Długa podróż samochodem w ciąży

20 lipca 2022

Jesteś w ciąży i rozważasz wyjazd by odpocząć przed porodem? Planowałaś wycieczkę zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? A może inna sytuacja życiowa, na przykład zdrowotna, rodzinna lub zawodowa wymaga podróży i długiej jazdy samochodem? Jeżeli zastanawiasz się jak przygotować się do trasy, czy istnieją specjalne zalecenia dla kobiet w ciąży na czas długiej podróży autem, zapraszamy do lektury. Nie musisz szukać na niesprawdzonym forum w internecie. W tym artykule znajdziesz porady dla kobiet w ciąży dotyczące długiej jazdy samochodem.

Wypoczynek nad morzem, wyjazd w góry lub podróż służbowa. Jak się przygotować, by długa jazda samochodem była komfortowa i bezpieczna dla kobiety w ciąży?

Długa podróż samochodem w ciąży w drodze na wakacje

Po porodzie, w twoim życiu nastąpi prawdziwa rewolucja. Podróż i zmiana otoczenia przed rozwiązaniem może być dla ciebie i partnera wytchnieniem, odpoczynkiem i czasem wspólnej radości, zanim rodzinne grono się powiększy. Decydujecie się więc na wyjazd i jako środek transportu wybieracie samochód. Jeżeli w ciąży czujesz się doskonale, nie masz dolegliwości, twój powiększający się brzuch nie powoduje trudności w poruszaniu się, to wspaniale. Warto cieszyć się tym stanem.

Prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest powodem, żeby rezygnować z wyjazdów.

Auto jest wygodnym środkiem transportu

Podróżując samochodem, możesz decydować o postojach i zgodnie z twoją potrzebą, wyjść z auta i rozprostować się. Nie jesteś zdana na przystanki, zgodnie z odgórnie ustalonym planem, jak ma to miejsce np. w autokarze. Pamiętaj jednak, mimo że podróż autem daje pewną wolność w decydowaniu o przebiegu trasy, nie jest pozbawiona mankamentów. Ten środek transportu nie daje swobody, aby podczas jazdy wstać, pochodzić kiedy tylko potrzebujesz. Natomiast, jest to możliwe w pociągu.

Planując długą jazdę samochodem, z kobietą w ciąży, warto przeanalizować wszystkie aspekty tego środka transportu  i przygotować się do trasy tak, by zadbać o zdrowie i komfort ciężarnej.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

W ciele kobiety podczas ciąży zachodzą duże zmiany i nawet jeżeli jest w doskonałej formie warto pamiętać, że w ciąży typowe są dolegliwości związane z obrzękami jak również wzrasta ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowej. Unieruchomienie podczas jazdy może przyczynić się do rozwoju choroby lub nasilenia jej objawów. Wielogodzinne siedzenie podczas jazdy z opuszczonymi nogami sprzyja obrzękom w obrębie kończyn dolnych, głównie w partii kostek i stóp.

Odwołać wyjazd? Przeciwwskazania do długiej jazdy samochodem w ciąży

Ciąża, przebiegająca prawidłowo, nie jest powodem by rezygnować z planów wyjazdowych. Jednak występują takie sytuacje, w których zdrowie ciężarnej lub przebieg ciąży wskazują, że bezpieczniej jest pozostać w domu niż ruszać w trasę. Planując wyjazd oczywiście warto skonsultować plany z lekarzem prowadzącym, zamiast szukać pomocy na forum internetowym. Powinnaś upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań do długiej podróży samochodem w ciąży.

Jeżeli lekarz lub położna stwierdzą, że w twoim przypadku podróżowanie nie jest bezpieczne, jest to bez wątpienia ważna przesłanka, żeby wyjazd odwołać.

Kiedy wyjazd jest koniecznością

To zdecydowanie rzadziej spotykana sytuacja, ale niekiedy wyjazd nie ma nic wspólnego z rekreacją i wypoczynkiem, ale jest koniecznością życiową. Jeżeli istnieją przeciwwskazania zdrowotne, żebyś ruszyła w długą podróż samochodem w ciąży, powinnaś oczywiście zostać w domu.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Jeżeli jednak długa jazda samochodem jest konieczna, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarskimi na czas podróży. Czasem wiążą się one z włączeniem leczenia przeciwzakrzepowego, zastosowaniem innych leków lub wdrożeniem szczególnego postępowania medycznego. Korzystne będą częste postoje lub podzielenie trasy na krótsze etapy i odpoczynek. Choć, rzecz jasna, najbezpieczniej gdybyś w takiej sytuacji pozostała w domu.

Dolegliwości ciążowe a długa jazda samochodem

Jesteś zdrowa, a ciąża nie jest zagrożona, jednak nie czujesz się dobrze? Masz dolegliwości typowo ciążowe lub podobne? Jest ci ciężko, wciąż czujesz się senna i rozkojarzona, bardzo szybko się męczysz, odczuwasz silne mdłości. W takim przypadku najlepiej posłuchać swojego ciała. Prawdopodobnie podpowiada, żeby podróż odłożyć na inny czas.

Niekiedy wystarczy przeczekać np. pierwszy trymestr podczas, w którym nasilenie objawów jest najbardziej dokuczliwe i dopiero później zrealizować wyjazd. Czasem odłożenie go na po porodzie będzie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, wymienione objawy to sygnały, by nie zajmować w fotela kierowcy. Jeżeli czujesz, że objawy związane z twoim stanem mogą obniżyć bezpieczeństwo jazdy, zrezygnuj z kierowania autem.

Jazda w fotelu samochodowym 

Taka pozycja wymusza unieruchomienie, które nie sprzyja zdrowiu ciężarnej. Jak już wspomniano, w organizmie kobiety w ciąży następuje szereg zmian m.in. w układzie:

  • sercowo-naczyniowym;
  • hormonalnym;
  • oraz zmiany anatomiczne.

Zmiany te powodują, że u ciężarnych obserwuje się obrzęki oraz powikłania zakrzepowe. Unieruchomienie podczas długiej jazdy samochodem w ciąży potęguje ryzyko związane z występowaniem tych objawów. Dlatego warto, żebyś poruszała się jak najczęściej, by usprawnić układ krążenia.

Zaplanuj częste postoje, wychodź wtedy z auta i poruszaj się

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Zaplanuj trasę tak, by postoje były co najmniej raz na godzinę. Jeżeli trasa jest bardzo długa, warto podzielić ją na etapy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się nocleg po drodze, który przerwie długi czas w aucie. Podczas przerw pospaceruj, wykonaj krótką gimnastykę, porozciągaj się. Dla twojego zdrowia lepsza będzie dłuższa jazda z wieloma przystankami, niż szybsze dotarcie do celu po wielogodzinnym unieruchomieniu.

Podczas długiej jazdy samochodem w ciąży, warto optymalnie rozplanować postoje. Na jedną godzinę jazdy niech przypada przerwa około 15 minutowa.

Sprawdź trasę i oznacz punkty, w których uzyskasz pomoc w razie sytuacji awaryjnej

Przed wyruszeniem w trasę, warto zorientować się, gdzie po drodze oraz w miejscu twojej destynacji znajdują się przychodnie lub szpitale. Podróżując niedługo przed terminem porodu, rozeznaj się w zakresie szpitali położniczych i weź na wszelki wypadek torbę spakowaną na poród.

Gimnastyka podczas długiej podróży samochodem w ciąży

Będziesz ograniczona pasami bezpieczeństwa, ale jeżeli nie ty jesteś kierowcą, to nawet podczas jazdy możesz wykonywać prostą gimnastykę usprawniającą krążenie. Wykonuj okrężne ruchy stopami. Prostuj i zginaj nogi w stawie skokowym. Wykonuj okrężne ruchy rąk w ramionach, zginaj i prostuj w łokciach, nadgarstkach i palcach rąk. Tak ćwiczyć możesz bez wysiadania z samochodu.

Te ciężarne, które w związku z ryzykiem wystąpienia choroby zakrzepowej, rekomendowane mają stosowanie rajstop przeciwżylakowych, nie powinny zapomnieć o nich zwłaszcza podczas podróży. Długa jazda samochodem w ciąży może być wskazaniem do włączenia innego specjalistycznego postępowania przeciwzakrzepowego. Dlatego pamiętaj, by przed trasą skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Na długą jazdę samochodem w ciąży ubierz się wygodnie

Załóż wygodne, luźne ubranie. Takie, które nie krępuje twoich ruchów i zapewnia swobodę przy zmianach pozycji. Nic nie powinno powodować ucisku w miejscach ściągaczy, na kostkach lub w nadgarstkach. Zwróć również uwagę, by skarpetki i bielizna oraz buty również nie uciskały zbyt mocno i nie utrudniały przepływu krwi.

Jazda ma powinna być komfortowa, a źle dobrane ubranie może nie tylko uwierać, ale także wpływać niekorzystnie na twoje zdrowie. Nawet jeżeli na dworze jest ciepło, bluzę na zapas najlepiej mieć pod ręką, sprawdza się również obszerny szal do okrycia. Pamiętaj, że klimatyzacja w aucie może przyczynić się do przeziębienia.

Nie zapominaj o nawadnianiu się

Podczas długiej podróży samochodem w ciąży, wodę do picia miej zawsze pod ręką. Pij podczas trasy często i niewielkie porcje. Wymusi to, rzecz jasna, częste wizyty w toalecie, tego uniknąć się nie da, ale nawadnianie jest niezmiernie istotne. Zapotrzebowanie na wodę u ciężarnych jest większe niż u kobiet nie będących w ciąży. Pomaga również działać przeciw procesom zakrzepowym i obrzękom.

Rekomendowane produkty

Ewa Łukasik

Główny specjalista ds. opiniowania produktów użytkowych dla dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w latach 2004-06.2022

Na czas długiej jazdy samochodem w ciąży zaplanuj posiłki

Trudne jest stosowanie się do zaleceń zdrowego odżywiania, mając do dyspozycji przydrożne restaurację i gastronomię na stacjach benzynowych. Jeżeli trasa jest długa, posiłków w takich miejscach nie unikniesz. Dlatego jedzenie, które weźmiesz z domu – przekąski i suchy prowiant niech będzie zdrowe, lekkie, takie po którym zwykle czujesz się dobrze. Zwróć również uwagę, żeby jeść niewielkie porcje.

Nie lekceważ zapinania pasów bezpieczeństwa

Podczas długiej podróży samochodem w ciąży, zadbaj o ochronę siebie i maleństwa w brzuchu. Niezależnie od tego czy to wyjazd w góry, nad morze lub w innym kierunku, pamiętaj o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Pamiętaj, że w ciąży muszą być one zapięte prawidłowo.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Dolna część pasa powinna być umieszczona pod brzuchem (dokładnie – poniżej kolców biodrowych przednich górnych) a część ramienna powinna przebiegać przez środek barku, niżej układać się między piersiami, by dalej ułożyć się z boku brzucha. Jeżeli masz kłopot z prawidłowym zapięciem i umiejscowieniem pasów, możesz skorzystać ze specjalnego adaptera do pasów samochodowych. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Jazda w zapiętych pasach może zdecydowanie zmniejszyć dramatyczne skutki ewentualnego wypadku drogowego.

Przygotuj dokumenty dotyczące ciąży i twojego zdrowia

W długą podróż samochodem zabierz ze sobą wszystkie ważne dokumenty związane ze zdrowiem oraz dokumentację ciąży. Karta ciąży, zaświadczenie o grupie krwi oraz inne wyniki badań nie mogą zostać w domu.

Na wyjazd w góry, nad morze lub na wyjazd służbowy w ciąży, kobieta zawsze powinna ważne badania mieć ze sobą, nawet jeżeli to pierwsze tygodnie ciąży. Wyniki badań posegreguj, by w razie sytuacji awaryjnej lekarz, który nie prowadzi twojej ciąży i nie zna cię, łatwo mógł znaleźć najważniejsze informacje o twoim zdrowiu i przebiegu ciąży.

Jeżeli przyjmujesz leki, miej je pod ręką w czasie jazdy

Kiedy w ciąży przyjmujesz leki, stosujesz jakieś szczególne postępowanie związane z twoim zdrowiem, np. dietę cukrzycową, mierzysz glikemię, przyjmujesz insulinę, zaopatrz się w leki z zapasem oraz z zadbaj o ich prawidłowe przechowanie na czas długiej jazdy samochodem. Niekiedy konieczna jest, np. termo-torba lub lodówka turystyczna. Leki miej wygodnie dostępne, żebyś w ich poszukiwaniu nie musiała przeszukiwać torby podróżnej.

Zadbaj o ubezpieczenie

Jeżeli nie wyjeżdżasz z kraju, nie musisz się tym martwić.  Jednak jeżeli czeka Cię długa podróż samochodem w ciąży za granicę (ale nie poza terytorium Europy), zadbaj o wyrobienie karty EKUZ. Także na forum w internecie jest ona polecana przez inne mamy.

EKUZ jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, obowiązująca w większości krajów Unii Europejskiej. Po jej okazaniu jesteś upoważniona do korzystania z opieki medycznej w takim zakresie jak obywatele danego kraju. Jeżeli jedziesz poza terytorium, w którym obowiązuje EKUZ zabezpiecz się wykupując odpowiednie ubezpieczenie podróży.

Bądź przyszykowana na ewentualność nagłej zmiany planów

W ciąży, sytuacja zdrowotna może się gwałtownie zmienić. Może się zdarzyć, że poczujesz się gorzej lub twoje zdrowie wymagać będzie pilnego postępowania medycznego, diagnostycznego, leżenia a nawet hospitalizacji. W ciąży, nagła zmiana planów jest bardziej prawdopodobna niż przed zajściem w ciążę. Zdrowie może wymagać, by odwołać lub skrócić podróż. Bądź tego świadoma i porozmawiaj zawczasu o takiej możliwości ze swoim partnerem lub innymi osobami, z którymi planujesz wyjechać.

Niekiedy podróż, na etapie jej planowania, wydaje się wymarzona, a już blisko jej realizacji przestaje być dla ciebie kusząca. Twoje potrzeby i samopoczucie w trakcie ciąży mogą ulegać zmianie i wizja długiej jazdy samochodem może nie być dla ciebie atrakcyjna. Nic na siłę, zwłaszcza jeżeli wyjazd miał być przyjemnością.

Kierowco, prowadź auto spokojnie i bezpiecznie

Zwróć uwagę na prawidłową pozycję podczas jazdy. Jeżeli to ty jesteś kierowcą, usiądź tak, by pośladki przysunięte były blisko oparcia a plecy przylegały do fotela. Powinnaś być oddalona od kierownicy na taką odległość, żeby stopy bezpiecznie dosięgały do pedałów, ale żeby brzuch nie dotykał kierownicy. Jeżeli nie czujesz się komfortowo jako kierowca, jeżeli brzuch lub inne objawy związane z ciążą przeszkadzają w przyjmowaniu prawidłowej pozycji w fotelu kierowcy, lepiej nie ryzykuj i przesiądź się na fotel pasażera. Wrócisz do kierowania autem już po porodzie.

Jeżeli ty kierujesz będąc w ciąży podczas długiej jazdy samochodem, komfortowo byłoby, gdybyś miała towarzysza podróży. Najkorzystniej oczywiście, gdyby mógł zmieniać się z tobą za kierownicą.

Nie zapominajmy o najważniejszym – bezpiecznym stylu jazdy. Życzymy szerokiej drogi i wspaniałej podróży.

Autor

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję