Rożek niemowlęcy – czym się kierować przy wyborze?

Kompletując wyprawkę dla noworodka, można czuć się naprawdę zagubionym. (wskazówki, jak to zrobić, znajdują się tutaj).  Dotyczy to szczególnie tych z nas, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z rodzicielstwem. Obfitość produktów dla dzieci, jaką oferują sklepy, jest tak ogromna, że trudno się temu dziwić. Jeżeli jeszcze dodamy do tego zasadę, że każdy z nas chce dla swojego dziecka jak najlepiej, kupujemy wszystko, co może wydać nam się potrzebne w przyszłości. Z pewnością jedną z podstawowych rzeczy, w które zaopatrują się przyszli rodzice, jest rożek niemowlęcy.

 

Z rożkiem czy bez?

Oprócz grona zwolenników, ma on jednak również swoich przeciwników. Niektóre mamy uznają go za coś niemal zupełnie zbytecznego, przydatnego ewentualnie podczas dwóch, trzech dni pobytu w szpitalu po porodzie. Jest jednak i druga grupa mam, która bez rożka nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania z dzieckiem w ciągu pierwszych miesięcy jego życia.

 

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Rożek spełnia rolę zapomnianego już, a stosowanego przed laty, becika. Świeżo upieczonym rodzicom, daje często poczucie bezpieczeństwa przy przenoszeniu dziecka, układaniu do piersi, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Obecne w sprzedaży modele zwykle można rozłożyć na płasko i bez problemu stosować jako kołderkę, czy podkładkę do przewijaka lub jako przewijak w transporcie. Jest to więc produkt wielofunkcyjny.

 

Dla tych, którzy zastanawiają sią nad takim zakupem, mamy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę.

Miękki czy usztywniany?

To pierwsze pytanie, przed którym staną przyszli rodzice, kupując rożek. Rożki usztywniane mają kieszonkę, w którą włożona jest wkładka usztywniająca (można ją wyjmować). Bywa pomocna szczególnie dla niezbyt doświadczonych rodziców –  maluszek opiera się na usztywnieniu i mamy pewność, że jest dobrze ułożony. Z drugiej jednak strony, usztywnienie bardzo krótko nam służy, gdyż młodzi rodzice szybko nabierają wprawy w trzymaniu niemowlęcia. Poza tym stanowi ono pewną barierę dla odczuwania bliskości. Wkładka usztywniająca nie pozwala także ciasno otulić niemowlęcia, a to właśnie jest głównym zadaniem rożków. Takie otulenie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przypominając ciasne warunki panujące w łonie matki, pomaga mu zaadaptować się do nowych warunków, a także wycisza odruch Moro, który może wybudzać dziecko ze spokojnego snu. 

Z jakiego materiału?

To kolejne ważne kryterium. Nadrzędną zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest naturalność użytych do produkcji materiałów i to, czy mają one odpowiednie atesty, dopuszczające je do użytkowania przez dzieci. Najlepszym wyborem będzie bawełna, najlepiej oznaczona certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. Wówczas mamy pewność, że jest ona bezpieczna dla naszego maluszka. Od kilku lat dużą popularnością cieszy się również tkanina bambusowa. Jej zaletą są właściwości termoregulacyjne. 

Zdecydowanie unikajmy rożków uszytych ze sztucznych, nie oddychających tkanin – mogą wpływać na przegrzewanie się naszego maluszka, powodować potówki, a co za tym idzie, dyskomfort i niepokój dziecka. Bardzo dużą popularnością cieszą się tkaniny typu minky, miejmy jednak na uwadze to, że jest to sztuczny materiał, który nie powinien znajdować się w bezpośrednim kontakcie ze skórą malucha. Jeżeli już się na niego zdecydujemy, niech stanowi on warstwę zewnętrzną rożka. Co do wypełnienia, najczęściej spotykamy silikonowe lub piankowe. Zarówno jedne, jak i drugie są antyalergiczne, a zatem bezpieczne w użytkowaniu. Pamiętajmy również, aby zwrócić uwagę na sposób prania wybranego przez nas rożka, aby łatwo utrzymać go w czystości.

Sposób zapinania rożka

Do wyboru mamy trzy rodzaje zapięć:

  • Napy – wydawać by się mogło, że to dość dobry sposób zapinania, jednak w porównaniu np. z rzepami bywa czasochłonny i nie daje możliwości dopasowania stopnia otulenia.
  • Rzepy – szybkie i wygodne w obsłudze, muszą być jednak dość szerokie i dobrej jakości, aby dobrze spełniały swoją funkcję. Można z ich pomocą regulować otulenie dziecka.
  • Wiązanie na kokardę – możliwość regulacji wprawdzie istnieje, jednak wiązanie bywa kłopotliwe i zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż zapinanie na rzep.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas zakupów możemy zetknąć się z pytaniem o rozmiar. Zwykle rożki niemowlęce mają wymiary 75×75 cm, czasami 80×80 cm, ale zdarzają się również modele 100×100 cm. Oczywiście wszystko zależy od wielkości dziecka, ale zwykle optymalne są rożki 75x75cm. Pamiętajmy, że tego rodzaju produkt posłuży nam do około 3. miesiąca życia dziecka. 

Gdy nasz maluch stanie się nieco bardziej ruchliwy, rożek doskonale sprawdzi się – po rozłożeniu – jako mata do zabawy na podłodze. 

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty