Kremy do opalania z zeszłego sezonu – Czy będą dobre?

Aby chronić skórę dziecka przed słońcem, należy stosować m.in. kosmetyki z filtrem – często pojawia się pytanie, czy krem do opalania z zeszłego roku jest tak samo skuteczny jak nowy produkt? Niestety, wraz z wydłużającym się czasem przechowywania otwartego produktu, jego skuteczność maleje. W związku z tym nie powinno się stosować starych kremów do opalania, ani kosmetyków na słońce z zeszłego roku.

Kremy z filtrem a data ważności

Data ważności kosmetyków, szczególnie preparatów posiadających filtry, jest bardzo istotna. Po jej przekroczeniu krem, mleczko, czy spray z filtrem nie jest już tak skuteczny w swoim działaniu, co oznacza, że nie zabezpiecza dostatecznie skóry dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Z uwagi na dużo cieńszą skórę niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia, a także małą zawartość melaniny, zapewnienie należytej ochrony jest niezwykle istotne – niedojrzały układ immunologiczny jest podatny na uszkodzenia, które prowadzić mogą do zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowalności na raka skóry w dorosłym życiu. 

Jak dobrze chronić dziecko przed słońcem?

W okresie intensywnego działania promieni słonecznych należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach 10:00-17:00, używać nowych kremów z filtrem SPF 50 lub 50+ (krem do opalania z zeszłego roku lepiej wyrzuć do kosza), wybierać przewiewne ubranka i pamiętać o ochronie głowy oraz oczu. Nadmierna ekspozycja na słońce i niedostateczna ochrona prowadzić mogą do:

  • oparzeń słonecznych,
  • pogorszenia wzroku,
  • udaru cieplnego związanego z przegrzaniem organizmu,
  • uszkodzenia układu immunologicznego,
  • zwiększonego ryzyka zachorowalności na nowotwory skóry,
  • zaostrzenia niektórych chorób.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty