Wyposażenie łóżeczka dziecięcego: jak przygotować łóżeczko? Co do łóżeczka dla noworodka?

30 stycznia 2023

Twoja rodzina niebawem się powiększy i chcesz wiedzieć, kiedy przygotować łóżeczko dla noworodka? Nie masz pewności, jakie prześcieradło dla niemowlaka będzie najlepsze? Oglądasz łóżeczka niemowlęce z wyposażeniem  i zastanawiasz się, czy to lepsza opcja niż kupowanie poszczególnych elementów oddzielnie? Mamy dla Ciebie przewodnik po niezbędnych akcesoriach do łóżeczka dla niemowląt oraz podpowiedzi, jak je wybierać.

Dobrze wyposażone łóżeczko to miejsce komfortowego odpoczynku dla dziecka. Powinno przede wszystkim zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa. Estetyka również ma znaczenie, jednak nie jest najważniejszym parametrem. Łóżeczko dziecięce z właściwym wyposażeniem to nie tylko wygoda dla maluszka, ale także komfort psychiczny dla jego rodziców. Poniżej kilka praktycznych i sprawdzonych wskazówek na temat tego, z czego powinno składać się wyposażenie  łóżeczka noworodka i młodszego niemowlęcia, na jakie dodatki zwrócić uwagę i gdzie je ulokować, a czego raczej unikać.

Kiedy przygotować łóżeczko dla noworodka?

Z uwagi na to, że nigdy nie ma pewności, czy poród, nawet w sytuacji planowanego cesarskiego cięcia, odbędzie się w oczekiwanym terminie, łóżeczko wraz z niezbędnymi akcesoriami warto mieć przygotowane  z ok. 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Zdecydowanie lepiej bowiem, aby to ono czekało na swojego lokatora, a nie odwrotnie. Nie wszystkie potrzeby malucha możemy z góry przewidzieć, oczywiste jest jednak, że powinien mieć komfortowe i bezpieczne miejsce do spania, jak tylko pojawi się w domu.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Wiedząc, kiedy przygotować łóżeczko dla noworodka, możesz odpowiednio wcześniej zaplanować inne niezbędne działania.  Jeżeli przed umeblowaniem i wyposażeniem przestrzeni dla dziecka, konieczne byłyby np. prace remontowe, należy bezwzględnie zakończyć je na 2-3 tygodnie przed planowanym porodem, aby nie narażać noworodka na wdychanie oparów farb, lakierów itp.

Co do łóżeczka dla noworodka i niemowlaka? Jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

Jaka pościel i pokrowiec?

To podstawowe akcesoria w łóżeczku dziecka, dlatego pytania, jaka pościel dla noworodka do łóżeczka, pojawiają się często na długo przed jego przyjściem na świat. Ważne, aby została wykonana z odpowiednich surowców. Wśród propozycji wyróżnionych z powodu ich właściwości warto wymienić pościel z bawełny z dodatkiem włókien bambusowych i pokrowce z dzianiny poliestrowej z udziałem bawełny i z bambusa, które posiadają atest Oeko-Tex Standard klasy I.

Jest to certyfikat potwierdzający, że wyroby włókiennicze i zabawki tekstylne dla dzieci poniżej trzeciego roku życia są całkowicie wolne od substancji szkodliwych oraz potencjalnie szkodliwych, takich jak barwniki azowe, nikiel i inne metale ciężkie czy chlorowane fenole.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Planując wyposażenie łóżeczka dla noworodka, nie można zapomnieć o materacu. Długofalowe badania prowadzone przez Instytut Matki i Dziecka sugerują, że niewłaściwie dobrany materac nie tylko obniża komfort wypoczynku malucha, ale także może przyczyniać się do powstawania wad postawy. Powinien być to produkt sprężysty, średniotwardy, zapewniający solidne podparcie dla ciała, zwłaszcza dla intensywnie kształtującego się kręgosłupa. Wśród polecanych materiałów, z których może być wykonany materac, warto wymienić:

 • lateks, który zapewnia równomierne podparcie dla ciała, jednak w niektórych przypadkach może uczulać,
 • piankę poliuretanową (PU), o dużej gęstości, która nie dostosowuje się do kształtu ciała – tak, jak ma to miejsce w materacach dla dorosłych,
 • piankę wysokoelastyczną (HR), wytrzymała, przewiewna i o wysokiej gęstości, odporna na trwałe wgniecenia
 • maty roślinne, np. z lnu, włókien kokosa, konopi czy łuski gryczanej, posiadające właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Niektóre z nich, na przykład maty kokosowe, mogą uczulać, dlatego jeśli w rodzinie są alergicy, lepiej wstrzymać się z zakupem.

Wypełnienie materaca, podobnie jak pościel, poszewka czy nakładka higieniczna powinno być wykonane z surowców posiadających wspomniany certyfikat bezpieczeństwa Oeko-Tex Standard klasy I. Najbardziej uniwersalne rozmiary materaca to 120 x 60 x 70 cm. Zaleca się kupować go w zestawie z ochraniaczem. 

Szczegółowe informacje na temat wyboru najlepszego materaca do łóżeczka można znaleźć tutaj: Jak wybrać pierwsze łóżeczko i  materac dla dziecka?

Jakie prześcieradło dla niemowlaka?

Najbardziej praktyczne i bezpieczne dla niemowląt są prześcieradła z gumką, ponieważ dzięki nim materiał stabilnie przylega do materaca, co zmniejsza ryzyko ściągnięcia. Jest to szczególnie ważne, jeśli maluch jest ruchliwy i nie śpi zbyt spokojnie.

Co do przykrycia?

Można tu wymienić śpiworek, rożek czy otulacz. Przykrycia te są alternatywą dla klasycznej kołderki i kocyka. Ich zaletą jest to, że nie ma ryzyka założenia ich przez przypadek na twarz przez dziecko, tak jak to może się zdarzyć z kocykiem i kołderką.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Śpiworek czy otulacz dla dziecka musi mieć odpowiedni rozmiar. Zbyt mały będzie uciskał maluszka. Warto kupić o rozmiar większy model, który posłuży na dłużej. Jeśli śpiworek ma otwory na rączki, upewnijmy się, że są zakończone ściągaczami, które skutecznie blokującymi wsunięcie się rąk malucha do środka. Unikniemy w ten sposób ryzyka, że i główka niemowlęcia dostanie się w trakcie snu do wnętrza śpiwora. Każde przykrycie powinno być wykonane z naturalnej tkaniny, posiadającej odpowiednie atesty i dostosowanej pod względem grubości do aktualnej pory roku.

Poduszka dla niemowlaka: potrzebna czy nie?

Zdaniem pediatrów i ortopedów dziecko do pierwszego roku życia w ogóle nie potrzebuje poduszki, a nawet jest ona niewskazana. Leżenie na płaskim, średnio twardym podłożu, na plecach, jest naturalną pozycją zarówno dla noworodka, jak i starszego niemowlęcia. Obecność poduszki utrudnia swobodne przekręcanie głowy, a mięśnie grzbietu, szyi i karku nie są jeszcze gotowe do unoszenia, co może prowadzić do różnego rodzaju napięć mięśniowych, które w przyszłości będą wymagały rehabilitacji. Poduszka dla niemowlęcia zalecana jest jedynie wtedy, gdy maluszek ma problemy z oddychaniem (np. jest przeziębiony), co wymusza wyższe ułożenie główki podczas snu, ale i wówczas lepiej  unieść cały materac pod kątem, zamiast używać poduszki.

Kolejnym argumentem przeciwko stosowaniu poduszek u niemowląt jest stanowisko Amerykańskiej Akademii Pediatrii, która wystosowała zalecenia w sprawie bezpiecznego snu dzieci i przeciwdziałania syndromowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Wynika z nich, że w USA co roku umiera przez sen 3,5 tysiąca dzieci, z czego aż 25% spało na poduszce.

Nie oznacza to, że obecność poduszki jest bezpośrednią przyczyną SIDS, jednak bez wątpienia jest to czynnik ryzyka, który może utrudniać dziecku oddychanie, a w najgorszym przypadku doprowadzić do uduszenia. To samo dotyczy kocyków czy maskotek. Jeśli już wprowadzać poduszkę, to dopiero po pierwszym roku życia, najlepiej pozbawioną pierza i nie za wysoką.

Szczebelki w łóżeczku: zgodność z tzw. normą łóżeczkową

Łóżeczka dziecięce podlegają europejskim normom PN-EN 716-1 oraz PN-EN 716-2. Każde musi w procesie produkcji przejść tzw. test łańcuszkowy. Opiera się on na symulacji związanej z ryzykiem uduszenia się dziecka łańcuszkiem od smoczka, który jest zahaczony o łóżeczko. Mogłoby się wydawać, że w rzeczywistości taka sytuacja nie mogłaby się zdarzyć, jednak trzeba też wziąć pod uwagę, że raczkujący niemowlak jest narażony na całe mnóstwo niebezpieczeństw, w tym również i takie. W związku z powyższym, łóżeczko dla dziecka musi być pozbawione ostrych krawędzi i jakichkolwiek wystających elementów.

Jeśli chodzi o szczebelki w łóżeczku to zalecana odległość pomiędzy nimi nie powinna być mniejsza niż 2,5 cm – tak, aby uniknąć zaklinowania w tej przestrzeni rączki lub nóżki dziecka. Z drugiej strony, odległość ta nie może też przekraczać 6 cm, by nie dostała się tam główka. Ważna jest też wysokość boków łóżeczka, które powinny mieć przynajmniej 60 cm, a przy najwyżej ustawionym materacu minimum 30 cm wysokości.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Jakie akcesoria do łóżeczka dla niemowląt?

Pod hasłem „akcesoria do łóżeczka dla niemowląt” oferowanych jest mnóstwo różnych produktów, a to nierzadko stawia przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców przed dylematem, co wybrać. Gdzie leży granica między tym, co wygodne i potrzebne, a tym, co zbędne lub wręcz szkodliwe? Łóżeczko dla malucha dobrze jest wyposażyć w praktyczne dodatki, które będą wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Oto przykłady funkcjonalnych rozwiązań:

 • przy łóżeczku warto zamontować praktyczny organizer, w którym można będzie przechowywać pieluszki i kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji niemowląt. Organizer powinien być pozbawiony ostrych kantów należy go powiesić lub postawić w bezpiecznej odległości od łóżeczka. Umieszczony zbyt blisko ogranicza bowiem dziecku swobodny dostęp światła i powietrza;
 • fotel do karmienia znajdujący się w pobliżu łóżeczka;
 • lampka ze stłumionym światłem;
 • przewijak w sąsiedztwie łóżeczka;
 • łóżeczko z regulowanym poziomem dna, stanowiącym bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu łóżeczko jest odpowiednie zarówno dla noworodka, jak i dla dwu-trzylatka;
 • wyjmowane szczeble;
 • częściowo opuszczany bok;
 • zamykana szuflada pod łóżeczkiem;
 • łóżeczko na biegunach, o ile jest wyposażone w ograniczniki ruchu;
 • łóżeczko w formie kosza wiklinowego z powodu wymiarów i niskiej burty może dziecku służyć nie dłużej niż 2-3 miesiące.

Czego, ze względów bezpieczeństwa lepiej unikać, kompletując wyposażenie łóżeczka?

Nie wszystko jest jednak potrzebne. Poniżej znajduje się lista najważniejszych elementów, których ze względów bezpieczeństwa lepiej unikać, kompletując wyposażenie łóżeczka dla noworodka i niemowlaka:

 • zbyt wysokie osłonki i ochraniacze na szczebelki, posiadające troki czy tasiemki o nieodpowiedniej długości;
 • pluszowe maskotki (podobne ryzyko, jak w przypadku stosowania poduszek u niemowląt);
 • baldachimy utrudniające właściwą cyrkulację powietrza (w najgorszym przypadku dziecko może wciągnąć baldachim do łóżeczka i owinąć go sobie wokół szyi);
 • zbyt mocno zdobiona pościel (na przykład z doszywanymi aplikacjami);
 • zbyt głośne pozytywki, obecne w karuzeli montowanej nad łóżeczkiem (mogą przyczynić się do uszkodzenia słuchu u maluszka).

Higiena: co, kiedy i jak często prać?

Odpowiadając na pytanie, jaka pościel dla noworodka do łóżeczka, nie można pominąć kwestii jej częstego prania. Optymalna częstotliwość prania pościeli to raz na 2 tygodnie, jeśli jednak w międzyczasie powstaną zabrudzenia, to oczywiście trzeba to robić częściej. Wszelkie przemoczenia, ulania czy przecieki wymagają natychmiastowego prania. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko infekcji lub nawet zakażenia. Ważne jest, by nie dopuścić do zamoczenia materaca. Przydatnym dodatkiem będzie specjalna nakładka higieniczna, która zabezpieczy materac przed plamami pochodzącymi z ulania czy z przemoczonej pieluszki, a także ochroni go przed wchłanianiem potu.

Łóżeczka niemowlęce z wyposażeniem: tak czy nie?

Obecnie na rynku można znaleźć również łóżeczka niemowlęce z wyposażeniem, oferowane jako gotowy zestaw, często w atrakcyjnej cenie. Czy taki wybór to droga na skróty, czy raczej wygoda i oszczędność czasu? Jeżeli kupowanie rzeczy dla dziecka sprawia Wam przyjemność i macie na to czas, poszczególne elementy wyposażenia przypuszczalnie będziecie chcieli wybrać i skompletować sami.

Decydując się z różnych względów na łóżeczko z wyposażeniem, nie trzeba zwykle martwić się o dopasowanie np. rozmiaru pościeli do wielkości materaca. Warto jednak przyjrzeć się, co dokładnie wchodzi w skład zestawu i czy wszystkie elementy są dobrej jakości.

Lokalizacja łóżeczka w pomieszczeniu

Łóżeczko dziecięce powinno być usytuowane w taki sposób, by nie narażać malucha na ewentualne przeciągi. Nie powinno więc stać zbyt blisko okna czy drzwi. Nie można też umieszczać go zbyt blisko kaloryfera, by nie doprowadzić do przegrzania maluszka.

Pokój, w którym znajduje się łóżeczko, musi być regularnie wietrzony, możliwie wolny od miejsc, w których mógłby gromadzić się kurz, a także zapewniać swobodny przepływ powietrza.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Optymalna lokalizacja w pomieszczeniu to takie miejsce, które jest dobrze oświetlone i znajduje się naprzeciwko drzwi. Dobrym pomysłem jest przestawienie raz na jakiś czas łóżeczka w inne miejsce, aby dziecko mogło lepiej poznać otoczenie i obserwować je z różnych perspektyw. Pamiętajmy, że maluch zwraca głowę w stronę światła oraz w kierunku, z którego dobiegają ludzkie odgłosy, więc regularne zmiany (np. co 2 tygodnie) w lokalizacji łóżeczka pozwolą uniknąć ryzyka niesymetrycznego rozwoju układu kostno-mięśniowego szyi.

Wiemy już zatem, w co do łóżeczka dla noworodka warto się zaopatrzyć, a także – czego w nim unikać. Zachowanie umiaru, czy wręcz minimalizmu, jest w tym wypadku o wiele lepszym podejściem, niż gromadzenie nadmiaru przedmiotów, zwłaszcza tekstyliów, w otoczeniu malucha. Wybierając akcesoria do łóżeczka dla niemowląt, unikajmy przesady, mając zawsze „z tyłu głowy” pytanie, czy dana rzecz jest naprawdę potrzebna, a przede wszystkim – bezpieczna.

 

Autor

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję