Czy woda z kranu jest dobra dla dzieci?

O tym, że to właśnie wodę powinniśmy wybierać do zaspokojenia pragnienia, mówi się i pisze od dawna. Soki czy słodkie, gazowane napoje tylko pozornie je gaszą, bowiem po chwili znowu chce nam się pić. Nawyk picia wody powinniśmy wpajać naszym dzieciom już od najmłodszych lat życia, o czym pisaliśmy tutaj. Pytanie, jaka to powinna być woda – czy może pochodzić z kranu?

Od kiedy woda dla dzieci?

Większość mam z pewnością pamięta zasadę, że do 6. miesiąca życia niemowląt karmionych piersią nie trzeba dodatkowo dopajać. Mleko mamy jest tu najwłaściwszym produktem, który zarówno nakarmi, jak i napoi niemowlę, w zależności od jego potrzeb. Kwestia podawania wody pojawia się zwykle od 7. miesiąca, gdy nadchodzi czas rozszerzania diety.

W przypadku dzieci karmionych lub dokarmianych mlekiem modyfikowanym woda dobrej jakości jest potrzebna zarówno do rozrabiania proszku mlecznego, jak i do ew. dopajania, zwłaszcza w czasie upałów.

Dla niemowląt do 6 m.ż. najlepsza będzie butelkowana woda źródlana. Możemy także zdecydować się na wodę mineralną o odpowiednim zrównoważonym składzie (niektóre minerały zawarte w wodzie mogą  niekorzystnie wpłynąć na przewód pokarmowy niemowlęcia o wymaganiach dotyczących wody butelkowanej dla dzieci i niemowląt pisaliśmy tutaj).

Do ukończenia 1. roku życia wodę podawaną dzieciom, również butelkowaną, należy wcześniej przegotować – nie powinny pić wody bezpośrednio z kranu.

Co z kranówką?

Rodzice często mają obawy przed podawaniem jej swoim pociechom, ale czy słuszne? W opinii naukowców obecnie nie ma zastrzeżeń do będącej pod stałą kontrolą jakości i czystości wody płynącej z kranu.  Normy sanitarno-chemiczne dla wód butelkowanych i kranowych są zbliżone, różnica polega na ilości minerałów soli magnezu, wapnia, potasu czy sodu.

Na dobrą jakość wody do picia wpływa jej odpowiedni skład chemiczny oraz czystość mikrobiologiczna. W przypadku wody z kranu czystość mikrobiologiczna zapewniana jest poprzez uzdatnianie chlorem, ozonem oraz filtrami węglowymi. Jakość wody kranowej może ulegać pogorszeniu na sprawą stanu rur, którymi płynie. Ten problem pojawia się szczególnie w starszych budynkach. Nie wpływa to najczęściej na jej walory zdrowotne, ale głównie na doznania smakowe.

Filtr w dzbanku

A gdyby tak walory smakowe  i jakość wody poprawić za pomocą dzbanka filtrującego? Jest to rozwiązanie, które od kilku lat coraz pewniej wkracza do naszych domów. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze względy ekonomiczne. Ceny takich produktów bywają zachęcające, często można trafić w sklepach obniżki lub akcje promocyjne, polecające na dołączeniu do dzbanka zapasowych filtrów. Po przeliczeniu może okazać się, że kupując dzbanek w pakiecie z filtrami na 3 miesiące, co miesiąc zaoszczędzimy minimum kilkadziesiąt złotych, rezygnując lub znacznie ograniczając kupowanie wody butelkowanej. Do tego dochodzi jeszcze jedna korzyść: mniej plastiku wyląduje w naszym śmietniku.

Kiedy filtrowanie wody się przydaje?

Dzbanki filtrujące szczególnie polecane są do stosowania w miejscach, gdzie chlor używany do oczyszczania wody jest mocno wyczuwalny. Podobnie rzecz się ma z zanieczyszczeniami z rur wodociągowych. Dodatkowo filtry usuwają z wody niektóre metale ciężkie, a także ją zmiękczają filtrowanie redukuje poziom twardości wody o około siedemdziesiąt procent. Woda wypita po przefiltrowaniu znacząco różni się smakiem. Jeżeli zatem kranówka  w naszym miejscu zamieszkania jest zdatna do picia, a nie odpowiada nam jest smak, dzbanek filtrujący powinien ten problem rozwiązać.

Ważne zasady użytkowania

Aby dzbanek, którego używamy dobrze oczyszczał wodę i podnosił jej walory smakowe, musimy bezwzględnie przestrzegać terminu wymiany filtrów. Jest to konieczne, aby uniknąć rozwoju mikroorganizmów w filtrze, które z kolei mogłyby być przyczyną wystąpienia bólu brzucha, biegunki itp. Pamiętajmy także, że woda z dzbanka powinna zostać wypita w ciągu 24 godzin od napełnienia, ponieważ jego przezroczyste ścianki, umożliwiają rozwój mikroorganizmów w toni wody. Dzieje się to zwłaszcza, gdy dzbanki stoją w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

Dzbanki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla dorosłych i dzieci powyżej roku życia. Dbając o ich czystość, możemy pić smaczną wodę, zaoszczędzić oraz ograniczyć ilość zużywanego plastiku.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty