobrze jest wkładać wkładki laktacyjne jednorazowe, lub takie wielokrotnego użytku. Kobiety chętnie korzystają z nich do momentu ustabilizowania laktacji (stabilizacja bardzo często występuje ok. 4-6 tygodnia po porodzie, ale jest to kwestia bardzo indywidualna).

Kupując stanik do karmienia warto wziąć pod uwagę laktacyjne zwiększenie rozmiaru piersi, oraz obwodu pod biustem.

Kolektor pokarmu

Kolejny gadżet bardzo przydatny w połogu dla wszystkich mam karmiących piersią. Do czasu ustabilizowania się laktacji, podczas karmienia maluszka, mleko bardzo często wypływa równocześnie również z drugiej piersi. Aby cenny pokarm nie wsiąkał we wkładkę laktacyjną, podczas karmienia do drugiej piersi można dostawić poręczny i bardzo prosty w obsłudze kolektor pokarmu. Jest to buteleczka o specjalnie zaprojektowanym kształcie, wykonana z miękkiego silikonu. Wystarczy ścisnąć jej dolną część i przyłożyć kolektor do piersi. Dzięki wytworzonemu podciśnieniu, kolektora nie trzeba trzymać – bezboleśnie ,,przysysa się” do piersi, magazynując wyciekające z niej mleko.

Kolektor pokarmu doskonale sprawdza się również podczas fizjologicznego nawału pokarmu, przynosząc ulgę przepełnionym mlekiem piersiom, bez nadmiernego ich pobudzania i forsowania. Zebrany w kolektorze pokarm można zamrozić w specjalnie do tego przeznaczonych woreczkach lub pojemniczkach, aby móc później podać go dziecku w razie potrzeby (przestrzegając odpowiednich zasad i terminu przechowywania mleka kobiecego).

Poduszka do karmienia

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Kobieta po porodzie często jest osłabiona i obolała, dlatego trudno jej znaleźć wygodną i ergonomiczną pozycję do karmienia piersią. Poduszkę do karmienia można zabrać już do szpitala, aby ułatwić sobie w połogu bardzo częste dostawianie maluszka do piersi. Ten gadżet przyda się również w domu – w przypadku nacięcia krocza lub rany po cięciu cesarskim, poduszka do karmienia umożliwi przyjęcie najwygodniejszej dla kobiety pozycji, która nie spowoduje podrażnienia i ciągnięcia zszytych ran. 

Można wybierać spośród wielu kształtów:

  • poduszka do karmienia w kształcie uroczej kury;
  • praktycznego rogala;
  • lub miękkiego walca, który można układać i formować wedle swoich potrzeb.

Warto decydować się na poduszki z antyalergicznym wypełnieniem oraz poszewką z atestowanych materiałów, które będą przyjazne dla delikatnej skóry dziecka. Ten gadżet w połogu przyda się również rodzicom, którzy karmią swoje dzieci mlekiem modyfikowanym – poduszka do karmienia zapewni wygodne podparcie dla ręki podtrzymującej ciało noworodka.

Koszula do karmienia

Obok podpasek po porodzie to jeden z podstawowych gadżetów w połogu, który kobiety zabierają już do szpitala, a następnie chętnie korzystają z koszuli do karmienia po powrocie do domu. W połogu wiele kobiet z uśmiechem stwierdza, że koszula do karmienia chwilowo staje się ich strojem całodziennym, ułatwiając bardzo częste karmienie noworodka.

Można oczywiście zdecydować się na przewiewną piżamę ze spodniami oraz bluzką do karmienia, jednak koszula nocna w połogu zapewnia wygodę i lepszy dopływ powietrza do obolałych, podrażnionych tkanek krocza. Warto zakupić dla siebie koszulę do karmienia nie tylko praktyczną, wykonaną z przewiewnego materiału, ale również ładną. Bardzo ważne, aby w połogu świeżo upieczona mama czuła się w niej nie tylko wygodnie, ale również pięknie i kobieco.

Rekomendowane produkty

Ewa Łukasik

Główny specjalista ds. opiniowania produktów użytkowych dla dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w latach 2004-06.2022

Otulacz 

Ogromna część noworodków uwielbia być otulana. Czują się wtedy bezpieczne, dzięki czemu mogą spać znacznie dłużej i spokojniej, gdyż nie wybudzają ich ruchy własnych rączek. Otulanie pozwala odtworzyć ciasne środowisko macicy, które do tej pory było dla noworodka jedynym, znajomym otoczeniem. Można wybrać klasyczny otulacz bambusowy w formie dużego, cienkiego kocyka-pieluszki, lub postawić na elastyczny otulacz zapinany na zamek.

Podczas otulania bardzo ważne jest pozostawienie dla nóżek dziecka pełnej swobody ruchu. Jest to istotne dla prawidłowego rozwoju delikatnych stawów biodrowych noworodka (profilaktyka dysplazji stawu biodrowego).

Wskazówka: gdy dziecko jest już otulone, do zabezpieczenia materacyka dziecka przed zabrudzeniem (ulewanie i przecieki pampersów) można wykorzystać podkłady na łóżko po porodzie, gdyż są duże i chłonne. Wystarczy włożyć je w łóżeczku między materacyk a prześcieradło i w razie zamoczenia wymienić podkład na nowy.

Dzbanek filtrujący wodę

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Po porodzie, zarówno siłami natury jak i drogą cięcia cesarskiego, organizm kobiety potrzebuje regularnego i obfitego nawodnienia. W połogu zaleca się codzienne wypijanie ok. 3 litrów wody niskosodowej i niskosiarczanowej. Szczególnie polecana jest woda niegazowana, aby nie podrażniać układu pokarmowego i nie prowokować wzdęć. Wzmożone pragnienie bardzo często towarzyszy także kobietom karmiącym piersią, które wytwarzają dla swojego dziecka nawet 750 ml pokarmu na dobę. 

W szpitalu przyda się butelka filtrująca. Pomoże to zmniejszyć bagaż, który szykujesz o ciężkie butelki z wodą. W domu, aby zapewnić sobie nieograniczony dostęp do świeżej, pysznej i bezpiecznej dla zdrowia wody, jeszcze przed okresem połogu warto zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący wodę.

Obok fotela do karmienia oraz łóżka dobrze jest postawić bidon lub szklankę z wodą, gdyż podczas karmienia maluszka, kobiety bardzo często doświadczają silnego pragnienia, które warto od razu zaspokoić. Można poprosić partnera lub innych domowników o to, aby regularnie przynosili kobiecie w połogu coś do picia i przypominali jej o obfitym uzupełnianiu płynów.

Autor

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję