Dermokosmetyki i kosmeceutyki: czy warto kupować?

Dermokosmetyki – co to takiego i czym różnią się od innych kosmetyków? Czy kosmeceutyki oznaczają to samo, co dermokosmetyki, czy może jest to jeszcze inna kategoria produktów, mająca coś wspólnego z farmaceutykami?  Jakie są opinie specjalistów na temat dermokosmetyków i kosmeceutyków? Czy to, co deklarują producenci dermokosmetyków odnośnie ich działania, można zweryfikować? Jakie kryteria powinny spełniać dermokosmetyki dla dzieci i kobiet w ciąży? Przeczytaj, co warto wiedzieć na temat tego rodzaju produktów. 

Na rynku od dobrych kilku lat obserwujemy prawdziwy wysyp dermokosmetyków i kosmeceutyków, które – w odróżnieniu od „zwykłych” środków pielęgnacyjnych – mają być odpowiedzią na potrzeby bardziej wymagającej, problematycznej skóry. Dotyczy to również preparatów dla dzieci czy kobiet w ciąży – nic zresztą dziwnego, skoro niemowlęca skóra jest cieńsza i delikatniejsza niż osoby dorosłej, zaś zmiany hormonalne w okresie ciąży mogą skutkować różnymi problemami skórnymi (takimi, jak rumień, rozstępy, czy przebarwienia). Czy dermokosmetyki i kosmeceutyki są rzeczywiście bardziej specjalistycznymi, lepszymi preparatami, czy to raczej kolejny chwyt marketingowy?

Dermokosmetyki i kosmeceutyki: co to?

Obydwa określenia sugerują, że mamy do czynienia ze szczególną kategorią produktów, które są bliższe lekom i wykazują medyczne właściwości. Zarówno dermokosmetyki, jak i kosmeceutyki w założeniu mają być lepsze od „zwykłych” kosmetyków, ale na poparcie tego argumentu mamy głównie deklaracje ich producentów. Można oczywiście znaleźć w sieci opinie na temat konkretnych produktów, w tym również dermokosmetyków, ale często trudno ocenić ich wiarygodność i obiektywizm.  

Wprawdzie pojęcia dermokosmetyku i kosmeceutyku znane co najmniej od 2 dekad, jednak na razie brak jest regulacji prawnych dotyczących ich stosowania. Z formalnego punktu widzenia, zgodnie z prawem unijnym dermokosmetyki i kosmeceutyki podlegają pod ustawodawstwo kosmetyczne, gdyż nie są lekami. 

Dermokosmetyki a kosmeceutyki

Dermokosmetyki i kosmeceutyki są często opisywane jako specjalistyczne preparaty, przeznaczone do stosowania w konkretnych problemach skóry (suchej, atopowej, skłonnej do podrażnień, naczynkowej etc.), przy opracowaniu których wykorzystano wiedzę kosmetologiczną, dermatologiczną i chemiczną. 

  • Jeśli chodzi o dermokosmetyki, dodany w nazwie człon pochodzi od greckiego i łacińskiego słowa derma, które oznacza po prostu skórę. Dermokosmetyki określa się również jako kosmetyki dermatologiczne bądź apteczne, co wywołuje skojarzenia z medycyną i leczeniem. 
  • Z kolei określenie „kosmeceutyk” powstało z połączenia słów „kosmetyk” i „farmaceutyk”, co również sugeruje lecznicze, a nie tylko pielęgnacyjne działanie.

Co obiecują producenci dermokosmetyków?

Aby konsumenta upewnić co do unikatowych, leczniczych właściwości, dermokosmetyki bywają dostępne głównie w aptekach lub wyspecjalizowanych punktach sprzedaży. Są to jednak zabiegi głównie marketingowe, do których warto podchodzić z pewną ostrożnością i rezerwą. 

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
farmakolog, główny ekspert w zakresie opiniowania m.in. kosmetyków i środków do prania w Instytucie Matki i Dziecka

Producenci deklarują, że staranny dobór substancji czynnych (składników aktywnych) oraz ich większe stężenie w dermokosmetykach czy też kosmeceutykach, zwiększają skuteczność, zaś brak konserwantów, barwników i kompozycji zapachowych zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Niestety, jest to trudne do pogodzenia, bowiem wiele substancji czynnych może wykazywać działanie alergizujące – a przy ich ponadprzeciętnym stężeniu w produkcie wzrasta prawdopodobieństwo takiej reakcji. 

Dermokosmetyki i kosmeceutyki: jak wybrać?

Popularność dermokosmetyków i kosmeceutyków sprawia, że na rynku działają producenci specjalizujący się w tego rodzaju produktach, zaś pozostałe firmy kosmetyczne coraz częściej wprowadzają je do swojej oferty. Skoro jednak nazewnictwo zależy jedynie od woli i decyzji producenta, przy wyborze dermokosmetyków nie sugerujmy się wyłącznie nazwą. Dobrze, jeśli firma deklarująca się jako producent dermokosmetyków bądź kosmeceutyków może pochwalić się wynikami niezależnych badań, potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność danego preparatu. 

Dermokosmetyki dla dzieci i kobiet w ciąży

Skóra małych dzieci jest cieńsza i delikatniejsza niż dorosłych, dlatego warto zadbać o jej właściwą pielęgnację. Na rynku dostępne są produkty z emolientami (więcej o samych emolientach znajdziesz tutaj), reklamowane jako dermokosmetyki dla dzieci, pomocne w pielęgnacji maluchów cierpiących na AZS lub mających skórę skłonną do podrażnień. Przeznaczone dla nich kremy czy emulsje do kąpieli powinny mieć przede wszystkim prosty skład i delikatną formułę, bez substancji zapachowych. Kupując dermokosmetyki dla dzieci, jak również wszelkie inne środki pielęgnacyjne, zwróćmy również uwagę na oznaczenie wieku dzieci, dla których są przeznaczone. 

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
farmakolog, główny ekspert w zakresie opiniowania m.in. kosmetyków i środków do prania w Instytucie Matki i Dziecka

W przypadku preparatów dla kobiet w ciąży niezależnie od tego, czy są to dermokosmetyki, kosmeceutyki, czy „zwykłe” kosmetyki uważajmy nie tylko na kompozycje zapachowe, ale i na składniki czynne – powinno ich być bowiem jak najmniej. Preparaty o silniejszym działaniu, podobnie jak zabiegi kosmetyczne z ich zastosowaniem, nie są zalecane w okresie ciąży.


Autorka: Ewa Kamińska – farmakolog, główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych w Instytucie Matki i Dziecka.

Oceń ten wpis!