Bezpiecznie z dzieckiem na słońcu

Co roku, gdy zbliża się okres lata i wakacji, w czasie których nasze pociechy zwykle więcej czasu spędzają na dworze, warto przypomnieć sobie, jak chronić dziecięcą skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

Czy korzystanie ze słońca jest zdrowe?

Ekspozycja na słońce umożliwia syntezę witaminy D3 w skórze, przy czym nie musi ona trwać długo – wystarczy 10 minut dziennie. Pamiętajmy, że nadmierne opalanie wysusza naskórek, ma niekorzystny wpływ na komórki skóry i może prowadzić do oparzeń słonecznych i zmian nowotworowych.

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
farmakolog, główny ekspert w zakresie opiniowania m.in. kosmetyków i środków do prania w Instytucie Matki i Dziecka

Wykazano związek między oparzeniami słonecznymi w dzieciństwie, a występowaniem czerniaka i raków skóry w dorosłym życiu, dlatego dopóki dziecko nie skończy 3 lat, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ochronę przed słońcem.

Dlaczego skórę dziecka należy chronić?

Skóra u niemowląt i małych dzieci ( do 3 lat) jest bardzo wrażliwa na działanie promieni ultrafioletowych, ponieważ  nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów ochrony przed skutkami kontaktu ze słońcem. Dziecięca skóra jest znacznie cieńsza od skóry dorosłego, dlatego bywa bardziej narażona na czynniki zewnętrzne, w tym również  promienie słoneczne.

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Przede wszystkim należy stosować odpowiednie preparaty z filtrami UV dla dzieci i unikać ekspozycji podczas najsilniejszego działania promieni słonecznych. Najprościej unikać wychodzenia z dzieckiem, gdy słońce operuje najsilniej, tj. między godziną 10 a 17, zwłaszcza latem.

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
farmakolog, główny ekspert w zakresie opiniowania m.in. kosmetyków i środków do prania w Instytucie Matki i Dziecka

Dobry krem lub mleczko z filtrem dla dzieci nie może drażnić, ani uczulać, powinien za to być trwały i odporny na działanie wody, potu, światła (tzn. fotostabilny). Dobrze, żeby nie plamił ubrań. Ze względu na specyfikę używania tego rodzaju preparatów (kilkukrotna aplikacja w ciągu dnia, często na całe ciało), najbezpieczniejsze jest stosowanie filtrów mineralnych, zwłaszcza u niemowląt i dzieci do lat 3.

Niemowlęta, a także maluchy w spacerówkach powinny być osłaniane parasolką. Warto zadbać o odpowiednie ubranko – najlepiej sprawdzają się cienkie tkaniny o gęstym splocie i jasne kolory, które odbijają promienie słoneczne, zamiast je pochłaniać. Pamiętajmy też o nakryciu głowy  – koniecznie z daszkiem ocieniającym twarz.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Więcej informacji na temat oddziaływania słońca na skórę dziecka oraz bezpiecznych preparatów z filtrem można znaleźć tutaj.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty