Tekstylia bambusowe – fakty i mity

Niedawno opisaliśmy pochodzenie i sposób wytwarzania włókien bambusowych oraz ich najbardziej przydatne w okresie letnim właściwości. Dziś przyjrzymy się pozostałym zaletom tekstyliów na bazie tego surowca, wskazując również te, które są im mylnie przypisywane.

Plusy dla bambusa

Jakie korzyści wypływają z użytkowania wyrobów z tkaniny lub dzianiny bambusowej?

  • Przede wszystkim są niezwykle miłe w dotyku i delikatne, co przy wrażliwej skórze noworodka i niemowlęcia ma niebagatelne znaczenie. W przypadku podrażnionej skóry działa na nią kojąco.
  • Tekstylia bambusowe nie wymagają prania w bardzo wysokich temperaturach (zwykle wystarczy 40-60 st. C), ponadto plamy schodzą z nich dużo łatwiej niż np. z bawełny.
  • W porównaniu do bawełny tkanina lub dzianina bambusowa trzykrotnie lepiej absorbuje wilgoć, a także łatwo ją odparowuje. Jest to bardzo korzystna cecha, szczególnie latem, ale i w chłodniejszych porach roku możemy spokojnie używać bielizny bambusowej. Dzięki swoim właściwościom termoregulacyjnym, zimą izoluje skórę od chłodnej temperatury na zewnątrz, zapewniając tym samym ciepło.
  • Szybkie odparowywanie wilgoci jest szczególnie przydatne przy suszeniu ubranek niemowlaka, które często są prane i szybko ponownie używane.
  • Tekstylia bambusowe są odporne na nieprzyjemne zapachy – ubrania noszone cały dzień nie wydzielają nieświeżej woni.
  • Bambus jest naturalnie miękki, lekki i miły w dotyku niczym jedwab, nie wymaga więc stosowania płynów zmiękczających (których do prania niemowlęcych tekstyliów nie powinniśmy przecież stosować) i bardzo łatwo się prasuje.

Bambusowe mity

Niestety, nie wszystko, co możemy przeczytać lub usłyszeć na temat bambusowych tekstyliów, jest prawdą. Oto najczęściej powielane mity:

  • Włókno z bambusa jest naturalne i ekologiczne – bambus jest rzeczywiście naturalnym surowcem, uprawianym bez chemicznych oprysków, jednak do produkcji przędzy potrzebne są silnie działające środki chemiczne.
  • Tekstylia bambusowe mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne – choć prawdą jest, że bambus jako roślina ma takie właściwości, w chemicznym procesie produkcji włókna zostają one utracone i gotowe produkty ich już nie posiadają.
  • Tekstylia bambusowe chronią przed promieniami UV – sama tkanina czy dzianina nie ma żadnych właściwości, które pozwalałyby na zatrzymywanie promieniowania UV. Z tego względu używanie bambusowych tekstyliów nie zwalnia nas z konieczności zapewnienia właściwej ochrony przed szkodliwymi skutkami promieni UV.

Wiele zastosowań

Uwzględniając powyższe zastrzeżenia, bambusowe włókno nadal ma sporo zalet. Ze względu na swoją naturalność, miły dotyk, łatwość prania i wiele innych cech, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w tekstyliach dla niemowląt. Skompletować z niego można niemal właściwie całą wyprawkę, poczynając od ubranek, poprzez ręczniki, otulacze, kocyki, na pościeli, czy wielorazowych pieluszkach kończąc.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Jak każde inne tekstylia, również produkty wykonane z przędzy bambusowej powinny być bezpieczne dla dziecka. Sprawdzajmy zatem przed zakupem, czy użyte surowce posiadają niezbędne atesty, a cały produkt został zaopiniowany przez wiarygodną instytucję badawczą. Pamiętajmy także, aby zaopatrując się w bieliznę, ubranka czy pościel z tkaniny bambusowej, sprawdzić dokładnie jej skład, ponieważ możemy trafić na nieuczciwego przedsiębiorcę, któremu zapłacimy wysoką cenę za produkt, który w rzeczywistości nie jest wykonany z bambusa.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty