Jak zadbać o skórę w ciąży?

W naszym cyklu na temat pielęgnacji w ciąży pisaliśmy już o walce z cellulitem i rozstępami, a także o wzmacnianiu naczyń krwionośnych. Jak w tym szczególnym czasie zadbać o skórę, aby wyglądała pięknie i zdrowo?

Uporczywe swędzenie

To problem nie tyle estetyczny, co po prostu wpływający na komfort naszego życia. W wyniku zmian hormonalnych w ciąży gruczoły łojowe pracują wolniej. Zdarza się, że z problematycznej dotąd skóry znikają grudki i drobne krostki, jeśli jednak już wcześniej skóra była dość delikatna, stan ten może się pogłębić. Skóra w okresie ciąży może się czerwienić, mocno przesuszać, stać się nadmiernie wrażliwa.

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
farmakolog, główny ekspert w zakresie opiniowania m.in. kosmetyków i środków do prania w Instytucie Matki i Dziecka

Podczas ciąży zmiany w gospodarce hormonalnej, spowodowane zwiększonym wytwarzaniem estrogenów, mogą sprawić, że skóra będzie inaczej reagować, nawet na sprawdzone i bezpieczne dotychczas kosmetyki. Ulubiony krem, czy balsam może wręcz uczulać lub podrażniać. U ok. 4% kobiet, zazwyczaj w ostatnim trymestrze ciąży, występuje uporczywy świąd skóry, który jest objawem wewnątrzwątrobowej cholestazy ciężarnych, tj. zastoju żółci wywołanego działaniem hormonów. Stan ten należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi, gdyż stanowi on ryzyko dla przebiegu ciąży i rozwoju dziecka.

Ważny dobór kosmetyków

Czasami wiąże się to z koniecznością zmiany kosmetyków na bardziej delikatne, o właściwościach hipoalergicznych, zawierające składniki łagodzące, wodę termalną, alantoinę. Często mają one krótkie terminy ważności, ze względu na niewielką ilość konserwantów. Jeżeli dany krem, czy balsam sprawdzi się, możemy sięgnąć po inne preparaty z tej samej serii, często oparte na podobnym składzie. Dobry kosmetyk oczyści i nawilży naszą skórę, a także stworzy barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

W kolejnym tekście na temat pielęgnacji w ciąży, podpowiemy, jak właściwie zadbać o twarz i biust.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty