Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

Jak wyglądają potówki u niemowlaka? Jaki jest skuteczny sposób na potówki u niemowlaka? Czy na tę przypadłość cierpią też starsze dzieci? Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące niemowlęcych potówek zebraliśmy poniżej.

Potówki u niemowlaka mogą wzbudzić niepokój pomimo tego, że jest to dość częsty stan u malca. Dobrze wiedzieć, jak je rozpoznać i co robić, gdy już się pojawią. Potówka u niemowlaka sprawia, że dziecko może mieć złe samopoczucie i cierpieć na różne kłopotliwe dolegliwości.

Czy potówki niemowlęce są groźne?

Potówki niemowlęce nie należą do najprzyjemniejszych dolegliwości, jednak nie są powodem do obaw. Nawet jeśli pojawiają się na ciele dziecka, nie należy oczekiwać rozwoju groźniejszych chorób. Potówki trzeba jednak leczyć i zminimalizować ich intensywność. W przeciwnym razie może dojść do ich zakażenia bakteriami ze skóry.

Jak wyglądają potówki u niemowlaka?

Rodzice często pytają, jak wyglądają potówki u niemowlaka i gdzie się pojawiają. Potówki u maluchów mają postać drobnych krostek wypełnionych płynem (potówki zwykłe) lub zapalnych, czerwonych grudek (potówki czerwone). Najczęściej występują w zgięciach łokci, kolan, pod pachami i w pachwinach oraz – w dalszej kolejności – na głowie i  tułowiu. Potówki na szyi niemowlaka także nie należą do rzadkości.

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

Potówki u niemowląt łatwo dają się zauważyć, gdy gruczoły potowe i układ termoregulacji jeszcze nie działają prawidłowo, jak u dorosłego człowieka. Jak rozpoznać potówki u niemowlaka? Wiedząc, jak wyglądają i gdzie ich szukać, nie powinno to być trudne  – krostki lub grudki na wymienionych wyżej częściach ciała malucha na ogół rzucają się w oczy.

Potówki u noworodka i niemowlaka: skąd się biorą?

Potówki na twarzy noworodka powstają na skutek przegrzania organizmu. Potówki na buźce niemowlaka, podobnie, jak krostki na nogach i plecach, mogą być również spowodowane wyższą temperaturą w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Potówki na buźce niemowlaka, jak i na innych częściach ciała, pojawiają się u niemowląt także na skutek gorączki. Potówki na szyi niemowlaka i w innych miejscach, mogą ponadto powstawać wskutek niewłaściwej pielęgnacji skóry i noszenia odzieży niedostosowanej do temperatury otoczenia.

Barbara Gierowska-Bogusz
Barbara Gierowska-Bogusz
pediatra i neonatolog, Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka

Pamiętajmy o tym, aby ubranie dziecka było dobrane do aury i zapewniało swobodny dopływ powietrza do skóry. Może to w znacznym stopniu przyspieszyć leczenie tej dolegliwości. 

Co na potówki u niemowlaka?

Warto mieć świadomość, że powikłaniem potówek może być zakażenie bakteryjne. Aby skutecznie pozbyć się nieestetycznych krostek z ciała niemowlaka, warto skupić się na przyczynach, które wywołują potówki. Co na potówki u niemowlaka jest skuteczne? Oto kilka sprawdzonych, domowych sposobów:

  • używanie lekkiej, przewiewnej odzieży dziecięcej z naturalnych materiałów;
  • obniżenie temperatury pomieszczenia, w którym przebywa malec;
  • odstawienie oliwek służących do pielęgnacji skóry niemowlaków – lepiej stosować do kąpieli apteczne emolienty, które we właściwym stopniu natłuszczą skórę;
  • stosowanie pudru płynnego (przy potówkach czerwonych);
  • przemywanie skóry dziecka gazikiem nasączonym naparem z nagietka lub rumianku (na swędzenie).

Jeżeli jednak oprócz krostek pojawia się żółtawa wydzielina i obrzęk skóry, należy skonsultować się z dermatologiem lub pediatrą. Specjalista przepisze wtedy odpowiednie antyseptyki.

Potówki u noworodka: leczenie

Leczenie takiej infekcji skórnej, jak zakażone potówki u niemowląt, nie jest łatwe. Warto podjąć działania prewencyjne, które pozwolą ich uniknąć.

Barbara Gierowska-Bogusz
Barbara Gierowska-Bogusz
pediatra i neonatolog, Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka

Przede wszystkim należy dbać o to, by organizm malca się nie przegrzewał – w tym celu, kiedy jest gorąco, na przykład latem, warto pozostawić ciałko maluszka przez chwilę nago, gdy nadchodzi moment przewijania. Skóra będzie miała wtedy swobodny dostęp do powietrza.

Sposobem leczenia jest dezynfekcja skóry, np. poprzez kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu. Kryształki nadmanganianu należy rozpuścić w kubeczku (kryształ, który nie jest rozpuszczony, może podrażnić skórę) i starannie wymieszany roztwór wlać do wanienki. Woda powinna być lekko różowa.

Jeśli jednak  uporczywie dochodzi do wyprysków skórnych, czy to u niemowlaka, czy u dziecka starszego, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak zadbać o ubranie, aby potówki u dziecka 3-letniego i u noworodka nie występowały?

U starszych pociech problem potówek również się zdarza. Potówki u dziecka 3-letniego mogą powstawać ze względu na niewłaściwy dobór odzieży lub ubrań, które są wykonane ze sztucznych, nieprzewiewnych tkanin. Dobierając ubranka do pory roku i temperatury panującej w mieszkaniu, jak i na zewnątrz, gdy wychodzi się z dzieckiem na spacer, znacznie minimalizuje ryzyko pojawiania się wyprysków i infekcji skórnych.

Jednak nie należy ograniczać się wyłącznie do zmiany ubrań. Powietrze, jak i przestrzeń, w której przebywa  dziecko, mogą być zanieczyszczone, dlatego warto również dezynfekować odzież malca.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Za pomocą generatora pary udaje się usunąć nawet do 99,9% drobnoustrojów, zarazków i bakterii. Jak tego dokonać? Wystarczy skierować strumień pary na przedmiot, który pragnie się odkazić i przesuwać nim tak, aby strumień zdezynfekował całą powierzchnię. Instytut Matki i Dziecka potwierdza skuteczność generatora jest to urządzenie sprawdzone i w 100% bezpieczne dla dziecka.


Autorka: Barbara Gierowska-Bogusz – pediatra i specjalista neonatologii, Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka.

Oceń ten wpis!