Jak wybrać przewijak dla dziecka?

Gdy w Waszym domu pojawi się noworodek, jedną z najczęściej wykonywanych czynności, zaraz obok karmienia, stanie się zmiana pieluch. Na początkowym etapie życia dziecka będziecie ją powtarzać nawet kilkanaście razy na dobę. Przewijak dla noworodka może się okazać bardzo przydatnym i pomocnym rozwiązaniem. Nie stanowi wprawdzie niezbędnego elementu wyprawki dziecka, ale pomaga w wydzieleniu osobnego kącika do zmiany pieluch, w którym wszystkie niezbędne produkty zawsze będziecie mieli pod ręką! Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego modelu, skupmy się na cechach i charakterystycznych elementach budowy, jakimi powinien wyróżniać się najlepszy przewijak. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przewijaka?

Co to jest przewijak?

Jak już zapewne domyślasz, jest to specjalny mebel lub podkładka, która ułatwi Ci zmianę pieluszki u dziecka. Przeważnie jest to prostokąt o miękkim wypełniaczu z wodoszczelnym materiałem pokrycia. Boki przeważnie są nieco wyższe od reszty, a ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa maluchowi podczas jakichkolwiek jego ruchów. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujesz, przewijak dla niemowląt może zawierać dodatkowe elementy, takie jak pasy, półki, szafki czy szuflady.

Czy przewijak jest potrzebny?

Nie jest to niezbędny element wyprawki noworodka, jednak może się okazać niezwykle przydatny. Pozwala bezpiecznie i higienicznie zmienić maluszkowi pieluszkę w przeznaczonym do tego miejscu. Pamiętaj, że nie musisz się decydować na najdroższe rozwiązania. Jeśli nie masz do zagospodarowania dużej przestrzeni lub sytuacja finansowa nie pozwala Ci na zakup rozbudowanej wersji przewijaka, wystarczy, że zdecydujesz się na specjalną matę. Opcji jest wiele, a wybór zależy jedynie od Twoich preferencji.
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj przewijaka się zdecydujecie, najistotniejsze by był:

  • bezpieczny dla dziecka,
  • łatwy do utrzymania w czystości,
  • wygodny i praktyczny dla rodziców.

Jaki wybrać przewijak dla dziecka ?

Najlepszy przewijak dla Twojego malucha powinien spełniać wszystkie powyższe cechy, z dalszej części tekstu dowiesz się, dlaczego właśnie na nie powinnaś zwrócić uwagę.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Wybierając ten produkt dla swojego dziecka, trzeba mieć na uwadze, by łatwo go czyścić, utrzymać w higienie, by nie stanowił źródła zarazków dla dziecka. Na tej powierzchni dziecko jest przebierane, myte punktowo i także ta powierzchnia ulega zabrudzeniu w trakcie zmian pieluszek. Jeżeli jest szansa na pranie nakładki-przewijaka, jest to dobry wybór. Jeżeli powierzchnia jest tylko zmywalna – używajmy gorącej wody i mydła dziecięcego. Środki do dezynfekcji muszą być też bezpieczne dla malucha.

Gdzie przewijać dziecko?

Miejsce do przewijania powinno być przede wszystkim bezpieczne. Maluchy lubią się wiercić, dlatego podczas zmiany pieluchy nie wolno ich spuszczać z zasięgu wzroku choćby na chwilę. Najlepiej będzie, jeśli zaopatrzysz się w przewijak, który pozwoli Ci higieniczne i bezpiecznie zmienić pieluszkę dziecku.

Gdzie umieścić przewijak?

Wszystko zależy od tego, jaki model przewijaka wybierzesz. Możesz go umieścić na łóżeczku dziecka, komodzie lub przymocować do ściany. Niezależnie od tego, na którą z tych opcji się zdecydujesz, ważne, abyś miała pod ręką wszystko, czego potrzebujesz do zmiany pieluszki.

Przewijak na łóżeczko jak montować

Zapoznaj się z dostępnymi na rynku modelami i zdecyduj, który z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Rodzaje przewijaków:

Przewijak – nakładka na łóżeczko

w tym najpopularniejszym rozwiązaniu stanowiącym usztywnioną płaszczyznę pokrytą kolorową ceratką – łatwo daje się utrzymać w czystości. Oczywiście malucha nie kładziemy bezpośrednio na ceracie, tylko na świeżej tetrowej lub flanelowej pieluszce. Nakładka jest dostępna w dwóch wymiarach: 70 x 50 cm (dla łóżeczka o 60 cm szerokości) i 80 x 50 cm (dla łóżeczka o 70 cm szerokości). Podczas zakupu sprawdźcie wszystkie spawy ceraty, zwróćcie uwagę, czy są w miarę miękkie i plastyczne, a także czy nie będą się kruszyły przy najmniejszych ugięciach wypełniacza.
Wadą takiego przewijaka jest to, że nadaje się dla dziecka w pierwszych miesiącach życia, czyli w praktyce do około 4 miesiąca życia, nie dłużej. Zaletą – naprawdę niewygórowana cena. Sprzęt sprawdzi się także w niewielkich pomieszczeniach.

Przewijak naścienny

Wyjątkowo praktyczny, ponieważ może zostać zamontowany na dowolnej wysokości, dzięki czemu z łatwością dostosujesz go do swojego wzrostu. Jest wyposażony w półeczki, na których możesz przechowywać wszelkie, niezbędne podczas pielęgnacji akcesoria – olejek, mokre chusteczki czy krem przeciw odparzeniom. Na ogół można go złożyć, zajmuje więc mało miejsca. Przed zakupem koniecznie sprawdź jednak jego dopuszczalne obciążenie i pamiętaj o tym parametrze, kiedy dziecko będzie starsze i osiągnie ten maksymalny ciężar.

Komoda z przewijakiem

Wygodne, stabilne rozwiązanie, idealne, jeżeli dysponujesz dużą ilością miejsca. Wyposażona w szuflady pozwoli mieć pod ręką wszystkie rzeczy potrzebne dziecku – nie tylko kosmetyki, ale i pieluchy czy ubranka. W dodatku, kiedy pociecha podrośnie, przewijak możesz zdemontować, pozostawiając samą komodę. Ciekawym rozwiązaniem może być odwrotna wersja – w sklepach bowiem bez problemu znajdziesz przewijaki, które przeznaczone są do zamontowania na komodzie, wtedy wykorzystać możesz mebel, który już masz – to tańsza wersja od zakupu komody z przewijakiem, a znacznie wygodniejsza od nakładki na łóżko.

Stół do przewijania

Wykonany z drewna bądź płyty meblowej, wyposażony w półki, często z kółkami (wybierając zwróć uwagę, czy kółka można zablokować – to konieczny warunek bezpiecznego przewijania).

Miękki przewijak z materiału (mata do przewijania)

Tańszy, ale o bardziej wygodny wariant twardej wersji zrobionej z deski, na ogół pikowany, czasem pokryty wodoodporną ceratą. Możesz go położyć na wybranym meblu. Doskonale się sprawdzi, jeśli będziesz chciała przewinąć malucha np. na kanapie. Praktyczny, szczególnie jeśli jest przeznaczony do prania w pralce. Niektóre modele dostępne są w komplecie z torbą, którą można zamontować np. na dziecięcym wózku lub wrzucić do bagażnika samochodu. Dzięki czemu będzie spełniał swoją funkcję także na spacerze, czy w podróży.

Przewijak samochodowy

Zrobiony z nieprzemakalnej tkaniny, montowanej do zagłówków przednich i tylnych foteli, znakomity w podróży, dodatkowo wyposażony w praktyczne kieszonki.

Przewijak dmuchany

Bez trudu możesz go włożyć do torebki i w kluczowym momencie po prostu wyjąć i nadmuchać; ma podwyższane boki i miękki zagłówek. Możesz też znaleźć model z bawełnianą nakładką, mocowaną na rzepy czy dołączoną pompką albo zestawem naprawczym.

Jaki przewijak dla dziecka kupić? Jak wybrać przewijak dla noworodka?

Zanim przystąpicie do zakupu, obejrzyj kilka modeli i przekonaj się, który z nich będzie najlepszy. Weź pod uwagę ilość miejsca, którą możesz przeznaczyć na przewijak, jego wielkość, konstrukcję i jakość wykonania. Dokładnie obejrzyj każdy z produktów, który Ciebie zainteresuje. Spróbuj nim wstrząsnąć, aby sprawdzić, czy się nie chwieje przy mocniejszych ruchach. Dziecko wraz z wiekiem może zacząć coraz bardziej się wiercić podczas przewijania, dlatego ważne jest, aby przewijak był stabilny i bezpieczny w użytkowaniu. Ponadto obejrzyj go z każdej strony i sprawdź, czy nie posiada wystających elementów, ostrych rantów, którymi maluch mógłby sobie zrobić krzywdę.

Co położyć na przewijak?

Najlepszy przewijak powinien być także łatwy do utrzymania w czystości i przyjazny dla wrażliwej skóry malucha. Większość przewijaków jest wykończona sztucznymi materiałami, które nie są dla niemowląt przyjemne w dotyku, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego pokrowca lub prześcieradła dedykowanego konkretnemu modelowi. Ważne by było wykonane z wysokiej jakości materiału. W tym przypadku świetnie się sprawdzi bawełna, która będzie przyjemna w dotyku, dobrze wchłonie wilgoć i zapewni cyrkulację powietrza.

Najwygodniejszy przewijak

Nie zapominaj też o własnej wygodzie. Wybierając najlepszy przewijak dla swojej pociechy, kieruj się własnymi preferencjami i ilością miejsca, jaką możesz przeznaczyć na przewijak. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, wystarczająca może się okazać mata do przewijania lub nakładka na łóżeczko. Gdy natomiast masz do zagospodarowania większą przestrzeń, rozważ przewijaki ze stelażem, komodą lub zestawy do zamontowania na ścianie, dzięki którym zawsze będziesz mieć wszystko pod ręką.

Do kiedy przewijak będzie przydatny?

Korzystanie z poszczególnych modeli przewijaków uzależnione jest od wagi i wzrostu malucha, a także jego aktywności. Pamiętaj, że to bardzo istotne parametry decydujące o bezpieczeństwie Twojego dziecka.

Przewijanie –  co ile?

“Kiedy przewijać noworodka?” – chyba każda mama zadaje sobie to pytanie. Nie można jednak jednoznacznie wskazać, kiedy przewijać dziecko. Obowiązuje jednak pewna zasada, która mówi, że im maluch jest mniejszy, tym częściej należy go przewijać. Skóra noworodka jest bardzo cienka i wrażliwa, a pęcherz moczowy ma małą pojemność. Twoja pociecha będzie zatem bardzo często załatwiała swoje potrzeby.

Kiedy przewijać dziecko?

W pierwszych miesiącach życia dziecka trzeba je przewijać tyle razy, ile jest karmione. Początkowo co 2-3 godziny, a później co 3-4. Jeśli Twój maluszek akurat śpi, nie budź go na przewijanie. Aby jednak jego sen był jak najbardziej komfortowy, załóż mu dobrą, wchłaniającą wilgoć pieluszkę.

Co najpierw – przewijanie czy karmienie?

Każdy maluszek jest inny. Z czasem poznasz rytm dzienny organizmu swojego dziecka i nabierzesz odpowiednich nawyków. Jednak zanim to nastąpi, staraj się zawsze przewijać maleństwo przed karmieniem. Noworodki i niemowlęta lubią zasypiać w trakcie lub zaraz po karmieniu, ważne by miały na sobie czystą pieluszkę. Zapobiegniesz w ten sposób odparzeniom pupy swojego dziecka. Jeśli jednak w trakcie karmienia zobaczysz sygnały świadczące o tym, że maluch ma brudną pieluszkę – zmień ją ponownie.

 

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty