Tekst sponsorowany

Alergeny i formaldehyd: jak je usunąć i  zadbać o powietrze w mieszkaniu?

11 maja 2023

Pierwsze promienie wiosennego słońca, remont, czy przeprowadzka to jedne z lepszych okazji do przeprowadzenia generalnych porządków w mieszkaniu. Co prawda – dla alergików uczulonych na kurz, wrażliwych na pyłki roślin, pleśnie, czy formaldehyd – takie czynności mogą się okazać prawdziwym problemem. Jednak zarówno na alergeny znajdujące się w powietrzu, jak i formaldehyd – są sposoby. Jak usunąć szkodliwe substancje i oczyścić powietrze w mieszkaniu? 

Należy mieć na uwadze, że nie da się całkowicie uniknąć kontaktu z powszechnie występującymi alergenami, czy formaldehydem w powietrzu. Można jednak próbować go ograniczać. Aby zminimalizować wpływ alergenów, czy szkodliwość formaldehydu w mieszkaniu na nasze zdrowie, warto pomyśleć o wcieleniu w życie kilku porad, o których przeczytacie w niniejszym artykule. Zadbajmy wspólnie o zdrowie – nie tylko swoje, ale także rodziny!

Alergeny w powietrzu: podstawowe rodzaje alergenów wziewnych

Alergeny wziewne, jak sama nazwa wskazuje, do organizmu człowieka przedostają się za pośrednictwem dróg oddechowych. Wśród najczęściej występujących w powietrzu alergenów możemy wymienić: pyłki roślin, roztocza i kurz domowy, zarodniki grzybów pleśniowych, a także alergeny pochodzące od zwierząt.

Pyłki roślin 

Możemy wymienić wśród nich m.in. pyłki traw, drzew, chwastów. Przenoszone są przez wiatr, owady, bądź nawet na odzieży wierzchniej. Stają się uciążliwe (zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach zamkniętych) szczególnie w sezonie wiosennym, kiedy przyroda budzi się do życia, o czym wiedzą osoby, którym uczulenia.

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Trzeba mieć na uwadze, że w kalendarzach dla alergików tak naprawdę brak jest miesięcy wolnych od pylenia. Oznacza to, że problem obecności tych alergenów w powietrzu dotyka nas przez cały rok – w mniejszym, bądź większym stopniu.

Kurz i roztocza kurzu domowego

Kolejnym rodzajem alergenów wziewnych obecnych w powietrzu są: kurz i roztocza kurzu domowego. Na kurz może składać się wiele różnych składników, do których zaliczamy między innymi złuszczony naskórek – zarówno ludzki jak i ten zwierzęcego pochodzenia. W skład kurzu mogą wchodzić także alergeny, o jakich już wspomnieliśmy – czyli pyłki roślin, ale też sierść zwierząt, grzyby pleśniowe, czy żywe roztocze.

Roztocze kurzu domowego to mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki spokrewnione z kleszczami i pająkami. Można je odnaleźć w kurzu. Bez znaczenia jest tutaj częstotliwość sprzątania powierzchni. Roztocza lubią występować w kocach, materacach, zasłonach, dywanach, pluszowych zabawkach, ale także na meblach, ozdobach, czy na… podłodze.

Roztocza mogą nam dokuczać zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym – głównie dlatego, że wtedy częściej przebywamy w zamkniętych, często nieodpowiednio wietrzonych pomieszczeniach.

Zarodniki grzybów pleśniowych

Pleśń sama w sobie kojarzy nam się z wilgocią. Podobnie jak w przypadku pyłków roślin, zarodniki grzybów pleśniowych mogą być obecne w powietrzu pomieszczeń zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni. W pomieszczeniach takich jak piwnica, łazienka, czy strych pleśnie mogą rozwijać się przez cały rok.

Alergeny zwierząt domowych

Zwierzęce alergeny można odnaleźć przede wszystkim w kurzu – często nie tylko w mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta, ale także tam, gdzie zwierząt nie ma np. miejscach publicznych tj. szkoły, czy szpitale. Oczywiście, stężenie alergenów w powietrzu jest wtedy proporcjonalnie mniejsze, ale często wystarczające do wywołania objawów alergii.

Myśląc o alergii na zwierzęta, naszą pierwszą myślą jest zapewne sierść zwierząt. Jednak nie ona bezpośrednio jest przyczyną alergii, a jedynie nośnikiem alergenów, do których należą wydzieliny zwierzęce, czy naskórek.

Formaldehyd: co to, szkodliwość 

Zanim odpowiemy na pytanie, jak usunąć formaldehyd z powietrza, należy najpierw zastanowić się, czy wiemy co to w ogóle jest za substancja? Przy okazji wspomnimy o jej szkodliwości dla organizmu ludzkiego.

Formaldehyd: co to jest? 

Substancja ta jest gazem, uznawanym za jeden z bardziej powszechnych zanieczyszczeń powietrza wewnątrz pomieszczeń. Składa się z wodoru, węgla i tlenu. Emitować go może wiele produktów, do których należą np. meble, dywany, farby, kleje, czy nawet lakiery, czy zmywacze do paznokci. Dlatego, przed zakupem produktu, warto posiąść informacje na temat stopnia emisji formaldehydu.

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

W kontekście szkodliwości, formaldehyd może przyczyniać się do występowania bólów głowy, podrażnień układu oddechowego, a także problemów ze snem. W bardziej zaawansowanych przypadkach szkodliwość formaldehydu może skutkować zachorowaniem na astmę, bądź poważnym zatruciem.

Alergeny, formaldehyd i inne szkodliwe substancje: jak usunąć je z powietrza?

Aby zadbać o czyste, pozbawione alergenów i substancji o potwierdzonej dla człowieka szkodliwości (np. formaldehyd) powietrze warto zastosować się do niżej wymienionych wskazówek. Jak usunąć zanieczyszczenia z powietrza w mieszkaniu? Na polepszenie jakości powietrza korzystnie wpływa:

  • Wietrzenie pomieszczeń;
  • Korzystanie z oczyszczaczy powietrza – z filtrami typu HEPA, aby oczyszczać powietrze z najdrobniejszych zanieczyszczeń, do których należą pyłki PM10 i PM2,5 sierść, bakterie, alergeny, czy zanieczyszczenia wywołujące pleśń;
  • Zakup roślin doniczkowych – pełnią one funkcję naturalnego filtra w pomieszczeniach zamkniętych;
  • Regularne sprzątanie mieszkania;
  • Częste odkurzanie pomieszczeń – najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA, który potrafi wychwycić nawet najdrobniejsze cząstki kurzu i innych alergenów, nie powodując ich wzbijania się w powietrze;
  • Pranie rzeczy – szczególnie tych narażonych na występowanie roztoczy np. zasłon, czy pościeli;
  • Wybór produktów o niskiej emisji substancji szkodliwych np. formaldehydu;
  • Redukcja przedmiotów, które nie są już potrzebne;
  • Utrzymywanie wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie.

Oczyszczacz powietrza: sposób na czyste powietrze w mieszkaniu 

Wśród wyżej wymienionych sposobów na pozbycie się alergenów i szkodliwych substancji tj. formaldehyd w mieszkaniach, jednym ze skuteczniejszych może być oczyszczacz powietrza, którego głównym zadaniem jest – jak sama nazwa wskazuje – usuwanie zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniach zamkniętych.

Ważnymi czynnikami, które mogą wpłynąć na wybór urządzenia jest między innymi wydajność oczyszczaczy powietrza. Zależy ona od ich rodzaju i jakości, dlatego zachęcamy do zwrócenia uwagi na parametry takie jak skuteczność filtrowania, poziom hałasu czy koszty eksploatacji.

Oczyszczacz powietrza: na co warto zwrócić uwagę?

Przed zakupem oczyszczacza powietrza warto dokładnie zweryfikować nasze potrzeby, tak aby wybrać model, który sprawdzi się w naszym otoczeniu i będzie w stanie usunąć np. formaldehyd z powietrza (gdyż nie każde urządzenie posiada tę funkcję), a dodatkowo – także nawilżyć powietrze.

W tych dwóch aspektach może sobie doskonale poradzić oczyszczacz Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04, który uzyskał Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka. Istotną funkcją urządzenia jest obecność dodatkowego czujnika półprzewodnikowego, który pozwala na precyzyjne wykrywanie formaldehydu. Co więcej, znajdujący się w oczyszczaczu powietrza Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 filtr katalityczny – rozkłada tę substancję na dwie bezpieczniejsze cząsteczki – dwutlenek węgla i wodę.

Rekomendowane produkty

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Obok funkcji oczyszczania, ten model oczyszczacza powietrza Dyson został wyposażony w wydajny system zarządzania wodą – dzięki któremu możemy także zadbać o nawilżenie powietrza. 5-litrowy zbiornik pozwala na ciągłe nawilżanie pomieszczenia, aż do 36 godzin (bez konieczności uzupełniania wody w urządzeniu).

Korzyści z oczyszczaczy powietrza dla alergików

Im mniej alergenu w otoczeniu alergika, tym mniejsze będą objawy utrudniające mu funkcjonowanie. Każdy sposób, który wpływa na zmniejszenie ilości alergenów jest dla takiego pacjenta dużą pomocą.

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Należy mieć jednak świadomość, że nie każdy alergen da się wyeliminować z otoczenia osoby uczulonej. Można nie mieć w domu psa, czy kota jeśli jesteśmy uczuleni na ich naskórki – ale nie jesteśmy w stanie tak wysprzątać naszego mieszkania, żeby pozbyć się kurzu i obecnych w nim roztoczy. Podobnie jest z formaldehydem. On też może być przyczyną alergii – może nawet powodować objawy alergii natychmiastowej, czyli pokrzywkę, obrzęk, duszność, nieżyt nosa czy wstrząs anfilaktyczny.

Oczyszczacz powietrza a inwestycja w zdrowie

Wiemy już z jakimi rodzajami alergenów wziewnych możemy się spotkać. Zdajemy sobie sprawę, że problem ich występowania nie jest sezonowy, lecz ciągły. Dowiedzieliśmy się także co to jest formaldehyd, a także jaka może być jego szkodliwość. Poznaliśmy podstawowe sposoby radzenia sobie z alergenami i substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia np. formaldehydem w powietrzu. W związku z tym łatwo wyciągnąć wniosek, że nie można bagatelizować tematu, jakim jest jakość powietrza w naszych mieszkaniach lub domach.

Alergeny i formaldehyd: jak je usunąć i  zadbać o powietrze w mieszkaniu?

Dlaczego warto zakupić oczyszczacz powietrza?

Zakup oczyszczacza powietrza (np. z funkcją wykrywania formaldehydu,  czy nawilżania powietrza jakie posiada np. Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04) jest w tym przypadku inwestycją, która może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Dzięki oczyszczaczowi powietrza z pewnością zmniejszymy ilość potencjalnych alergenów w powietrzu, co każdy alergik odczuje pozytywnie. Będzie się lepiej czuł, mniej leków zużyje, rzadziej będą występowały zaostrzenia choroby. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to wartość dodana dla pacjentów z chorobami dróg oddechowych. W okresie grzewczym, powietrze robi się w pomieszczeniach suche. To sprawia, że znacznie szybciej wysychają błony śluzowe i dużo łatwiej wtedy atakują nas wirusy i bakterie. To szczególnie istotna kwestia dla naszych maluchów – ich wąskie drogi oddechowe, suche powietrze w domu i infekcja murowana. Oczyszczacz powietrza, który dzięki zawartym w nim filtrom eliminuje wszystkie lub prawie wszystkie obecne w domowym powietrzu szkodliwe dla nas substancje i alergeny, a dodatkowo pomaga nam kontrolować wilgotność powietrza w domu – to ogromne wsparcie dla wszystkich domowników. Szczególnie jeśli są wśród nas alergicy.

Warto wybrać najlepszy model dla siebie lub swojej rodziny i oczyszczać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy – regularnie. Pomoże to zminimalizować występowanie alergii wśród domowników, a przede wszystkim – poprawi jakość powietrza w naszym otoczeniu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem w naszych domach i mieszkaniach. Nie tylko po zakończeniu wiosennych porządków – ale przez cały rok.

Autor

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję